Gönderen Konu: Su-30 FLANKER  (Okunma sayısı 46922 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Su-30 FLANKER
« Yanıtla #60 : 11 Şubat 2016, 12:22:14 »
Henüz detayları netleşmemiş olsa da Beyaz Rusya, 12 Su-30SM savaş uçağı alımı konusunda Rusya ile anlaşmış durumda. Su-30SM uçakları, Beyaz Rusya'Nın yaklaşık 30 yıldır kullanmakta olduğu Mi-29 uçaklarının yerini alacak.

Ayrıca İran'ın da Su-30 uçakları alacağına dair haberler dolaşıyor. Bu haberler doğrulanmamış olsa da İran Savunma Bakanının, kullanmakta oldukları F-14'lerin yerine Su-30 alacaklarını söylediği belirtiliyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Rusya'nın İran'a savaş uçağı satışı
« Yanıtla #61 : 18 Şubat 2016, 23:01:23 »
AA
18 Şubat 2016 - 21:27:00

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın İran’a Sukhoi Su-30SM tipi savaş uçakları satması durumunda BM Güvenlik Konseyi Kararlarının ihlal edilmiş olacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Rusya’nın İran’a Sukhoi Su-30SM model çok fonksiyonlu jetler satacağına dair haberlere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Rusya’nın İran’a bu jetleri satması durumunda BM Güvenlik Konseyi'nin 2231 numaralı kararını ihlal edeceğini belirtilen Toner, açıklamada şunları kaydetti:
“Su-30SM model jetler ‘savaş uçakları’ kategorisindedir. Bütün BM üyeleri ve özellikle Kapsamlı Ortak Eylem Planı'ndaki (JCPOA)’nin parçası olan 2231 maddenin pazarlığında bulunan üyeler, bu kısıtlamaların çok iyi farkında olmalılar. Eğer yapılan haberler doğruysa biz bunu ikili görüşmede Rusya’ya ve diğer BM Güvenlik Konseyi üyelerine ileteceğiz.”

Rusya Savunma Bakanlığından ismi belirtilmeyen bir yetkiliye dayandırılarak yapılan haberlere göre, 8 milyar dolar değerinde olan sayısı belirtilmeyen Su-30SM savaş uçaklarını bu yıl sonuna kadar İran'a satışı gerçekleşeyecek. Haberlerde ayrıca Rusya'nın ilk teslimatı bugün yapacağına yer verildi.

İran ile yapılan nükleer anlaşma gereği, bu ülkenin ağır silahlar alabilmek için BM Güvenlik Konseyinden izin alması gerekiyor.

http://www.hurriyet.com.tr/rusyanin-irana-savas-ucagi-satisi-40057281
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Rus Hava Kuvvetleri İçin 30 Su-30SM
« Yanıtla #62 : 05 Nisan 2016, 12:11:27 »
Rus Hava Kuvvetleri İçin 30 Su-30SM

Rus savunma yöneticileri, ülkenin hava kuvvetleri için 30 yeni Su-30SM savaş uçakları için savunma havacılık firması Irkut Corporation ile yeni bir tedarik anlaşmasına resmiyet kazandırdı. Flanker lakaplı çok görevli saldırı uçaklarının, Savunma Bakan Yardımcısı Yuri Borisov ve Ikrut Başkanı Oleg Demchenko arasında imzalanan anlaşmaya göre, 2018 yılı sonuna kadar gelmesi bekleniyor.

Şu an Rus Donanması için de 20 kadar Su-30SM siparişi bulunuyor. Ancak donanma filolarının toplam 50 uçak gereksinimi olduğu belirtiliyor.

