Gönderen Konu: EC725 Cougar (H225)  (Okunma sayısı 8219 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
EC725 Cougar (H225)
« : 22 Nisan 2010, 23:27:13 »
EC725 Cougar (H225)

Malezya 12 Adet EC725 Cougar Helikopteri Alıyor

Perşembe günü bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre Malezya 500 milyon dolar tutarındaki bir anlaşmayla Eurocopter firmasından 12 adet askeri helikopter alıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Malezya’nın 12 EC725 Cougar helikopteri alması konusunda adımlar atılmış ve bir anlaşma gerçekleştirilmişti. Ancak Ekim 2008’de Malezya hükümeti, ekonomik gerekçelerle bu anlaşmayı iptal etmişti. Savunma bakanlığından bir yetkili geçtiğimiz hafta Kuala Lumpur’da düzenlenen savunma fuarında Eurocopter firmasıyla bu anlaşmanın yenilendiğini doğruladı. Adı açıklanmayan yetkili AFP haber ajansına “biz Eurocpoter’den ilk helikopteri 2012 yılında teslim etmesini bekliyoruz” dedi. Anlaşmanın Cuma günü kabine de görüşülerek resmiyet kazanacağını da sözlerine ekledi.

Eurocopter, Avrupa havacılık devi European Aeronautic Defence and Space (EADS)’ın helikopter ünitesidir. Bu firmanın ürünleri dünya helikopter filolarının %30’unu oluşturur.

Eurocopter ile 2008 yılında Malezya’nın elindeki 28 adet Sikorsky S-61 helikopterlerinin yerini alacak yeni helikopterler için anlaşma imzalanmıştı. Ancak bu anlaşma muhalefet partileri tarafından eleştirilmiş ve usulsüzlük yapıldığı iddia edilmişti. Hükümet iddiayı yalanlamıştı.

Malezya hava kuvvetleri 1968’den beri serviste olan Amerikan yapımı Sikorsky S-61 Nuri helikopterlerinden 28 adedine sahiptir ve temel hava taşıma görevi için kullanmaktadır. Bu eski helikopterlerin,  2007’de 6 Malezyalı askeri personelin hayatını kaybettiği kazadan sonra kullanım dışına çıkarılmasına karar verilmişti. Savunma bakanlığı yetkilisi  "mevcut S-61 filolarını kullanım dışına çıkarmayacaklarını, onların 20 adedini modernize ederek hava ve kara kuvvetlerinde kullanabileceklerini” de sözlerine ekledi.

DEFENCETURK.COM

« Son Düzenleme: 25 Ekim 2018, 13:01:09 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Endonezya EC725 Caracal Helikopterlerini Teslim Aldı
« Yanıtla #1 : 08 Kasım 2014, 04:14:05 »
Endonezya EC725 Caracal Helikopterlerini Teslim Aldı

Airbus Military, Endonezya için ürettiği savaş arama kurtarma ve hafif saldırı görevleri için farklı iki modelden oluşan helikopterlerin bir bölümünü teslim etti. Helikopterler EC725 Caracal ve Fennec ailesinden.

Airbus Helikopterler Endonezya tarafından satın alınan altı EC725 helikopterini Fransa'da bir törenle teslim etti. Helikopterler Airbus'un Endonezyalı ortağı Airbus ortağı PT Dirgantara Endonezyattarafından görev ekipmanı ile donatıldıktan sonra önümüzdeki yıl Endonezya Hava Kuvvetleri'ne  teslim edilecekler.  CSAR görevindeki bu 6 helikoptere 10 EC725 daha katılacak.

ilk olarak 2005 yılında hizmete giren EC725; Fransa, Brezilya, Meksika, Malezya, Endonezya ve Tayland askeri kuvvetleri tarafından seçildi.

Törende ayrıca bir Fennec hafif saldırı helikopteri de teslim edildi. Bu Endonezya için üretilen 12 Fennec'tin ilkidir. Bu helikopterlerin 6 adedi tek motorlu, diğer altı adedi de çift motorlu olacak. Helikopterler 2016'da teslim edilecekler. Bu helikopterler de PT Dirgantara Endonezya görev ekipmanı ile donatılacaklar. Hafif saldırı görevinde kullanılacak bu helikopterlerin görev ekipmanı makinalı tüfekler ve roketlerden oluşuyor.

