Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 972043 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yakusha

• DefenceTurk
  • *
  • 20
  • Sabri Unal
    • turkdefence
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #1570 : 20 Ekim 2018, 01:59:55 »
Sakallı ihaleyi aldı, şimdi çıkıp arifiyedeki tesisi de kamu özel iş birliği falan diyerek önce kiralayıp (20-50) sonra yiyecek gibi.

Son hız giden fabrika inşaatını yavaşlatmalarının başka açıklaması?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1571 : 20 Ekim 2018, 09:00:08 »
Skywolf yukarda bir yazında fabrika inşasındaki durumun geçici olduğunu söylemiştim demişsinde şu yukardaki yazın benle iddaan hatta arkadaşın geldi aklıma :DD demekki neymiş tesis faliyetleri hiç durmamış arkadaşına sevgiler.

Sen öyle sanarak kendini avutmaya devam et!

Hala niye kabul etmiyorsun skywolf arkadaşını aramıştın hiçte öyle değildi fabrika yapımı durmuştu hatta benim ordaki gözlemlerim hurafeydi yani sen şunu iddaamı ediyorsun ssb müsteşarından daha iyi biliyorum evet durdumu diyorsun uzatmaya gerek yok aslı astarı olmayan kaynağı ne olduğu belli olmayan bir habere sarıldın ve kaybettin kabullenmeyi bilmek lazım burada sırf görüşlerinizden dolayı hemen bir karar verme durumu söz konusu var aynısını adaşım yabguda bütçe için yaptı onuda açıklamayayım oda yalan haberdi çünki benim amacım burda bunu yüzünüze vurur gibi yapmak değil sadece ben bildiklerimi söylerken yalancı benmişim gibi gösterilmem hatta yorumunda benim için "Dürüst olmayan insanlar bana çok sıkıcı geliyor.Hatta mide bulandırıyor." demiştin aynen katılıyorum dürüst olmak şart

Bilmem farkında mısın? SSB (müsteşarı değil) yatırım durmadı diyor, fabrika yapımı değil! Yanlış hatırlamıyorsam sen gidip kendin bakmamıştın, oradaki bir kaç tanıdığını arayıp sormuştun. Senin gözlemin buydu! Astarı olmayan bir habere dayanmadım. İnşaa çalışmalarının durduğunu sağır sultan bile duydu. Hatta aksini iddia etsen de sen de çok iyi biliyorsun! KAP'dı tank için beyin göçüyle kurulan şirketti vs aslı astarı olmayan şeylerle saçmalayıp çuvallayan da sendin! Dürüst olmak şart!

Yine hatırlarsan ben bunun geçici bir durum olduğu söyleniyor, inşallah öyledir demiştim! İşine gelirse hatırlarsın tabi!

Forumdaki hemen herkesin beklentisi, bu haberler hakkında yetkililerin açıklayıcı bilgi vermesiydi. Ama SSB konuşana kadar geçen süre boyunca kimse açıklama yapmadı. SS başkanının açıklamasını yeterli görüyorum. Nisan 2018 tarihinde, yani 6 ay önce BMC'ye görev verildi. SSB bugünün tarihinden itibaren imzalansa 18 ay sonra ilk tankın üretilebileceğini söylüyor. Yani ihale sonrasından tam 2 sene sonra.

Daha önce de paylaşmıştım;

Alıntı
ALTAY AMT’nin seri üretimi için SSM’nin stratejik planında,sözleşmenin 2017’te imzalanması, 2019 sonuna kadar üretim hattının tamamlanması ve ilk tankın çıkması, 2020 yılında 15, 2021’de de 20 adet tankın üretilmesi takvimi yer almıştı. Resmi olarak açıklanmasa da Türkiye’nin 250 ALTAY sipariş edeceği bilgileri kamuoyuna yansımıştı.
http://www.milliyet.com.tr/altay-tanki-ihalesine-cozum-ekonomi-2469466/

Alıntı
SSM, üretici firmanın bulunup sözleşmenin 2017’de imzalanmasını, ilk tank üretimi için hat kalifikasyon testlerinin 2018’de yüzde 30’unun, 2019’da tamamının bitirilmesini hedefliyor. SSM’nin hedefine göre; 2020 itibariyle 15 adet, 2022’de 20 adet tankı üretilecek.
http://www.milliyet.com.tr/15-altay-tanki-2020-de-sahada-ekonomi-2475478/

