Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 972645 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #1020 : 19 Ekim 2016, 16:52:00 »
Evet o nedenle 2020-21 gibi üretim hattı hazır olacak olan birinci parti yerine ikinci partide düşünülmeli bu işlemler.Yada belki Altay II adıyla anılan ikinci bir versiyon olarak üretilebilir,bu tank TSK için üretilip ihracat için mevcut Altay üzerinden üretime devam edilebilir.

TSK otomatik doldurucu istemiyordu. Ama teknoloji bunu gerektiriyor. Dediğin gibi ilk parti bu şekilde olur. Ancak teklif Altay için değil diye hatırlıyorum sanki!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı chngr

• DefenceTurk
  • *
  • -27
« Yanıtla #1021 : 19 Ekim 2016, 20:22:09 »
Bu yabancı şirketlerinden gelen gelin motor geliştirelim gelin namlu geliştirelim tekliflerinin ar-ge masraflarını yükleyebilecekleri  bir enayi bulma arayışından başka bir şey olmadığını düşünüyorum.Bırakın Almanlar geliştirsin tanklarında kullansın daha sonra biz satın alırız veya şuan nasıl 120mm temin ediyorsak yine yaparız.Kaldı ki şimdiden geliştirme işine başlasalar 10 seneden önce bir tankta görebileceğimizi sanmıyorum.

Bu 130mm namlu işi 2033+ yıllar için düşünülebilir.Otomatik doldurucu için Altay'ı baştan yaratmak gerekiyor ve bu şuan için en son ihtiyacımız olan şey.Şahsi fikrim otomatik doldurucu ve 130mm namluyu 2.parti Altaylarda değil yeni bir tank'da denemek ''Altay 2''.Belki insansız kulede olabilir. ;)

Bu arada o mermi boyutları gerçekse  içerideki kapasiteyi epey düşürebilir. ::)

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #1022 : 20 Ekim 2016, 07:25:15 »
Bir konuda yanılmışız,kaynağını veremeyeceğim bir bilgi olarak bu düzeltmeyi yapalım.2021 tarihi sayın savunma bakanı tarafından açıklanmıştı.Bizde bunu seri üretim başlangıç tarihi zannettik.Bu tarihi ilk parti 250 tankın tesliminin tamamlanacağı tarih olarak almak gerekiyormuş,bir bilen öyle söyledi.Ayrıca bir güzel haber vereyim,dünkü müsteşar ziyaretinde Altay ile menzil ve isabet konuslarında rekorlar kıran atışlar yapılmış.

Şimdi;İhalenin Otokar'a verilmesi durumunda bir yıl içinde seri üretime başlanabilir denmişti bir ara,eğer bunu doğru kabul edersek,ihalenin bu yıl sonuna kadar kazananı belli olurda ve buda otokar olur ise 2017 sonunda en kötü 2018 başlarında ilk tank seri üretim hattından çıkabilir.Bu durumda 2021 sonuna kadar dört yıl kalıyor ki ayda ortalama 5,2 tankın üretilmesi gerekiyor;çokta zor olmasa gerek.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #1023 : 20 Ekim 2016, 07:32:27 »
Bu arada Altay-II mi dersiniz veya batch iki mi dersiniz bunu çalışmak için biraz zaman kalır.Tümosan motoru ile ilgili olarakta işlerin iyi gittiğine dair dün bir haber geldi umarım doğrudur.Yerli motor ile yukarıda bahsedilen 120mm+ veya 130mm otomatik dolduruculu bir Altay diğer bazı teknolojik kabiliyetlerinde eklenmesiyle Leo'yu ve dolayısıyla Alman imparatorluğunu sarsmaya aday olur.Ben isterim ki Altay üzerinde en az ikişer adet anti-tank füze ve keşif amaçlı iha bulunsun/kamikaze iha olursa dahada iyi olur tabi.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #1024 : 20 Ekim 2016, 09:05:15 »
Yukarıdaki fikrimin kaynağı ve açıklayıcısı olarak S&H dergisindeki RM röportajının ilgili kısmını ekliyorum.

Alıntı
S&H: Türkiye’deki iş birliğiniz, AMT’ları için Eurosatory Fuarı’nda sergilediğiniz 130mm’lik Ana Silah Sistemi ve yeni nesil mühimmat gibi yeni ürünlerinizin imalatını da kapsayacak mı?

Dr. A. SCHWER: Eğer Türk Hükümeti bunu ALTAY AMT’na uygulamamızı isterse ohalde evet, öyle yapacağız. Bizi, pazardaki diğer kuruluşlardan ayıran şey de tam olarak budur. Tüm üstün teknolojilere Şirket içinde sahibiz ve bunları güvendiğimiz ortaklarımızla paylaşmaktan korkmuyoruz. Stratejimiz budur.

S&H: Türk IPR için teknolojiyi de yerel olarak mı geliştireceksiniz?

Dr. A. SCHWER: Evet, kesinlikle. Türk Hükümeti karar verirse ve “lütfen bu yeni silahı yeni AMT’mız ALTAY’a koyun ve lütfen mühimmatı da Türkiye’de geliştirin” derse, o zaman 130mm’lik Ana Silah Sistemini ve mühimmatı Türkiye’de geliştiririz. IPR da Türklere ait olur. Bu arada, bununla birlikte TSK dünyanın en güçlü tankına sahip olacaktır.

S&H: ALTAY AMT’nın üretimiyle ilgilendiğinizi söylediniz. Bu çerçevede nasıl bir yaklaşım sergileyeceksiniz?

