Gönderen Konu: C-17 Globemaster  (Okunma sayısı 16177 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
Avustralya C-17′ye doymuyor
« Yanıtla #10 : 23 Mart 2012, 21:22:08 »

21 Mar, 2012 | Kategori: Kısa Kısa / Özet Haber | kilincoezge@googlemail.com

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAAF) için sipariş edilen toplam 5 adet C-17 Globemaster III tipi stratejik nakliye uçağının teslimatlarına 2006 yılında başlanmış ve beşinci uçağın Eylül 2011 tarihi itibariyle teslimatının ardından, altıncı bir uçak için daha  istekte bulunulmuştu. ABD Savunma Bakanlığı söz konusu bu siparişi de bugünlerde onayladı. Bunu takiben söz konusu anlaşma Avustralya Savunma Bakanlığı nezdinde de resmi statü kazandı. Boeing tarafından üretilecek olan uçağın maliyeti 280 milyon dolar ($ABD) ve altıncı C-17, gelecek yılın başında teslim edilecek. Avustralya bu uçakları genellikle 1500′e yakın askeri personelinin konuşlu olduğu Afganistan’daki birliklerinin lojistik desteği amaçlı kullanıyor.
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Katar Dördüncü C-17 Uçağını Teslim Aldı
« Yanıtla #11 : 13 Aralık 2012, 16:33:23 »
Katar Dördüncü C-17 Uçağını Teslim Aldı

Boeing, Kaliforniya Long Beach'de bulunan montaj tesisinde gerçekleştirilen törenle Katar Emirliği için üretilen dördüncü C-17A Globemaster III uçağını teslim etti. Katar Emirliği ve ABD hükümeti arasında yapılan 2 adetli C-17 uçağı sözleşmesine 2 adet daha ekleyen anlaşma Temmuz 2008'de imzalanmıştı. Bu teslimat o anlaşmaya dayanmaktadır.

Törende konuşan Tuğgeneral Ahmed El-Malki bu uçakların dünya çapındaki görevleri destekleme yeteneklerini artırdığını belirtti. "Bu uçaklar insani yardım ve barış amaçlı görevleri destekleme yeteneğimizi iki katına çıkardı" dedi. Katar daha önce C-17 uçakları ile NATO'nun Libya operasyonuna destek vermiş, Kenya'da kuraklık kurbanlarına yardımda bulunmuş, 2010 yılında Haiti ve Şili depremlerinde insani yardım sağlamıştır. Katar'ın ilk iki uçağı 2009 yılında, üçüncü uçak ise 2012 yılının başında teslim edilmişti.

C-17 Globemaster III ana üslerde bulunan askerler ve kargoyu dünyanın farklı yerlerindeki operasyonel üslere hızlı bir şekilde nakletmek amacıyla tasarlanmış taktik askeri bir nakliye uçağıdır. Ayrıca taktik hava ikmal, tıbbi tahliye ve havadan indirme görevlerini gerçekleştirme yeteneğine sahiptir.

Boeing bugüne kadar 218'i ABD Hava Kuvvetleri'ine olmak üzere toplam 248 C-17 teslim etti. Geriye kalan 30 uçak Avustralya, Kanada, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere'ye teslim edilmiştir.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2012, 16:33:57 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
ABD Kongresi Hindistan’a 10 C-17 Satışını Onayladı
« Yanıtla #12 : 25 Ocak 2013, 13:14:41 »
Hindistan ilk C-17'sini dün teslim aldı. Washingtaon'da dün yapılan törenle uçak Hint uçuş ekibine teslim edildi.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Hindistan'ın İlk C-17 Uçağı Artık Evinde
« Yanıtla #13 : 09 Temmuz 2013, 22:54:05 »
Hindistan'ın İlk C-17 Uçağı Artık Evinde

