Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 971095 defa)

selcukkocak78 ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #1170 : 18 Şubat 2018, 22:25:46 »
Aman kardeşim saçmalık filan demeyin de başımız derde girmesin yok yere. Ben demedim görüyor herkes
beğen

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1171 : 18 Şubat 2018, 22:30:21 »
Serkan trol musun yoksa isaret fisegi mi cakiyorsun? 😂
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1172 : 18 Şubat 2018, 22:35:47 »
Biraz şakalaştım sadece
beğen

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1173 : 18 Şubat 2018, 22:43:35 »
Bazı arkadaşlarımızın anlamadığı nokta: Bu tankın hakları SSM'ye aittir. Yani bazıları Otokar geliştirdi, Otokar almalı sözü bana garip geliyor. (Bana göre de BMC almamalı. Özellikle RBSS''ten dolayı istemiyorum bunu.) Ama isterler belli. BMC'de alsa, Otokar'da alsa ortaya çıkacak ürün farklı olmayacak çünkü kuvvetin isterleri belli, tankın nasıl olacağı belli vs.

Paletli araç işindeki tecrübeleri nedeniyle bu iş FNSS'e verilmeli. Ayrıca Otokar bu işi babasının hayrına yapmadı. SSM'den 500 Milyon $ aldı geliştirmek için. Yani sıfırdan başladı, tamamen kendi ürününü ortaya koymuş gibi bir algı var forumda ki bu çok yanlış bu tutum. Ne yazık ki Otokar lobisi var bu tür yerlerde. Otokar düşmanı falan da değilim, kim en uygun rakamı verirse o alsın ama sürekli her işin Otokar'ın almasının istenmesi de saçma buluyorum.

Ejder alınıyor, neden Cobra değil, Vuran alınıyor, neden Cobra değil. İyi de her işi Otokar yapacaksa diğer firmalar neden var? O yandaşmış, bu hükümet destekçisiymiş. Ortaya koyduğu ürün iyiyse adamın görüşü kimi ne ilgilendirir? BMC'nin Kirpi'si çok iyi araç. Neden kimse yandaştan alınıyor demiyor? Ürün iyi olunca sorun olmuyor mu?

Nedir bu forumlardaki Otokar lobisi? Her işi Otokar yapsın, her ürün Otokar'dan alınsın. Madem haktan hukuktan bahsediyoruz. Paletli araç tecrübesi nedeniyle bu işi en iyi yapacak firma FNSS'tir. Otokar paletli araçtan bihaberken FNSS paletli araç üretiyordu. Kaldı ki diğer üreticiler olmasa Otokar bu kadar gelişim gösterebilir miydi? Cobra'ya rakip çıkarmasalar Cobra 2 bu kadar gelişmiş olur muydu?

Çevrimdışı Destroyed

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #1174 : 18 Şubat 2018, 23:07:55 »
Hocam mesele verdiğin paranın %75 inin yurtdışına gideceği. Her halta ambargo koyan  almanyaya gel yap biz zaten basit işleri yapıyoruz demek. Otokar alsın deriz tabi. Düz mantıkla Otokar birim başı 5 milyon dolar dedi BMC 4 milyon sen bu mantıkla ihaleyi BMC ye verince karlı olmuyorsun.  Çünkü verdiğin 5 milyon kendi firmana gidecek aksi durumda BMC ile 1 milyon kendi firmamiza gidecek.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #1175 : 18 Şubat 2018, 23:24:04 »
Birkere kendi zirhlilarini, tanklarini ihrac etmek isteyen Turkiye kendi tanklarini Almanlara yaptirmayi nasil izah edecek. Bu kendi sanayini kokune kadar baltalama anlamina gelmez mi?

Yandas firmaya peskes cekme ugruna, yaziklar olsun soyleyecek laf bulamiyorum!

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1176 : 18 Şubat 2018, 23:26:46 »
Bazı arkadaşlarımızın anlamadığı nokta: Bu tankın hakları SSM'ye aittir. Yani bazıları Otokar geliştirdi, Otokar almalı sözü bana garip geliyor. (Bana göre de BMC almamalı. Özellikle RBSS''ten dolayı istemiyorum bunu.) Ama isterler belli. BMC'de alsa, Otokar'da alsa ortaya çıkacak ürün farklı olmayacak çünkü kuvvetin isterleri belli, tankın nasıl olacağı belli vs.

Paletli araç işindeki tecrübeleri nedeniyle bu iş FNSS'e verilmeli. Ayrıca Otokar bu işi babasının hayrına yapmadı. SSM'den 500 Milyon $ aldı geliştirmek için. Yani sıfırdan başladı, tamamen kendi ürününü ortaya koymuş gibi bir algı var forumda ki bu çok yanlış bu tutum. Ne yazık ki Otokar lobisi var bu tür yerlerde. Otokar düşmanı falan da değilim, kim en uygun rakamı verirse o alsın ama sürekli her işin Otokar'ın almasının istenmesi de saçma buluyorum.

Ejder alınıyor, neden Cobra değil, Vuran alınıyor, neden Cobra değil. İyi de her işi Otokar yapacaksa diğer firmalar neden var? O yandaşmış, bu hükümet destekçisiymiş. Ortaya koyduğu ürün iyiyse adamın görüşü kimi ne ilgilendirir? BMC'nin Kirpi'si çok iyi araç. Neden kimse yandaştan alınıyor demiyor? Ürün iyi olunca sorun olmuyor mu?