Dr. A. SCHWER: Seri üretim aşaması için resmi olarak teklif vermek Rheinmetall, BMC ve ETIKA’nın [diğer Ortak Girişim ortağımız] ortak niyetidir. Sürecin nasıl olacağı ise yalnızca Savunma Sanayi Müsteşarlığı [SSM]’na bağlı. Müşterinin isterlerine tamı tamına uygun bir üretim [build-to-print] istenirse, daha fazlasını sunabileceğimizin bilinciyle buna uygun bir teklifte bulunacağız. Er ya da geç Türk Hükümetinin
en son teknolojiye sahip olmak isteyeceğini düşünüyoruz. Bu da yalnızca Rheinmetall aracılığıyla gerçekleştirilebilir.Rheinmetall Group’un tüm kabiliyetleri ve teknolojilerini sunmaya hazırız. Yalnızca müşterinin ne istediğine karar vermesi gerekiyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1025 : 20 Ekim 2016, 09:17:25 »
Almanlarla motor konusunda sorumuz var mı yok mu?
Eğer varsa bu yeni sistem konusunda da sorun yaşamayacağımızın garantisi var mı?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı leevancleef

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1026 : 20 Ekim 2016, 10:37:36 »
Bu yabancı şirketlerinden gelen gelin motor geliştirelim gelin namlu geliştirelim tekliflerinin ar-ge masraflarını yükleyebilecekleri  bir enayi bulma arayışından başka bir şey olmadığını düşünüyorum.Bırakın Almanlar geliştirsin tanklarında kullansın daha sonra biz satın alırız veya şuan nasıl 120mm temin ediyorsak yine yaparız.Kaldı ki şimdiden geliştirme işine başlasalar 10 seneden önce bir tankta görebileceğimizi sanmıyorum.

Bu 130mm namlu işi 2033+ yıllar için düşünülebilir.Otomatik doldurucu için Altay'ı baştan yaratmak gerekiyor ve bu şuan için en son ihtiyacımız olan şey.Şahsi fikrim otomatik doldurucu ve 130mm namluyu 2.parti Altaylarda değil yeni bir tank'da denemek ''Altay 2''.Belki insansız kulede olabilir. ;)

Bu arada o mermi boyutları gerçekse  içerideki kapasiteyi epey düşürebilir. ::)

Merhabalar. Sırf sizin mesajınıza katıldığımı göstermek için foruma yeni üye oldum.

Dediklerinize tamamen katılıyorum. Biz bu filmi daha öncede gördük. "Elimde yeni teknoloji var fakat geliştirilmesi gerek bunun içinde finansa ihtiyacım var" diyenler çoğalmaya başladı son zamanlarda. Oldu ki ortak olduk bu tarz projelere, yine adım gibi eminim ki ileride bütçeyi aşmayı bırakın bir kenara, müşteri olarak istediğimiz teknoloji, patent, üretim teknolojisi vs. konularında istediğimizi alamayacağız ve biz yine hüsrana uğrayacağız, bir parmak bal çalış hadi eyvallah diyecekler.

Türk müteahhitlik sektörü gibi, savunma sanayimizde gördüğüm kadarı ile fiyat/performans çizgisini benimsemiştir ki nitekim bana göre de en mantıklı yol budur. Şu an dünya ilk 100'de (müteahhitlik listesi) 4-5 firmamız var ve hatırı sayılır yerdeler. Rakipleri, bu işleri belki yüzlerce sene öncesine uzanan tarihleri ile başarmış iken, bizim 20-30 senede bu kadar sıçrama yapmamız bir tesadüf değil.

Savunma sanayi de ürünlerini buna göre pazara oturtur ise aynı tablonun daha güzelini göreceğimize eminim. Bırakın yakalamayalım bir süre güncel teknolojiyi, 10-20 sene öncesinden takip edelim. Lakin milli olsun, hakları bizde olsun ve istediğimiz gibi kurcalayıp üretelim. Nasıl olsa fırsatlar hep olur. İleride bir gün fırsatını bulup sıçrama yaparız. Ayrıca başarmanın tadı, verdiği haz hiçbir şey ile kıyas kabul etmez :).

İyi günler.

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1027 : 06 Kasım 2016, 01:10:41 »
Selamun aleykum öncelikle foruma yeni üye oldum ve bu benim ilk mesajım sorum şu sizce altay ucu acık bir sistemmi m1A1-m1A2 gibi altayında varyetelerini görebilirmiyiz birde 130 mm top günümüz ve gelecekteki şartlar acısından etkili olurmu yoksa yükmü olur ve gelecekte bu tarz toplar yerine raıl gun tarzı toplar dahamı aktif kullanılır anladığım kadarıyla raıl gun tarzı top sistemleri tanklarda kullanılacak kadar küçültülebilirse cok sayıda artısı olucağını düşünüyorum sizinde fikirlerinizi almak isterim
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı asderedas

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #1028 : 06 Kasım 2016, 10:46:36 »
forumumuza hoş geldin kardeşim,öncelikle altay tankı bizim milli tankımızdır ucuda önüde açıktır:)hangi teknolojik gelişim olmuşşa onu Altay tankımıza özgürce adapte edebiliriz ALTAY 1,ALTAY2,ALTAY3 gibi blok versiyonlar ileriki yıllarda görürüz.
  Top namlusu ve rail gun dan bahsetmişsin ,yakın bir zamanda tankların railgun tarzı bir silah sistemiyle olabilme ihtimalini ben yüksek görüyorum tabi bunların enerji ihtiyaçları yüksek  ve boyutlarıda büyük olduğundan şimdilik olmaz lakin bu tür problemler muhakkak ki aşılacaktır önümüzdeki yıllar belki 10 -20 yıl sonra neden olmasın...

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #1029 : 09 Kasım 2016, 12:08:02 »
Seri üretim imzası haberi yakında,az kaldı ya sabır.

Coming soon......