Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 983577 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #950 : 26 Ağustos 2016, 17:37:38 »
Bence Altay projesinde planlama hatası var.

*Altay tankına başladığımız tarih de yani 2008 de motor projesinin de başlaması gerekirdi.  koskoca 8 yıl bekledik. sonrada motor ihalesi açmak aklımıza geldi. Yıllarımız boşa geçti.

*Motor ihalesi açan ssm bence yine hata yaptı. tek firmayla yetindi. Neden tek firma. 2 farklı firmaya ihaleyi verip 2 farklı motor istenemez-miydi.Bir firma başarısız olsa diğer firma diğer motor seçilirdi vs. alternatif gerekirdi. Maliyet yüksek olurdu vs sözünü kabul etmiyorum. motora acil  ihtiyacımız var. Tümosan ekonomik sıkıntı yaşarken bu ihaleyi nasıl aldı. mali kaynakları vs incelenmedimi ihale nasıl verildi. ödeme yapacakta çalışma başlayacakta diye bekliyoruz zaman su gibi akıp geçiyor.

Maalesef Altayı bu hızla 20 yılda anca bitiririz.

Kabul etsek de etmesek de altay projesinde planlama hatası olduğu görülüyor. koskoca 8 yılda tankın kabuğunu ürettik. motor bulamazsak o kabukta müzelik olur. almanlar mtu motorlarını satmaya yanaşmazsa  altay projesi uzayacak. şimdiden alman medyası kürt siviller suriyede vuruluyor diye yalan yanlış yazmaya başlamış... Algı oluşturacaklar motor satışına taş koyacaklar. Alman motorları olmazsa  Yeni bir motor bulacaksın tanka monte edeceksin testlere sokacaksın vs vs iş çok uzar...

Herkes koç ihaleyi alsın diyor ben ona da karşıyım. üretimi ordu donatım fabrikalarına vereceksin T155 fırtına obüslerini üreten tankıda üretir. sivil mühendisler sivil işciler üretimi yapacak. Asker denetleyecek planlayacak. Koç ta bana güven vermiyor hatırlayın Fetö ile ananas muhabbetleri vardı.  o ananasın  rafineri olduğu çıktı, galiba koçta rafineriyi almaktan vazgeçti vs vs vs. şuanda ilişkileri varmı? yokmu bilmiyoruz. Bana göre koskoca soru işaretleri var.

Ben Bmcyede karşıyım bmc tek başına tank üretecek kapasitesinin olduğunu düşünmüyorum. milli bir tankta yabancı ortakların olması midemi bulandırıyor... bmc bana güven vermiyor. bu zamana kadar bmc tek başına neyi üretmiş. İhale büyük olunca herkes pay istiyor.

Çevrimdışı Ultron

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #951 : 26 Ağustos 2016, 19:57:32 »
Bence Altay projesinde planlama hatası var.

*Altay tankına başladığımız tarih de yani 2008 de motor projesinin de başlaması gerekirdi.  koskoca 8 yıl bekledik. sonrada motor ihalesi açmak aklımıza geldi. Yıllarımız boşa geçti.

*Motor ihalesi açan ssm bence yine hata yaptı. tek firmayla yetindi. Neden tek firma. 2 farklı firmaya ihaleyi verip 2 farklı motor istenemez-miydi.Bir firma başarısız olsa diğer firma diğer motor seçilirdi vs. alternatif gerekirdi. Maliyet yüksek olurdu vs sözünü kabul etmiyorum. motora acil  ihtiyacımız var. Tümosan ekonomik sıkıntı yaşarken bu ihaleyi nasıl aldı. mali kaynakları vs incelenmedimi ihale nasıl verildi. ödeme yapacakta çalışma başlayacakta diye bekliyoruz zaman su gibi akıp geçiyor.

Maalesef Altayı bu hızla 20 yılda anca bitiririz.

