Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 985109 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #1010 : 19 Ekim 2016, 11:35:43 »
Savaş ihtimali olsa da olmasa da, şu aşamada tankları modernize etmek, yeni tankı üretmekten daha zaman gerektiren bir iş! Yeni tankın projesi hazır. İşi Ordu fabrikaları ve özel sektör arasında paylaştır ve imalata başla. Diğer modernizasyon konusu için projeler hazır mı? M60 modernizasyonu belki! Leopard4A4 NG zırh paketi? vs...

Yeni tankın motoru sorun ise, modernizasyon için gerekecek motorlar sorun değil mi?

Yeni her zaman eskiden iyi değil midir?
Proje hazır hadi üretelim desek MTU bize mesela 100 tane motoru ne kadar zamanda teslim edebilir. Bir sene sürer en az. Onun yerine iyi kötü çalışan yürüyen bir araca biraz elektronik biraz zırh koyduk mu, birde MKE de 120 mm top yetiştirebilirse al sana mis gibi tank işte.

İyi de o dediklerini koyduğunda aracın ağırlığı da oldukça aratacak ve kullandığı motor yeterli gelmeyecek. Yeni motor takman gerekecek. MTU bize 500 motoru ne kadar zamana verecek! Ya da verecek mi? Hani savaşa giriyoruz ya! Almanlar müttefik mi?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1011 : 19 Ekim 2016, 11:49:12 »
Motora dokunmadan bir şeyler yapmaya çalışmak gerek tabi.
beğen

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
« Yanıtla #1012 : 19 Ekim 2016, 12:12:19 »
SKYWOLF kaynak sorunu çözülür. örneğin Milli piyango vergileri yılda neredeyse 200 milyon dolar tutarında devlete katkı sağlıyor.  bu rakama devlet kurumlarına aktarılan payları ilave edersek, örneğin sadece 2015 yılında  toplam 347 milyon dolar devlete destek sağlamış.  para bir şekilde bulunur.  3-5 yıllık milli piyango vergileri bile fazlasıyla bu işe yeter.
http://www.millipiyango.gov.tr/?q=node/26

Avrupa bile rus tehdidi karşısında silahlanıyor, asker konuşlandırıyor. Dünyada yeni bir savaş riski yaklaşıyor. her ülkenin komşularıyla sorunu var. devletlerin çatıştığı bir savaş başlarsa tüm dünyaya yayılabilir. Bizim müttefiklerimiz terör örgütlerini göz göre göre destekliyor.

Yeni bir dünya savaşında yine yalnız kalacağız. 1. dünya savaşında da yalnız kalmıştık. savaşlarda yalnız kalmak belki bizim kaderimiz.

ordunun hızlı bir şekilde güncellenmesi gerekiyor.  En azında bir miktar nükleer silah el altında tutulması gerekiyor. inşallah bunu devlet büyükleri düşünüyordur ama pek sanmam yumurta kapıya dayanınca akıllanan bir milletiz.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1013 : 19 Ekim 2016, 12:29:37 »
İyi de devlete destekle sağlanan paralar kasada durmuyorlar ki! Devletin sadece savunma giderleri yok ki! Bir yığın prototip yapmaya gerek yok. Altay bunun güzel bir örneği. Bizim yapamız gereken en mantıklı şey tankın üretimini askeri fabrikalar ve özel sektör arasında paylaştırmak, Ukrayna gibi sorun çıkarmayacak ülkelerden kendi motorumuzu geliştirene kadar motor/ tansmisyon gibi bileşenleri tedarik etmek ve bunları Altaya uyarlamak. Bu sağlanırsa kısa sürede yüzlerce yeni tanka sahip olabiliriz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
« Yanıtla #1014 : 19 Ekim 2016, 13:27:29 »
ukrayna rus tehtidi karşısında bize yanaştı. Biz Türk akımıyla ukraynanın rusya uzerindeki konumunu kırdık, bu ukrayna için kötü bir hamle. ukrayna bize gücenirse şaşırmam.