Gerçekte ağırlıklı olarak hava-hava muharebe savaşı görevi için tasarlanan Flanker, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a sadık hükümet güçlerine hava desteği sağlamak için Moskova tarafından görevlendirilen bir çok savaş uçağı tipinden biriydi. Suriye'nin kuzeybatısındaki  Lazkiye'de bulunan Rus hava üssüne geçen Eylül'de gönderilen Su-30SM; ülkede hükümet karşıtı isyancılar ve İdlib yakınlarındaki İşiıd militanlarına karşı sayısız bombalama görevleri yürütmüştür. Flanker filosu ayrıca işgal altındaki Palmyra, antik kentini Işidden geri almak için Esad'ın askerlerini destek önemli bir rol oynamıştır.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
ABD, Rusya'nın İran'a Savaş Uçağı Satışını Engelleyecek
« Yanıtla #63 : 06 Nisan 2016, 08:43:19 »
ABD, Rusya'nın İran'a Savaş Uçağı Satışını Engelleyecek

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı, Rusya'nın İran'a "SU-30" model savaş uçaklarının satışını engellemek için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde satışı veto edeceklerini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığında Siyasal İlişkilerden Sorumlu Bakan Yardımcısı olarak görev yapan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Thomas Shannon, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde "İran'ın yakın zamandaki hareketleri ve nükleer anlaşmanın uygulanması" konulu oturumda konuşma yaptı. Shannon,  Rusya'nın  İran'a "SU-30" model savaş uçaklarının satışını engellemek için  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) satışı veto edeceklerini bildirdi.

"ABD, BMGK'DA VETO HAKKINI KULLANACAK"

Yıl içinde imzalanması beklenen  İran'ın  Rusya'dan talep ettiği "SU-30" model savaş uçaklarının satışını engelleyeceklerini kaydeden Thomas Shannon, ABD'nin BMGK'da veto hakkını kullanarak satışa izin vermeyeceğini söyleyerek, "Savaş uçağı satışının onayını engelleyeceğiz." ifadesini kullandı.

"İRAN YAPTIRIMLARI YASASI'NI TEKRAR UZATABİLİRİZ"

Shannon ayrıca, yıl sonunda süresi sona erecek olacak  İran Yaptırımları Yasası'nı tekrar uzatabileceklerini de bildirdi.

Buna ilişkin olarak ABD Kongresi ile ortak çalışma yapacaklarını belirten Thomas Shannon, " İran Yaptırımları Yasası'nın uzatılması hakkında, Kapsamlı Ortak Eylem Planı'yla karışmaması ve gerekliliklerinin yerine getirilmesine ilişkin olarak bu komiteyle birlikte mutlulukla çalışırız." dedi.

"HABERLER DOĞRU DEĞİL"

Shannon, bir soru üzerine de Başkan  Barack Obama yönetiminin  İran'a ABD finans sistemine ulaşması ya da ABD parası işlemleri yapmasına izin verdiği yönünde çıkan haberleri değerlendirdi.

Bu konuda yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Dışişleri Bakan Yardımcısı Shannon, "Haberler doğru değil." diye konuştu.

http://www.sondakika.com/haber/haber-abd-rusya-nin-iran-a-savas-ucagi-satisini-8328925/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Hint Su-30'larında Motor Sorunu
« Yanıtla #64 : 10 Mayıs 2016, 15:15:45 »
Hint Su-30'larında Motor Sorunu

Hindistan Hava Kuvvetleri'nde (IAF) görev yapan Sukhoi 30 MK-I uçakları son iki yıl içerisinde ciddi motor sorunlarıyla karşılaştı. 31 Mart 2016 -  1 Nisan 2014 tarihleri arasında uçuş sırasında motor arızası yaşayarak tek motorla inmek zorunda kalınan 34 olay gerçekleşti.

Operasyonel güvenilirlik iyileştirme programı Rus Orijinal Ekipman Üreticisi (OEM) ile düzenli olarak takip edilmektedir. Rus OEM motor problemlerine yol açmış olan teknik sorunları çözmek için bir dizi tedbir tanıttı.

OEM yeni uçak motoru üretiminde ve motorların revizyon sırasında uygulanması için bazı değişiklikler ya da teknolojik gelişmeleri teklif etti. Rus tasarımcılar tarafından önerilen revizyon ve üretim sürecinde değişiklikler, HAL ve OEM de uygulamaya konuldu. OEM Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF) tarafından uygulanmakta olan uçak motoru işletilmesi sırasında önleyici bakım tavsiye etti. Ayrıca, IAF operasyonel kullanım için uçağın durumunu iyileştirmek amacıyla Rus OEM'lerle uzun vadeli onarım anlaşması imzaladı.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2019, 11:03:14 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Su-30 Düştü
« Yanıtla #65 : 14 Haziran 2016, 17:34:23 »
Su-30 Düştü

Vietnam Hava Kuvvetlerine ait bir Sukhoi Su-30MK2denize düştü. 8585 numaralı uçak bu sabah saat 8 civarında Nghe An il merkezi kıyılarında bir eğitim uçuşu sırasında kayboldu.

