Gönderen Konu: İran lideri Ahmedinejad'dan ABD yönetimine uyarı  (Okunma sayısı 7357 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
İran lideri Ahmedinejad'dan ABD yönetimine uyarı
« : 08 Nisan 2010, 05:00:09 »

"Obama'nın dediğini Bush bile dememişti"

07 Nisan 2010 Çarşamba, 16:44:26

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, "İran'a nükleer saldırıda bulunma tehdidi ve seçeneğinin masada tutulduğu yönünde Washington yönetimince dillendirilen ifadelerin doğru olmamasını umduklarını" söyledi.

Ahmedinejad, yurt gezileri kapsamında gittiği Batı Azerbaycan eyaletinde devlet televizyonunda canlı yayımlanan ve halka hitaben yaptığı konuşmada, ABD'nin dün açıklanan yeni nükleer stratejisinde kullanılan ifadeleri eleştirdi.

Ahmedinejad, "Dün, ABD Başkanı Barack Obama'ya atfen, bazı ülkelere karşı nükleer bomba kullanma tehdidinde bulunulduğu yönünde ifadeler kullanıldı. Bu ifadelerin doğru olmamasını ümit ediyorum" dedi.

Obama'nın "değişim" vaadinde bulunduğunu ve BM'deki konuşmasında önceki ABD hükümetlerinin politikalarını açıkça eleştirdiğini belirten Ahmedinejad şunları söyledi:

"Obama, eski hükümetlerin yanlış ve insani olmayan politikalarını telafi etme taahhüdünde bulundu ve söz verdi. Ama maalesef dün yayımlanan açıklama, bu konunun (söz ve taahhüt) tam tersi yönünde. Biz bunu, Obama'nın hamlığına ve acemiliğine veriyoruz. Sayın Obama, siyasi sahneye yeni gelmiş ve daha tecrübe kazanma sürecinde."

"Başkan Obama'nın sermaye grupları ve siyonistlerin baskısına maruz kaldığını ve bu şartlar altında sağlıklı karar veremediğini" savunan Ahmedinejad, Obama'nın da eski Başkan George W. Bush'un yolunu izlediği yönündeki düşüncelerin doğru olmasını arzu etmediklerini belirterek şunları kaydetti:

"Obama'nın dün söylediklerini, ABD başkanları arasında eli milletlerin kanına bulanmış, en nefret edilen ve en büyük katliamları yapan Bush bile söylememişti."

Ahmedinejad, "Amerikalı politikacıların düşünce, yasa ve söz karşısında yetersiz kaldıklarında kovboylar gibi silaha sarıldıklarını" söyledi.

Obama'dan Bush'un yolunu takip etmemesini isteyen Ahmedinejad, aksi halde milletlerin Bush'a verdiği cevabın Obama'ya da verileceğini söyledi.

Nükleer silahların kullanımı ve yeni nükleer stratejiye ilişkin dün ABD yönetimince yapılan açıklamada, "ABD ilk kez, nükleer silahlara sahip olmayan ülkelere karşı aynı tür silahların kullanımını ihtimal dışı bırakıyor" ifadeleri kullanılmıştı.

Ancak yeni strateji, ülkelerin Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşmasına (NPT) uymaları halinde ABD'nin olası bir nükleer misillemesine maruz kalmayacağı yönünde önemli bir unsur da içeriyor. "Bunun, NPT'ye uymayan" İran ve Kuzey Kore'ye "potansiyel hedef olmaya" devam ettikleri mesajını verme amacını taşıdığı yorumu yapılıyor.

Yeni politikayla ülkelerin, NPT'ye ve bu konudaki yükümlülüklerini yerine getirmelerinin önemini vurguladıklarını kaydeden Obama, "ABD, NPT'ye taraf olan ve bu konudaki yükümlülüklerine uyan, nükleer silah sahibi olmayan ülkelere karşı nükleer silah kullanmayacağı ve bu yönde bir tehditte de bulunmayacağını ilan ediyor" demişti.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/506257-obamanin-dedigini-bush-bile-dememisti
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı aliarslan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • unutulanlar unatanları,asla unutmaz.
« Yanıtla #1 : 14 Nisan 2010, 22:40:14 »
Skywolf hoca sana bir sorum olacak amerika ıran'a girerse Azerilere topraklarını geri verir mi?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2 : 14 Nisan 2010, 23:14:05 »
Skywolf hoca sana bir sorum olacak amerika ıran'a girerse Azerilere topraklarını geri verir mi?

