Gönderen Konu: İran ordusu ne kadar güçlü?  (Okunma sayısı 43076 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
Ynt: Rusya, İran'a 800 milyon dolar ödeyecek
« Yanıtla #60 : 07 Ekim 2010, 23:47:19 »
İran’ın öteden beri dört adet S-300/S-400 sisteminin en az ikisini Beyaz Rusya üzerinden tedarik ettiği dile getirildi
demiş zaten.İranın neyapacagı hiç belli degil

Çevrimdışı balıkcı

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #61 : 08 Ekim 2010, 00:09:54 »

Varillere gelince,.İran'ın kaç parti varil siparişi var biliniyormu. Kaçı teslm edildi bu varillerin.

Verilen sistemlerden teslim edilen var mı, varsa ne kadar var bunu da bizlerin bilmesi mümkün mü? Uluslararası çalışan bir istihbarat birimi miyiz ki bilelim?

Sayın SKYWOLF; biizmde dile getirdiğimiz zaten aynı şey. Biz sadece olanlara bakar havayı koklarız.  Ama Ruslar kalkıp '' 800 milyon dolar tazminat ödüyoruz biz'' filan dediği an ''neler çeviriyorsunuz siz bakayım deriz'' . 

Çevrimdışı HDS

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #62 : 08 Ekim 2010, 00:17:45 »
Alıntı yapılan: SKYWOLF
Ancak o geçit törenindekiler fiyaskodan başka birşey değil. 8)

Ben Iran yerinde olsam ve elimde bir iki adet gercek SAM sistemi ancak olsa, ya da olduguna dair bir beirsizlik olsa, ulkeme saldirilma riski olsa aynen bunu yapardim..

Yani, sistemi gizli bir hangara cektirtir, uzaktan bakildiginda gerceginden ayirt edilmesini engelleyecek kadar detayli 20 kadar sistem yaptirirdim.. Bu sistemleri de, aynen gercek birer bataryada olacagi gibi, personeli ile birlikte bir yere koyardim.. Personeli de rotasyona tabi tutar, gunluk ve olmasi gereken rituelleri yaptirtirdim..

Hatta kabiliyetim yetiyorsa, radar emisyonlarini da tespit eder, bunu taklit eden emitter'lar yerlestirirdim..

Bu, azdan cok elde etme, yoktan var etme hali.. Zira, Israil bu ulkeye bir operasyon hazirliginda, belki 20-25 sistemi gozlemek ve bunlarin herhangi bir kacinin gercek sistem olmasina yonelik planlama yapmak zorunda kalirdi..

Ben fiyasko oldugunu dusunmuyorum.. Hatta tam aksini dusunuyorum..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #63 : 08 Ekim 2010, 00:18:30 »
İyi de bu sadece öküz altında buzağı aramak oluyor. Rusya İran'a füze satışı konusunda büyük baskı gördü ve geri adım atmak zorunda kaldı. İran da haklı olarak bu duruma büyük tepki gösterdi. Aralarında daha önce yapmış oldukları anlaşmada böyle durumda nasıl bir ceza uygulanacağını belirlediklerini bilmiyoruz. O nedenle de ''neler çeviriyorsunuz siz bakayım" dersek bizi bizi kimsenin pek ciddiye alacağını sanmıyorum.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #64 : 08 Ekim 2010, 00:26:14 »
Alıntı yapılan: SKYWOLF
Ancak o geçit törenindekiler fiyaskodan başka birşey değil. 8)

Ben Iran yerinde olsam ve elimde bir iki adet gercek SAM sistemi ancak olsa, ya da olduguna dair bir beirsizlik olsa, ulkeme saldirilma riski olsa aynen bunu yapardim..

Yani, sistemi gizli bir hangara cektirtir, uzaktan bakildiginda gerceginden ayirt edilmesini engelleyecek kadar detayli 20 kadar sistem yaptirirdim.. Bu sistemleri de, aynen gercek birer bataryada olacagi gibi, personeli ile birlikte bir yere koyardim.. Personeli de rotasyona tabi tutar, gunluk ve olmasi gereken rituelleri yaptirtirdim..

Hatta kabiliyetim yetiyorsa, radar emisyonlarini da tespit eder, bunu taklit eden emitter'lar yerlestirirdim..

Bu, azdan cok elde etme, yoktan var etme hali.. Zira, Israil bu ulkeye bir operasyon hazirliginda, belki 20-25 sistemi gozlemek ve bunlarin herhangi bir kacinin gercek sistem olmasina yonelik planlama yapmak zorunda kalirdi..

Ben fiyasko oldugunu dusunmuyorum.. Hatta tam aksini dusunuyorum..