İki pilotun akıbeti, Tran Quang Khai ve Nguyen Huu Cuong, bilinmemektedir.

Vietnam Hava Savunma Komutanı Yardımcısı Tümgeneral Do Minh Tuan, Thanh Hoa merkez ilinde Tho Xuan Askeri Havaalanı'ndan eğitim için havalanan Rus yapımı Su-30MK2 savaş uçağı  ile hava kontrolörlerinin  sabah 07:47'de teması kaybettiğini söyledi. Uçağın bu sırada Djao MAT Adası çevresinde, Vinh City'e 40km uzakta olduğunu belirtti.

Üç gemi ve 35 asker arama ve kurtarma operasyonu için seferber edildi. Yaklaşık 20 balıkçı tekneleri de arama arama çalışmalarında.

Su-30MK2 çoklu rol savaş uçağı; Su-30MKK uçağının geliştirilmiş bir versiyonudur. hava, yer ve deniz hedeflerine karşı çok amaçlı olarak tasarlanmıştır.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2019, 11:04:10 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Hindistan'a Rafale yerine Su-30MKI teklifi
« Yanıtla #66 : 18 Mayıs 2018, 10:19:27 »
Hindistan'a Rafale yerine Su-30MKI teklifi

Hindistan Aeronautics Ltd (HAL) şirketi, Hint Hava Kuvvetleri (IAF) için Fransız Rafale uçaklarının maliyetinin üçte bir oranında 2.5 milyar dolara ek 40 adet Sukhoi-30 MKI üretmeyi teklif etti.

HAL Başkanı T Suvarna Raju, bu uçakların BrahMos süpersonik seyir füzesini taşımak için kullanılabileceğini ve Hint Hava Kuvvetleri'nin mevcut Su-30MKI'leri füzeyi taşımak için değiştirmeye gerek olmadığını söyledi.

1 adet Rafale uçağının Hindistan’a silah ve lojistik fiyatları hariç maliyetinin 165 milyon dolar olduğu, Su-30MKI uçağının maliyetinin ise 62.6 milyon dolar olduğu kaydedildi.

HAL Başkanı T Suvarna Raju, 2010 yılından beri Su-30’ları 62.6 milyon dolardan tedarik ettiklerini, 40 adet uçağın Hindistan Hava Kuvvetleri’ne maliyetinin 2 milyar 500 milyon dolar olacağını vurguladı.

Kaynak: Defence World
http://www.kokpit.aero/askeri_havacilik/hindistana-rafale-yerine-su-30mki

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #67 : 18 Mayıs 2018, 11:33:59 »
Ruslar bu arkadaşa veya su-35'e  F-15 Slient Eagle gibi bir stealth modifikasyon çekse onun kadar ciddi maliyetlere çıkmayacağından alıcı bulabilir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #68 : 18 Mayıs 2018, 12:04:18 »
Ruslar bu arkadaşa veya su-35'e  F-15 Slient Eagle gibi bir stealth modifikasyon çekse onun kadar ciddi maliyetlere çıkmayacağından alıcı bulabilir.

Su-35'in ön kısmında benzer bir özellik var diye biliyorum. Yani uçağın ön profilinde radar izi daha düşük olması lazım.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #69 : 18 Mayıs 2018, 12:24:37 »

Su-35'in ön kısmında benzer bir özellik var diye biliyorum. Yani uçağın ön profilinde radar izi daha düşük olması lazım.

Aslına bakılırsa su-35'in birim maliyetini düşününce stealth bir versiyonunun su-57'den pek farkı olmaz gibi.  En mantıklı çözüm su-30 mk-2 yi stealthleştirip lowcost bir stealth oluşturup yerel olarak batılılar tarafından baskılanan ülkelere satarsa (cezayir, iran, yemen vb.) ve bunlar biraz başarılı olursa vay vay vay.
Savaş Var Denildiğinde Biz;