Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 971787 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tepegöz

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #1400 : 09 Mayıs 2018, 17:14:07 »
Hindistan'ın arjun tankına gülerken kim derdi ki aynısı başımıza gelecek.

İki üljeninde ortak sıkıntısı rüşvet, yandaş kaydırmak. E hal böyle olunca projeler de cortluyor

Çevrimdışı xxx

• DefenceTurk
  • *
  • -14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1401 : 09 Mayıs 2018, 18:08:34 »
Sayın Wolfman87'ın birkaç iletisini okuduktan sonra cevap vermeyi kestim ben. Siyasi kahraman yaratanlardan hayali dünyadan kopamayıp siyasilerin Norveç bile bizi kıskanıyor laflarına itibar edenlerden uzak durmak en iyisi. Kıskanıyorlar deyin geçin. Dolar 5 liraya koşuyor adam halen utanın daha ne istiyorsunuz diyor.  ;D

;D  Napalım biz senini gibi parayla oynamıyoruz bizim dolarla alıp sattığımız malzeme yok üzülmüyoruz. Senin gibi paraya yön veren insanlar için gercekden sıkıntıdır doların 5 tl olması.

Dua ette benim gibi insanlar bu memleketten gitmesin  yoksa  ikinci 15 temmuzda ararsın bizim gibilerini ;) O bankadaki dolarların iç edildiğinde keske 5 tl olaydı bizim romantik fanatikler olaydı da

param kalaydı deme :)  Evet ben tarafım beyler fakat sizde tarafsınız burada edebiyat yapıyorsunuz. Benim fikirlerim bu işinize gelirse  :P

Kendi adıma söyleyeyim edebiyat yapmıyorum. Neyse onu söylüyorum. Siyahsa siyah, beyazsa beyaz. Tarafım, ama sadece gerçeklerden, doğrudan yana. Emronulduğu gibi dosdoğru...

Sen ise söyleyince kızıyorsun ama biz de aptal değiliz, kusura bakma açık şekilde trollük yapıyorsun. "Altayın motoru hazır ama Almanlar ambargo uygulamasın diye Almanlardan alıyoruz" iddian örneğinde olduğu gibi. Gerçeklerden değil, işine geldiğinden yanasın...Sosyal medyada birilerini kandırabilirsin ama burada zor!
Başkan sen benim şakayı gerçek anladın herhalde hani atış selbestti ;)  Ben sadece 1000 tank siparişi gelmiş olayının  akabinde şaka yaptım gerçek mi algıladın ;) Başkan senin sitilini seviyorum

cidden ortaya yakın bir noktadasın ;) 

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1402 : 09 Mayıs 2018, 23:05:40 »
Hindistan'ın arjun tankına gülerken kim derdi ki aynısı başımıza gelecek.

İki üljeninde ortak sıkıntısı rüşvet, yandaş kaydırmak. E hal böyle olunca projeler de cortluyor

Fuzulî' nin şikayetnamesi meşhurdur; '' Selam verdim' rüşvet değildir deyû almadılar '' diyordu. Ahlaken yozlaşma, Osmanlı' nın çöküs nedenlerinden biridir. Fuzuli' nin şikayetnamesi günümüze de ışık tutuyor. Demiş ki;

Dedüm: “Ey arkadaşlar bu ne hatalı iş ve bu ne çin-i ebrudur?

Dediler: “Bizim devamlı âdetümüz budur.”

Dedüm: “Benim riâyetimi gerekli görmüşler ve bana tekâüd berâtı vermişler ki, evkaftan her zaman nasipleneyim ve pâdişâha gönül rahatlığıyla dua kılam.”

Dediler: “Ey miskin sana zulmetmişler ve sana gidiş geliş sermayesi vermişler ki, sürekli bî-fâide mücadele edesin ve uğursuz yüzler görüb sert sözler işitesin.”

Dedüm: “Berâtumun gereği niçün yerine gelmez?”

