Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 972122 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Destroyed

• DefenceTurk
  • *
  • 17
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #1120 : 11 Şubat 2018, 00:51:45 »
Ben diyeceğimi dedim. . FNSS ye ben de tarafım. Ama üzgünüm koçlara milli derken 5 kez düşünüyorum. Shortlandlar ortada... google a shortland tabut yazın yeter.... Oralara da cevap verin olmazsa...
Hocam anlaşamadığımız konu Shortland dediğiniz araçlar ''sınıfında'' gayet iyi iş yaptılar. O tabut dediğiniz olaylarda ne kadar patlayıcıya maruz kaldığından haberiniz var mı? Terör örgütünün son zamanlardaki eylemlerinde kullandığı patlayıcı kilogramla değil tonlarla yapıldı. Siz bunu görüp shortland kötü diyemezsiniz çünkü o patlayıcının aracı değil o araç.
Ayrıca ben bi tarafına güvenip geliştirme işine GİREMEYEN, nasıl olsa başkası bunu yapar eder ben armut piş ağzıma düş yaparım nasıl olsa diyen, vereceğim paranın %75 ini yabancı ülkenin kazanacağı ve ayrıca pkk destekçisi  böyle bir ortakla giren BMC nin bu yarışta olmaması gerektiğini düşünüyorum. Umarım FNSS-OTOKAR arasında paylaştırılr ihale. Koç biraz yüksek teklif versin ama para katar ve almanyaya gitmesin sorun değil. Şuraya bir foto bırakıp gidiyorum. NOT: Otokar cı değilim FNSS de kazanırsa gayet mutlu ve huzurlu olurum.

« Son Düzenleme: 11 Şubat 2018, 00:54:18 Gönderen: Destroyed »

Çevrimdışı Atiyen

• DefenceTurk
  • *
  • -7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1121 : 12 Şubat 2018, 00:07:41 »
Aynı fikirdeyim kardeşim. Aslında gönlüm sadece FNSS umarım onu da özelleştirme gibi ultra gerizekalılık yapmazlar. Ama hep dönüp dolaşıp aynı soruyu soruyorum. Ukrayna ile td serisi motoru geliştiriyorduk en son ne oldu? Çünkü motor şart ve motoru yaparsak üzerine herşeyi oturturuz. Ve bence türkiye vakit kaybetmeden elektirikli motorları yakalamalı. Tesla ya bakarsak adamlar ferrari ile yarışacak hızda ve güçte tır yapıyorlar. Bu demektir ki savunma sanayii için neden olmasın...

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #1122 : 12 Şubat 2018, 14:00:05 »
Otokar milli birseyler yapmadi darken birileri gulesim geliyor. Peki BMC ne gibi milli birseyler yapti?

Hos Kirpileri cok begeniyorum ama o da Israil Hatehof dizayni (Amazon ve Vuran da oyle!)

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1123 : 12 Şubat 2018, 14:32:30 »
https://mobile.twitter.com/TyrannosurusRex/status/962967325858238464
Turan Oğuz;
"Altay tanki Guc Grubu Gelistirilmesi Projesi’nde son ikiye kalan firmalar belli oldu. Degerlendirmeler cok yogun bir bicimde suruyor."

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #1124 : 12 Şubat 2018, 22:00:32 »
Aslında gönlüm sadece FNSS umarım onu da özelleştirme gibi ultra gerizekalılık yapmazlar.

"FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. (FNSS); Nurol Holding  A.Ş. (%51) ve BAE Systems (%49) ortaklık girişimi olup, Türk Silahlı Kuvvetleri ile müttefik ülke silahlı kuvvetleri için, paletli ve tekerlekli zırhlı araç aileleri ile silah sistemlerinin tasarım ve üretiminde önder bir kuruluştur."

http://www.fnss.com.tr/kurumsal/hakkimizda/firma-profili

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1125 : 12 Şubat 2018, 22:57:02 »
Aynı fikirdeyim kardeşim. Aslında gönlüm sadece FNSS umarım onu da özelleştirme gibi ultra gerizekalılık yapmazlar. Ama hep dönüp dolaşıp aynı soruyu soruyorum. Ukrayna ile td serisi motoru geliştiriyorduk en son ne oldu? Çünkü motor şart ve motoru yaparsak üzerine herşeyi oturturuz. Ve bence türkiye vakit kaybetmeden elektirikli motorları yakalamalı. Tesla ya bakarsak adamlar ferrari ile yarışacak hızda ve güçte tır yapıyorlar. Bu demektir ki savunma sanayii için neden olmasın...

