Gönderen Konu: V-22 Osprey  (Okunma sayısı 24980 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
V-22 Osprey
« : 09 Nisan 2010, 22:43:52 »
V-22 Osprey

CV-22 Osprey Afganistan'da Düştü

Uluslararası Güvenlik Yardım Gücü (ISAF) tarafından yapılan açıklamaya göre dün gece Afganistan'ın güneyinde Birleşik Devletler Hava Kuvvtlerine ait bir CV-22 düştü. Üç ABD'li askeri personel ve bir sivil memur hayatını kaybetti, pek çok askeri personel de yaralandı. Kaza nedeni bilinmiyor. CV-22 Zabul ilindeki Qalat şehrinin yaklaşık 7 mil batısında düştüğünde ABD kuvvelerini taşıyordu. Yaralılar  tedavi için yakındaki bir üsse nakledildiler.

CV-22 kullandığı tilt-rotor teknolojidiyle yerden bir helikopter gibi yükselebilir. Havadayken motorlarını ileri doğru döndürerek standart helikopterlerden çok hızlı, bir uçak gibi hareket edebilir. CV-22, donanma için yapılan MV-22'nin değiştirilmiş bir versiyonudur.

V-22'nin son bir kaç yıl içerisinde çok sayıda emniyet konusunda yaşadığı olaylar vardır. Ancak bu Aralık 2000 tarihinden bu yana gerçekleşen ilk ölümcül kazadır.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2013, 00:28:38 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı aliarslan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • unutulanlar unatanları,asla unutmaz.
CV-22 Osprey Afganistan'da Düştü
« Yanıtla #1 : 14 Nisan 2010, 19:14:54 »
Taliban;Stingerla vurduk
İngilizler:Kazada düştü.

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
Göklerin Tuhaf Kuşu V-22 Osprey
« Yanıtla #2 : 10 Haziran 2011, 15:03:38 »
Göklerin Tuhaf Kuşu V-22 Osprey

Yarı uçak yarı helikopter V-22 Osprey 100bin uçuş saatini doldurdu. Bu garip araç ağır helikopterlerin yerini alacak.
Amerikan Ordusunun eskiyen ağır helikopterlerinin yerine koymak üzere, Bell-Boeing Firmalarına yaptırdığı V22 Osprey 100.000 uçuş saatini doldurdu. Osprey helikopter uçak karışımı bir araç. Helikopter gibi dikine iniş-kalkış yapabiliyor; dikine kalktıktan sonra düz, uçak gibi uçmaya başlıyor.

Bunu nasıl yapıyor; kanat uçlarındaki motorlar iniş kalkış yaparken dik konumda bulunuyor. Motorlar dik konumdayken uçak havalanıyor, belli bir yükseklikten sonra motorlar yatay konuma geçiyor bu sefer uçak gibi düz uçuşa geçiyor. İnerken de tam tersi oluyor.

Bu aracın yapımı 1980’lerin başında başladı. İlk prototip 1985’te yapıldı, geliştirme süreci 1988 kadar sürdü ancak yeterli verim alınamadı. Birkaç patlama, kaza oldu motorlar yeterli performansa ulaşamadı. Proje uzadıkça uzadı.

Gerçek Osprey, 2000’li yılların başında oturdu. Testleri 2008’e kadar sürdü. 2009’da V22 Osprey gerçek anlamda savaşa sürüldü. Aşağı yukarı Afganistan ve Irak’ta ayni anda savaşa girdi. CH-46/47 ve CH-53 helikopterlerin yerini almaya başladı.

Şubat 2011 itibariyle de 100.000 uçuş saatini tamamladı. Böylece bu yarı uçak helikopter savaş meydanlarında kalıcı olacağını kanıtlamış oldu. ABD Deniz Piyadeleri halen bu “heliçakları” oldukça geniş bir alanda kullanıyor. Yanılmıyorsam 100 bin saatlik uçuşta sadece 2 Osprey düştü.