Kabul etsek de etmesek de altay projesinde planlama hatası olduğu görülüyor. koskoca 8 yılda tankın kabuğunu ürettik. motor bulamazsak o kabukta müzelik olur. almanlar mtu motorlarını satmaya yanaşmazsa  altay projesi uzayacak. şimdiden alman medyası kürt siviller suriyede vuruluyor diye yalan yanlış yazmaya başlamış... Algı oluşturacaklar motor satışına taş koyacaklar. Alman motorları olmazsa  Yeni bir motor bulacaksın tanka monte edeceksin testlere sokacaksın vs vs iş çok uzar...

Herkes koç ihaleyi alsın diyor ben ona da karşıyım. üretimi ordu donatım fabrikalarına vereceksin T155 fırtına obüslerini üreten tankıda üretir. sivil mühendisler sivil işciler üretimi yapacak. Asker denetleyecek planlayacak. Koç ta bana güven vermiyor hatırlayın Fetö ile ananas muhabbetleri vardı.  o ananasın  rafineri olduğu çıktı, galiba koçta rafineriyi almaktan vazgeçti vs vs vs. şuanda ilişkileri varmı? yokmu bilmiyoruz. Bana göre koskoca soru işaretleri var.

Ben Bmcyede karşıyım bmc tek başına tank üretecek kapasitesinin olduğunu düşünmüyorum. milli bir tankta yabancı ortakların olması midemi bulandırıyor... bmc bana güven vermiyor. bu zamana kadar bmc tek başına neyi üretmiş. İhale büyük olunca herkes pay istiyor.

Bosuna kendine stress yapiyorsun kardesim. Savunma projeleri genelde agir ilerler, cünkü maliyeti yüksek bir yüktür ekonomiye.

Altay Tanki daha prototip bazindadir, daha cok degisiklik görecektir. Gelecekte belki ETC yani elektro-thermik top bile takilabilir.

Simdilik basarili bir projedir.
« Son Düzenleme: 26 Ağustos 2016, 20:01:18 Gönderen: Ultron »

Çevrimdışı uzasem06

• DefenceTurk
  • *
  • 10
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #952 : 26 Ağustos 2016, 21:54:17 »
Evet bende ultron a katılıyorum.  Çünkü biz bu işlere yeni başladık. Siz çocuk emeklemeden koşsun  diyorsunuz. Yanlış anlama ama sen bundan 10 sene önce bilirmiydin biz kendi Takımımızı  yapalım ve biz daha kullanmadan başka ülkelerden Talebi olsun. Ben sanmazdim çünkü dışa çok bağlıydı.  Ve o zamanlar bize destek olan ülkeler ( mesela motoru aldigimiz almanya) biz satmak istediğimiz çomak solacak. Yani bekleyin şu anda yeni başladık ve yeni başlamanız karşı iyi ilerliyoruz. Ben inanıyorum Milletine ve Yurtdaslarima. Arkamızda bize destek olan yok köstek olan çok .

Çevrimdışı Ultron

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #953 : 27 Ağustos 2016, 11:41:48 »
Altay AMT en önemli Projemizdir. Gücümüze güc katacak Projedir.

Altayin hareket kabiliyeti, Vurus gücü ve muharebe yönetim sistemleri bizim Kara Kuvvetlerimizi ABD ordusunun seviyesine getirecektir.

Yüksek teknoloji kullanan Düsmanlara karsi Modern savaslar sadece Günler, saatler sürüyor. Bu saatler icin maksimum derece etkili silah sistemleri ve egitimli mürettebat gereklidir.
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2016, 11:47:23 Gönderen: Ultron »

Çevrimdışı Ultron

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #954 : 27 Ağustos 2016, 20:11:38 »

Altay Kulesinin tavan zirhi bayagi kalin gibi gözüküyor. Roketsan güzel is yapmis balistik koruma merkezinde.

Altayin borcarbid zirh plaka kullandigi söyleniyor internette, bu dogrumu acaba?

