Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 971096 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı y_a_s

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #1610 : 07 Kasım 2018, 17:57:54 »
MKE HE-T mühimmat için bir haber buldum ama Sabotla ilgili bilgi bulamadım. >> http://www.milscint.com/tr/mkekden-meskun-mahal-muharebeleri-icin-120-mmlik-yuksek-infilakli-tank-topu-muhimmati/

Namlu Çıkış Hızı: 870 m/s az değil mi? Her ne kadar kinetik enerjili mühimmat olmasa da...

Kağıt üzerinde az gözüküyor evet ancak zaten modern tankların hepsinde he-t mühimmatlara karşı seramik vb ısıya dayanıklı malzemeler kullanılıyor. Bu yüzden penetrasyon ve namlu çıkış hızı değerinin bu tür zırhlara karşı pek bir önemi kalmıyor. Sadece sertleştirilmiş çelik zırha sahip tanklar ise t-62 ve daha eski tanklar yine batı menşeili tanklarda da m-60 ve daha eski m serisi tanklar. Bu tankların hepsi ince ve zayıf zırhlara sahip olduğu için bütün noktalardan delmek için yeterli bir rakam diye tahmin ediyorum.

Çevrimdışı firtinabaskan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -85
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1611 : 07 Kasım 2018, 18:31:47 »
Yarın Altayın ilk 250 adeti için Ankara'da SSB ile BMC arasında sözleşme imzalanacağı söyleniyor bakalım hayırlısı ilk hattan çıkışısında 18 sonra olacağı belirtiliyor.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1612 : 07 Kasım 2018, 20:40:16 »
MKE HE-T mühimmat için bir haber buldum ama Sabotla ilgili bilgi bulamadım. >> http://www.milscint.com/tr/mkekden-meskun-mahal-muharebeleri-icin-120-mmlik-yuksek-infilakli-tank-topu-muhimmati/

Namlu Çıkış Hızı: 870 m/s az değil mi? Her ne kadar kinetik enerjili mühimmat olmasa da...

Degil. Mach 2.5 eder ki High Explosive icin yeterli. O muhimmat kinetik enerji ile is gormuyor. Degdigi yerde patlayarak tahrip ediyor.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı fatihvskamil

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1613 : 07 Kasım 2018, 22:04:53 »
benim bildiğim kadarı ile MKE, IMI lisansı altında M322 apfsds mühimmatı üretiyor.M322 nin çıkış hızı 1700 m/s civarında ama L44 te mi yoksa L55 te mi bu hıza ulaşıyor onu bilmiyorum

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1614 : 07 Kasım 2018, 22:13:17 »
Uzunluktan ziyade namlu metalinin kalitesi ve muhimmat barutu da onemli. Mke lisanssiz iş yapamaz zaten.

Bir yerde okumustum yeni nesil barutlar namlu omrunu ciddi oranda kisaltiyormus.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1615 : 07 Kasım 2018, 22:35:13 »
Doğru. Belirttiğim gibi o kinetik enerjili bir mermi değil! Hız nedeniyle etkisinde bir değişim söz konusu değil. Kinetik enerjiyle zırhı delmiyor.

Aslında soruyu yanlış sordum. Diğer modern 120 mm HE mermilere göre yavaş değil mi? Hız delme kuvveti nedeniyle değil, isabet oranı ve menzil için daha yüksek olmak zorunda değil mi? Yani hareketli bir hedefi daha hızlı bir mermiyle vurmak daha kolay değil mi?

Karşılaştıralım...

Mesela şu 1000 m/sn >>https://www.gd-ots.com/munitions/large-caliber-ammunition/120mm-imhet/

Bu 1140 m/sn >> http://www.steelbeasts.com/sbwiki/index.php/M830

Ya da suradan hepsi >> http://www.steelbeasts.com/sbwiki/index.php?title=Ammunition_Data
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fatihvskamil

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1616 : 07 Kasım 2018, 22:48:29 »
uzunluktan ziyade metalin cinsi tabiri biraz yanlış bence, çünkü namluları üreten zaten almanya. ama uzunluk kalibre yi belirliyen etken. L44 ve L55 arasında ki fark gibi. barut olayına gelince bence MKE halledebilir diye düsünüyorum çünki zaten ateşli silahlarda kullanılan barut çok güclü değil. çok güclü isteseler kara barut yerine tnt yada rdx falan kullanırlardı. ki namluyu patlatırdı.

Çevrimdışı fatihvskamil

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1617 : 07 Kasım 2018, 23:07:53 »
HE yada HEAT mermilerin sabotlara göre daha yavaş olmasının sebebi yoğunluk, bu plastik topa vurmak gibi, daha ağır ama aynı boyutta bir futbol topuna daha çok kuvvet aktarabilirsiniz.bu HE mermisine metal parça falan ekleyerek hızını ve düşme oranını iyileştirebilirler bence

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1618 : 08 Kasım 2018, 13:48:49 »
Altay üretim sözleşmesinin bugün imzalanması bekleniyor.  :D :D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #1619 : 09 Kasım 2018, 09:41:10 »
Dün imzalanmadı. Bugün belki. Yarın muhakkak imzalanacak.  :)
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..