inşallah ukrayna ile teknoloji acısından ortak bir yere varırız, ortak düşmanımız ruslar bizi birbirimize yakınlaştırıyor. Ruslar ile şuan ilişkilerimiz normalleşmiş görünse de çıkarlarımızın uyuşmadığı yerde tekrar bozulabilir

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1015 : 19 Ekim 2016, 14:27:34 »
ukrayna rus tehtidi karşısında bize yanaştı. Biz Türk akımıyla ukraynanın rusya uzerindeki konumunu kırdık, bu ukrayna için kötü bir hamle. ukrayna bize gücenirse şaşırmam.

inşallah ukrayna ile teknoloji acısından ortak bir yere varırız, ortak düşmanımız ruslar bizi birbirimize yakınlaştırıyor. Ruslar ile şuan ilişkilerimiz normalleşmiş görünse de çıkarlarımızın uyuşmadığı yerde tekrar bozulabilir

Türkiye'nin Rusya ile ilişkileri, Ukrayna ile Türkiye arasındaki ilişkileri olumsuz etkilemez bence. Biz Ukrayna gibi Rusya'ya düşman değiliz. Ülkeler arasındaki ilişkiler çocuklar gibi birbirine gücenmekle, küsmekle olmuyor. Öyle olsa zaten Ukrayna ile imzaladığımız yeni yeni anlaşmalar olmazdı!
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2016, 14:55:33 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1016 : 19 Ekim 2016, 16:10:56 »
Türkiye' nin o kadar çok seçeneği var ki aslında; sıkıştığın yerde alternafine yönelmek gerekir. Diyelimki Almanya motor konusunda mıymıntı davranıyor; peki alternatifi kim? Bana göre Rusya.

Denilebilir ki;

''Gel kardeşim, Akkuyu Nükleer Santrali ihalesini sana vermedik mi? Üstüne Türk Akımı Antlaşmasını da imzaladık.  Tamam, kabul ediyoruz; SU-24 uçağını düşürdük lakin düşürenler FETÖ' imiş! Artık o konuyu hiç gündeme bile getirme. Suriye' deki çıkarlarımız da toprak bütünlüğü bağlamında örtüşüyor. Üstüne NATO müttefiğimiz olan ABD tarafından 15 Temmuz da kazık yedik... O zaman gel kardeşim, muhabbetimizi bir adım ileri götürmek suretiyle ''stratejik ortaklık'' boyutuna taşıyalım. Benim kısa vadede bir takım acil ihtiyaçlarım vardır. Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi ile Dizel Motor konusunda sıkıntılarımı bir türlü gideremiyorum. Gel, ortak bir çalışma grubu oluşturalım ve bize teknoloji tranferini bizahmet yapıver de; muhabbetimiz gelişsin..! '' denilebilir.
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2016, 16:12:36 Gönderen: PARTİKÜL »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #1017 : 19 Ekim 2016, 16:32:37 »
RM'nin Altay projesinden pay almasını bende istemiyorum,lakin bir de şöyle düşünmekte fayda var.Yaptıkları teklife göre IP hakları geliştirme maliyetlerinin karşılanması karşılığında verilecek olan 120mm+ ve 130mm ana silah sistemleri normal namlulardan (Eğer son ürün söyledikleri gibi çıkarsa) önemli geliştirmeler içeriyor.S&H dergisine verdikleri röportadan ilgili kısmı fikir vermesi için aşağıya ekliyorum.

Yeni 130mm namlu ile birlikte gelişme aşamasındaki 130mm mühimmatın menzilde ve delme gücündeki %50 artış sağladığı bilgisi gerçekleşirse eğer çok önemli bir etkinlik sağlanabilir.Üstelik istersek IP hakları elimizde olacağından satışını kısıtlar ve dost olmayanların bu teknolojiye ve ürüne erişiminde istediğimiz tavrı takınarak avantaj sağlayabiliriz.