Bu uçağın her biri Amerikan ordusuna 110 milyon dolara mal olacak. Bu proje ilk prototipten servise girmesine neredeyse 30 yıl sürdü. Amerikan Savunma Bakanlığı PENTAGON, bu uçaklardan 458 adet sipariş verdi. 360’ı deniz piyadelerine, 48’i Deniz Kuvvetlerine, 50’si de hava kuvvetlerine verilecek.

ÖZELLİKLERİ:

Uzunluk:17.5

Yükseklik:6.73m

Motor pervane çapı: 11.6 m

Kanat açıklığı: 14m

Boş ağırlık: 15.032kg

Dolu:21.500kg

Motor: 2XRolls Royce Allison T406/AE

Hız: 463 km/h

Menzil:1627km

Tırmanış yüksekliği: 8000 m

www.gazeteci.tv
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2011, 20:17:38 Gönderen: KingWarrior »
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
israil ona goz koydu
« Yanıtla #3 : 10 Haziran 2011, 15:16:32 »
İsrail ordusu Amerika'dan V-22 Osprey almak için görüşüyor
Önce Bell ve Boeing'den İsrail'e bir heyet geldi. Bu uçağı kullanan Amerikan Deniz piyadeleri de bir şov yaptı.

Başlarında  İsrail Genelkurmay Başkanı Beny Gantz olduğu halde komutanlar bu uçağa bindi. Hayran kaldılar 'bununla ne operasyonlar yapılmaz'dı. İsrail Hava Kuvvetleri komutanı Ido Nehustan da çok etkilendi.

Helikopter gibi inip kalkan, uçak gibi uçan V-22 Osprey özellikle gizli operasyonlar için çok elverişliydi. Hele de kurtarma operasyonları için.

Tek yakıt yüklemesiyle 4000 km menzil. İran'a git gel, Suriye çantada keklik...

Bu ay sonunda Amerika'ya gidecek bir heyet işi pişirecek ve İsrail bu uçakları alacak.

İsrail'in elindeki CH-53 Superstallion'lar iyice yaşlandı. Ard arda düşmeye başladı. Sonuncusu bir kaç ay önce Romanya'da düşmüştü. Peki ne işi vardı Romanya'da?

De gel de sorma birader!

Bunların yerine en iyisi Şam'da kaysı V-22 Osprey!

Bu arada Şam yanlışlıkla ağzımdan çıktı. Yani bunları Şam'a karşı kullanacak filan demiyorum.

Demiyorum ama Suriye bir yandan için için kaynıyor-kaynatılıyor, İsrail'de Golan'da durmadan operasyon yapıyor arkayı sağlama alıyor
www.gazeteci.tv
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
MV-22 Osprey düştü
« Yanıtla #4 : 16 Nisan 2012, 21:33:12 »
MV-22 Osprey düştü

14 Nis, 2012

ABD Deniz Piyadeleri Kolordusu (USMC), geçtiğimiz 12 Nisan 2012 Çarşamba günü eğitim uçuşu sırasında MV-22 tipi, tilt rotorlu bir nakliye uçağının Fas’ın Souss-Massa-Draâ bölgesinin merkezi Ağadır’da düştüğünü doğruladı.

İki mürettebatın hayatını yitirdiği ve iki askerin de ağır yaralandığı olayda, uçağın düşüş sebebi halen araştırılıyor.

Textron’a ait Bell’in helikopter ve Boeing gibi uçak devlerinin müştereken geliştirdiği V-22 Osprey, özellikle ArGe aşamasında kendinden çokça olumsuz manada söz ettiren bir konsept olup, 1991 ve 92 yıllarındaki iki prototip kazasında yedi mürttebat hayatını kaybetmişti.

Bunlarla birlikte yine 2000, 2006, 2007, 2010 yıllarında ve bu son olayla birlikte toplam 12 tane V-22 kazasında şimdiye dek en az biri sivil olmak üzere 36 kişi hayatını kaybetmiş oldu.

