Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 988050 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #1840 : 03 Ağustos 2019, 15:29:09 »
-BMCnin bu ülke için birşeyler yapmaya çalıştıgı belli iyi niyetlerinden şüphem yok ama-

O kadar iyi niyetli olmayın... Yapılmak istenen şey, sermayenin ve imkanların el değiştirmesidir. Ülkesi için bir şeyler yapmak isteyen insan; ortak bir çatı altında memleketin bütün imkanlarını seferber edebilirdi. Oysaki burada yapılmak istenen şey başkadır. Düşünün! sistem tasarım ve geliştirmesini bir kuruluşa yaptırıyor ve O kuruluşun tecrübelerinden hiçbir şekilde yaralanmıyor! Burada bi' tuhaflık yok mu? Ve anlıyoruz ki, memleketin alî çıkarlarını düşünen falan da yoktur... Her şey benim olsun, her şeyi benim yandaşlarım yapsın, her şey benim dediğim gibi olsun! Eee peki, diğerleri bu memleketin adamı değil mi? Onları göre DEĞİL..! Bütün mesele budur. Aksi türlü olsaydı, bu kadar adam kayırmacılık olmazdı.

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1841 : 04 Ağustos 2019, 13:15:37 »
Bu konuda adam kayırmacılık olsaydı geliştirme süreci en başında Otokar'a verilir miydi? Ben olsam en başında paletli araç tecrübesi olan FNSS ile yola çıkardım mesela.. Devletin menfaati güdülmüyor olsa neden savunma sanayine yatırım yapılsın? Bu döneme kadar olduğu gibi acil ihtiyaç de ver ihaleyi yabancılara al komisyonunu temiz iş zaten üretemiyoruz  diyerek de işin içinden çık.
Ertuğrul Müyesseroğlu
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1842 : 04 Ağustos 2019, 14:50:17 »
Bu konuda adam kayırmacılık olsaydı geliştirme süreci en başında Otokar'a verilir miydi?

Meseleleri analiz ederken, süreç içerisinde analiz etmek lazım. ALTAY Projesine 2007 yılında karar verilmişken; BMC' nin Çukurova Grubunun borçlarına karşılık TMSF' ye devredilip, oradan da  Ethem Sancak' a satılması süreci 2014 yılında tamamlanmıştır. Yani 2007 yılında Altay Projesine karar verildiği dönemde, BMC şirketi henüz Mehmet Emin Karamehmet' e aitti. Ve bu proje hakkaniyet ölçüleri gözetilerekten, %100 yerli sermaye olan ve projenin ilk etabını yapabilme kabiliyetine sahip olan ve tam kurumsallaşmış KOÇ Grubuna ihale edilmiştir. 

Kaldı ki, 2010 Anayasa değişikliği referandumuna kadar geçen dönemde AKP-FETÖ iktidarı; devlet kademelerine O kadar da hakim değildi. Hatırlayalım, Anayasa Referandumu günlerinde FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ne demişti; Gerekirse mezardakileri kaldırıp Evet oyu kullandırmak lazımdır! demedi mi? Ve aynen öyle olmuştur. HAYIR çıkan referandum sonucunu bir şekilde alavere-dalavere ile EVET' e çevirdiler. Ve devlet kademesinde ki yuvalanma son sürat işlemeye başlamıştır. Devletin bütün mekanizmaları tahrip edilerek, akıl ve mantık ölçüleri yerle yeksan edildi, devlet imkanlarına çöreklenme-çökme süreci de bu şekilde hız kazandı. Devlet bu şekilde ÇÖKERTİLMİŞTİR.

Bütün bunlara rağmen adam kayırmacılığı yok mu diyorsunuz?

Vaziyet öyle bir hal almıştır ki, adam kayırmacılık adeta DEVLET DÜŞMANLIĞI boyutuna evrilmiştir. Elbette tarih bunları yazacak ve sorumlularını yerin dibine batıracaktır.   

« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2019, 14:52:36 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #1843 : 04 Ağustos 2019, 19:43:48 »
Bu konuda adam kayırmacılık olsaydı geliştirme süreci en başında Otokar'a verilir miydi? Ben olsam en başında paletli araç tecrübesi olan FNSS ile yola çıkardım mesela.. Devletin menfaati güdülmüyor olsa neden savunma sanayine yatırım yapılsın? Bu döneme kadar olduğu gibi acil ihtiyaç de ver ihaleyi yabancılara al komisyonunu temiz iş zaten üretemiyoruz  diyerek de işin içinden çık.
FNSS de BMC de büyük oranda yabancı yatırımcıya sahip firmalar. (%40-50 aralığında) Koç grubunu Sabancı ile ülkenin en büyük holdingleri olmasına rağmen birlikte üretimden kaçan ithalatçı mantığı sebebiyle pek sevmezdim ama BMC ile kötünün kötüsünü gösteriyor başımızdakiler.