Nedir bu forumlardaki Otokar lobisi? Her işi Otokar yapsın, her ürün Otokar'dan alınsın. Madem haktan hukuktan bahsediyoruz. Paletli araç tecrübesi nedeniyle bu işi en iyi yapacak firma FNSS'tir. Otokar paletli araçtan bihaberken FNSS paletli araç üretiyordu. Kaldı ki diğer üreticiler olmasa Otokar bu kadar gelişim gösterebilir miydi? Cobra'ya rakip çıkarmasalar Cobra 2 bu kadar gelişmiş olur muydu?
Kimse otokarın kara kaşına kara gözüne hasta değil. Şu lobi yakıştırmalarda sıktı artık fazla klişe. Hemen lobicilik yapıyorsunuz kafası nedir yahu şaka mısınız ? Sorun Mevcut iktidarın bu tür projeleri genelde kendi yandaşlarına vermesi. İnsanların istemediği nokta burası. Ayrıca FNSS konusunda katılıyorum dediklerinize ama Otokar dememizdeki sebep Tankı şuanda en iyi bilen tasarlayandır mantıgı. Devletten para mı aldı ? evet. Aldı para karşılığında da mükemmel bir tank çıkardı ortaya. Şuan bu tankı en iyi tanıyan Otokar. Motoru BMCye vereceksin , Zırhlı araçları BMCye vereceksin , Lojistik kamyonları BMCye vereceksin e diğer şirketler nasıl hayatta kalacak ? Bana kalsa ben bu projeyi 3e paylaştırırım. 3 şirkette belirli bir sayıda bu tankı yapsın. Hem 3 şirket gelişsin hemde tekelciliğin önüne geçersin. Bizim şu alsın bu alsın dememizdeki sebep  böyle büyük bir ihalenin YANDAŞÇILIĞA  kurban edilmemesi. Madem Savunma Sanayii gelişsin istiyoruz paylaştır tankları. yemez. Çünki 20 milyar doları BMCye vereceksin. Ses kasetlerinden belli olan birşeyde varki mevcut sistem bu gibi firmalardan verdiği iş karşılığı aldıgı paralar ortada. BMCye 20 milyar dolarlık iş verirsen sisteme geri dönüşü ne kadar olur acaba ? Biz Altayın bu saçmalıklara karışmasını istemiyoruz. Hepsi bu. Lobiymiş.
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2018, 23:27:33 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1177 : 18 Şubat 2018, 23:33:22 »
Ben BMC ye güvenmiyorum. Bir gün ANAP gibi AKP ninde devri dolar ise halk sıkılır ise liderler değişir ise filan BMC nin tası tarağı toplayıp bu işleri bırakıp başka denizlere yol alacağına inanıyorum. Gönülden aşkla sanayicilik yaptıklarına hiç inanmıyorum bu BMC bu şekilde devam edemez küpünü doldurmak için buradalar tank araba filan üretmek için değil. Aşk ile bu işe tutku ile üretim aşkı ile dolu insanlar değiller Tüccarlar bu çok açık belli. Bize sanayiye aşk ile bağlı üreticiler lazım. Efendim bu Otokar aşkı BMC nefreti nedir. Merhamet edin ve kendi kendinize sorun Otokar ile BMC eşit şartlardamı yarışıyor. Her kayırma bir kokuşmuşluktur er geç bir yerlerden acısı çıkar kokuşmuşlukların.
beğen

Çevrimdışı Muzoo77

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1178 : 18 Şubat 2018, 23:33:42 »

Hocam benim otokar isteme amacım yarın başlayabilicek olmaları,almanlarda ilk etap için gerekli motorları vericekmiş birde fnss konusunda haklısın onlar yapar ama fnss zpt,seyyar köprü,kule sistemleri,modernizasyonlar gibi konularda daha başarılı yani otokar üretsin fnss bu ürünleri günün koşullarına göre modernize etsin sonuç olarak herkez kazansın.Ejder ve kobra konusunda haklısın ama polistede ejder var askerdede biraz standartlaştırılsa askerde kobradan ve kirpiden,poliste ejderden ve vurandan gibi.

Çevrimdışı TR-Militarist

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1179 : 18 Şubat 2018, 23:39:37 »
ben de öncelerde söylemiştim Bmc ye verilir kesin diye çünkü adamlar bunun için Sakarya'da ümretimhaneyi kurmaya karar vermişlerdi bir söz olmadan tank için koskoca 3 parça üretimhane kurulmaz Bmc güzel üretebilirse üretsin hiçbir şekilde karşı çıkmam ama benim endişem de paranın dışarı kayması ama bu oran o kadar büyük olmaz çünkü üretimde alt
birimler olarak faydalanılacak çok sayıda yerli şirket de var Aselsan vs. den bahsetmiyorum bile.Almanlar motor teknolojisi yada roketsanın ptz konusunda vs. eksikleri için teknik üretim arge bilgisi paylaşırlarsa bizim için artısı bile olabilir.Ama başkanımızın Almanya'ya bu biçimdeki hitabı gerçekten hayal kırıklığına uğratıcı.Yasak kalktığında bari gelecekteki olası bir soğuk ilişki dönemine önlem olarak fazladan yedek motor siparişi vermeyi de umarım bu sefer akıl ederler.Sonra motorsuz kalıyoruz.

Aslında çoğu yerde başka arkadaşlar da şu düşünceyi belirtmişti çoğu kişi için de mantıklı geliyordu : 10 ar 20 şer gibi düşük sayıda sipariş için FNSS, OTOKAR vs.ye üretim yaptırılsın hem herkes biraz ekmek yer üzülmez hem de kim hakkıyla yapıyor öğrenilirdi Hem de bu şekilde kısa süreçte ne kadar üretim yapılabilidiğini görürdük.Sonuca göre de ana üretim kim iyiyse ona yaptırılırdı.

Bu düşünce en mantıklısıydı ama gel de bak işe
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2018, 23:40:29 Gönderen: TR-Militarist »