Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 983311 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı m5c4

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #910 : 17 Ağustos 2016, 21:30:04 »
Ukrayna motorları yüksek rakımda sıkıntı yaratıyormuş.
Ukrayna ile anlasip bu motorun sıkıntılarını birlikte çözme yoluna gidip lisans altı üretim yapılamaz mı?

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #911 : 17 Ağustos 2016, 22:15:29 »
1500 HP ye göre dizayn edilmiş bir makineye aynı hacimde %20 daha güçlü bir motor (1800 hp) konursa, o motorun  mevcut bir cok sorunu ortaya çıkmaz ve gözlenmez sanırım...Tabi bu cümleyi bütün cehaletimle kuruyorum...
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2016, 14:54:03 Gönderen: Alp »

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #912 : 18 Ağustos 2016, 14:57:50 »
Bir bilen açıklama getirir bizide aydınlatır dedik ama, kimseden de ses çıkmadı  :) Neden olamaz 1800 Hp lik Ukrayna motoru?

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #913 : 18 Ağustos 2016, 15:26:31 »
 1500 BG lik motor ile 1800 bg lik motor hacmi farklıdır 1500 bg lik hacme göre dizayn ettiğiniz aracınıza 1800 bg lik hacme sahip motoru yerleştirmek için dizaynı değiştirmek zorunda kalırsınız.ayrıca motor bölümündeki ağırlık daha fazla artacağı için aracın denge merkezi kayacaktır buda hendek geçme yokuş çıkma gibi sorunları beraberinde getirir.ayrıca aktarma organlarında 1800 bg lik motorun üreteceği torka uygun dişliler ve daha dayanıklı malzeme kullanmak gerekir üstüne üstlük bu bg deki motorun titreşim sorunu aracın daha çabuk yıpranmasına sebep olacaktır.yüksek titreşim erken metal yorgunluğuna sebep olur.uçaklarda tespit edilmiştir bu sorun.ama sonuca bakılacak olursa mantıklısı yinede 1800 bg bu sorunları aşacak mühendislik çözümleri üretilebilir

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #914 : 18 Ağustos 2016, 17:34:16 »
Ömrü %10 kısa olsun canım! Ama sonuçta dayatmalardan uzak Özgür bir tankın olur, Ordu kavramı gereği hazır tüketicidir; ya senin kendi üretimini kullanır yada başkasından tedarik ettiğini kullanır... Tank benim gözümde yürüyen makineler içinde en son noktadır... Düşünün bir yaratacağı katma değeri, istihtamı; eğitimi / enstütüsü, fabrikası, organize sanayi ... bence mesele 1000 adet meselesi değil bu küçük kısmı, bu fikirin binli adetlerle gövdeye bürünmesidir. Doğuracağı organize iş ve beyin gücü diğer sektörlere katma değeri v.s.; hepsinin üstüne birlerce insanın istihdam edilmesi, binlerce ailenin ekmek yemesi demek ... Yada vergilerimizden toparlanan paralarla hazır alım yapalım... Ufuk çok geniş ya; benim ailem ekmek yiyecek yada coninin ailesi ekmek yiyecek...

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #915 : 18 Ağustos 2016, 17:47:19 »
Motor sorunumuz yok ki neden şapkadan tavşan çıkaralım. MTU motoru alıp takacağız olacak bitecek. Bir yandan da uğraşacağız başarınca kendi motorumuzu kullanacağız. Fransa dan seyir füzesi için jet motoru alabiliyoruz da Almanya dan yılların MTU motor kullanıcısı en sadık ülkesi olarak tank motorumu alamayacağız. Tankı ihraç etmek istersek bazı ülkeler için sorun çıkma ihtimali var Almanya silah satışında kendisini bile cezalandıran kendi sanayicisini isyan ettiren takıntılı bir ülke. Mesela Azerbaycan a tank satmaya kalkarsak Ermenistan Azerbaycan meselesi yüzünden itiraz eder ama o günlere zaten çok var daha önce bir kendimize tankımızı yapalım. 1500 bg yerine motor bulamadık diye niye 1800 takıp ucube bir tank üretelim. Her şey hesap kitap işi vantilatöre bile bir boy büyük motor takılamıyor
beğen

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #916 : 18 Ağustos 2016, 18:33:18 »
Yaklaşım bence güzel, bardağın dolu yanına bakarken fakat canlı örnekleri atlıyoruz... Güzel elimizde sayısal manada NATO nun en büyük 2. müşterisi var bu süper; sürdürülebilirlik sıkıntısı teoride yok... Ama sürdürülebilirlik bir nebze yerinde saymak gibime geliyor (Tabii %55 katkı payı %55 ülke içinde kalan servet demek, ülke içi üretimi %75 yaparsan bu bir gelişme ama aman aman bir sıçrama değil)... Sıçramak yeni girdi,yeni müşteri, yeni pazar geliştirmekle mümkün... Bakınız, FIRTINA öbüsü; süper ilgili ihtiyacımızı çözdü ama satabiliyormuyuz???

Elimden geldiği kadar ecnebi kelime kullanmamaya çalışıyorum ama MARKETING!!!

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #917 : 18 Ağustos 2016, 19:02:56 »
1500 BG yoksa 1800 kullanalım diye bir şey yok onu diyorum ben. Dünyanın en iyi motorunu alıp kullanacağız hiç bir sorun yok bu konuda. Nereden çıktı bu motor telaşı aramızda onu anlamadım. Biz motor yapmaya çalışıyoruz ama motorsuz kaldığımız için değil ki o ayrı bir proje savunma sanayinde. Olursa tankta kullanacağız ama olana kadarda onu beklemeyecek kimse. Motor işi başka proje ve ekibi Avusturya Kore Ukrayna yada başka bir şeyler deneye deneye kendi yolunu çizecek. Bu o ekibin kendi işi ALTAY ile alakası yok .

Tank satacağız diyede çok da planları değiştirmeye gerek yok. Tank satmak o kadar kolay bir şey değil. Herkes tankını almış zaten kimse yeniden yüzlerce binlerce tank almıyor. T129 u yaptık satacaktık ne oldu satabiliyor muyuz. Bazı şeyleri satmak kolay değil o kadar. Yani biz ilk tankı satacak kıvama gelene kadar zaten motoru da çoktan yapmış oluruz
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2016, 19:09:45 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #918 : 18 Ağustos 2016, 23:30:02 »
Telas melas yok, birisi cikti Almanya motor vermez diye. Bende vermezse vermesin ebabinda bir cevap yazdim, bize motor mu yok diye.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #919 : 18 Ağustos 2016, 23:47:14 »
arkadaşlar bu motor meselesi çok bilinmezli bir denklem gibi siyaseten Almanya nın elinde koz bulundurmaya uğraşması ama mtu firmasının ekonomik açıdan sıkışık oluşu satış yapma telaşı pazar kaybetmeme telaşı vs. vs denklemdeki sayısız belirsizlikten bazıları ama bence sonuç; alman firmasının maddi açıdan, pazar açısından kaybı göze alamayacağı ve satış yapacağı şeklinde tamamlanacaktır.eskisi gibi tekel konumunda firma sayısı neredeyse bir iki tane kaldı onlarda çok büyük firmalar.