Seri üretim ihalesini aldılar aylar geçti halen ortada tank yok. Onu geç, daha dün alt yüklenicilerle yeni yeni anlaşmaya başlamışlar. İhaleyi alıyorsun fabrikan yok, onu da Devlet veriyor. Alt yüklenicilere işi bırakıp parayı alırız diye planlıyor bence BMC 😁

Biz beceremedik yeaa tamam iptal edelim ihaleyi derlerse bir sürü insan yargılanmalı. 24 derslikli okul ihalesi değil bu; Asker tanksızlıktan şehit düşerek bekliyor.

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1844 : 05 Ağustos 2019, 08:53:20 »
Bu konuda adam kayırmacılık olsaydı geliştirme süreci en başında Otokar'a verilir miydi?

Kaldı ki, 2010 Anayasa değişikliği referandumuna kadar geçen dönemde AKP-FETÖ iktidarı; devlet kademelerine O kadar da hakim değildi. Hatırlayalım, Anayasa Referandumu günlerinde FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ne demişti; Gerekirse mezardakileri kaldırıp Evet oyu kullandırmak lazımdır! demedi mi? Ve aynen öyle olmuştur. HAYIR çıkan referandum sonucunu bir şekilde alavere-dalavere ile EVET' e çevirdiler. Ve devlet kademesinde ki yuvalanma son sürat işlemeye başlamıştır. Devletin bütün mekanizmaları tahrip edilerek, akıl ve mantık ölçüleri yerle yeksan edildi, devlet imkanlarına çöreklenme-çökme süreci de bu şekilde hız kazandı. Devlet bu şekilde ÇÖKERTİLMİŞTİR.

Bütün bunlara rağmen adam kayırmacılığı yok mu diyorsunuz?

Vaziyet öyle bir hal almıştır ki, adam kayırmacılık adeta DEVLET DÜŞMANLIĞI boyutuna evrilmiştir. Elbette tarih bunları yazacak ve sorumlularını yerin dibine batıracaktır.

Bu kısım buram buram siyaset kokuyor. O gün oy çalan adamın bugün çalacak gücü yoktur zaten vs.. Bu yüzden bu kısma cevap vermeyeceğim.

Kimse otokar'ın elinden ALTAY'ı almadı. Otokar o zaman ihale ile almıştı. Bugün BMC'de ihale ile aldı. Herkes bunun birim maliyet ile ilgili olduğunu biliyor. Bu ihaleye sadece BMC'de katılmadı. Üstelik OTOKAR'a 3 kere teklifini revize etmesi için şans da verildi vs.

İşin gerçeği bana göre otokar, vestel, vb özel sektör kurumları işe fazlası ile ticari yaklaşıyorlar. Bayraktar, BMC gibi firmalar ise taşın altına elini koyuyor istenenden daha iyisini daha kısa sürede sunuyor.. Bunuda dava meselesine katkı olsun diye ekliyorum.
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2019, 10:08:01 Gönderen: muyesseroglu »
Ertuğrul Müyesseroğlu
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1845 : 05 Ağustos 2019, 08:55:46 »
FNSS de BMC de büyük oranda yabancı yatırımcıya sahip firmalar. (%40-50 aralığında) Koç grubunu Sabancı ile ülkenin en büyük holdingleri olmasına rağmen birlikte üretimden kaçan ithalatçı mantığı sebebiyle pek sevmezdim ama BMC ile kötünün kötüsünü gösteriyor başımızdakiler.

Seri üretim ihalesini aldılar aylar geçti halen ortada tank yok. Onu geç, daha dün alt yüklenicilerle yeni yeni anlaşmaya başlamışlar. İhaleyi alıyorsun fabrikan yok, onu da Devlet veriyor. Alt yüklenicilere işi bırakıp parayı alırız diye planlıyor bence BMC 😁

Biz beceremedik yeaa tamam iptal edelim ihaleyi derlerse bir sürü insan yargılanmalı. 24 derslikli okul ihalesi değil bu; Asker tanksızlıktan şehit düşerek bekliyor.

Aylar geçti tank yok? Takvimi açıklandı. BMC 2 ay sonra tank hazır dedi de bizim mi haberimiz yok?
Ertuğrul Müyesseroğlu
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1846 : 05 Ağustos 2019, 09:38:57 »

Aylar geçti tank yok? Takvimi açıklandı. BMC 2 ay sonra tank hazır dedi de bizim mi haberimiz yok?

9 kasım 2018 de sözleşme imzalandığına göre, Altay T1;
 24 ay sonra 9 kasım 2020' de ilk teslimat 49 ay Şubat mart 2022' de 40 adet teslimat bitecek.

Altay T2; 49 ay, Aralık 22 gibi teslimat başlıyor. 87 ay 2025, 2026 gibi teslimat bitiyor.

Yani 2022 başında Altay T1. 2025-26 gibi Altay T2 toplamda 250 tank teslim edilmiş oluyor. Acaba bu tanklar birim maliyet ne kadar olur ki ? En az 250 tank ihracat yapmak lazım. Tankın Ar-ge ve ilk üretimde ki birim fiyatı maliyetini kurtarmak için. Kısa vadede bize iyi bir külfet oldu bu tank. Orta vade de harcadığımız parayı çıkartırız. Uzun vade de kâr elde ederiz.