FNSS zaten özel bir kuruluş. Devlete ait değil. Özelleştirilemez!
« Son Düzenleme: 12 Şubat 2018, 23:04:24 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Atiyen

• DefenceTurk
  • *
  • -7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1126 : 12 Şubat 2018, 22:59:26 »
Buradaki kastım zamanında havaşın swis air e satılması gibi bir durum. Yoksa zaten özel iştirak

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1127 : 12 Şubat 2018, 23:18:32 »

Leclerc'in 140 mm namlulu daha farklı geliştirmelere sahip yeni bir modeli geliştirilmiş. Tank bu haliyle kağıt üstünde Altay'dan üstün gibi.

Şu an kağıt üstünde Altaydan üstün tank sayısı 3'e çıktı gibi

Armata
Leclerc
Merkava Mark 4 (Bana göre)

Ve biz müthiş 3.5 nesil tankımızı üretemedik daha.

Korkarım ki gelecekte görev yapması için günümüz standartlarında araç tasarladığımız tezim kanıtlanıyor gibi. Bence en azından 250 lik ilk paketten sonraki altaylar için ciddi bir yeniden tasarlama planlanmalı.

Ve bunu artık ülkemizin sosyo ekonomik, siyasi ve güncel düşman algısı düşünülüp ona göre bir konsept belirlenerek yapılmalı. Bana bu batı avrupa stili pek bize uygun gelmiyor.

Açıkcası zırhı aks yi kurtarabiliriz ama 120 mm nin üstüne bu mke ile  nasıl çıkarız bilemiyorum. Artık Kore üzerinden lisanslayabileceğimiz bir topta yok.

Acaba ciritteki gibi top mermisini biraz akıllandırsakmı.

Tamamiyle serbest fikir yürütüyorum ;

Nasıl serbest düşümlü mühimmatlar süzülme etkisiyle daha fazla menzillere ulaşabiliyorsa. Tank mühimmatınada bu yaptırılamaz mı ?

Tank topunun yükseliş açısını arttırıp en dik pozisyonda tank taretindeki optiklerle güdümlenebilecek lazer güdümlü kanatlı serbest düşüm tandem başlık bir tank mühimmatı düşünemezmiyiz ?

Tank topunun ateşlemedeki bazıncına nasıl dayanacak ? Kanatçıklar gövde içinde olsa sadece baş güdüm kısmı için bir sabot koruması olsa başarılı olabilirmi acaba atım sonrası baştan ayrılsa.

Düşünmek lazım .
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #1128 : 17 Şubat 2018, 15:13:14 »
Ne oldu Altay tanki seri uretim secimi, bu hafta secilecekti guya

Çevrimdışı asderedas

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #1129 : 17 Şubat 2018, 15:46:37 »
Çok mantıksız işler oldu bu altay tankında ,karar vericiler akıl tutulması yaşadı diyebilrim,
Altay tankı prototipleri bittiği ve kuvvetçe testten geçtiği süreçte 100 adet altay tankı otokara verilmeliydi.belki birim fiyatı 2-3 milyon dolar fazla olabilirdi ama muhakkak verilmeliydi .100 Tankı otokar yaparken 2 yıl sonra 200 lük paket için ihaleye çıkılabilirdi ve şu anda envanterde tecrübe kazanmış 60-80 gibi elimizde altay olurdu ve eksiği fazlazı tam olarak tespit edilmiş veriler elimizde olurdu .2. paket 200 tank için bu verilerle ihaleye çıkılırdı..Bence çok büyük yanlış yapıldı ...