SS başkanının gecikme yok sözü bir yana SSM stratejik planında tank için sözleşmenin 2017'de imzalanması hedefleniyordu! Bakınız sayfa 89 >> (https://www.ssb.gov.tr/Images/Uploads/MyContents/F_20170606155720342529.pdf ). Ancak sayın başkanın açıklamalarına göre henüz seri üretim anlaşması imzalanmış değil! Yine aynı resmi belgede ALTAY Seri Üretim Projesi Üretim Hat Kalifikasyon Testlerinin tamamlanma oranı (İlk tank için) 2018 yılında %30, 2019 yılında %70 olarak hedeflenmiş. Ancak ortada kalifikasyon testi yapılabilecek henüz bir üretim hattı yok ve bu yılın tamamlanmasına 2 ay kadar süre kaldı. Ancak ben daha önce "yine de 2019 sonuna kadar tamamı bitirilmiş olabilir. Çoğu savunma projesinde gecikmeler olduğu gibi bu projede de gecikme olacak gibi görünüyor. Tekrar diliyorum ki inşallah geçici bir durumdur" demiştim.

Senin aksine halen her sözümün arkasındayım. Senin aksine ben bir fanatik değilim! Çünkü dürüstlük benim karakterimdir.

Uzun lafın özeti; görünen o ki belirlenen stratejik hedeflerin gerisindeyiz. Pek çok projede bu olabilir! Dünyanın sonu değildir. Proje gerekirse revize edilir ve yola devam edilir. Hedefte belirtildiği gibi 2020'de ilk tankı görebileceğimize dair çoğu kişinin aksine umudum var. İnşallah bu beklentimi boşa çıkarmazlar!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı firtinabaskan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -85
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1572 : 20 Ekim 2018, 19:20:21 »
Skywolf yukarda bir yazında fabrika inşasındaki durumun geçici olduğunu söylemiştim demişsinde şu yukardaki yazın benle iddaan hatta arkadaşın geldi aklıma :DD demekki neymiş tesis faliyetleri hiç durmamış arkadaşına sevgiler.

Sen öyle sanarak kendini avutmaya devam et!

Hala niye kabul etmiyorsun skywolf arkadaşını aramıştın hiçte öyle değildi fabrika yapımı durmuştu hatta benim ordaki gözlemlerim hurafeydi yani sen şunu iddaamı ediyorsun ssb müsteşarından daha iyi biliyorum evet durdumu diyorsun uzatmaya gerek yok aslı astarı olmayan kaynağı ne olduğu belli olmayan bir habere sarıldın ve kaybettin kabullenmeyi bilmek lazım burada sırf görüşlerinizden dolayı hemen bir karar verme durumu söz konusu var aynısını adaşım yabguda bütçe için yaptı onuda açıklamayayım oda yalan haberdi çünki benim amacım burda bunu yüzünüze vurur gibi yapmak değil sadece ben bildiklerimi söylerken yalancı benmişim gibi gösterilmem hatta yorumunda benim için "Dürüst olmayan insanlar bana çok sıkıcı geliyor.Hatta mide bulandırıyor." demiştin aynen katılıyorum dürüst olmak şart

Bilmem farkında mısın? SSB (müsteşarı değil) yatırım durmadı diyor, fabrika yapımı değil! Yanlış hatırlamıyorsam sen gidip kendin bakmamıştın, oradaki bir kaç tanıdığını arayıp sormuştun. Senin gözlemin buydu! Astarı olmayan bir habere dayanmadım. İnşaa çalışmalarının durduğunu sağır sultan bile duydu. Hatta aksini iddia etsen de sen de çok iyi biliyorsun! KAP'dı tank için beyin göçüyle kurulan şirketti vs aslı astarı olmayan şeylerle saçmalayıp çuvallayan da sendin! Dürüst olmak şart!

Yine hatırlarsan ben bunun geçici bir durum olduğu söyleniyor, inşallah öyledir demiştim! İşine gelirse hatırlarsın tabi!

Forumdaki hemen herkesin beklentisi, bu haberler hakkında yetkililerin açıklayıcı bilgi vermesiydi. Ama SSB konuşana kadar geçen süre boyunca kimse açıklama yapmadı. SS başkanının açıklamasını yeterli görüyorum. Nisan 2018 tarihinde, yani 6 ay önce BMC'ye görev verildi. SSB bugünün tarihinden itibaren imzalansa 18 ay sonra ilk tankın üretilebileceğini söylüyor. Yani ihale sonrasından tam 2 sene sonra.