Dediler: “Zevâiddür, husulü mümkün olmaz.”

Dedüm: “Böyle evkaf zevâidsüz olur mı?”

Dediler: “Âstânenin zarurî masraflarından fazla kalursa bizden kalır mu?”

Dedüm: “Vakıf malını fazlaca kullanmak vebâldür.”

Dediler: “Akçemizle satın almışuz, bize helâldür.”

Dedüm: “Hisâba alsalar tuttuğunuz bu yolun fesadı bulunur.”

Dediler: “Bu hesâb, kıyamette alınur.”

Dedüm: “Dünyada dahi hesap olur; zîrâ haberin işitmişüz.”

Dediler: “Andan dahi korkumuz yokdur, kâtibleri razı etmişüz.”

Gördüm ki soruma cevâbdan başka nesne vermezler ve bu berât ile ihtiyacımı gidermezler, çaresiz mücadeleyi terk kıldum ve ümitsiz ve mahrum bir şekilde kuşe-i uzletime çekildüm.

Allah aşkına, günümüzden ne farkı var?
Fuzulî; Dünyada bunun hesabı sorulur -demiş, el-cevab: Ondan dahi korkumuz yoktur, kâtipleri razı etmişiz (!)
Yeminle, birebir aynı.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1403 : 18 Mayıs 2018, 09:49:12 »
Alıntı
ALTAY Seri Üretim projesi hızlanıyor. Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, "Altay tankının seri üretim sözleşmesini imzalamak üzere olduklarını bildirdi."

https://twitter.com/tankmuhendisi/status/997211292585820162
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1404 : 23 Mayıs 2018, 21:42:06 »
Modernize edilen tanklar ve acil ihtiyaç 250 civarı altaydan sonra üretilmesi için yeni bir Altay 2 konsepti düşünülüyormudur ? Böyle bir tasarım arge varmıdır duyumu falan ? 

Keza biz altayı ihalelendirdik geliştirdik ürettik diyene kadar Tank dünyasında yeni gelişmeler oldu.

Örneğin ;

+ Tank konseptine yeni çözümler ve yeni bir soluk getiren armata ve onun standartı
+ Polonyalıların devrimsel pl-01'i.
+ Modernize edilmiş 140 mm toplu leclerc
+ Amerikanın ve Almanların bu değişen düzene vermek için geliştirdikleri yeni cevaplar
+ Hindistan ve Pakistanın süpriz olabilecek bazı yeni tasarım çıkartma ihtimali.

Yakın vadede olmasada şu anki üretilecek altaylar yenilerinin yanında bazı devrimsel çözümlerden eksik kalabilir. İhracat içinde kötü bir şey tabi bu.

Ben durumsal farkındalığı ve savaş yönetim ve haberleşme sistemleri gelişmiş 6 km menzilli toplu ( artık kalibresi mkek'e kalmış) otomatik dolduruculu , 80 km hıza sahip düşük profilli  ve en az 35 hp/ton güçlü milli motorlu bir canavar isterdim.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1405 : 25 Mayıs 2018, 11:22:24 »

Alıntı
Ismail Demir: İsmini Kurtuluş Savaşı Kahramanı Fahrettin Altay’dan alan Altay tankımızın Seri Üretim Projesi Başlama Toplantısı’nda, projedeki hedeflerimizi ve beklentilerimizi istişare etme fırsatı bulduk.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1406 : 06 Haziran 2018, 08:31:23 »

Sosyal medyada Altya tankının zırhı olduğu söylenilen bir resme rastladım. Siyah plakaların bor karbür olduğu, "diğerlerinin elmastan daha sert olduğu biliniyor" :D  yazıyordu. Arkadaş herhalde elmastan daha sert bir malzeme olmadığını bilmiyor.  :)

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1407 : 06 Haziran 2018, 12:00:41 »

Sosyal medyada Altya tankının zırhı olduğu söylenilen bir resme rastladım. Siyah plakaların bor karbür olduğu, "diğerlerinin elmastan daha sert olduğu biliniyor" :D  yazıyordu. Arkadaş herhalde elmastan daha sert bir malzeme olmadığını bilmiyor.  :)

Bilinen En Sert Madde Hangisidir?

