Gönderen Konu: HGK (Hassas Güdüm Kiti) Projesi  (Okunma sayısı 40523 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Testler tamamlandı... HGK-83 seri üretim için hazır
« Yanıtla #50 : 22 Ocak 2020, 14:19:00 »

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ABD yapımı MK-83 (Mark-83) bombasını havadan karaya akıllı ve hassas vuruş kabiliyetine sahip mühimmata çevirmek için TÜBİTAK Sage'nin geliştirdiği HGK-83 mühimmatının kalifikasyon testlerinin tamamlandığını, seri üretime hazır hale getirildiğini açıkladı.
HGK-83 mühimmatının seri üretime hazır olduğu haberini sosyal medya hesabından duyuran Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir paylaşımında, "Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçlarına göre mühimmat çeşitliliğini artırıyoruz. Mk-83 bombasını havadan karaya akıllı ve hassas vuruş kabiliyetine sahip mühimmata çevirmek için @SageTubitak'ın geliştirdiği HGK-83 mühimmatının kalifikasyon testleri tamamlandı, artık seri üretim için hazır" dedi.

Harp başlığı 500 kilogram ağırlığında olan HGK-83 mühimmatının 28 kilometre (15 deniz mili) menzili bulunuyor. 10 metre vuruş hassasiyetine sahip olan HGK-83, Ataletsel Ölçü Birimi ve Küresel Konumlama Sistemi güdümlerine sahip. Ayrıca HGK-83 için yapılan menzil atışı da başarılı bir şekilde tamamlandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından farklı uçak bombaları için güdüm kiti geliştirme faaliyetleri sürdürülürken, eş zamanlı olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığına yerli imkânlarla geliştirilen güdüm kitleri de teslim edilmeye devam ediliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/testler-tamamlandi-hgk-83-seri-uretim-icin-hazir-41425430
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: HGK (Hassas Güdüm Kiti) Projesi
« Yanıtla #51 : 22 Ocak 2020, 16:31:05 »

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ABD yapımı MK-83 (Mark-83) bombasını havadan karaya akıllı ve hassas vuruş kabiliyetine sahip mühimmata çevirmek için TÜBİTAK Sage'nin geliştirdiği HGK-83 mühimmatının kalifikasyon testlerinin tamamlandığını, seri üretime hazır hale getirildiğini açıkladı.
HGK-83 mühimmatının seri üretime hazır olduğu haberini sosyal medya hesabından duyuran Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir paylaşımında, "Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçlarına göre mühimmat çeşitliliğini artırıyoruz. Mk-83 bombasını havadan karaya akıllı ve hassas vuruş kabiliyetine sahip mühimmata çevirmek için @SageTubitak'ın geliştirdiği HGK-83 mühimmatının kalifikasyon testleri tamamlandı, artık seri üretim için hazır" dedi.

Harp başlığı 500 kilogram ağırlığında olan HGK-83 mühimmatının 28 kilometre (15 deniz mili) menzili bulunuyor. 10 metre vuruş hassasiyetine sahip olan HGK-83, Ataletsel Ölçü Birimi ve Küresel Konumlama Sistemi güdümlerine sahip. Ayrıca HGK-83 için yapılan menzil atışı da başarılı bir şekilde tamamlandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından farklı uçak bombaları için güdüm kiti geliştirme faaliyetleri sürdürülürken, eş zamanlı olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığına yerli imkânlarla geliştirilen güdüm kitleri de teslim edilmeye devam ediliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/testler-tamamlandi-hgk-83-seri-uretim-icin-hazir-41425430