Daha önce de paylaşmıştım;

Alıntı
ALTAY AMT’nin seri üretimi için SSM’nin stratejik planında,sözleşmenin 2017’te imzalanması, 2019 sonuna kadar üretim hattının tamamlanması ve ilk tankın çıkması, 2020 yılında 15, 2021’de de 20 adet tankın üretilmesi takvimi yer almıştı. Resmi olarak açıklanmasa da Türkiye’nin 250 ALTAY sipariş edeceği bilgileri kamuoyuna yansımıştı.
http://www.milliyet.com.tr/altay-tanki-ihalesine-cozum-ekonomi-2469466/

Alıntı
SSM, üretici firmanın bulunup sözleşmenin 2017’de imzalanmasını, ilk tank üretimi için hat kalifikasyon testlerinin 2018’de yüzde 30’unun, 2019’da tamamının bitirilmesini hedefliyor. SSM’nin hedefine göre; 2020 itibariyle 15 adet, 2022’de 20 adet tankı üretilecek.
http://www.milliyet.com.tr/15-altay-tanki-2020-de-sahada-ekonomi-2475478/

SS başkanının gecikme yok sözü bir yana SSM stratejik planında tank için sözleşmenin 2017'de imzalanması hedefleniyordu! Bakınız sayfa 89 >> (https://www.ssb.gov.tr/Images/Uploads/MyContents/F_20170606155720342529.pdf ). Ancak sayın başkanın açıklamalarına göre henüz seri üretim anlaşması imzalanmış değil! Yine aynı resmi belgede ALTAY Seri Üretim Projesi Üretim Hat Kalifikasyon Testlerinin tamamlanma oranı (İlk tank için) 2018 yılında %30, 2019 yılında %70 olarak hedeflenmiş. Ancak ortada kalifikasyon testi yapılabilecek henüz bir üretim hattı yok ve bu yılın tamamlanmasına 2 ay kadar süre kaldı. Ancak ben daha önce "yine de 2019 sonuna kadar tamamı bitirilmiş olabilir. Çoğu savunma projesinde gecikmeler olduğu gibi bu projede de gecikme olacak gibi görünüyor. Tekrar diliyorum ki inşallah geçici bir durumdur" demiştim.

Senin aksine halen her sözümün arkasındayım. Senin aksine ben bir fanatik değilim! Çünkü dürüstlük benim karakterimdir.

Uzun lafın özeti; görünen o ki belirlenen stratejik hedeflerin gerisindeyiz. Pek çok projede bu olabilir! Dünyanın sonu değildir. Proje gerekirse revize edilir ve yola devam edilir. Hedefte belirtildiği gibi 2020'de ilk tankı görebileceğimize dair çoğu kişinin aksine umudum var. İnşallah bu beklentimi boşa çıkarmazlar!

yahu hala inşaa çalışmalarının durduğunu sağır sultan bile duydu diyorsun durmadı kardeşim yavaşladı durma dediğin senin aldığın hurafe bilgiydi iddaa ettiğindi yani ssb tv programında bunun aslı astarı yok diyede söyledi söylemedi değil yine sen duymamışsın :)
Kap konusunda ben o sıra başka şeyleri araştırırken otokar ile karıştırdım he ona çuvallama diyorsan evet ama sen fena battın BEN TAM TERSİNİ duydum yazısını çevirmeye kalkmana luzüm yok türkçe okumayı bilen herkes senin iddaanın fabrikanın durduğu haberini aldım dedin gel karasuya beraber bakalım dedim sesin çıkmadı konuyu yine çevirdin vs sözün kısası kesin emin olmadığın konuda ahkam kesmeye gerek yok olayın başındada kaynağı belli olmayan bilgi kırıntısı demiştim yalan olduğu ortaya çıktı
Ayrıca sen sözünün arkasında değilsin sözlerinin arkasından dolanmaya çalışıyorsun ben ise her sözümün arkasındayım ilk yazımdada dedim inşaat yavaşladı ama çalışanlar var diye sen yok şu kadarı gitmiş inşaat durmuş modundaydın şimdide sözümün arkasındayım diyorsun enteresan.Benim fanatik olduğum kanısına nasıl vardın oda çok ilginç :D
Yalanı yüzüne vurmaksa fanatiklik tam fanatiğim doğrudur ama kimsenin fanatiği değilim takım dahil.
Ben arkadaşları aradım demiştim zaten sende bende aradım demiştin ne alakası var şimdi sizin verdiğiniz bilginin yalan olmasıyla bunun ben size teklif etmiştim gelin karasuya diye zaten

Ayrıca beyin göçüyle demişsin seni bu konudada fena rezil ederim bilgin olsun 200 mühendis bak rakamda veriyorum arkadaşını ara bir sor istersen motor için gelen mühendisleri ama doğruya yanlış bilgi veriyor :)

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #1573 : 20 Ekim 2018, 21:12:05 »
@fırtınabaşkan

Bu platform kimsenin hesaplaşmak için özel alanı değil.

