TÜRK SAVUNMA SANAYİ > Yerli Deniz Sistemleri ile İlgili Gelişmeler

Amfibi Gemi (LST) Projesi

(1/20) > >>

AVCI:

--- Alıntı ---Amfibi Gemi (LST) Projesi 
 Amaç : İdari ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlayacak, barış döneminde ise, uluslar arası barışı destekleme, doğal afetlerde yardım (DAFYAR), insani yardım ve tahliye harekatı gibi savaş dışı harekat görevlerinde kullanılabilecek Amfibi Gemilerin (LST) tedariki.

Kapsam : Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen LST 'lerin tedariki.

Proje Modeli : Yurt içi özel sektör tersanesinde tasarım ve inşa.

Mevcut Durum : 12 Mayıs 2008 tarihinde Teklife Çağrı Dosyası (TÇD) yayımlanmıştır.  07 Kasım 2008 tarihi itibariyle TÇD alım süresi dolmuştur. Firmalar tekliflerini son teklif verme tarihi olan 9 Şubat 2009 tarihinde SSM'ye sunmuşlardır. Teklif değerlendirme çalışmaları devam etmektedir.

Teklife Çağrı Dosyası Satın Alan Firmalar:

1. RMK Marine Gemi Yapım San. ve Deniz Taşımacılığı A.Ş.

2. ASELSAN A.Ş.

3. DEARSAN Gemi İnşaat San. ve Tic. A.Ş.

4. İstanbul Denizcilik Gemi İnşa San. ve Tic. A.Ş.

5. Havelsan Hava Elektronik San. ve Tic. A.Ş.

6. Meteksan Savunma San. A.Ş.

7. Alyans Gemi Kiralama ve Denizcilik A.Ş.

Teklif Veren Firmalar : ADİK - Alyans Gemi Kiralama ve Denizcilik A.Ş. Ortak Girişimi ve RMK Marine Gemi Yapım San. ve Tic. A.Ş.
--- Alıntı sonu ---

6 ocak 2010 tarihli SSİK toplantısı sonucuna göre ADİK ortaklağı ile sözleşme görüşmelerine başlanması kararlaştırılmıştır.Amfibi operasyonlar dışında nakliye ve intikal görevlerinde de kullanılacak gemilerin aşağıdaki donanım ve silah sistemlerini taşıması planlanıyor.

EfsaneAsker:
Bu gemilerden kaç tane alınacağı belli mi?

AVCI:
Evet iki adet gemi tedarik edilecek.Diğer bir amfibi gemi projesinde ise LCT sınıfında 8 gemi tedarik edilecek.

EfsaneAsker:
Sayı biraz az gibi geldi bana.

WOLF:

--- Alıntı yapılan: EfsaneAsker - 25 Nisan 2010, 11:57:19 ---Sayı biraz az gibi geldi bana.

--- Alıntı sonu ---

İleride ihtiyaç doğarsa daha fazla üretilebilir...

Ayrıca bu gemilerin boyu zannedersem 135m civarı...Yani küçük gemiler değil bunlar...Gemicik değil...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git