İlk prototipi 19 Mart 1989 tarihinde uçan ve 2006 yılında operasyonel hizmete giren V-22 Opsrey, prensipte, dikey açıda, yukarıdan yatay ön cepheye doğru 90 derece esnek açılı çift tilt rotorları sayesinde, adeta bir helikopter gibi dikey yönde iniş/kalkış özellikli ve gerektiğinde 570 km/h uçuş hızına kadar yaklaşabilen pervaneli bir nakliye uçağıdır.

Bir süredir ABD Hava Kuvvetleri USAF tarafından CV-22 modeli Avrupa’da da konuşlandırılan, USMC (Hedef: 360 adet MV-22) ve USAF (Hedef: 50 adet CV-22) tarafından 160′ın üstünde kullanıma giren Opsrey, dikey kalkış yapmadan, kısa kalkış ve dikey iniş modunda 4 buçuk ton faydalı yükü 1800 km’ye yakın bir menzile taşıyabilmekte, yine gerektiğinde tam teçhizatlı 24 (oturarak) veya 32 (ayakta) askeri veya 9 ton dahili (6.8 ton harici) faydalı yükü de 24+ metre küplüklük efektif hacmiyle havadan nakledebilmektedir.

USMC orta sınıf tilrotor filosu VMM 263′e ait 5 adet VM-22 Osprey, 1989 yılında hizmete giren yaklaşık 41 bin tonluk amfibik taarruz gemisi USS WASP (LHD 1) üzerinde konuşlu halde bir arada görülüyor. Düşen uçak USMC’nin VMM 261 filosuna aitti. Söz konusu USS WASP, muhtemelen F-35B (Kısa kalkış/dikey iniş = STOVL) konuşlu ilk donanma gemisi olmaya da aday...... www.savunmasanayi.net
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2012, 22:59:40 Gönderen: SKYWOLF »
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Rolls-Royce'dan V-22 İçin Motor Satışı
« Yanıtla #5 : 02 Şubat 2013, 18:05:07 »

Rolls-Royce 38 adet V-22 tiltrotor hava aracına güç vermek amacıyla AE1107C turboşaft motoru üretimi için 83.730.834 $ tutarında bir firma sabit fiyat sözleşmesi imzaladı. Motorların 4 adedi ABD Hava Kuvvetleri, 34 adedi de ABD Donanması için üretilecek. İndianapolis'de yapılacak olan üretimin Aralık 2014 yılında tamamlanması bekleniyor.

DefenceTurk.com

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
Ynt: Rolls-Royce'dan V-22 İçin Motor Satışı
« Yanıtla #6 : 02 Şubat 2013, 19:05:47 »

Rolls-Royce 38 adet V-22 tiltrotor hava aracına güç vermek amacıyla AE1107C turboşaft motoru üretimi için 83.730.834 $ tutarında bir firma sabit fiyat sözleşmesi imzaladı. Motorların 4 adedi ABD Hava Kuvvetleri, 34 adedi de ABD Donanması için üretilecek. İndianapolis'de yapılacak olan üretimin Aralık 2014 yılında tamamlanması bekleniyor.

DefenceTurk.com

Bundan bir tanede ben almak istiyorum  :)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #7 : 02 Şubat 2013, 19:43:27 »
Sen ne yapacaksın AE1107C turboşaft motorunu?  :D

Çevrimdışı akrep

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #8 : 02 Şubat 2013, 21:31:12 »
ucurtmaya mote ececek kardesimiz :) alengerli olsun diye :))

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
« Yanıtla #9 : 03 Şubat 2013, 13:01:34 »
toplama bilgisayar gibi dışarıdan toplayıcam parçalarını ucuza gelecegine inanıyorum bi v-22 benimde olsun istiyorum :D
İnfaz timi kurcam  ;D ;D ;D