Ne desem boş. ABD hangi girdiği yere düzen getirmiş ki? Tam tersine her yer kaos içerisinde. O kargaşada o da kendi çıkarlarının gerektirdiklerini yapıyor. Irak'ta kürtlere bağımsızlık sözü verip Saddam'a karşı kışkırttı. İran'da da Azerilere aynı şeyi yapabilir. Hatta çok ister bunu. Ancak İran Azerilerinin böyle bir niyeti yok gibi. Eğer Azerileri İran'ndan koparırsa bu sefer Kürtler de aynı şeyi isteyeceklerdir. Bu da Türkiye ve Suriye için tehlikeli bir sonuç doğurabilir.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
« Yanıtla #3 : 16 Nisan 2010, 02:28:12 »

Ne desem boş. ABD hangi girdiği yere düzen getirmiş ki? Tam tersine her yer kaos içerisinde. O kargaşada o da kendi çıkarlarının gerektirdiklerini yapıyor. Irak'ta kürtlere bağımsızlık sözü verip Saddam'a karşı kışkırttı. İran'da da Azerilere aynı şeyi yapabilir. Hatta çok ister bunu. Ancak İran Azerilerinin böyle bir niyeti yok gibi. Eğer Azerileri İran'ndan koparırsa bu sefer Kürtler de aynı şeyi isteyeceklerdir. Bu da Türkiye ve Suriye için tehlikeli bir sonuç doğurabilir.
Bu sentezde Amerikanın zararına hiç birşey göremiyoruz değil mi ? 2 yanı Türklerle çevrili bir Kürt devletinin tek bir anlamış vardır, kargaşa kaos...Buda Ameriklerin işine gelecektir.
Bizim böyle bir sonuçtan yararlı çıkacağımızı düşünüyorum.Bölgede daha güçlü bir müttefik kazanmış oluruz.
Ama Ameriklerin Acemlere bulaşacağını hiiiiç sanmıyorum, Amerikler ilk önce ekonomi savaşını yenmeliler.Çine olan 1 Milyar dolar üstü  borçlarını ödesinler.Ameriklerin ekonomisi yeni bir savaşı kaldıramaz, yeni bir savaş Ameriklerin kendilerini imha edecek olan detanörü ateşlemesidir.

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #4 : 18 Nisan 2010, 13:32:16 »
dikkatinize cattirimki Azerbaycan ne kurdistandir nede baska bir sacma kulusuc.Azerbaycan 1000 yilliklara dayali bi devletdir.
ve guney Azerbaycanda kurdistan diyildir.o mevcut Azerbaycanin Iran tarafindan isqal edilmis bi bolumudur.
ve onu geri almak bizim hakkimizdir.
siz Azerbaycani hic bi zaman kendi devleti olmayan kurt surusuyle ayni tutamazsiniz. Turkiyenin cikarina olsada olmasada Guney Azerbaycan bizimdir ve elmize gecen ilk fiorsatda onu geri alacagiz.
hatda sizinle katsi taraflarda yer alsak bile. siz kurt korkunuzla her seyi olcmeyin.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #5 : 18 Nisan 2010, 14:11:27 »
dikkatinize cattirimki Azerbaycan ne kurdistandir nede baska bir sacma kulusuc.Azerbaycan 1000 yilliklara dayali bi devletdir.
ve guney Azerbaycanda kurdistan diyildir.o mevcut Azerbaycanin Iran tarafindan isqal edilmis bi bolumudur.
siz Azerbaycani hic bi zaman kendi devleti olmayan kurt surusuyle ayni tutamazsiniz. Turkiyenin cikarina olsada olmasada Guney Azerbaycan bizimdir ve elmize gecen ilk fiorsatda onu geri alacagiz.
hatda sizinle katsi taraflarda yer alsak bile. siz kurt korkunuzla her seyi olcmeyin.

Bizim Kürt korkumuz falan yok. Azeri kardeşlerimizle karşı karşıya gelmek gibi bir niyetimiz de yok. Ancak bu bölgede kurulmak istenilen bir Kürdistan gerçeği var. Tarih de Kürdistan diye bir devlet yok olabilir ama artık olsun isteyen birileri var ve burada dengeleri o yönde değştiriyorlar. Kuzey Irak'da bunun temelini attılar.

Türkiye'de 10 sene önce asla kabul edilemeyecek olan konular bile bugün tartışılıyor. Hatırlatırım, tarihte Ermenistan diye bir devlet de yoktu. Ayrıca size Güney Azerbaycan'ı geri almak konusunda bizler engel olmuyoruz. Buyrun alın. Yalnız dikkat edin. Geri alacağız derken Irak gibi bir bataklığa dönüşmeyin.

