Gönderen Konu: HGK (Hassas Güdüm Kiti) Projesi  (Okunma sayısı 40524 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
HGK (Hassas Güdüm Kiti) Projesi
« : 31 Mart 2009, 16:02:13 »
HGSS'ye ait iki yeni fotoğraf yayınlandı aşağıya ekliyorum.Fotoğraflar atış testleri esnasında çekilmiş.Görüntüden anladığım kadarıyla bir F-4 üzerinden 2005 yılı ekim ayının 7'sinde yapılmış bu atış testi.Yaklaşık 30.000 ft irtifa var gibi görünüyor.Uzun bir zaman geçmiş ve o günden beri epey gelişme olması muhtemeldir.

Fotoğraflar için sevgili orko_8 e teşekkürler.

Daha önce yayınlanan fotoğraf

« Son Düzenleme: 06 Kasım 2012, 12:55:15 Gönderen: AVCI »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: HGSS (Hassas Güdümlü Silah sistemi)
« Yanıtla #1 : 01 Nisan 2009, 10:26:56 »
Sanırım internet ortamında bu sunuma ulaşma imkanı yok,muhtemlen seminer esnasında cd olarak dağıtılmıştır,çünkü o kadar aramama rağmen birşey bulamadım.Ulaşabildiğim tek şey testlerin yapıldığı ''Uçuş test merkezi'' hakkındaki aşağıdaki bilgiler.

Alıntı
Test Uçuşu Ölçümlendirme Kabiliyetinin Kazanılması ve Uçuş Test Merkezinin Kurulması

Projenin Tanımı ve Kapsamı: Türk Silahlı Kuvvetleri'ne her türlü hava aracının uçuş testlerini yapabilme yeteneğini kazandırmak için Türkiye'nin ilk Uçuş Test Merkezinin kurulması. Proje sonucunda Eskişehir 1.HİBM K.lığı'nda kurulmuş olan Uçuş Test Merkezi aşağıdaki yetenekler ile donatılmıştır:

1. Gerçek zamanlı veri işleme ve değerlendirme,
2. Aynı anda 1500+ kanaldan ölçüm alma / iletme,
3. 150+ km mesafeden güvenli iletişim,
4. 2+ Mbps hızında veri aktarımı,
5. Uçak üzerinde 3 video kamera ile kayıt,
6. Her türlü askeri / sivil hava aracı testlerini gerçekleştirme imkanı

Yenilik ve Sonuçlar:

Her türlü hava araçlarının uçus testlerini yapabilecek Türkiye'nin ilk uçuş test merkezi kurulmuştur.
Merkezin kurulmasından sonra Hv.K.K.lığı tarafından tahsis edilen bir F4E savaş uçağı üzerinde örnek uçuş test mühendisliği çalışması gerçekleştirilmiş ve bu uçakla uçuş testleri yapılmıştır. Bu kapsamda uçak üzerine yerleştirilen teçhizat ve sensörler ile 71 adet farklı parametrenin ölçümü gerçekleştirilmiştir.

Destekleyen Kuruluş: MSB ARGE

Başlangıç Tarihi: 12.1998

Bitiş Tarihi: 07.2001

Çevrimdışı oflureis

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #2 : 10 Nisan 2009, 23:09:54 »
 bu muhimmat   ucuz  serbest atim bombalarin yerine gecebilecek bişey herhalde  etkili bi sisteme benzior hemde güdümlü keşke biraz daha bilgi olsa

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #3 : 25 Nisan 2009, 21:59:32 »
TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma Geliştirme Enstitüsü "akıllı bomba" ve "ısıl pil" (termal pil) projelerini hayata geçiriyor.Daha önce fotoğrafları yayınlanan HGK'nin videosuda yayınlandı.CNNTURK sitesindeki video.

http://www.youtube.com/v/S8JGdkMWTmI&hl=en&fs=1

http://www.cnnturk.com/2009/bilim.teknoloji/teknoloji/04/25/turk.yapimi.akilli.bomba.ve.isil.pil/524047.2/index.html

« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2010, 17:35:28 Gönderen: AVCI »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #4 : 27 Nisan 2009, 15:37:03 »
İdef'ten ilk gelen fotoğraflarda SAGE'nin HGSS kiti ve ısıl pil'e ait fotoğraflar var.

Yukarıdaki videoda uçaktan atılan 3D görüntülü bir hava-yer füze var.Bu füzenin Tübitak Sa-ge'nin üzerinde çalıştığı Yıldırım isimli demonstrasyon projesine ait olduğu sanılıyor.

Çevrimdışı emrebenn

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #5 : 04 Mayıs 2009, 21:24:00 »
Bu video yu bi çok kez izlememe rağmen bu füze dikkatimi çekmemişti ilginç bir noktayı yaklamışsınız gerçekten.
Bu yeni kazanılan teknolojiler vatana millete hayırlı olsun diyorum.

Çevrimdışı Subutay

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #6 : 06 Mayıs 2009, 18:12:33 »
Çok çok güzel bir haber..Şayet bu anlayışla devam edersek kayıplarımız açısından belli bir noktaya gelebiliriz.

