Gönderen Konu: OTOKAR ARMA ZMA AİLESİ  (Okunma sayısı 71159 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Abu Dabi’de gözler Otokar’ın ‘Rabdan’ında
« Yanıtla #90 : 19 Şubat 2019, 19:13:10 »
Birleşik Arap Emirlikleri Ordusu, Abu Dabi’de düzenlenen IDEX 2019 Uluslararası Savunma Konferansı ve Fuarı’nda Rus yapımı BMP-3 kulesi donatılan RABDAN 8×8 IFV aracını kamuoyuna tanıttı.

Otokar, BAE ordusunun ihtiyaçlarını karşılamak üzere Al Jasoor şirketi ile 2016 yılında toplam 661 milyon dolar değerinde 700 Rabdan 8×8 taktik tekerlekli zırhlı aracın üretimini kapsayan bir anlaşma imzaladı.

Rabdan 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araç, en zor arazi ve iklim koşullarında, modern bir ordunun ihtiyaç duyacağı farklı görevlere hizmet vermek üzere modüler bir platform olarak tasarlandı. Üstün hareket kabiliyeti, yüksek mayın, balistik koruma özelliğinin yanı sıra orta ve yüksek kalibre silah sistemi entegrasyonuna uygun olan Rabdan, muharebe ağırlığı ve geniş iç hacmi ile dikkat çekiyor.

Sürücü ve komutan dahil toplam 12 personel taşıyabilen Rabdan’ın azami yüklü ağırlığı 30 ton. Manevra kabiliyeti, bağımsız süspansiyonu, kilitli transfer kutusu ve patlak gider lastikleriyle yüksek hareket kabiliyetine sahip araç, amfibi (yüzer) operasyon yeteneği ile denizde de gidebiliyor.

Araç gücünü Caterpillar 12.5 litrelik 600hp gücündeki dizel motordan alırken, 6 ileri bir geri vitesi bulunan Allison 4500 trasmisyon kullanıyor. Hareket menzili 700km olan araç, azami hıza 105km hıza ulaşabiliyor. Gövde arka kısmında bulunan pervaneler ile amfibi özelliği olan aracın suda ki azami hızı ise 10km.

BMP-3 silah kulesi 3UOF HE-Frag mühimmatı ve 3UBK10 tanksavar füzesi ateşleyebilen 100mm 2A70 toptan oluşuyor. Bunun yanı sıra kulede 2A72 30 mm çift beslemeli top ve 7,62 mm PKT makineli tüfek de yer alıyor.

Rabdan ismi, Hz. Muhammed’in atının soyundan geldiğine inanılan, gücü, sürati ve yarış kazanmadaki kabiliyetleri ile bilinen safkan Arap atından geliyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/02/18/abu-dabide-gozler-otokarin-rabdaninda/

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: OTOKAR ARMA ZMA AİLESİ
« Yanıtla #91 : 19 Şubat 2019, 19:31:35 »
Firmalarımızın yurt dışında iş yapabilmeleri güzel bir haber ,Otokkar açısından ise daha güzel bu aralık yurt içinde yüzleri pek gülmedi.Aracı görünümü bence iyi muadilleri ile kıyaslandığında nasıl onu bilemem ama BMP-3 kulesini pek sevmedim ayrıca İlk photo da  aracın yanlarında görünenler sanırım sensör?

Sn Skywolf'un yapmış olduğu bir alttaki paylaşımda mızrak yazan kule daha yakışıklı sanki. :)
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2019, 19:59:09 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #92 : 19 Şubat 2019, 22:34:18 »
Bu araçları bu ara çok görüyorum. Sanıyorum yakında büyük bir teslimat var. Dün 5 tanesi peşpeşe önümden geçti. Bu gün 4 tane gördüm. Muhtemelen daha fazla geçmiştir ama ben görmemişimdir. İki hafta önce araçla giderken kenarda gördüm bir tane. Arka kapağı açmışlar bir şeyler yapıyorlardı. Acelem olmasa ben de arkalarına çeker biraz sohbet ederdim.  ::)

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #93 : 20 Şubat 2019, 00:56:07 »
Silah üretiyoruz, satıyoruz falan da... benim merak ettiğim şey; şu Emirlikler gibi devletimsi devletler, bu kadar silahı ne yapıyorlar, kullanabiliyorlar mı, idame ettirebiliyorlar mı yoksa turşusunu kurmak için mi satın alıyorlar?

örneğin Birleşik Arap Emirliklerin profilini inceliyorsunuz; Nüfusu güya 8,5 Milyon, ancak bunu %13' ü Arap Emirlikleri vatandaşıymış. Geri kalanı, çalışmak için ülkeye göç etmiş Pakistanlı, Bangaldeşli, Afganistanlı, Hindistanli, Taylandlı... göçmenlermiş. Ordu mevcudu 65.000 kişi, buna mukabil Tank adedi yaklaşık 600, zırhlı aracı adeti 1600... efenime söyleyim; 150 adet helikopter, 80 adet F-16, 68 adet Mirage 2000 falan...  ::) 700 tane de Otokar satıyor muş! Öhöööö say babam say...

Yüz ölçümüne bakıyorsun, efendime söyleyim; nüfusuna bakıyorsun, ordu mevcuduna bakıyorsun...! Büyük bir saçmalık söz konusu. Demek ki diyetlerini bu şekilde ödüyorlar. Aksi taktirde böyle bir devletin var olmaması gerekiyordu. Devlet kavramına yazık.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #94 : 20 Şubat 2019, 13:05:03 »
Tabi devlet mefhumunun mucidi iran ve turkiye. Cok iyi durumdalar zaten. Hergun bir yeni yerli icat cikariyorlar.

80 milyon'ar nufuslarimiz ile refah icinde yasiyoruz.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #95 : 20 Şubat 2019, 13:56:07 »
Aslına bakılacak olursa biz gerçekten de esaslı bir devletiz. Yalnız tek bir eksiğimiz var; devlet adamımız yok! Nerede çapsız çöpsüz adam varsa, devlet yönetmeye talip olmuştur. Mustafa Kemal hariç (.)

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #96 : 20 Şubat 2019, 13:59:54 »
Demek ki bizim o "esasli" devlet yapimiz yeterince eleme yapamamis. Biz kendimizi dev aynasinda görüyoruz yoksa bu kanser illeti osmanli'yi da gömdü!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #97 : 17 Nisan 2020, 13:33:10 »
OTOKAR’dan 8X8 İhracatı

Otokar, yaklaşık 40 adet 8X8 Arma Zırhlı Muharebe Aracını bir Ortadoğu ülkesine ihraç etti. Firma, daha önce imzalanan bir sözleşme kapsamında üretilen araçların gümrük işlemlerini üç gün önce tamamladı. Araçlar söz konusu ülke için yola çıktı.

https://www.c4defence.com/Gundem/otokardan-8x8-ihracati/9737/1

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #98 : 17 Nisan 2020, 13:49:45 »
Bu BAE emirliği durmadan Libya ya hafter e silah gönderip duruyor ya, acaba bu bizden aldığı araçlarıda oraya göndermez değil mi? Yoksa bu durum kendi bacağımıza sıkmak gibi bi iş olur.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #99 : 17 Nisan 2020, 14:02:04 »
Hergün 4-5 adet gördüğüm bu araçlarda bu aralar hiç geçmiyor. Sanıyorum Covid-19 salgını bu işleri de aksatıyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com