Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 983424 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #860 : 07 Haziran 2016, 19:38:45 »
özel sektör paranın kokusunu alırsa 1 sende 250 tank yapar ama o tanklar bedava gelmiyor birde acelesi yok sanırım öncelik hava araçlarında ve zpt olabilir

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
« Yanıtla #861 : 07 Haziran 2016, 22:19:17 »
Altay zorunlu kalınırsa birden fazla firmaya verilir. ödeme uzun döneme yayılır. zorunlu ödemleri yaparsınız kar payını uzun dönemde ödersiniz. 

Fırtına obüslerin üretildiği ordu donatım fabrikasını görmezden geliyoruz.  T-155 üreten altayıda üretir bence, üretim hattını bölerek hızlı üretim yapılabilir. FNSS-OTOKAR- BMC - ordu donatım  vs  gerektiğinde aynı anda devreye sokulabilir.

Asıl mesele, son günlerde almanya ile yaşadığımız sorunlar yüzünden ve almanyanın suriyedeki terör guruplarını desteklemesinden dolayı almanya Altay için motor satmayı geçiktirir ise B planımız var mı? Tahminime göre yok. Çünkü biz yumurta kapıya dayanınca akıllanıyoruz.  Tümosanı beklersek Altay  tahmini olarak 5-6 yıl daha seri üretime geçemez. Motor konusunda elimizi çabuk tutmamız gerekiyor.

Ayrıca küçük bir araştırma yaptım, eski bir habere rastladım Tümosan "Seri üretimin 2020 yılında olması planlanırken, ilk etapta 60 adet tank güç grubu üretilecek. 2021 yılında ise toplam üretim 122’ye çıkacak". Motor konusu başımızı ağrımaya devam edecek.

http://haber.star.com.tr/ekonomi/tumosan-milli-tankin-motoruna-basliyor/haber-1064583
« Son Düzenleme: 07 Haziran 2016, 22:46:28 Gönderen: TR(B) »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #862 : 08 Haziran 2016, 07:31:10 »
Tümosan motorunun ne olduğundan haberdar olan var mı ? ya da gerçekten böyle bir motoru bu sürede geliştirebileceğine inanan var mı ?

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #863 : 08 Haziran 2016, 08:17:57 »
Milgem de , Milli Savaş Uçağında, Milli İhalarda, Milli Tankta, hep aynı ana sorun
Motor Şanzıman ve güç gurubu
ben şahsen bu üç husus da mili savunma bakanlı başta ilgili tüm kurum ve kuruluşların yeterince randımalı ve isitekli olduklarına inanmıyorum
yıl 2016 olmuş ayıptır motorun yok büyük Türkiye hayalindesin....hadi hayırlısı...

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #864 : 08 Haziran 2016, 16:02:42 »
Tümosan motorunun ne olduğundan haberdar olan var mı ? ya da gerçekten böyle bir motoru bu sürede geliştirebileceğine inanan var mı ?

Çalışmalar devam ediyor(ytü'den bir arkadaş tümosanda çalışıyor) yalnız ne boyutta onu bilmiyorum

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #865 : 08 Haziran 2016, 16:14:29 »
Ben başka şeyler duydum onun için sordum aslında.Çalışmalar devam ediyor ancak bu çalışmalara hangi altyapı üzerinden devam ediliyor.MTU ile ne gibi bir alışveriş yapıldı !!! MTU 883 KA501 motorunu mu yerlileştiriyoruz ? yoksa gerçekten yeni bir motor mu tasarlıyoruz ? Ortada çok fazla toz bulutu var bu konuyla ilgili.Neyse,gerçeğin zamanı gelince ortaya çıkmak gibi bir huyu var Allah'tan,bekleyelim ve görelim bakalım.

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
« Yanıtla #866 : 08 Haziran 2016, 17:27:37 »
Motorun Tüm hakları bizde olsun kuvvetin isterlerini karşılasın bence yeter.  MTU mu olur yerli motormu olur, devşirmemi olur fark etmez. sınırlama olmadan üretim yapacağımız motor gerekiyor.

SSM 2015 faaliyet raporuna göre Altay tankının kabul testleri 2016 nın Ekim ayına kadar tamamlanması hedefleniyormuş.  Ekim ayında Altayın son halini görebiliriz.

Alıntı
Modern Tank (ALTAY) Projesi kapsamında, halihazırda PV1 ve PV2 prototip üretimleri
tamamlanmış olup sistem kalifikasyon süreci devam etmektedir. Sistem Kalifikasyon ve
Kabul Testleri’nin 2016 Ekim ayına kadar tamamlanması hedeflenmektedir.

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/kurumsal/Faaliyet%20Raporlar/2015%20Y%C4%B1l%C4%B1%20Faaliyet%20Raporu.pdf

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #867 : 08 Haziran 2016, 17:44:32 »
Motorun Tüm hakları bizde olsun kuvvetin isterlerini karşılasın bence yeter.  MTU mu olur yerli motormu olur, devşirmemi olur fark etmez. sınırlama olmadan üretim yapacağımız motor gerekiyor.

SSM 2015 faaliyet raporuna göre Altay tankının kabul testleri 2016 nın Ekim ayına kadar tamamlanması hedefleniyormuş.  Ekim ayında Altayın son halini görebiliriz.

Alıntı
Modern Tank (ALTAY) Projesi kapsamında, halihazırda PV1 ve PV2 prototip üretimleri
tamamlanmış olup sistem kalifikasyon süreci devam etmektedir. Sistem Kalifikasyon ve
Kabul Testleri’nin 2016 Ekim ayına kadar tamamlanması hedeflenmektedir.

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/kurumsal/Faaliyet%20Raporlar/2015%20Y%C4%B1l%C4%B1%20Faaliyet%20Raporu.pdf

Bir önceki sayfada AVCI zaten bunları belirtmiş. Detaylı olarak...

Daha önce defalarca dile getirdiğimiz gibi motor sorunlarını çözemezsek savunma sanayi pazarında ürünlerimizi satamayız. Sadece kendimize yetecek kadar motor bulursak da bu sefer dünyanın en pahalı sistemlerini kullanıyor oluruz ki hiç akıllıca bir çözüm olmaz! Bu zamanda üreteceğiniz malı satabileceksiniz!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı EfsaneANKA

• DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #868 : 11 Haziran 2016, 01:56:08 »
KISACA:Saldırı helikopterlerindeki kask ı takan pilot başını ne tarafa çevirirse makinalı top da o tarafa dönüyor.
Aynı mantığı Tank lar içinde uygulamışlar kask ı takan kişi netarafa bakarsa tank kuleside o tarafa dönüyor.
İNŞAALLAH bizim altayda da bu sistem uygulanır
! No longer available
« Son Düzenleme: 11 Haziran 2016, 02:10:18 Gönderen: EfsaneANKA »
--------------------------------------------------------------

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #869 : 11 Haziran 2016, 02:14:08 »
Zaten var, IDEF'te FNSS'in Kaplan-20' sinde vardi bu see through wall looking glass. Bircogumuz o gozlukleri takti