Bir süredir Boeing tarafından Hava Kuvvetleri Edwards Üssü'nde uçuş testi programını sürdüren Hindistan Hava Kuvvetlerine (IAF) ait ilk C-17 Globemaster III uçağı, programın tamamlanmasının ardından Hindistan'a uçtu. Boeing bu yıl içerisinde 4 adet C-17 uçağını daha Hindistan hava Kuvvetlerine verecek. 2014 yılında ise 5 uçak daha teslim edecek. ABD, Avustralya, Kanada, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere'den sonra Hindistan'da artık C-17 kullanıcısı.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Hindistan Hava Kuvvetleri Üçüncü C-17'ye Kavuşuyor
« Yanıtla #14 : 03 Eylül 2013, 11:01:26 »
Hindistan Hava Kuvvetleri Üçüncü C-17'ye Kavuşuyor

Hindistan Hava Kuvvetleri ( IAF ) için üretilen üçüncü C-17 Globemaster III nakliye uçağı 20 Ağustos'da şirketin Long Beach tesisinden Hindistan'a uçmuştu. Hint Savunma Bakanı AK Antony, Pazartei günü uçağın başkent Yeni Delhi eteklerinde bulunan Hindon Hava Üssün'de resmi olarak göreve başlayacağını duyurdu.

80 ton yük taşıma kapasitesine sahip olan C-17 uçakları, 150 kadar tam donanımlı askeri nakledebiliyor. Hindistan Hava Kuvvetleri'nin şimdiye kadar sahip olduğu C-17 uçakları, rus yapımı Il-76 uçaklarının yerini alıyorlar. ilk iki uçak Haziran ve Temmuz aylarında teslim edilmişti. Bu yıl sonunda bir uçak, 2014'de bir uçak daha teslim edilecek.

1991 yılından bu yana  kullanımda olan C-17 ağır nakliye uçakları, büyük boyutlu yükleri, kaba, hazırlıksız ve toprak pistleri de kullanarak uzun mesafelere taşıyabiliyor. Dünya genelinde insani ve askeri görevlerde kullanılan uçak ve son 2.6 milyon uçuş saatini aşmıştır. 222 adedi ABD Hava Kuvvetleri'nde, 34 adedi de Avustralya, Kanada, Hindistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere ülkelerinde olmak üzere toplam 256 C-17 teslim edilmiştir.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
ABD Hava Kuvvetleri Son C-17 Uçağını Aldı
« Yanıtla #15 : 15 Eylül 2013, 16:55:51 »
ABD Hava Kuvvetleri Son C-17 Uçağını Aldı

Boeing, ABD Hava Kuvvetleri için imzaladığı ve 20 yıldan fazla süren C-17 Üretim sözleşmesinin son uçağını teslim ettiğini duyurdu. Boeing'in Long BEach tesislerinde üretilen 223. ve aynı zamanda sonuncu C-17 Globemaster III, Charleston'daki Joint Üssü'nde gerçekleştirilen törenle teslim edildi.

ABD Hava Kuvvetleri en büyük C-17 kullanıcısı. 15 Eylül 1991'de ilk uçuşunu gerçekleştiren uçak, dünyanın ihtiyaç duyulan her köşesine, basit, kısa ve toprak pistleri de kullanarak havadan malzeme taşıyabilen stratejik bir nakliye uçağıdır.

Boeing dünyadaki diğer müşteriler için C -17 üretimine devam ediyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Kuveyt Hava Kuvvetlerine Ait İlk C-17 Globemaster III
« Yanıtla #16 : 16 Şubat 2014, 18:18:34 »
Kuveyt Hava Kuvvetlerine Ait İlk C-17 Globemaster III

Boeing 13 Şubat 2014 tarihinde Kuveyt Hava Kuvvetleri'ne ilk C-17 Globemaster III uçağını teslim etti. Boeing'in Kaliforniya'daki tesislerinde gerçekleştirilen törende konuşan Kuveyt Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Albay Abdullah Al Foudari C-17 uçaklarının Kuveyt gibi sıcak iklime sahip bir ülkede yüksek irtifadan uzun mesafelere malzeme taşıma, kısa ve asfatlsız pistlere inme yetenekleri ile operasyonek kabiliyetlerinin artacağını belirtti.

Kuveyt için üretilen C-17 uçağı, daha önce müşterilerine teslim edilen 259 uçaktan daha farklı bir boya tasarımına sahiptir.

