Gönderen Konu: NH-90  (Okunma sayısı 17764 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
NH-90
« : 23 Nisan 2010, 00:45:31 »
NH-90

Hollanda İlk NH-90 NFH Helikopterini Alıyor

21 Nisan 2010 tarihinde ilk Hollanda NH-90 Nato frigate Helikopteri (NFH), Savunma Malzeme Organizasyonuna (DMO) teslim edilmek üzere, helikopterin üretildiği İtalya’daki Agusta tesislerinden resmi törenle ayrıldı. DMO Müdürü Lex Hendrichs, Aralık ayından bu yana kapsamlı testlerden geçen helikopterin transfer sertifikasını imzaladı. Helikopter Mayıs ayı ortalarında teslim edilmiş olacak.

Hollanda 12 adedi deniz versiyonu ve 8 adedi de hava taşıma görevi için olmak üzere toplam 20 adet NH-90 alacak. Yeni helikopter öncelikle eğitim, operasyonel test ve değerlendirmede kullanılacak. Deniz modelleri, şu an fırkateynlerde denizaltılara karşı [Anti-Submarine Warfare - ASW] kullanılan Lynx helikopterlerinin yerini alacaklar.

Hollanda, İtalya, Fransa, Belçika ve Norveç donanmaları toplamda 111 NH-90NFH helikopterine sahip olacaklar. Üstün teknolojiyi üzerinde birleştiren NH-90 helikopteri, kullanıcılarının görev yeterliliği ve operasyonel yeteneklerini önemli derecede artıracak.

DEFENCETURK.COM
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2013, 06:21:18 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Fransa’nın İlk NH-90 NFH Helikopteri Testlerde
« Yanıtla #1 : 01 Mayıs 2010, 12:16:15 »

Genel Silahlanma Müdürlüğü [The Directorate-General of Armaments – DGA], Fransız Donanması için istenen NFH tipi ilk NH-90 helikopterini 23 Nisan 2010 Cuma günü kabul etti. Çeşitli operasyonel testler ve değerlendirilmelerden geçecek olan helikopter 2011 yılında servise girecek. Böylelikle Fransa, Hollanda’nın ardından ikinci NH-90 NFH helikopteri kullanıcısı oldu.

DGA 27 adet  NFH tipi, 27 adet destek modeli ve 14 adet de savaş modeli NH-90 helikopteri siparişinde bulundu ve bu helikopterler 2021yılına kadar teslim edilecekler.

Fransa, Almanya, İtalya ve Hollanda tarafından başlatılan ve 2001’de Portekiz, 2006’de Belçika’nın da katıldığı NH-90 programı, Avrupa Birliği’nin ana programlarından biridir. NH-90 14 ülke tarafından seçilmiş, 111 adedi deniz tipi olmak üzere 529 adetlik siparişi ile başarılı olmuş bir programdır.

Yaklaşık 10 ton ağırlığından olan NH-90 NFH helikopteri, Avrupa donanmalarındaki denizaltılara ve gemilere karşı kullanılan eskimiş helikopterlerin yerini almak üzere geliştirilmiştir. Ayrıca deniz kurtarma, silahlı arama kurtarma (CSAR), deniz terörle mücadele ve anti-korsan, tıbbi tahliye, mayın dökme,  ve asker ve lojistik nakliyesi gibi diğer görevleri de yürütebilir.  Ağırlığı, boyutu, otomatik katlanır rotor bıçakları ve kuyruk konisi; hafif ve ağır fırkateynler üzerinde (La Fayette, Horizon, FREMM, vb) ve helikopter gemilerinde (BPC sınıf) kullanımına izin verir.

NH-90 NFH kendi kategorisinde en iyi performans gösteren helikopterdir. Fly-by-wire kontrolleri ile donatılmış bu ilk üretim helikopterler, manevra kabiliyeti ve çevikliğini sayesinde gündüz/ gece ve çok olumsuz hava koşullarında uçabilme yeteneğine sahiptir. Ergonomik gelişmiş cam kokpiti büyüktür ve çok fonksiyonlu göstergelerle donatılmıştır. Karbon fiber gövdesi, onun radarlar tarafından görünebilmesini azaltır. Bekası ve güvenirliği yüksektir.

Fransa’nın kullanacağı NH-90 helikopterleri, Fransa’nın güneyindeki Marignane’deki Eurocopter tesislerinde üretilmektedirler.

DEFENCETURK.COM

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #2 : 01 Mayıs 2010, 12:34:08 »
Üff... Biz de bu programdan otlansak olmaz mı? :D

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #3 : 01 Mayıs 2010, 13:56:52 »
Herkese selam, yeni üye oldum ve ilk mesajımı atıyorum.

Güzel heli :)
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
İspanyol NH90’ı Havalandı
« Yanıtla #4 : 21 Aralık 2010, 19:49:06 »
İspanyol NH90’ı Havalandı

Eurocopter, AgustaWestland ve Fokker Aerostructures ortaklığında NH90 helikopterini geliştiren NHI firması, NH90 TTH (Tactical Transport Helicopter / Taktik Nakliye Helikopteri)’nin Fransa ve İspanya tarafından kullanılacak versiyonunun ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiğini duyurdu. 17 Aralık’ta gerçekleşen uçuş, helikopterin, İspanya’nın performans gerekleri doğrultusunda seçtiği, GE üretimi CT7-8F5 motorlarıyla gerçekleştirdiği ilk uçuşu olma özelliğini de taşıyor.