Eğer yanlış hatırlamıyorsam Mk-83 envanterde olan ama Mkek tarafından üretilmeyen bir bombaydı. Kgk içinde sadece ihracat amaçlı seçenek olarak denenmiş bir çalışmaydı. Hava kuvvetleri zaten aksungur ile mk serisi güdümlü kgk kapasitesiyle gelmesiyle mam-l'den 5-10 katı menzil 5-10 katı harp başlığı ve etki yarıçapı kazanarak stratejik saldırı kabiliyeti'ne sahip olacaktı. Bu minvalde aksungur mk-82/81 temelli ve düşük irtifa kabiliyeti ile daha hafif ve kısa menzilli saldırı uçağı iken uzun menzilli ağır bombacıda Akıncı idi. Normalde hava kuvvetleri yüksek etki için Mk-84 az etki için mk-82 kullanıyorken bu Akıncı ile değişti. Çünkü akıncı mk-84 bunu taşıyamıyordu. Ancak yarı kilo ve yarı harp başlığındaki bu mk-83 bu iş için güzel bir alternatifti. Anlaşılan Mk-83'de kgk ile verim alınamadı ki veya aralarındaki maliyet farkından da olabilir bir versiyon yapılmış. Belki mkek'de mk-83 üretimi tekrar başlar.

Şöyle bir düşünüyorumda bir yunan patriot bataryasına 4-5 arası akıncı herbiri 4 adet kgk-82 taşıyorken bunu 40.000 feet 110 km menzilden farklı yönlerden eş zamanlı olarak sallasa acaba batarya ne yapabilir ? Tabi bu yapılırken akıncılardaki entegre emt podlarının'da bataryalara saldıracağını unutmayalım.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #52 : 22 Ocak 2020, 18:55:37 »
Sn Battlestar,
Tek bir kgk 82’yi dahi patriot radarında görüp vurabilirmi ki? Güç kaynağı olmadığından ısıl izi olmayacaktır. RCS değerleri de çok düşük olacaktır. Bu bir çeşit serbest düşüşte olan planör bombadır.
Buna kilitlenip füze yollayabilirmi patriot? Kgk82 15-20 bin dolarlık bomba. Bunu vuracak varsa,  patriot füzesi milyon dolarlık. İyi ticaret !!

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #53 : 22 Ocak 2020, 19:35:39 »
Sn Battlestar,
Tek bir kgk 82’yi dahi patriot radarında görüp vurabilirmi ki? Güç kaynağı olmadığından ısıl izi olmayacaktır. RCS değerleri de çok düşük olacaktır. Bu bir çeşit serbest düşüşte olan planör bombadır.
Buna kilitlenip füze yollayabilirmi patriot? Kgk82 15-20 bin dolarlık bomba. Bunu vuracak varsa,  patriot füzesi milyon dolarlık. İyi ticaret !!

Hocam tespit sistemleri sadece ısı'ya duyarlı değil. Zaten mühimmata müdahele görevi Patriot'un değil onu koruyan sistemlerin görevidir.

Benim ilgi çekmek istediğim nokta tek bir 4.5 nesil savaş uçağı fiyatına 5 siha ile koca bir uzun menzilli hss bataryasını onun vuruş menziline girmeden ve öz savunmasını atlatabilecek kapasitede bir vuruş gücüyle tehdit etmek.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #54 : 25 Ocak 2020, 05:12:49 »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
LHGK-84.
« Yanıtla #55 : 16 Mayıs 2020, 11:13:11 »
Alıntı
C4Defence @C4Defence

TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş,
SAGE'nin geliştirdiği ve ASELSAN bünyesinde üretilen LHGK-84'ün iki gün önce kabul atışının yapıldığının müjdesini verdi.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #56 : 18 Mayıs 2020, 09:34:26 »
Sayın çinli hocam bu adrestede videosu var.

https://twitter.com/SageTubitak/status/1262078388396851200?s=20

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #57 : 18 Mayıs 2020, 11:58:32 »
Sayın çinli hocam bu adrestede videosu var.

https://twitter.com/SageTubitak/status/1262078388396851200?s=20
SnAlpars ,
Mükemmel bir atış. Paylaşım için sağolun ve +1
MK 84 bombası 1000 kg lık bomba.
Atan uçak f4 Phantom!! Bunlar olmazsa ne yapacağız acaba?

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2020, 15:26:10 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı mehmetaliozturk

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #59 : 18 Mayıs 2020, 17:58:39 »
Bu harika milli JDAM atışında lazer işaretlemeyi yapanın Aselpod olduğunun farkında mısınız? Bi tek ben mi oha dedim?