Gönderen Konu: 1994-abd jetleri ÜÇ TÜRK subayı taşıyan helikopteri düşürdü ?  (Okunma sayısı 6016 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
1994 - ABD jetleri, Irak'ın kuzeyinde, üç Türk subayının da bulunduğu iki helikopteri yanlışlıkla düşürdü.
Facebookta gezinirken bir paylaşım platformu böyle bir şey paylaştı hangi olaylar falan oldu bunu gördüm bu olay hakkında doküman bilgi varmı elinizde varmıdır merak ettim ?
Yanlışlık nasıl oluyorsa artık çözemedim.

Çevrimdışı aliarslan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • unutulanlar unatanları,asla unutmaz.
Tam olarak bilmiyorum ama sınır ötesi hareketlerin olduğu sıralarda içinde nato subaylarının ve bizim subaylarımızın bulunduğu bir helikopter düşürülmüştü.

Çevrimdışı orko_8

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 3
ABD Kara Kuvvetleri'ne ait iki adet BlackHawk helikopteri, Çekiç Güç harekatı kapsamında Zaho'ya giderken ABD HvK'na ait iki adet F-15 tarafından düşürüldü. F-15 pilotları, harici yakıt tankı olan S-70'leri, IRak Mi-24'ü zannettiklerini söylemişlerdi. Olayda Amerikan, İngiliz, Türk, Fransız personel ile Kürt tercümanlar ölmüştü.

http://en.wikipedia.org/wiki/1994_Black_Hawk_shootdown_incident adresinde detaylı bilgi var.

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Teşekkürler.Artık nasıl benzettilerse Mİ-24e şaşırdım kendi helikopterini tanımayan askerler ne diyelim allah rahmet eylesin

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Helikopterlerde de dost/düşman tanıma sistemi yok mu?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı aliarslan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • unutulanlar unatanları,asla unutmaz.
Skywolf hoca sadece helikopter olsa gene iyi yalnışlik bir şey oldu gibisinden bir şeyler denir.Amerikalılar daha önce de bir firkateynimizi gövdesinden vurup bir albayımızıda şehit etmişlerdi ayrıca 2006 yılında Adana kerkük seferini yapan uçağımızın düşmesi ile bağlantıları var.

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Skywolf hoca sadece helikopter olsa gene iyi yalnışlik bir şey oldu gibisinden bir şeyler denir.Amerikalılar daha önce de bir firkateynimizi gövdesinden vurup bir albayımızıda şehit etmişlerdi ayrıca 2006 yılında Adana kerkük seferini yapan uçağımızın düşmesi ile bağlantıları var.
Yazı bozuk çıkmış okuyamadım bir fırkateynimizi vurmuşlardı doğru şehit askerler olmuştu.