İspanya’nın sipariş ettiği ilk iki NH90 TTH helikopteri, Eurocopter’in Marignane tesisinde üretilirken, kalan 43 helikopterin montajı, firmanın İspanya’daki Albacete tesisinde yapılacak. 2011’de İspanya’ya gönderilmesi planlanan ilk helikopter, NH90 TTH’nin İspanya Savunma Bakanlığı tarafından kalifiye edilmesi için gerekli test uçuşlarını gerçekleştirecek. Helikopterin, 2012 yılı itibariyle İspanyol Silahlı Kuvvetlerinde operasyonel hale gelmesi bekleniyor.

Fransa ve İspanya ile birlikte Almanya, Avustralya, Belçika, Finlandiya, Hollanda, İsveç, İtalya, Norveç, Portekiz, Umman, Yeni Zelanda ve Yunanistan’dan alınan NH90 siparişi ise toplam 529 adede ulaşmış durumda.
http://www.milscint.com/haberdetay.asp?haberid=1623&hid=3
« Son Düzenleme: 21 Aralık 2010, 20:42:57 Gönderen: SKYWOLF »
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: NH-90
« Yanıtla #5 : 13 Nisan 2013, 15:14:27 »
Belçika'nın NH-90'ı İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Belçika Silahlı Kuvvetleri tarafından sipariş ilk NH90 NFH NATO Fırkateyn Helikopteri ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Almanya Donauwörth'daki Eurocopter tesisinde  5 Nisan tarihinde gerçekleştirilen bu ilk 45 dakika uçuş ile mürettebat başarıyla bu yeni nesil helikopterin temel sistemlerini test etti. Pilotlar bu helikopterin uçuş niteliklerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiler. Helikopter teslim edilene kadar testlere devam edecek. Belçika Silahlı Kuvvetleri, taktik nakliye operasyonları için dört TTHs ve deniz operasyonları için dört NFHs olmak üzere 8 adet NH-90 helikopteri sipariş etmişti.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
12. Caiman Teslim Edildi
« Yanıtla #6 : 26 Ekim 2014, 17:11:56 »
12. Caiman Teslim Edildi

Fransız Donanması'nın 12. NH-90 helikpteri 21 Ekim 2014 tarihinde teslim edildi. MU90 hafif torpido ateşleme yeteneğine sahip olarak Step B standartında üretilen 12. Caiman, görev yapacağı Brittany'deki Lanvéoc ana üssüne uçtu. Bu helikopter aynı zamanda bu yıl Fransız Donanması'na teslim edilen dördüncü Caiman helikopteri. Yıl sonuna kadar bir helikopterin daha teslim edilmesi bekleniyor.  Franszı Donanması 2019 yılına kadar toplam 24 Caiman helikopterine sahip olacak.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Yeni Zellanda Son NH-90 Helikopterini Aldı
« Yanıtla #7 : 31 Ekim 2014, 19:53:03 »
Yeni Zellanda Son NH-90 Helikopterini Aldı

Yeni Zelanda Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin (RNZAF) son NH-90 helikopteri Ohakea Üssü'nde teslim edildi. Böylelikle NH-90 filosundaki helikopter sayısı 8'e yükselmiş oldu.

Yeni Zellanda Hükümeti 31 Mart 2005 tarihinde Orta Maksat Helikopteri ihtiyacı için tercih edilen çözümün NATO Helikopteri Industries (NHI) tarafından üretilen NH90 helikopteri olduğunu  açıklamıştı. 31 Temmuz 2006 tarihinde de sekiz operasyonel NH90 helikopterlerin; yedek parça, lojistik destek ve eğitimi de içeren alım sözleşmesi imzalanmıştı.

NH90; arama ve kurtarma, afet yardımı, asker taşıma ve kargo malzemelerinin havadan nakliyesi gibi çeşitli rolleri  üstlenebilecek gelişmiş bir orta sınıf genel maksat helikopterdir. 3200 kg'a kadar yük taşıyabilir.

NH-90 helikopterleri Yeni Zelanda Kraliyet Hava Kuvvetleri'indeki yıllarca görev yapmış Iroquois helikopterlerinin yerini alıyorlar.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İspanya İlk NH-90 Helikopterini Aldı
« Yanıtla #8 : 21 Aralık 2014, 14:15:45 »
İspanya İlk NH-90 Helikopterini Aldı

Airbus Helikopterler; İspanyol Ordusu Airmobile Kuvvetleri (Famet) için üretilen ilk NH90 GSPA taktik nakliye helikopterini teslim etti. Helikopterlerin montajı, İspanya'daki Albacete tesisinde gerçekleştirildi. Albacete Tiger helikopterinin arka gövde ve NH90 helikopterinin ön gövde bölümünü üreten tek tesis.

NH90 Airbus Helikopterler España endüstriyel projelerin omurgasını oluşturuyor. Bu proje Silahlanma ve Ekipmanları Genel Müdürlüğü (DGAM), İspanyol Sanayi bakanlığı ve İspanyol Savunma Bakanlığı tarafından teşvik edilen ilk program oldu. Programın amacı; her görevin gereklerine uygun olarak son teknolojik gelişmelere adapte ortak bir platform üzerinden İspanyol Silahlı Kuvvetlerinin üç şubesinin operasyonel ihtiyaçlarını karşılamaktır. Airbus Helikopterler España 2021 yılına kadar İspanyol Silahlı Kuvvetleri'ne NH-90 helikopterinin İspanyol versiyonu olan GSPA modellerinden 22 adet teslim edecek. İspanyol versiyonu GSPA, tıpkı NH-90 ggibi asker taşıma, arama ve kurtarma, personel kurtarma ve tıbbi tahliye gibi teknik görevleri gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Bu görevleri, her türlü hava koşulunda, gündüz ve gece gerçekleştirebilmek için donatılmıştır.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı melih18

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
Ynt: NH-90
« Yanıtla #9 : 11 Ocak 2015, 20:45:37 »
Sahil Güvenlik nh-90 ile ilgileniyomus