Fennec helikopterleri Airbus Helicopters'in  "Ecureuil" dönerkanat ailesinin bir askeri versiyonu ve dünya çapında savaş, muharebe destek, izleme, eskort ve eğitim faaliyetleri için ordular tarafından kullanılmaktadır.

DefenceTurk.com

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Arnavutluk Son Cougar Helikopterini Aldı
« Yanıtla #2 : 17 Kasım 2014, 20:19:28 »
Arnavutluk Son Cougar Helikopterini Aldı

Arnavutluk Savunma Bakanlığı, dördüncü ve son Airbus AS 532AL Cougar orta sınıf taşıma helikopterini alındığını duyurdu.

Arnavutluk 2009 yılında Hava Tugayı için 4 farklı tipte 5 Cougar helikooteri sipariş etmişti. 10,7 milyon ABD doları değerindeki bir anlaşmaya iki asker taşıma, bir tıbbi tahliye, bir arama ve kurtarma (SAR), ve bir VIP ulaşım helikopteri dahildi. VIP modelinin ilk teslim edilen Cougar olması planlanmıştı. Ancak Temmuz 2012 tarihinde test uçuşu sırasında düştü ve 6 şirket çalışanı hayatını kaybetti. Arnavutluk düşen Cougar yerine yenisini istemedi. İki çift motorlu EC145 hafif genel maksat helikopteri almayı tercih etti. EC145'lerin 2015 yılının ikinci yarısında teslim edilmesi bekleniyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Afganistan'da İngiliz Helikopteri Düştü
« Yanıtla #3 : 12 Ekim 2015, 20:26:28 »
Afganistan'da İngiliz Helikopteri Düştü

İngiltere Savunma Bakanlığı, Afganistan'da görev yapan Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait bir Puma Mk 2 helikopterinin düştüğünü duyurdu. Kabil'de gerçekleşen olayda Uçuş Teğmen Alan Scott ve Uçuş Teğmen Geraint 'Roly' Roberts hayatını kaybetti. Helikopterin iniş sırasında bir güvenlik balonuyla çarpışması sonucu düştüğü belirtildi. Helikopterin düştüğü yerde ayrıca ü kişi daha hayatını kaybetti ve 7 kişi de yaralandı.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Airbus Helicopter Romanya'da Üretim Hattı Açıyor
« Yanıtla #4 : 19 Kasım 2015, 13:02:44 »
Airbus Helicopter Romanya'da Üretim Hattı Açıyor

Airbus Helicopter şirketi, Romanya'da H215 genel maksat helikopterleri için yeni bir montaj hattı inşa ettiğini duyurdu.

Yaklaşık 107.000 metrekarelik tesisin temeli Pazartesi günü atıldı. Tesiste yılda 15 helikopter üretilecek. H215; Eurocopter'in eski AS332  C1e / L1E Süper Puma helikopterinin evriminin bir parçasıdır. Çift motorlu helikopter 130 knot'dan fazla seyir hızına sahip.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 19 Kasım 2015, 13:29:20 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Bolivya Son Super Puma Helikopterlerini Teslim Alıyor
« Yanıtla #5 : 05 Aralık 2015, 21:54:19 »
Bolivya Son Super Puma Helikopterlerini Teslim Alıyor

Bolivya 2013 yılında sipariş ettiği AS332 Super Puma helikopterlerinin kalan son 3 tanesini 2016 yılında alacak.

Bolivya Savunma Bakanlığı 2013 yılında Airbus Helicopters'ten 6 AS332 C1e Super Puma helikopteri sipariş etmişti. İlk iki helikopter 2014 yılında bir helikopter de bu yıl teslim edildi. kalan son üç helikopter 2013 yılında teslim edilecek. Bolivya bu helikopterleri ağırlıklı olarak uyuşturucu ile mücadelede kullanıyor.

AS332 C1e Super Puma helikopterleri toz ve kuma karşı koruma özelliği ve de çarpışmaya dayanıklı pilot koltukları ile donatılmıştır. 20 kişi taşıyabilir.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Japonya Bir H225 Daha Sipariş Etti
« Yanıtla #6 : 19 Mart 2016, 19:57:34 »
Japonya Bir H225 Daha Sipariş Etti

Airbus Helicopters; Japon Sahil Güvenlik güçlerinin arama ve kurtarma operasyonları için başka bir H225 helikopteri siparişi verdiğini bildirdi. 2018 yılı sonuna kadar teslim edilecek helikopter ile birlikte Japon Sahil Güvenlik birimlerinin H225 filosundaki helikopter sayısı 6 olacak.