Savunma Sanayi Başkanı ilk tankın sözleşme imzalandıktan sonra 18 ay içerisinde yapılacağını söylemişti. Yani Nisan 2020'de ilk seri üretim tankı görmeyi umuyoruz.

18 aylık sürenin yarısı bir kaç güne kadar dolacak. Dışarıdan bakınca iş ağır ilerliyor gibi görünüyor. Haliyle bu da endişeye yol açıyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1847 : 05 Ağustos 2019, 10:01:58 »

Teşekkür ederim değerlendirme bana göre böyle olmalı.. Bu noktada aklıma gelen soru şu fabrika hazır tedarik süreçleri tamamlanmış bir tankın üretimi kaç gün ya da ay sürer?

24 ay sonra 9 kasım 2020' de ilk teslimat 49 ay Şubat mart 2022' de 40 adet teslimat bitecek.

Altay T2; 49 ay, Aralık 22 gibi teslimat başlıyor. 87 ay 2025, 2026 gibi teslimat bitiyor.

Yani 2022 başında Altay T1. 2025-26 gibi Altay T2 toplamda 250 tank teslim edilmiş oluyor. Acaba bu tanklar birim maliyet ne kadar olur ki ? En az 250 tank ihracat yapmak lazım. Tankın Ar-ge ve ilk üretimde ki birim fiyatı maliyetini kurtarmak için. Kısa vadede bize iyi bir külfet oldu bu tank. Orta vade de harcadığımız parayı çıkartırız. Uzun vade de kâr elde ederiz.

Savunma Sanayi Başkanı ilk tankın sözleşme imzalandıktan sonra 18 ay içerisinde yapılacağını söylemişti. Yani Nisan 2020'de ilk seri üretim tankı görmeyi umuyoruz.

18 aylık sürenin yarısı bir kaç güne kadar dolacak. Dışarıdan bakınca iş ağır ilerliyor gibi görünüyor. Haliyle bu da endişeye yol açıyor.

Teşekkür ederim yorum böyle yapılmalı bana göre, yorumun altı dolu olmalı..

Aklıma takılan şu, fabrika ve tedarikçiler hazır olduğunda bir tankın üretim süresi kaç gün, hafta ya da aydır? Sonuç itibari ile tank tasarlanmıyor. Tasarımı prototipi hazır bir tank üretim bandına girecek.. Yapılan açıklamaya göre 18. Ayda tanıtım tankı teslim edilecek yani yeni bir prototip çünkü üzerinde ufak tefek değişiklikler vs var. Bunun yanında 24. aydan itibaren TSK'ya teslimatlar başlayacak, 49. ayda da T2 versiyonunun teslimatı başlayacak. Yani 25 ayda 40 Tank üretilecek 40/25= Ayda 1,6 tank yapımı.. Yani tanıtım tankını görmek isteyenler minimum 17 ay, Teslim edilecek tankı görmek isteyenler ise 23. ayı beklemeli..
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2019, 10:54:09 Gönderen: muyesseroglu »
Ertuğrul Müyesseroğlu
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı spear

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1848 : 05 Ağustos 2019, 10:54:43 »
44 ay daha teslimat erteldi. Güç grubu sorunu çözülemediğinden.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1849 : 05 Ağustos 2019, 10:57:05 »

Teşekkür ederim değerlendirme bana göre böyle olmalı.. Bu noktada aklıma gelen soru şu fabrika hazır tedarik süreçleri tamamlanmış bir tankın üretimi kaç gün ya da ay sürer?

Teşekkür ederim yorum böyle yapılmalı bana göre, yorumun altı dolu olmalı..

Aklıma takılan şu, fabrika ve tedarikçiler hazır olduğunda bir tankın üretim süresi kaç gün, hafta ya da aydır? Sonuç itibari ile tank tasarlanmıyor. Tasarımı prototipi hazır bir tank üretim bandına girecek.. 18. Ayda tanıtım tankı teslim edilecek yani yeni bir prototip çünkü üzerinde ufak tefek değişiklikler vs var. Bunun yanında 24. aydan itibaren TSK'ya teslimatlar başlayacak, 49. ayda da T2 versiyonunun teslimatı başlayacak. Yani 25 ayda 40 Tank üretilecek 40/25= Ayda 1,6 tank yapımı.. Yani tanıtım tankını görmek isteyenler minimum 17 ay, Teslim edilecek tankı görmek isteyenler ise 23. ayı beklemeli..
Tankın üretim süreci planlamaya göre değişir.. Hepside parayla alakalı. BMC tesislerini kurar ayda 10 tankta çıkarır lakin devlet olarak aylık 10 tankın parasını verebilecek misin üreticiye ? Devlet tank alımına yıllık bir bütçe ayırır , o yıllık bütçe 12 tanklıksa ayda 1 tank çıkar.