Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 983279 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Muzoo77

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #1190 : 19 Şubat 2018, 10:42:57 »
Bir röportaj sırasında vatansever bir gazeteciye denk gelse bu sorular sorulsa başkanın yerinde olmak istemezdim ;)
Emeğinize sağlık harika ve can alıcı sorular !

Başbakan: Altay tankının üretimine Almanya da katılsın

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'de yapılması planlanan "Altay" tanklarının üretimine Almanya'nın da iştirak etmesini dilediğini söyledi

Alman haber ajansı DPA'ya konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'de yapılması planlanan "Altay" tanklarının üretimine Almanya'nın da iştirak etmesini dilediğini söyledi.

Bu iş birliğinden her iki tarafın da fayda sağlayacağını kaydeden Yıldırım, "Daha fazla Almanya’ya getirir çünkü makineler Almanya’dan geliyor. Önemli aksamlar Almanya’dan geliyor. Daha basit parçalar Türkiye’de yapılıyor" değerlendirmesinde bulundu.

http://www.businessht.com.tr/ekonomi/haber-amp/1843200-basbakan-altay-tankinin-uretimine-almanya-da-katilsin

Konuyla ilgili kamuoyunda oluşan tepkileri birleştirerek sayın başbakana sormak gereği duyuyorum;

- Altay tankının imalatı için hangi makineler Almanya'dan geliyor?
- Bu tankın prototipleri için Almanya'dan herhangi bir makine geldi mi?
- Prototipler için hangi önemli aksamlar Almanya'dan geldi?
- Altay, Güney Kore'nin K2 tankı üzerinden geliştirilmiş olmasına rağmen, neden önemli parçalar Almanya'dan geliyor?
- Önemli parçalardan kastınız motoru mudur?
- Tank projesiyle birlikte neden yerli motor/makine çalışmalarını başlatmadınız?
- Bilinmeyen makineler ve önemli parçalar Almanya'dan geliyorsa, tankın geliştirilmesi için harcanan 500 milyon dolar para ve harcanan zaman ne için tüketildi?
- Milyarlarca dolarlık bir milli projede kullanılan öz kaynakları neden yabancı bir ülkeye fayda sağlayacak şekilde harcamak istiyorsunuz? Bu para yurt içinde kalacak şekilde tankın imalatı gerçekleştirilemiyor mu? Bunu yapabileceğini belirten firma yok mu?
- Yurt içinde kalacak olan para ile savunma sanayi çalışmaları daha ileri götürülebilecekken, neden bu parayı yurt dışına harcamak istiyorsunuz?
- Tankın yabancı ülkelere satışında en büyük rakibi olan bir firmanın ülkesiyle işbirliği içerisine girmek, tankın sırlarını onlarla paylaşmak, Altay tankının ihracat potansiyeline balta vurmak anlamına gelmiyor mu?
- Altay tankının geliştirilmesindeki amaç, dışarıya bağlı kalmadan kendi "yerli ve milli" tankımızı üretmek değil miydi? Çünkü yıllardır seçim meydanlarında, ekranlarda buna vurgu yapıldı! Toplumun beklentisi ciddi şekilde bu yönde!
- Bu açıklamalarınız sonrasında yapılan yorumlarda açık bir şekilde görülen, tankın üretimi öz kaynakların yurt dışına aktarılması hiçe sayılarak yandaş firmaya veriliyor imajından herhangi bir şekilde rahatsızlık duymuyor musunuz?
- Bu açıklamalarınızdan, senelerdir yerli ve milli bir tank beklentisi içerisinde bulunan vatandaşlarınızı ve potansiyel müşteri olabilecek yabancı dostları derin bir hayal kırıklığı içerisine düşürdüğünüzün farkında mısınız?
- Bu açıklamalarınızla Altay tankını üretemeyeceğimizi iddia eden düşmanlarımıza alay konusu olduğumuzun farkında mısınız?

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #1191 : 19 Şubat 2018, 10:46:23 »
AKP'nin soyledikleri ile yaptiklari birbirini tutmuyor. Erdogan cikiyor artik yurticinde yapilabilecekleri yurtdisindan almayacagiz diyor. Tam iste budur diyecek gururlanacakken basbakan cikiyor tanklara Almanlar istirak olsun diyor.

Bu ne perhiz, bu ne lâhana turşusu?

Çevrimdışı sephiroturk

• DefenceTurk
  • *
  • -3
« Yanıtla #1192 : 19 Şubat 2018, 10:47:05 »
Aceba Başbakan "makina"  ve "önemli parçadan" kastı motor ve transmisyon mu ?
Makinalar derken motor demek istemiş olabilir başbakanın biraz tuhaf konuşma stili var ..
Bugüne kadar ssm ve müsteşarın açıklamalarından eksiğin ve riskin motor ve transmisyon olduğunu biliyoruz başka hiç bir problem yansımadı basına
Her harükarda ihalenin kazananını duymayı beklediğimiz şu günlerde böyle bir açıklama normal karşılanamaz. ikinci tuhaflık madem Bmc ortaklarıyla teklif vermişti o halde bu ne , ya bmc kendi gelin güvey oldu almanlarla anlaşma filan yokmuş ya bana öyle geliyorki ilk bir paket üretim için (100 olur, 250 olur ) bir kazanan var bu teklifi ikinci bir parti üretim için kast etti zira bu saatten sonra teklif alacak değil ya son teklifler verildi zaten.

