Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 983397 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #870 : 13 Haziran 2016, 08:06:17 »
Ben o kadar konuştum proje mühendisi ile ama hiç o konuya girmemişim,o da bir şey söylemedi yada unuttum ben.

Çevrimdışı Paladin

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #871 : 14 Haziran 2016, 12:21:53 »
Altay da kaide yani alttaki araç direk Kore Black panterin, zaten kimse bunu saklamadı hatta Kore tankını Altay ortaya çıkınca öğrenip bizimkiler çakmasını yapmış diyenlere özellikle sadece alt kısmının Black panter üzerinden geliştirildiğini kulenin tamamen özgün olduğu söylendi
_TURKEY UNITED STATES_

Çevrimdışı PiriReis

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #872 : 16 Haziran 2016, 03:08:26 »
yurt dışından tanka talep varsa şayet ki var...üretim hattını aylık en az 10 tank çıkacak şekilde revize ederler...zaten mevcut konjüktürde ihtiyaç acil konumuna ulaşmış durumda..ilk 250 adete biran evvel ulaşılmak isteniyor diye duymuştum..

Çevrimdışı PiriReis

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #873 : 16 Haziran 2016, 03:26:51 »
Altay'da gövde etek zırhı nasıl olacak reaktif bölmeli etek koruması mı yoksa levha zırh mı? Ayrıca hava savunma amacıyla taretin arka yada yan kısımlarına füze rampası monte edilemez mi? mesela 2 sağa 2 sola helfire yada cirit gibi..motor gücü 1500 bg gücün üstüne çıkarılamaz mı? en az 1750 yada 1900 bg'e..tasarıma eklenecek modifikasyonların ağırlığını kaldırabilmesi açısından..mesela traktör dünyasının en kral traktörü Fendt'tir..nedeni ise kullanılan vario şanzımandır..hemcinsi traktörlerden çok ileride olan bir teknolojiyi kullanmışlardır..demem o ki madem tümosan motor üretme işini üslenmişken bu tarz şanzıman ve motor teknolojisini kullanamaz mı? Fendt agco ile teknik destek işbirliği ar-ge mekanizması kurulamaz mı motor üretiminde? ??? ???

Çevrimdışı Paladin

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #874 : 16 Haziran 2016, 10:53:59 »
Altayın motoru ihaleyi alan Tümosan tarafından 1500+300 güç paketi olarak geliştiriliyor, Bunun için yanılmıyorsam Avusturyalı Avl firmasından destek alınıyor, bu firma aynı zamanda ilk dizel motor üretim çalışmaları yürüten firmalardan biri aynı zamanda Abd ye de motor alanında danışmanlık yaptıklarını duymuştum,Bu iyi bi gelişme 2020 de seri üretimde olacak motor sayesinde Türkiye 1500 bg kadar motor geliltirebilen bir Ülke olacak zaten menzil uzatıcı ve gelişmiş traktör, iş makinaları,jeneratör ve kamyon motorları üzerinde Tübitak MAM motor mükemmeliyet merkezinde yürütülüyor.
_TURKEY UNITED STATES_

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #875 : 16 Haziran 2016, 13:37:20 »
Avl den test ölçüm cihazları satın almışlardı Oradaki mühendis arkadaşlarda onu zar zor aldıklarını söylemişti çünkü daha önceden eski usülden çalışyorlarmış ihaleyi alınca mecbur yenilikler yapacaklar.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Altay Milli Tank...
« Yanıtla #876 : 05 Temmuz 2016, 19:01:18 »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #877 : 05 Ağustos 2016, 08:00:31 »
Altay'a yerli motor ve transmisyon konusundaki sıkıntı aşılamıyor.Proje şu aşamada çıkmaza girmiş durumda,muhtemelen Alman baskısı nedeniyle Avusturya programı kilitliyor.

Alıntı
http://www.borsagundem.com/anlik-bor...20160426174339

"Güç grubu geliştirme projesinde sözleşme bedelinin %25'nin serbest kalması teknik şartnamede belirtilen hususların tamamlanmasına bağlı olup 15 ağustos 2016 tarihine kadar terminimiz bulunmaktadır. Bu tarihten önce gerçekleştirilebilecek olası gelişmeler kamuyla paylaşılacaktır."

