Gönderen Konu: Yerli Hava-Hava Füze Projesi  (Okunma sayısı 110602 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yerli Hava-Hava Füze Projesi
« Yanıtla #290 : 26 Ocak 2024, 23:50:56 »
Merak ettiğim birşey biz bu hava hava füzelerimizi Mach üstü hedeflerle test etmeden envantere aldığımızda nato standartlarını karşılamış oluyor muyuz.

Test etmediğimizi nereden biliyorsunuz?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #291 : 27 Ocak 2024, 00:36:30 »
Bir ara hatırlarsanız bir konu vardı daha doğrusu resim kaan'ın mühimmatlarına ilişkin..

Bir Bozdoğan maketi ve yine bu Bozdoğan maketinin yanında bir bozdoğan benzeri daha küçük bir kızılötesi başlıklı bir füze maketi vardı çok konuşuldu fakat net cevap verilmedi...

Fakat şöyle denildi

Görüş içi yakın menzil füzesi
Bozdoğan için de şöyle birşey dendi görüş içi uzun menzil füzesi

İşte bu noktada Bozdoğan her ne kadar görüş içi füze olsada bu füze için bir uçak topunun menzilinin çok ötesinde hedefe kitlenebilme ve vurabilme özelliğinden bahsedilmişti daha doğrusu görüşiçi füzelerin "bvr"si gibi olarak lansedilmişti.yani uçağın itdalaşında olduğu  gibi hedefi hemen burnunun önünde ve belirli dar açıda tutma zorunluluğu yok hasım uçağı...radar veya ır sensörde ki aslen radar sensöründe hasım uçağın resmini çıkaracak çözünürlükte bir görüntü alması ve bunu Hud ekranına yansıtması yeterli...tahmini hasım 5-10 km yaklaşsa yeterli yani itdalışı gibi keskin manevralar yapmadan hasım uçağına bozdoğana kitleyebiliriz.

Ama Bozdoğan için R27 T veya İngiliz asraam gibi 30-50 km arası menzillerden bahsediyorsak yanılırız.
Yani uzun menzilli ıır füzesi değildir.

Bozdoğan için düz uçuşta yani manevra yapmadan 25-30 km menzilllere ulaştığı söylenmişti.onun aim9x ve muadillerinden daha ağır olmasının sebebi menzili değildir .kendi muadillerinden daha hızlı olması sebebi ile olsa gerek.

Aynı şekil bir hava hava füzesinin bir hasım hava hava füzesini vurduğu resmi olarak duyulmuş ve görülmüş birşey değil.

İsrail Python4 veya python5 füzesinin düşman hava hava füzesini vurabildiği spekülasyon olarak söylenmekte.Ama spekülasyondan öteye ileri gitmesi.

Arkadaşlar bugün f22 nin 0.00015 gibi neredeyse golf topu kadar radar kesit alanı var.

Peki 18-20 cm lik çapa sahip bir hava hava füzesinin rcs'si ne kadar acaba burdan pay biçin tespit ve teşhisinin zor olduğunu ..

Rwr ile yani düşman uçağı ile  hava-hava  füzesinin radar başlığı emisyon yaymasa aynı Rwr  benzeri olan veyahut IR+ UV sensörlü füze ikaz sistemi olmasa kısaca hasım hava füzesi motorundan çıkan sıcak gazları algılamasa emin olun bu denli küçük rcs'ye sahip füzeleri tespit etmek imkansız.

Birde düşünün hava hava füzeleri birbirini vurabilse j20 su57 f35 j20 j31 Kaan gibi uçaklara ihtiyaç olur mu herkez su35 ef2000 rafale f15 gibi bol füze taşıyan olağanüstü manevra yapan kıvrak uçaklar peşinde koşardı.Hava savaşlarını en çok füze taşıyan ve en manevratik uçaklar kazanırdı.
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2024, 14:40:46 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #292 : 27 Ocak 2024, 00:37:10 »
Merak ettiğim birşey biz bu hava hava füzelerimizi Mach üstü hedeflerle test etmeden envantere aldığımızda nato standartlarını karşılamış oluyor muyuz.

Test etmediğimizi nereden biliyorsunuz?
Ben böyle bir test bilgisi video duyuru vs görmedim siz test edildiğini biliyorsanız söyleyin sevinelim

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #293 : 27 Ocak 2024, 13:54:25 »
Ben böyle bir test bilgisi video duyuru vs görmedim siz test edildiğini biliyorsanız söyleyin sevinelim

Test videosu olarak, 1 vuruşun haricinde ne gördük ki zaten? Bu kadar şüpheci olmayın. Hava-hava füzesi geliştirilirken, prototip füzeler süpersonik hedeflere karşı illa ki test edilir, hem de bolcana. İşin olmazsa olmazıdır bu.

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #294 : 27 Ocak 2024, 14:00:56 »

Test videosu olarak, 1 vuruşun haricinde ne gördük ki zaten? Bu kadar şüpheci olmayın. Hava-hava füzesi geliştirilirken, prototip füzeler süpersonik hedeflere karşı illa ki test edilir, hem de bolcana. İşin olmazsa olmazıdır
B/quote

Bende öyle ümid ediyorum bizim düşündüğümüzü kuvvette düşünüyor elbet
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2024, 14:03:31 Gönderen: Efes »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #295 : 27 Ocak 2024, 14:34:12 »
Gökhan ramjetli  hava hava füzesini bekliyoruz

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #296 : 27 Ocak 2024, 15:49:54 »
İkisi de test edildi.

<a href="http://youtu.be/nKj3cEvbb94?si=O1C8TOmbMg92gMtA" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/nKj3cEvbb94?si=O1C8TOmbMg92gMtA</a>