Bu ürünlere mali destek sağladığımızı ve 2020-21 gibi ürünlerin hazır olduğunu düşünelim.İlk parti için üretim hattı hazır olduğundan bu düşünce ikinci parti olarak üretilecek tanklar için düşünülmelidir.500 adetlik ikinci parti üretiminin 130mm namlulu olarak üretildiğini ve o günkü şartlarda dünyada başka bir 130mm namlulu tank olmadığını düşünün.Sağlayacağı etkinliği düşününce acaba bu işe girsek mi diye düşünmeden edemedim.Almanlara güvenilmez o ayrı konu ama istediğimiz yola sokup bu işten faydalanabilirsek fark yaratacak bir ürüne ve dünyanın en etkili tankına sahip olabiliriz.

Alıntı
İlk kez Eurosatory 2o16’da tanıtımı yapılan yivsiz setsiz 51 kalibre [L51] 130mm Ana Silah Sistemi,yandaki fotoğrafta ise bu silahta kullanılacak 130mm Yeni Nesil APFSDS Mühimmatı,halen kullanımda olan 120mm DM63A1 APFSDS Mühimmatı [solda] ile birlikte görülüyor [Fotoğraflar:İ. SÜNNETCİ/S&H ve Rheinmetall].Rheinmetall:AMT’ları için halen 120mm+ [L55A1] ile 130mm silah sistemi olmak üzere iki yeni Ana Silah Sistemi çözümü üzerinde çalışmaktadır. İki üç yıl içinde kullanıma hazır olacağı belirtilen 120mm+çözümünde namlu hızında, menzilde ve delme gücünde %2o-25 oranında bir artış sağlanacağı belirtiliyor. Bunun için 120mm Ana Silah Sistemi’nin kama bölümü değiştirilecek ve uzatılacak, ayrıca menzil artışı için daha uzun yeni nesil bir 120mm KE mühimmat kullanılacak. Geliştirme çalışmaları halihazırda Rheinmetall özkaynakları ile finanse edilen ve 2o23-2o25 gibi hazır olması planlanan [ancak finansman sağlanması durumunda daha yakın bir tarihte de tamamlanabileceği belirtilen] 130mm Ana Silah Sistemi ile ilk atış testinin Eylül/Ekim 2o16 gibi gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Edindiğimiz bilgiye göre montaj parçaları hariç ağırlığı 3.oookg, namlu uzunluğu ise 6.63omm olan 130mm Ana Silah Sistemi, ağırlığı ve boyutları itibarıyla ancak yeni üretim Leopard serisi bir AMT veya yeni model başka bir AMT üzerinde kullanılabilecek. Topun mevcut tanklara uygulanması ise maliyet etkin görülmemektedir. 130mm/L51 Ana Silah Sisteminde kullanılacak mühimmatın 1okg’ın üzerinde bir ağırlığa ulaşacağı için kullanılacağı tankın kulesinde otomatik yükleyicinin de bulunması gerekiyor. 130mm Ana Silah Sisteminin 120mm versiyona kıyasla %8 daha büyük bir kalibreye sahip olsa da; namlu hızında, menzilde ve delme gücünde %5o’lik bir artış sağlayacağı iddia ediliyor.[/i]

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1018 : 19 Ekim 2016, 16:39:49 »
Alıntıda belirtildiği şekilde bu topu kullanabilmek için (130 mm) otomatik doldurucu gerekir. Bu da tankın içerisindeki tasarımda ciddi değişiklikler gerektirir!

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #1019 : 19 Ekim 2016, 16:43:07 »
Evet o nedenle 2020-21 gibi üretim hattı hazır olacak olan birinci parti yerine ikinci partide düşünülmeli bu işlemler.Yada belki Altay II adıyla anılan ikinci bir versiyon olarak üretilebilir,bu tank TSK için üretilip ihracat için mevcut Altay üzerinden üretime devam edilebilir.