2005 yılına kadar bilinen en sert madde elmas idi.

Ancak Almanya’nın Bayreuth Üniversitesi’ndeki bilim insanları 2005 yılında saf karbonu aşırı bir şekilde ısıtarak yeni bir madde elde etmeyi başardılar. Ortaya çıkan bu madde elmastan daha sert yapıya sahipti. Bilim insanları üretilen bu yeni maddeye hiperelmas ya da diğer bir adıyla toplanmış karbon nano çubuk (ADNR*) adını verdiler.  İnanılmaz bir sertliğe sahip olan bu maddeye dışarıdan bakıldığı zaman zift ya da parlak ve siyah renkteki bir pudingi andırmaktadır.

Peki bu yeni madde nasıl yapıldı? Aslında saf karbon türlerinden birinin, sıcaklık ve basınç uygulanarak başka bir saf karbona dönüştürüldüğü biliniyordu. Ama bu maddeyi üreten Bayreuth takımı bu iki maddeyi de kullanmamıştı. Bunları yerine üçüncü bir madde olan karbon fulleriti tercih ettiler. Bu maddenin diğer adı buckministerfulleren ya da ‘’bucky topları’’ olarak bilinmektedir. Bu ismi almasının nedeni, bu maddenin içinde bulunan 60 adet karbon atomunun bir araya gelerek futbol topuna benzer bir şekil oluşturmasından gelmektedir. Bu şekil Amerikalı mimar Richard Buckminister Fuller (1895-1983) tarafından icat edilmiş olan geodezik kubbelere benzediği için mimarın ismiyle anılmaktadır.

Normalde elmasın içinde yer alan karbon atomları piramit şeklinde istiflenirken, bu üretilen yeni madde de ise, karbon atomları küçük ve iç içe geçmiş çubuklar halinde bulunmaktadır. Bunlar o kadar küçüktür ki o yüzden bunlara ‘’nano çubuk ‘’ adı verilmiştir. Nanos Yunanca bir kelime olup, dilimizde ‘’cüce’’ yada ‘’bodur’’ anlamında kullanılmaktadır. Bu üretine yeni maddenin içerisinde bulunan karbon atomlarının her biri bir mikron (metrenin milyonda biri) uzunlıuğunda ve 20 nanometre (metrenin yirmi milyarda biri) genişliğindedir. Kendimizden örnek vermek gerekirse eğer, insan saçı telinin yaklaşık elli binde birine denk gelmektedir.

Karbon fulleritiyi aşırı sıcak (2,200 derece) ve aşırı basınca (atmosfer basıncının yaklaşık iki yüz bin katı) maruz bırakarak bilinen en sert ve dayanıklı maddeyi yarattılar. Bununla birlikte bilimin bu zamana kadar bildiği en dayanıklı ve en yoğun maddeyi de yaratmış oldular.

Bir maddenin yoğunluğu, moleküllerinin sıkışıklık derecesine bağlıdır ve anca X ışınları kullanılarak ölçülür. ADNR* maddesi elmastan %0,3 daha yoğundur.

Dayanıklılığı ise sıkıştırılabilirlik ölçüsü olarak tanımlanır. Maddenin hacmen küçülebilmesi için her bir tarafından uygulanacak eşit miktardaki güce verilen isimdir. Dayanıklılığın temel birimi paskal’dır. ADNR* maddesinin dayanıklılık derecesi 491 gigapascal (GPa), elmasınki 442 GPa, demirin dayanıklılık derecesi ise 180 GPa’dır.