Netronbombalarinada koruma sagliyormu? Eger Sagliyorsa cok mükemmel olmus. Bu Bor madeni hakatten her işe yariyomuş. ;D

« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2016, 23:20:00 Gönderen: Ultron »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #955 : 29 Ağustos 2016, 12:01:18 »
Seri üretim seneye başlayabilir gibi görünüyor,şu çalkantılı zamanda inşallah biran önce başlanır.

OTOKAR, ‘ALTAY Tankı seri üretim için son teklifini verdi

Savunma Sanayii İcra Komitesi kararı uyarınca Altay Ana Muharebe Tankını tasarlayan ve prototiplerini üreten OTOKAR Firması, ALTAY tankının seri üretimi için en son teklifini verdi. Projede ana yüklenici olarak görev alan OTOKAR, sadece kendisine yapılan davet üzerine ALTAY tankı için ilk seri üretim teklifini de geçtiğimiz Ocak ayında SSM’ye vermişti. ALTAY’ın seri üretimi için OTOKAR’ın sunduğu bu son teklif, 250 adet ALTAY’ın seri üretimi ve bunların Entegre Lojistik Destek faaliyetlerini kapsıyor. Teklifle birlikte en son teknoloji ürünü alt sistemlere sahip ALTAY tankının vakit kaybetmeden seri üretim çalışmalarının başlaması ve modern ana muharebe tanklarının bir an önce Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi hedefleniyor. OTOKAR Genel Müdürü Serdar Görgüç, “Ocak ayındaki ilk teklifimizin ardından Müsteşarlık’ın talebiyle bugün son teklifimizi sunduk. Milli ana muharebe tankı için yüzde 100 milli sermayeli bir üretici olarak; insan kaynağımız, deneyimimiz, bilgi birikimimiz ve teknolojimizle bu göreve hazırız” dedi.

http://www.c4defence.com/Gundem/otokar-%E2%80%98altay-tanki-seri-uretim-icin-son-teklifini-verdi/1167/1

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #956 : 29 Ağustos 2016, 12:41:57 »
KOÇ dan teklifi aldılar BMC ye artık bilgi geçebilirler ihaleyi kazanması için
beğen

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #957 : 29 Ağustos 2016, 15:22:56 »
İhale Koç'ta kalırsa mahcup olursun,böyle konuşmaya gerek yok bence.Ha o ihtimal yok mu var elbette ama gerek yok dillendirmeye.

Çevrimdışı Dragonbjk

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #958 : 29 Ağustos 2016, 17:54:54 »
Kesinlikle anlamadığım için soruyorum tankı otokar hazırladı en ufak vidasina kadar her şeyini biliyor nerelerde zorlanıyor nerelere cok dikkar etmeleri gerektiği filan. Nerden cikiyor bir baska firmaya seri üretimi verebilme ihtimali

Geçmiş konularda bu huduslar tartışıldı ise ki mutlaka konusulmustur kusura bakmayın

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #959 : 29 Ağustos 2016, 19:17:12 »
Proje Otokar ın projesi değil SSM lığının projesi. İlk önce tankın tasarımı için ihale açtı ve tank tasarlatmak için Otokar ı seçti. Sonra tank ortaya çıkınca ürettirmek için ihale açacak. En baştan böyle belirlendi yani. Tank otokarın tankı değil sadece bir anlamda mühendislik hizmeti satıyor devlete. Otokar dan alı başkasına verme yok yani kağıt üstünde. Çalışan tank bittiğinde Otokar ında sözleşmedeki görevi bitmiş olacak. Tabi norma bir ülkede üretimede talip olan Otokar ın rakiplerinden bir tık avantajı olmalı ama bizde bırak avantajı sanki dez avantajı var gibi görünüyor. BMC Adapazarında fabrika kurmaya başladı bile o kadar eminki kendinden.
beğen