İyi de geçit töreniyle bunu yapmış olmadı ki.  O törendekilerin kötü taklitler olduğunu biraz anlayanların kolaylıkla fark ederek yine kendilerini komik duruma düşürmekten başka bir işe yaramadı.

« Son Düzenleme: 08 Ekim 2010, 00:38:58 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı balıkcı

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #65 : 08 Ekim 2010, 01:07:40 »
 Mesele ciddiye alınmak alınmamak değil. Bu işlerin niye bu şekilde yürütüldüğünü anlamaya çalışmak.Şimdi kalkıp ''bu işler ne kadarda acemice el yordamı yürüyor'' diye olaya bakarsak hata edeiriz. Burada HDS haklı. Bence S-300 olayı çok akıllıca planlanmış ve tıkr tıkır yürüyen bir plan. O kadarki ne zaman, neyin ne kadar sergileneceğine kadar.

Şimdi Rusların ve Farsların  bunları hesaplayamadığını ve planları olmadığını düşünmek akıllıca bir düşünce tarzımıdır. Bizim yaptığımız bu planı ve niçinini anlamaya çalışmak başka bir şey değil.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #66 : 08 Ekim 2010, 08:54:36 »
yağamıyorsan gürleyeceksin iranda tam bunu yapıyor bence yapması gerekeni yapıyor.

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #67 : 08 Ekim 2010, 09:35:41 »
Rusya İran'ın S-300'ler için yaptığı ödemeyi iade edecek

A.A. 7 Ekim 2010

Rusya, BM Güvenlik Konseyi'nin yaptırım kararı yüzünden İran'a satışını iptal ettiği S-300'lerin, sadece Tahran tarafından yapılan ön ödemesini iade edecek.

Rusya'da devlete ait olan "Rus Teknolojileri" şirketler grubunun Başkanı Sergey Çemizov, daha önceki haberlerin aksine İran'a 800 milyon dolar değil, sadece ön ödeme olarak verdiği 166,8 milyon doları iade edeceklerini söyledi.
Moskova'nın Tahran'a başka bir borcunun olmadığını savunan Çemizov, "İran'a S-300 satışı hakkında 2007 yılında imzalanan anlaşma, BM Güvenlik Konseyi'nin İran'a yönelik yaptırımları yüzünden iptal edildi. Biz İran'dan ön ödeme olarak 168,8 milyon dolar aldık ve sözleşmeye göre de sadece aldığımız parayı iade etmek zorundayız. Biz de sadece bu miktarı ödeyeceğiz. Bir sent bile fazla ödemeyeceğiz" dedi.
Ödemenin yıl sonundan önce yapılıp yapılmayacağı yolundaki bir soru üzerine Çemizov, "Temel olarak onlarla ilgili belgeleri imzalamalıyız. Görüşmeler devam ediyor ve başka bir tazminat konusu gündemde yok" diye konuştu.
Çemizov, bu konuda gerekli belgelerin hazırlandığını ve hükümetin bu paranın bütçeden karşılanmasıyla ilgili bir karar alacağını belirterek, "İran tarafı (sözleşmenin iptalinden) memnun değil, ancak bizim de başka seçeneğimiz yok" ifadesini kullandı.

http://www.hurriyet.com.tr/sondakika/15986870.asp

ortada tazminat falan yokmuş...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #68 : 08 Ekim 2010, 10:03:11 »
Çemizov, "İran'a S-300 satışı hakkında 2007 yılında imzalanan anlaşma, BM Güvenlik Konseyi'nin İran'a yönelik yaptırımları yüzünden iptal edildi. Biz İran'dan ön ödeme olarak 168,8 milyon dolar aldık ve sözleşmeye göre de sadece aldığımız parayı iade etmek zorundayız. Biz de sadece bu miktarı ödeyeceğiz. Bir sent bile fazla ödemeyeceğiz" dedi.

Resmi durum bu. Halen bunun aksini kanıtlayacak herhangi bir somut kanıtı ortaya koyan olmadı. Sadece şehir efsaneleri dolaşıyor ortalıkta o kadar.

Bu şaklabanlığın neresi gürlemek anlayabilmiş değilim. ??? ::)

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #69 : 08 Ekim 2010, 10:13:23 »
Alıntı
Bu şaklabanlığın neresi gürlemek anlayabilmiş değilim. ??? ::)

Haberlerden de belli olan şu ki, Rusya Abd ile anlaştıktan sonra İran'a "sen benim için bir kozdun bende seni kullandım, şimdi alın şu verdiğiniz peşinatı benden tazminat falanda istemeyin, avucunuzu yalarsınız" kabilinden açıklaması İran'ın Rusya üzerinden S-300 elde edemediğini açıkça belli etmiyormu?..