1. İhale avansını hak edebilmek için, teknik mühendislik çalışması ve planların tamamlanmış olması gerekmektedir. Öte yandan, bu plan ve projeler ancak Avusturyalı firma AVL LİST'in sahip olduğu teknik bilgiyi (know-How) Tümosan'a bedel mukabili aktarması halinde tamamlanabilecek gibidir. Ancak, Tümosan'ın elinde bu ödemeyi yapabilecek nakit yoktur, öte yandan Savunma Sanayi Müsteşarlığı'da (SSM)önce şu teknik projeyi bir göreyim sonra öderim dediği için avansı Tümosan'a ödememektedir ve nihayet Tümosan'da AVL LİST firmasına ödeme yapmadığı için söz konusu firma da haklı olarak teknik bilgiyi (Know-How) Tümosan'a vermemekte ve bu yüzden de proje bir türlü bir sonraki aşamaya (fiilen prototip motor ve güç grubu üretilmesi safhası) geçememektedir.

Yani bir tür kısır döngüye girilmiş olup çözüm aranmaktadır.

2. Nitekim Tümosan, esas faaliyet konusundan elde ettiği nakit akışı ile bu ödemeyi AVL LİST firmasına yapacak durumda değildir. Çünkü şirketin bilançosu incelendiğinde görüleceği üzere; geçmiş yıl karları; nakit halde olmayıp mal stokuna ve müşterilerinden -yani bayilerden-alacağa dönüşmüştür. Yani şirketin likidite pozisyonu ; ne kar dağıtımı ne de büyük tutarlı bir nakit ödemeyi yapacak durumda değildir. Yani, eğer bir sermaye artırımı olmadığı takdirde ya da SSM geri adım atarak bu teknik safha tamamlanmadan önce avansı ödemeye razı olmadığı takdirde; teknik bilgi (teknoloji transferi) bir türlü ülkeye ithal edilemeyecek ve proje bir sonraki aşamaya geçemeyecektir.

3. Ya da Tümosan, iktidar erki ile olan olumlu ilişkileri sayesinde 15 Ağustos 2016 tarihine kadar bu sorunu çözüp (SSM'yi ikna edip)avansı tahsil ederek AVL List firmasına gerekli ödemeyi yapacak ve böylece proje bir sonraki safhaya geçebilecektir.

4.Aslında yukarıdaki tahminlerin hiçbirisi doğru değildir. SSM çok sayıda projeye ödeme yapmak durumundadır, bütün müteahhit firmalar ödeme için SSM'yi sıkıştırıp sıraya girmiştir ve de ödeme sırası henüz bu projeye ve Tümosan'a gelmemiştir.

Bu tahminler tamamen dışsal verilere dayalı olarak ve bütünüyle akıl, mantık ve hayal gücüne dayalı olarak yapılmış öngörüler olup gerçek durum pekala bu tahminlerden daha farklı olabilir.

Yatırım tavsiyesi olmayıp, sadece hisse senedine yatırım yapılan firma ile ilgili olarak yolunda gitmediği düşünülen bir konuda kişisel fikir yürütülmesinden ibarettir. (Nitekim herhangi birisi değil ama bizzat şirketin Genel Müdürü; Altay Tankı Güç Grubu İhale avansının 2016 yılının ilk çeyreğinde tahsil edilebileceğini beyan etmiş ama ne yazık ki bu öngörü gerçekleşmemiştir. Sadece bu kadarı bile bir sorunun varlığına delalettir.)

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #878 : 06 Ağustos 2016, 06:30:11 »
ALTAY ın ilk üretimleri zaten MTU motor olacak bu rakam yaklaşık 250 adet gibi görünüyor. Buda en erken takvim ile 2020 li yıllara kadar devam edecek demektir.
Motor işi bizim ulusal uktemiz yoksa motor olmazsa Altay olmaz diye bir şey yok. Ne zaman halledersen ondan sonrakilerde kullanırız halledemezsek MTU kullanırız.
İllaki düşe kalka döne dolana halledilir bu yola artık baş konmuş Avusturya lı yada Avusturya sız bir şekilde olacaktır.
beğen

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #879 : 06 Ağustos 2016, 12:26:23 »
Hükümetten nakit akışı gelir ama tümosandan bir cacık olur mu onu bilmem