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
« Yanıtla #6 : 19 Nisan 2010, 13:40:28 »
Hasnaviler
Şeddadiler
Annaziler
Küçük Luristan
Mervaniler
Mahabad Cumhuriyeti
ve hatırlamadığım bir çoğu.
Bunlar hepsi Kürt devletidir.Ve Kürtler kardeşimizdir.
Kürtlerden korkmayız, çünkü kardeşlerimizden korkmayız.Toprak hakkı diyorsak, onlar hep mezopotamyada başka halklar tarafından yönetilerek yaşamış.
Ülkemizde yüksek Kürt nufusü var, sevinmemiz gereken birşey bu.Bizim topraklarımızda bir Kürdistan kurmak hayal olur,olsada biz göremeyiz.Ha kuzey ırakda bir kürt devleti olabilir.Irak lı eleman onlar , benim memleketimde büyümemiş.Seve seve savaşırız.Ama , bir milletin tarihine yok demeyelim.Komşun Kürt rızanın tarihini yok saymalım, çünkü tarih namus gibi bir kavramdır.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #7 : 19 Nisan 2010, 19:58:30 »
Üç arkadaş bir yaz günü yaya olarak yolculuk yapmak zorunda kalıyorlar.

Biri Türk, biri Kürt, diğeri de Ermeni.Ama Ermeni olan aynı zamanda papaz.

Sıcak, bir süre sonra yolda susuyorlar.Etrafta su yok.Bağların olgun zamanı....
“İki salkım üzüm yiyelim de ağzımız ıslansın,” diye bir bağa giriyorlar.
Bağın sahibi bir Türk ama onu görememişler.
“Kaç paraysa veririz,” diyerek yemeye başlamışlar.
Bu sırada bağın sahibi gelmiş. Bakmış üç kişi üzümünü yiyorlar.
Fena bozulmuş ama üç kişiyle de başa çıkamayacağını düşünmüş.
Birine bakmış, kıyafetinden Ermeni ve papaz olduğu belli.
Diğerine bakmış, konuşmasından Kürt olduğunu anlamış.
Üçüncüsü de Türk.

Dönmüş Ermeni’ye,
“Bak bu adam Türk, yesin malımı.
Benim kanımdandır. Helali hoş olsun. Bu da Kürt’tür ama din kardeşimdir.
Sen niye yiyorsun benim üzümü mü?” demiş.
Bu laf, üzerlerine sorumluluk yüklenmeyen Türk ve Kürt’ün hoşuna gitmiş.
Adam, papazı bir güzel dövmüş. Kıpırdayacak hal bırakmamış, yere uzatmış.
Bağ sahibi biraz sonra Kürt’e dönmüş.
“Müslümansın da niye sahipsiz bağa giriyorsun.
Bu adam benim kanımdan yediyse afiyet olsun, Çünkü o Türk’tür. Kardeşimdir,” diyerek bir güzel onu da dövmüş ve yere uzatmış.
Bu durum Türk’ün hoşuna gitmiş.

Biraz sonra Türk’e dönmüş ve “Tamam anladık Türk'sün, aynı kandanız, aynı dindeniz ama sahibi olmadan başkasının bağına girilir mi?” diyerek Türk’e de vurmaya başlamış. Türk yumrukla yere yuvarlanınca Kürt’e dönmüş ve
“Biz,” demiş…“papazı dövdürmeyecektik.”

Bilmem anlatabildim mi? ::)

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #8 : 19 Nisan 2010, 22:37:56 »
benim dediyim zaten Turkiyeyle savasmak filan diyil.o kadarda aptal diyiliz.korkdugumuzdan diyil dusmanlarimiza karsi zayif duruma dusmememiz icin.
benim dediyim politik catisma ve farkli planlar.
ve henuz Guney Azerbaycani geri alacak gucumuz yok ve buyuk ihtimalle hele uzun sure bu guce ulasmamiz imkansiz.
onu zamani geldiyinde usulunca yapariz.onu bilinki Guney Azerbaycan bi turk topragi .bi farsin kontrolunda olmakdansa kendi kontrolumuzde olmasi bizdende ote size fayda verir.her sey politika diyildir.hemde kurtler Guney Azerbaycaninda bi bolumunu kendi topraklarina katmak istiyorlar.bu o demekki kurtler yalmiz sizin icin diyil artik bizim icinde olagin ustu bi sorun olmaya basladi.ikinci ermeni gibi.
gidip kuzey irakda kendi devletlerini kuyrsunlar.tabii eyer batililarak kopeklik yapmayacaklasa.
beni yalnis anlamayin ancak ben asla bi kurdu kendime dost ve kardes bilmem.
bi kes ihanet eden hep ihanet eder.biz farkli kan farkli irklariz.asla bir olamayiz.

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #9 : 19 Nisan 2010, 22:41:39 »
cikarlarimiz ve hesaplarimiz farkliysada sizinle savasmayiz. sadece birikde savasmayiz.