Super Puma ailesinin 11 tonluk bir modeli olan H225, gelişmiş arama-kurtarma görev sistemleri ile donatılacak. Bugün Japonya'da askeri ve sivil kullanımda 24 Super Puma helikopteri bulunuyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Kuveyt 1 Milyar Dolarlık Anlaşmayı İmzaladı
« Yanıtla #7 : 10 Ağustos 2016, 13:12:46 »
Kuveyt 1 Milyar Dolarlık Anlaşmayı İmzaladı

Fransız Savunma Bakanlığının bugün yayınladığı resmi açıklamaya göre Kuveyt, Fransa merkezli Airbus Helicopters tarafından üretilen H225M Caracal helikopterinden 30 adet almak için 1 milyar dolar değerindeki sözleşmeyi imzaladı.

Kuveyt Ekim 2015 tarihinde Fransa ile 24 Caracal helikopteri ve 6 isteğe bağlı Caracal helikopteri için kabul mektubu imzalamıştı. Helikopterler Kuveyt Kara Kuvvetleri ve Kuveyt Milli Muhafızlar tarafından kullanılacak.

Daha önce EC725 olarak bilinen H225M, çok büyük bir kabin ile uzun menzilli performansı birleştiren bir 11 ton sınıfı helikopter. Çarpışmaya dayanıklı koltuklarında 49 yolcu taşıyabiliyor. iki Safran Helicopters Engines Makila 2A1 turboşaft motora sahp olan helikopter farklı askeri ekipman ve silahlarla donatılabiliyor. Kullanabileceği silahlar arasında yanlara takılabilen 68 mm roket podları, ön kısımdaki sağ veya sol pencereye monte edilebilen 7.62 mm FN MAG makineli tüfek de bulunuyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Tayland'dan İki H225M Siparişi Daha
« Yanıtla #8 : 05 Ekim 2016, 11:22:17 »
Tayland'dan İki H225M Siparişi Daha

Tayland Kraliyet hava Kuvvetleri (RTAF), 2012'de teslim başlatılan çift motorlu EC725 (H225M Caracal) genel maksat helikopteri filosundaki güçlendirme programı anlaşması devamı olarak iki ek EC725 helikopteri sipariş etti. Teslimatın 2019 yılında yapılması planlanıyor.

RTAF EC725 helikopterleri;  muharebe arama ve kurtarma (CSAR), arama ve kurtarma (SAR), asker taşıma görevleri için projektör, elektro-optik sistemler (EOS), halat sapanı, hızlı indirme ekipmanı gibi sistemlerle donatılmışlardır. Yeni sipariş edilen helikopterler, RTAF tarafından şu an kullanılmakta olan dört EC725 helikopterine katılacaklar.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Polonya Airbus ile Anlaşmayı Feshetti
« Yanıtla #9 : 05 Ekim 2016, 16:57:28 »
Polonya Airbus ile Anlaşmayı Feshetti

Polonya; 50 H225M Caracal çoklu rol helikopterlerin Polonya Ordusuna alımı için Airbus ile imzaladığı 3,5 milyar dolar değerindeki sözleşmeyi feshettiğini duyurdu.

Polonya'nın daha önceki hükümeti, Agustawestland, Sikorsky ve Airbus'ın sunduğu seçenekler arasında Airbus ile bir ön anlaşma imzalamıştı. Bu yılın başlarında da Polonya medyasında anlaşmanın dondurulduğu ancak Airbus ile görüşmelerin devam ettiğine dair haberler çıkmıştı.

Polonya Savunma Bakanlığı konuyla yaptığı yeni açıklamada şöyle dedi: "Polonya hükümeti için öncelikli devletin güvenliği ve Polonya savunma sanayiinin gelişmesi için gerekli koşulları sağlamaktır. Her iki tarafın müzakere pozisyonlarındaki tutarsızlıkları uzlaşmayı  imkansız kılıyor ve bu nedenle görüşmelerin devamı anlamsız. "

DefenceTurk.com