Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 972111 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #1550 : 11 Ekim 2018, 17:30:28 »
Yöneticisinya BMC'yi ara bir öğrende bizide bilgilendir daha mantıklı o dedi bu dedi şu dedi zart dedi zurt dediyle olmuyor bu işler...

Ben onu zaten daha önce yaptığımı ve çalışmanın durduğunu daha önce söylemiştim ama "bazıları" nedense anlamadı! İnşallah söylenildiği gibi geçici bir durumdur!

Bu işte ilk teslimat en erken ne zaman yapılabilir diyordu firmalar? Bunu demelerinin üzerinden ne kadar zaman geçti? Son durum nedir? Takvim ne olabilirdi? Şu an ne durumda?

Bu konuda basında çıkan haber şöyleydi:

Alıntı
ALTAY AMT’nin seri üretimi için SSM’nin stratejik planında,sözleşmenin 2017’te imzalanması, 2019 sonuna kadar üretim hattının tamamlanması ve ilk tankın çıkması, 2020 yılında 15, 2021’de de 20 adet tankın üretilmesi takvimi yer almıştı. Resmi olarak açıklanmasa da Türkiye’nin 250 ALTAY sipariş edeceği bilgileri kamuoyuna yansımıştı.
http://www.milliyet.com.tr/altay-tanki-ihalesine-cozum-ekonomi-2469466/

Alıntı
SSM, üretici firmanın bulunup sözleşmenin 2017’de imzalanmasını, ilk tank üretimi için hat kalifikasyon testlerinin 2018’de yüzde 30’unun, 2019’da tamamının bitirilmesini hedefliyor. SSM’nin hedefine göre; 2020 itibariyle 15 adet, 2022’de 20 adet tankı üretilecek.
http://www.milliyet.com.tr/15-altay-tanki-2020-de-sahada-ekonomi-2475478/

Şu anki durumda takvimin gerisindeyiz gibi görünüyor. Bu nede hat kalifikasyon testlerinin %30'nun tamamlanması zor. Çünkü ortada henüz hat yok. Sene sonuna da iki aydan az zaman kaldı! Ancak yine de 2019 sonuna kadar tamamı bitirilmiş olabilir.

Çoğu savunma projesinde gecikmeler olduğu gibi bu projede de gecikme olacak gibi görünüyor. Tekrar diliyorum ki inşallah geçici bir durumdur.

« Son Düzenleme: 11 Ekim 2018, 17:46:10 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Scorpioraptor

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1551 : 15 Ekim 2018, 12:49:03 »
Bu Altay tankını joint proje olarak yapsak daha iyi olur mu acaba? Yani tek bir firmaya verirsek bekleme süresi uzuyor. F-35 gibi, Kuleyi biri yapsın ana gövdeyi diğeri. Daha hızlanmış olmaz mıyız? Hem birbirlerini kontrol edecekleri için kalite en üst düzeyde olur vb. ???

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1552 : 15 Ekim 2018, 13:04:16 »
Bu Altay tankını joint proje olarak yapsak daha iyi olur mu acaba? Yani tek bir firmaya verirsek bekleme süresi uzuyor. F-35 gibi, Kuleyi biri yapsın ana gövdeyi diğeri. Daha hızlanmış olmaz mıyız? Hem birbirlerini kontrol edecekleri için kalite en üst düzeyde olur vb. ???

Zaten öyleydi! Namluyu MKE veya Reheinmettal, Elektroniği Aselsan, Zırhı Roketsan, Motor-Transmisyoan; MTU-Renk, Ana yüklenici BMC(!) gibi. İşin en kötüsü Ana yükleniciden kaynaklanıyor. Çünkü Ana Yüklenicinin fabrikası yok(!) Buda ancak Türkiye' de olabilirdi zaten.   

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1553 : 15 Ekim 2018, 13:19:17 »
Altay Tankı ihalesini bildiğim kadarıyla BMC ve Rheinmetall ortak girişimi kazandı. Devletin süper teşvik desteğinden de yaralanıldı ama birilerine göre "kriz" olmayan ufak bir mali sıkıntıda proje kendini tekrar sorgulattı. Devletten destek babında alınan arazileri hiç hesaba katmıyorum.Peki bu BMC nerde para harcayacak ? Araziye para verme , devletten bilmem ne kadar teşvik al e sen ne yapacaksın ?  devlet tüm fabrikayı kursun bende alman mühendislere tankı yaptırıp TSKya bilmem ne kadara kitliyim kafası mı yaşanıyor ? İnşaatın durdugu yönünde bilgiler var. BMC çıkıp hayır durmadıda demiyor. İnşaatın durması demek Altay'a dair tüm planların gecikmesi demektir.
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2018, 13:22:23 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1554 : 16 Ekim 2018, 00:06:11 »
Alıntı
Doğruluğunu teyit edemem ama Umman'ın tank alım sürecinde K2 ve Altay beraber Umman Çölü'nde denemeye tabi tutulmuş. Bizimki mekanik arıza nedeniyle yarım bırakmış K2 ise denemeyi başarılı olarak tamamlamış😐

