Gönderen Konu: ATD-X Shinshin: Japonya Stealth Uçağı Programı  (Okunma sayısı 33851 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
ATD-X Shinshin: Japonya Stealth Uçağı Programı
« : 30 Nisan 2010, 13:08:36 »
ATD-X Shinshin: Japonya Stealth Uçağı Programı

Japonya Stealth Uçağı İçin Yabancı Motor İstiyor

Japonya 5. Nesil savaş uçağı programı için gerekli olan prototip uçağında kullanacağı yabancı motoru arıyor.

ATD-X Shinshin programın henüz çalışma aşamasıdır. Ancak Japon sanayi kaynakları yurtdışındaki motor yapımcılarından iki prototip uçak için bilgi ve fiyatlandırma isteyen bir belge yayınladılar. Bu belgeye  gelen yanıtlar 10 Mayıs’ta açıklanacak.

Japonya 10,000-20,000 lb (44-89kN) itişe sahip motorlarla ilgileniyor. Bu sınıfta Boeing F/A-18 Hornet’in kullandığı General Electric F404, Dassault Rafale’nin kullandığı Snecma M88-2 ve Saab Gripen’nin kullandığı Volvo Aiero RM12 motorları bulunuyor.

Japonya Lockheed Martin F-22 Raptor uçaklarından almayı çok istedi. Ancak ABD kongresi bu uçakların satışına onay vermedi. Tokyo ATD-X programı adı altında kendi beşinci nesil savaş uçağını geliştirmeye karar verdi.

Yerel motor üreticisi Ishikawajima-Harima Heavy Industries (IHI),  ATD-X için XF5-1 motoru geliştirmek için görevlendirildi. Genel programın ilerlemesi için yerli motor geliştirilene kadar prototiplerin yabancı motorlarla çalıştırılmasına karar verildi.

Ayrıca Japonyanın yeni savaş uçakları için FX programı kapsamında bu yıl teklif talebinde bulunması bekleniyor. Bu talep sonunda F/A-18E/F  Super Hornet, Eurofighter Typhoon ve Lockheed F-35  Joint Strike Fighter uçaklarından birinin seçimi olasıdır.

DEFENCETURK.COM
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2013, 13:00:23 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
« Yanıtla #1 : 05 Mayıs 2010, 19:45:30 »
16 senede büyük başarı, japon işte.=)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #2 : 05 Mayıs 2010, 20:06:00 »

16 sene?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
« Yanıtla #3 : 05 Mayıs 2010, 23:29:05 »

16 sene?
1996 ya kadar bunları amerika koruyacaktı.Anlaşma vardı 6o senelik.14 sene önce bitti.1946-1996
Bu yüzden japon ekonomisi çok gelişti.
hangi kafayla yazdıysam 16 diye hesaplamışım.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #4 : 21 Mayıs 2010, 17:57:51 »
Japonlar ciddi ciddi konu üzerinde çalışıyorlar gibi.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=g94C5CNIPOQ&amp;feature=player_embedded" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=g94C5CNIPOQ&amp;feature=player_embedded</a>

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #5 : 21 Mayıs 2010, 20:23:14 »
Birileri F-22 F-15 karışı bir şey yaparak keklemişler bunları.:) Ama iyi bir uçak japonları takdir ediyorum.

Çevrimdışı WOLF

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #6 : 21 Mayıs 2010, 20:35:37 »
F-22yi vermezsen adamlarda yapar işte...  :D

Ben Orta Asya'dan türeyen Anadolu'da büyüyen Avrupa içlerine yürüyen Türküm...

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #7 : 21 Mayıs 2010, 20:38:03 »
F-22yi vermezsen adamlarda yapar işte...  :D
Yeni bir çin doğuyor desene.Çakmacı japonlar ile yeni uçakları.:D F-15'i alıp kesmiştir yontmuştur birde motor bahanesi ile ihale açmıştır.Tamam bitti.:D

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #8 : 21 Mayıs 2010, 21:00:30 »
Bir zamanlar şöyle bir kavramsal çalışma vardı. ::)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #9 : 21 Mayıs 2010, 21:04:08 »
Sonra bu maket çıktı. Herhalde geliştirdikleri uçak bu olacak! ::)