C-17 Globemaster III, insani yardım ve afet yardımı operasyonları da dahil olmak üzere Kuveyt Hava Kuveetleri'nin sivil ve askeri görev yelpazesini  genişletecektir.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Avustralya Yine C-17 İstiyor
« Yanıtla #17 : 03 Ekim 2014, 23:28:40 »
Avustralya Yine C-17 İstiyor

Avustralya Hükümeti almayı düşündükleri 2 Boeing C-17A Globemaster III nakliye uçağı sayısını dörde çıkarabileceklerini duyurdu. 3 Ekim tarihinde medyaya açıklama yapan savunma bakanı David Johnston, şu an zaten FMS kanalıyla iki uçak alımı için ABD hükümetine bir istekte bulunduklarını, fiyatlandırma ve kullabılabilirlik değerlendirme sürecinin devam etiğini  söyledi. 2015 Savunma planları ve kuvvet yapısının incelenmesi süreçleri sonucunda, istekte bulundukları uçaklara iki uçak daha ekleyebileceklerini belirtti.

Johnston; "2006 yılından bu yana, C-17A Globemaster nakliye uçağının,  Avustralya askeri operasyonları ve insani yardım çalışmalarında ön planda olduklarını veson derece iyi bir performans sergilediklerini gördük. 2010 Pakistan'daki sel felaketi, 2011 Japonya'daki  tsunami ve 2011 Christchurch depremi gibi olaylarda C-17A sayesinde Avustralya'nın ulusal yetenekleri,  dost ve müttefik ülkelere yardımcı olmak için ön plana çıktı" dedi.

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri şu an 6 C-17A uçağına sahip. Avustralya 2010 yılında hızlı satın alma programı ile 4 C-17A uçağı sipariş etmişti. İlk uçak o yılın Kasım ayında, dördüncü uçak da Ağustos 2008 tarihinde teslim edilmişti. 2010 yılında bir uçak daha sipariş veren Avustralya Eylül 2011' de beşinci C-17 uçağını da teslim almıştı. Aynı yıl bir C-17 daha isteyen Avustralya 2012 Kasımında altıncı uçağına kavuşmuştu.

Boeing 2013 yılında duyuruda; C-17A Globemaster nakliye uçaklarının üretiminin 2015 yılında sonlandırılacağını, bu tarihe kadar mevcut siparişler dışında ek uçak talebinde bulunanlar veya yeni müşteriler için "beyaz kuyruklu" satılmamış 10 adet C-17A üreteceklerini açıklamıştı.  Avustralya dışında Hindistan da 10 uçaklık C-17 filosuna eklemeler yapmayı düşünüyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Kanada 5. C-17 Peşinde
« Yanıtla #18 : 20 Aralık 2014, 17:43:40 »
Kanada 5. C-17 Peşinde

Kanada Savunma Bakanlığı'nın 19 Aralık tarihinde yaptığı açıklamaya göre, Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri (RCAF) beşinci Boeing CC-177 Globemaster satın alacak. Uçağın tahmini maliyeti 415 milyon Kanada Doları (357 milyon ABD Doları) civarında.  Ayrıca 30 milyon Kanada Doları değerinde 12 yıllık bir servis hizmeti de anlaşmaya dahil.

Beşinci CC-177, Kanada C-17'lerinin evi olan Quebec'deki Bagotville Üssü'nde görev yapacak. Kanada Silahlı Kuvvetleri'nin stratejik hava taşıma yeteneğini önemli derecede artıracak.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Avustralya Son C-17 Uçağını Teslim Aldı
« Yanıtla #19 : 05 Kasım 2015, 12:55:15 »
Avustralya Son C-17 Uçağını Teslim Aldı

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri için sekizinci ve son C-17A nakliye uçağını 2 Kasım tarihinde teslim aldı. A41-212 kuyruk numaralı uçak, RAAF Amberley Üssünde bulunuyor.

Avustralya geçen yıl iki ek Boeing C-17A Globemaster III uçağının satın alınması, ilgili ekipman ve tesisleri için 1  milyar USD değerinde bir anlaşma imzalamıştı.

DefenceTurk.com