https://twitter.com/aemres78/status/1051887219202543617
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1555 : 16 Ekim 2018, 10:48:58 »
Alıntı
Doğruluğunu teyit edemem ama Umman'ın tank alım sürecinde K2 ve Altay beraber Umman Çölü'nde denemeye tabi tutulmuş. Bizimki mekanik arıza nedeniyle yarım bırakmış K2 ise denemeyi başarılı olarak tamamlamış😐

https://twitter.com/aemres78/status/1051887219202543617

Konuyla ilgili başka kaynaklardan bilgi bulamadım. İlgili bağlantıda yapılan yorumlardan birinde olayın tam tersi olduğunu söyleyen de var.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1556 : 16 Ekim 2018, 16:51:42 »
Kimse yorum yapmadığına göre forumda kimsenin konu hakkında bilgisi yok.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Altay tankı ile ilgili flaş açıklama!
« Yanıtla #1557 : 19 Ekim 2018, 11:29:41 »
Alıntı
Altay tankı ile ilgili flaş açıklama!
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Altay tankı görüşmeleri bitti, yarın dahi imzalayabiliriz" dedi.
Paylaş Twitle A+ a-
Son dakika... Altay tankı ile ilgili flaş açıklama!
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Altay tankı görüşmeleri bitti, yarın dahi imzalayabiliriz" dedi.

(Ayrıntılar geliyor...)

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-savunma-sanayii-ekonomi-2762922/

Alıntı
"Altay tankında imzaları yarın dahi imzalayabiliriz"
Altay tankının seri üretimi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Demir, "Sözleşme görüşmeleri bitti, yarın dahi imzalayabiliriz. İlk tankın üretimini sözleşme imzasından sonra 18 ay olarak düşünüyoruz. Karasu'daki yatırım durdu, tank projesi gecikecek değerlendirmeleri asılsız." ifadelerini kullandı.

https://www.aa.com.tr/tr/gunun-basliklari/savunma-sanayii-baskani-demir-aa-finans-masasinin-konugu/1286318
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2018, 12:53:23 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1558 : 19 Ekim 2018, 14:02:23 »
Hocam sizin bilginiz yoksa biz nereden bileceğiz  :) sizden birşeyler öğrenebilmek için buradayım!

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1559 : 19 Ekim 2018, 14:23:58 »
Hocam sizin bilginiz yoksa biz nereden bileceğiz  :) sizden birşeyler öğrenebilmek için buradayım!

Teşekkür ederim. Ama benden daha bilgili arkadaşlar var. Onlardan da bir ses çıkmadı. Oysa Altay'ın ülke dışındaki ihalelerde rakipleriyle mücadele etmeye başlaması heyecanlandırmıştı beni. Belki gerçekten böyle bir değerlendirmeye girdi ve belki gerçekten arızalandı! Pek ihtimal vermiyorum ama belki bu nedenle bu konuda haber yok. Bu bile benim gözümde büyük gelişme! Düşünsenize; geliştirdiğimiz tank, referans aldığımız tankın gelişmiş versiyonuyla bir mücadele içerisinde. Sonunda sahada yani.

Savunma Sanayii Başkanı Sayın İsmail Demir'in açıklamaları biraz olsun rahatlattı beni. Proje takvimini en iyi bilen kendisi. Daha önce de daha zamanımız olduğunu belirtmiştim. Fabrika inşasındaki duraklamanın geçici bir durum olduğu söyleniyor demiştim. Başkan sözleşme imzalandıktan sonraki 18 ayın sonunda ilk üretimin gerçekleşeceğinden bahsediyor. Ancak şunu hatırlatmakta fayda var tank projesi gecikir mi gecikmez mi bilinmez ama, tankın zaten gecikmiş olduğu ve aslında şimdiye kadar çoktan envanterimizde olması gerektiği, bu yönde çok uzun zamandır bir beklenti ve zaruret olduğu da gerçek. Diğer bir gerçek de bürokrasinin bu kadar ağır işlediği bir yerde, genelde projelerin zamanında tamamlanamaması.

Bu nedenle "yarın dahi imzalayabiliriz" diyebiliyorlarsa, hiç beklemeden yarın imzayı atmaları en büyük temennimiz artık!
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2018, 14:25:01 Gönderen: SKYWOLF »