Çevrimdışı firtinabaskan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -85
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1574 : 20 Ekim 2018, 22:37:48 »
@fırtınabaşkan

Haklısınız ancak haksız itham olunca mecbur kalıyor insan

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1575 : 20 Ekim 2018, 23:01:20 »
@fırtınabaşkan

Kusura bakma da konuştukça batıyorsun. Yok çağırmışta gelmemişim de vs, hiç hoşlanmam böyle saçma tavırlardan. O kadar açık ve net , hatta bazı konuları belgeleyerek yazıyorum, sen halen aynı şekilde bozuk plak gibi ego tatmiminine devam ediyorsun! İddia değil (iddaa hiç değil!). Ama sen öyle sanmaya ve kendini avutmaya devam et. Kuyruk acısını bastırmak için gerçeği çarpıtarak kişisel saldırıya dönüştürmeye çalışanlara ayıracak fazla zamanım yok! Çünkü zaman gerçeği bilip bilmemezlikten gelenlere ayıramayacak kadar kıymetli!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı firtinabaskan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -85
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1576 : 20 Ekim 2018, 23:51:00 »
@fırtınabaşkan

Kusura bakma da konuştukça batıyorsun. Yok çağırmışta gelmemişim de vs, hiç hoşlanmam böyle saçma tavırlardan. O kadar açık ve net , hatta bazı konuları belgeleyerek yazıyorum, sen halen aynı şekilde bozuk plak gibi ego tatmiminine devam ediyorsun! İddia değil (iddaa hiç değil!). Ama sen öyle sanmaya ve kendini avutmaya devam et. Kuyruk acısını bastırmak için gerçeği çarpıtarak kişisel saldırıya dönüştürmeye çalışanlara ayıracak fazla zamanım yok! Çünkü zaman gerçeği bilip bilmemezlikten gelenlere ayıramayacak kadar kıymetli!
Skywolf uzatmak istemiyorum ama böyle yaparak kendini haklı çıkarmaya çalışman cidden gülünç hadi herşeyi es geçtik ssb vs hepsini kenera koyduk böyle bir iddaa ortaya atıyorsun kanıtla ozaman türkiyede taraflı tarafsız senden daha iyi bilen haber değeri olan bu işi gidip yerinde gören gazetecimi yok ??? resmi açıklama seni yalanlıyor hiçbir kurumsal yerde böyle bir teyit yok ama hayal gören benim ya sen kendini istediğin kadar kandır madem birşey attın ortaya ıspatlamak senin görevin herkes biliyor demekle olmuyor bu iş herkes nasıl biliyor kimden öğrendiniz arkadaşından :) ee başka sanırım arkadaşın hulusi akar başka bir açıklaması yok bu işin çünki fabrikanın durduğunu kanıtla kanıtlıyamıyorsan ozaman durmuş deme bu iş bu kadar basittir. Atın bir yalan ortaya tutarsa tutmazsa tutmaz forum yöneticisinin böyle davranmasıda ilginç elinde kanıt belge bilgi yok bir arkadaş var ssb yalanlamış medyada gidip yeri çeken taraflı kesim yok ama herkes biliyor siz bilmeye devam edin izlemeyede devam edin hep böyle olmuştur.Bütçeyede bakmayı unutmayın
Sevgilerle.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1577 : 22 Ekim 2018, 16:49:00 »
Alıntı
Altay tankı için BMC ile yürütülen sözleşme görüşmelerinin pratikte bittiğini ifade eden Demir, "Sözleşmeyi yarın dahi imzalayabiliriz ancak sözleşme içindeki çeşitli şirketlerin payları ve ürünleriyle ilgili görüşmeler devam ediyor. Mesela, projenin geliştirilmesi aşamasında Güney Kore ile yapılan iş birliğinde bu ülkenin seri üretimde alması gereken belli bir iş payı var. Bu iş payıyla ilgili görüşme uzun sürünce, istenen şartlar sağlanamayınca, nihai imzada biraz gecikme oldu. Bunun gibi başka unsurlar da var ancak ana unsurlarıyla sözleşme tamam. Diğer şirketlerin paylarıyla ve onların yapacakları işlerle ilgili bazı detay konular var." diye konuştu.

http://rewreward.blogspot.com/

Altayın seri üretiminde Güney Kore'ye de iş payı veriyormuşuz anladığım kadarıyla! Acaba hangi kısmı üretecekler?

Çevrimdışı firtinabaskan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -85
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1578 : 22 Ekim 2018, 17:33:33 »
3 gün önce söylendi konuşmasında söyledi bunu sayın demir iş payı bence muhtemelen tankın gövde kısmıyla ilgili diye düşünüyorum

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1579 : 22 Ekim 2018, 22:23:47 »
Bu tank git gide arjun 2 vakası olacak galiba. Yav şu ülkede adam gibi 1500-1700 bg lik tank motoru yapacak adam yokmuydu kaç yıldır?
Hiç olmadı tankın ağırlığını 45-55 ton arasında çek 1000 bg motor yap. Zormu bu kadar.