Bir maddenin sertliği ise belirlenmesi daha kolay bir terimdir. Bir madde başka bir maddenin üzerine çizik bırakabiliyorsa daha serttir. Elmas maddesinin sertlik skalası MH 10’dur. ADNR, elması çizebildiği için skalanın dışında kalmaktadır.

http://www.bilgio.net/bilinen-en-sert-madde-hangisidir/
« Son Düzenleme: 06 Haziran 2018, 12:01:24 Gönderen: BlackHawk89 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1408 : 06 Haziran 2018, 12:36:33 »
Bak sen Elmas tahtından olmuş haberimiz yokmuş.  :o :o :D

Başka bir malzeme daha varmış.

Yalnızca İki Atom Kalınlığında Grafenin Elmastan Daha Sert Olduğu Anlaşıldı

Dünyanın en umut vaat edici maddesi grafen, kurşun geçirmez zırhtan telefon ekranlarına kadar her sektörü heyecanlandırmaya devam ediyor.
Dünyanın en güçlü maddesi grafen hakkında neler biliyorsunuz? Bu madde ile ilgili çok fazla şey söyleniyor, bugün sizlere bu ünlü maddenin neler yapabildiğine bakacağız. New York Üniversitesi’nden bir fizikçi ekibi, Nature Nanotechnology dergisinde yeni bir araştırma yayınladılar. Ekip, vurulmak gibi çok sert eylemlerde bile sapasağlam durabilen iki katmanlı grafen tabakalarını duyurdu.

CUNY Yüksek Lisans Araştırma Merkezi’nden baş araştırmacı Elisa Riedo, “Bu, elmasın bulunmasından beri karşımıza çıkan en sert nesne” dedi.

Grafen, bir petek yapısında hizalanmış elemental karbonlardan oluşur. Daha detaylı anlatmak gerekirse CUNY ekibi, yalnızca 1 atom kalınlığında iki katmanı birleştirerek bu inanılmaz ince katmanla mermilere karşı durmayı başardı. Normalde tek bir atom kalınlığında grafene baskı uygulandığında belirli bir oranda hareket ettirilebiliyordu, ancak işin içine iki katman girdiğinde sertleşme o kadar yüksek bir orana çıktı ki, en sert madde olarak bilinen elmastan bile daha sert oldu.

Grafeni diğer maddelerden ayıran en önemli özelliği, mermi gibi yüksek basınçlı maddeler büyük bir hızla temas ettiğinde katmanların birbirine kenetlenerek tamamen güçlü yeni fiziksel özelliklere sahip yeni bir yapı oluşturmaları.

Ekip, metaryelin pratik uygulamalarını hala geliştiriyor. Bu kadar ince olmasına rağmen bu düzeyde dünyanın en dayanıklı maddelerinden birisi olması, savunma sanayisi başta olmak üzere her alanda çok büyük bir artı katacakmış gibi duruyor. Sanırım, gelecekte Iron Man gibi karakterleri grafen maddesi sayesinde görmeye başlayacağız.

Grafen Nedir
Grafen, tek katmanlı ve altıgen düzende yerleştirilmiş karbon atomlar anlamına gelir. Yani, iki veya daha fazla katman kullanıldığında bu belirtilmek zorunda. Çeliğe göre 100 ila 300 kat daha sağlam olan tek katmanlı grafen, bununla birlikte oda sıcaklığında en iyi iletken olmasının yanında esneklik de sağlayabilir. Ayrıca grafen saydam olması, onu telefon ekranları gibi sürekli kırılma yaşadığımız sektörlerde de hayat kurtarıcı yapabilir.

http://www.webtekno.com/yalnizca-iki-atom-kalinliginda-grafenin-elmastan-daha-sert-oldugu-anlasildi-h38242.html

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 102
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1409 : 06 Haziran 2018, 13:16:32 »
silikat aerogel adlı bir madde de vardı sanırım elmastan daha sert olan yıllar önce bilim teknikte okumuştum