Çevrimdışı sky_warrior

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #7 : 03 Ekim 2009, 21:03:39 »
Hava Kuvvetleri için harika bir haber...

Umarım önümüzdeki yıllarda Türk yapımı Hava-Hava füzelerinide yaparız...

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #8 : 05 Ekim 2009, 09:08:45 »
Türkiye'de hava-yer füze çalışması hakkında bilgim yoktu.Gerçekten çok sevindim bu habere :)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
HGSS (Hassas Güdümlü Silah sistemi)
« Yanıtla #9 : 05 Kasım 2012, 07:57:48 »
Bombada akıllandık
Hülya GÜLER
5 Kasım 2012

Bombada akıllandık
TÜBİTAK, savaş uçaklarında kullanılan bombaların isabet gücünü artıran ‘Hassa Güdüm Kit’leri (HGK) ile bombaları akıllı bombaya dönüştürecek. Böylece Türkiye, ABD, İsrail ve Rusya’nın yanında akıllı bomba üretebilen 4’üncü ülke oldu. HGK’ların kullanıldığı bombalar 5 kilometre yerine 25 kilometreden atılabilecek ve sadece 5-6 metre sapma olacak.

TÜBİTAK, 5 yıldır üzerinde çalıştığı savaş uçaklarında kullanılan bombaların isabet yeteneğini artırarak ‘akkıllı bombaya’ dönüştüren ‘Hassas Güdüm Kiti’(HGK) projesini tamamladı. Böylelikle Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) vurucu gücünü artıracak olan HGK’ları üretebilen ABD, İsrail ve Rusya’nın ardından 4’üncü ülke oldu. HGK bulununan uçaklar hedefi 25 kilometre uzaklıktan noktasal olarak vurabiliyor.

6 METRELİK SAPMA

Uçaktan atılan bombalara güdüm yeteneği kazandıran HGK’lar TÜBİTAK Savunma Sanayi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) mühendislerinin tarafından geliştirildi. Ar-Ge’si tamamlanan HGK’lar güdümsüz bombaların üzerine giydirilecek şekilde tasarlandı. Akıllı hale getirilen bombalar, koordinatları belirlenen hedefi uydu ve özel algılayıcıları yardımıyla 6 metre gibi düşük bir sapma değeri ile yok ediyor. Böylece ortadan kaldırılması istenen hedef dışındaki yerlere zarar verilmeden harekat yapılabiliyor.

GÜVENLİ GERİ DÖNÜŞ

Savaş uçakları normal bombaları 5-6 kilometre uzaklıktan atarken, HGK’larda bu uzaklık 25 kilometreye çıkıyor. Üzerindeki ilave kanatçıkları ve özel yüzeyi ile akıllı bombalar havada süzülerek yol alıyor. Uçak tehlikeli bölgeye girmeden görevini güvenli bir şekilde tamamlyarak geri dönebiliyor. TÜBİTAK SAGE tarafından başarıyla tamamlanan Proje hakkında bilgi veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, HGK’ların dünyada bugüne kadar sadece 3 ülke tarafından üretilebildiğini hatırlatarak, Türkiye’nin de artık bunları kendisinin üretmesinin önemli olduğunu vurguladı.

YURTDIŞINDAN TALEP

Ar-Ge çalışmaları tamamlanan ve şu anda sınırlı olarak üretimine başlanan HGK’ların TSK’nın envanterine girdiğini belirten Ergün, böylelikle savunma sanayinde Türkiye’nin elini güçlendiğini söyledi. Ergün, “Diğer ülkelerin ürettiği HGK’lara göre daha üstün özelliklere sahip yerli HGK’lar için daha şimdiden yurtdışından talep gelmeye başladı” diye konuştu.

Fiyatı 5’te bire düştü

NİHAT Ergün projenin maliyeti hakkında bilgi vermezken, yerli HGK’ların ithallere göre yaklaşık 5’de 1 oranında daha ucuz üretildiğini ve üstün özelliklere sahip olduğunu vurguladı. Savunma sanayindeki projelerin nasıl milli bir kazanca dönüştüğünü de anlatan Ergün, şunları söyledi: “TÜBİTAK’ın projeye başlamasıyla birlikte ithal edilen HGK’ların fiyatı düşmeye başladı. Üretilip satışa başlandığında daha da düştü. Yerli teknoloji geliştirmenin böyle bir faydası da oluyor. Tedarikte kolaylık ve fiyatlarda düşme yaşanıyor. Projelerimiz her yönden milli bir kazanca dönüşüyor. Yerli üretimimiz ne kadar artarsa dışa bağımlılığımız da o kadar azalıyor.”

2013’te seri üretime geçiş

TSK’nın akıllı bomba ihtiyacını karşılamak amacıyla HGK’ların seri üretime geçeceğini belirten Ergün, “Seri üretim için alt yapı tamamlanıyor. Savunma sanayi kuruluşları HGK’ları 2013 yılından itibaren seri olarak üretmeye başlayacak ve hava kuvvetleri artık yüzde 100 yerli HGK’lar ile daha da güçlenecek” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/21851717.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com