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1193 : 19 Şubat 2018, 10:59:12 »
Efendim kısaca bu konu da bilgisi olmayan konuşmasın :(
konu zaten siyasete alet edildi.

ZD operasyonunda her bakan bir şey açıklıyor hele şehit sayısı konusu çok utanç verici bir durum.

Konuya teknik olarak hakim proje sözcüsü konuşsun yada ondan bilgi alınsın.

AKP'nin soyledikleri ile yaptiklari birbirini tutmuyor. Erdogan cikiyor artik yurticinde yapilabilecekleri yurtdisindan almayacagiz diyor. Tam iste budur diyecek gururlanacakken basbakan cikiyor tanklara Almanlar istirak olsun diyor.

Bu ne perhiz, bu ne lâhana turşusu?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1194 : 19 Şubat 2018, 12:16:35 »
Motor,Transmisyon,Stabilizer,Top gibi akasamların orijini Alman olma ihtimali yüksek. Belirtmiş olduğum aksamların ilk önce direk alımdaha sonraları ise  lisansa baglı üretim şeklinde olabileceğini düşünüyorum.Ayrıetten Almanyadan üretim aşamasında kullanılmak maksadı ile hassas tezgahlar alınacağını sanıyorum.

Şahsi görüsüm her ne kadarda yerli bir tank yapmak gönlümüzde olsada malesef ilk etapta disa bağımlı olarak bu işe başlamak zorundayız zaman içerisinde  teknoloji transferleri ve kendi bilgi dağarcığımız geliştiği zaman disa bağımlılığımız azalmış olacaktır diye düşünüyorum.

Acil olarak  yapılması gerekenin de  bir an önce karar verip ilk paket üretim için en hazırlıklı olan firmaya işe başlaması için onay vermek diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Muzoo77

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1195 : 19 Şubat 2018, 12:33:00 »
Alman ordusunun tank ve zırhlı araçlarının yarısına yakının kritik parçaların tederik edilememesinden  dolayı aktif olarak kullanılamadığına bunun yüzünden Nato tatbikatında lider konumda olamadığını okumuştum aynı husus savaş uçakları içinde vardı son gelişmelere bakılırsa almanların altay yapmak için istekli olduğunu, en son İngilizlerinde eurojet motoru(iptal oldu) teklifi beni düşündürüyo sanki bizim için kurulan üretim hatlarından faydalanmak istedikleri düşüncesine vardım bu benim tahminim hükümetin ise ne düşündüğünü ve ne yapmak istediği ise tam bir muallak.

Çevrimdışı the demons

• DefenceTurk
  • *
  • -2
« Yanıtla #1196 : 19 Şubat 2018, 15:07:00 »
milli ve yerli!
önce git leopard tanklarının modernizasyonunu alman destekli bmc ye ver.. şimdi de bu.. altay ihalesi de yüzde 99 bmc ye verilecek..yazık oldu

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1197 : 22 Şubat 2018, 15:45:23 »
Son teklifler vs de alınalı epeyi bir zaman geçti , ihale sonucu açıklamasının ne zaman yapılacağı veya  öngürüldüğünü bilen varmı?

Çevrimdışı Atiyen

• DefenceTurk
  • *
  • -7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1198 : 24 Şubat 2018, 00:40:45 »
Son teklifler vs de alınalı epeyi bir zaman geçti , ihale sonucu açıklamasının ne zaman yapılacağı veya  öngürüldüğünü bilen varmı?
Ben de merak ettim. Durum nedir çünkü teklifler verildi ama hiç bir açıklama yok

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #1199 : 26 Şubat 2018, 14:24:35 »
Altay’da ikinci BAFO dönemi

ALTAY Ana Muharebe Tankının seri üretimine talip firmalardan ikinci bir “en iyi ve en son teklif (Best And Final Offer/BAFO) istendiği öğrenildi. C4Defence'in edindiği bilgilere göre Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM)  ihaleye katılan firmalara yeni bir çağrıda bulundu. Buna göre 8 Şubat 2018 tarihinde SSM’ye BAFO’larını sunan firmalar şimdi 5 Mart 2018 tarihinde yeniden BAFO sunacak. Bu süreçte SSM, Teklife Çağrı Dosyasında zorunlu alt yüklenici olarak belirlenen firmalar ile ayrı bir fiyat pazarlığı gerçekleştirecek. Bu çerçevede firmaların teklifinde fiyat ve fiyat dağılım ağacı yer alacak.
Öte yandan Savunma Sanayii Müsteşarlığı konuya ilişkin yazılı soruya haber yayına girinceye kadar yanıt vermedi.
İhalede OTOKAR, FNSS ve BMC firmaları rekabet ediyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/altayda-ikinci-bafo-donemi/5790/1