Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 970902 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #780 : 01 Eylül 2015, 22:01:44 »
30 Ağustos zafer bayramı törenlerinde Altay geçit törenine katıldı sizce geçit törenine katılan Altaylar final versiyon olabilirmi?Son görünümlerini nasıl yorumlarsınız?

www.youtube.com/watch?v=AjWLzZ3UerQ

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #781 : 09 Ekim 2015, 01:45:54 »
Milli tankın motoruna Avustralya’dan danışman.

Ana muharebe tankı Altay’ın güç paketini geliştirme işini üstlenen TÜMOSAN, güç grubunun geliştirilmesi ve tanka entegrasyonu için teknik destek sağlaması için Avusturyalı AVL List GmbH ile anlaşma yaptı.

Açıklamayı KAP’a yapan şirket mart ayında Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile 190 milyon Euro tutarında 54 ay süreli geliştirme projesi sözleşmesi imzalamıştı. Şirket daha evvel yaptığı açıklamada, teknik danışmanlık anlaşmasının SSM’nin belirlediği şartları karşılayacak şekilde yapılmasıyla beraber proje bedelinin yüzde 25’inin, yani 47.5 milyon Euro’nun, SSM tarafından serbest bırakılacağını belirtmişti. Mart ayında düzenlenen törende konuşan SSM Müsteşarı Profesör İsmail Demir yabancı danışman çalıştırılmasına karşı olmadığını ancak sınai hakların en alt parçaya kadar yerli olmasını istediğini açıklamıştı.
http://www.c4defence.com/milli-tankin-motoruna-avustralyadan-danisman/

Ben bu haberden bişey anlamadım. Tümosan yerli olarak yapmayacakmıydı bu motoru. Benmi yanlış anlamışım bu tümosan olayını.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #782 : 09 Ekim 2015, 09:17:41 »
Daha önce de Otokar ALTAY tankının geliştirilmesi konusunda Güney Kore ile benzer bir çalışma içerisine girmişti. Motorun geliştirilmesi için teknik destek alınacak anladığım kadarıyla.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
ALTAY tankı ihalesine gireceğiz...
« Yanıtla #783 : 10 Ekim 2015, 02:12:51 »
Ethem Sancak: ALTAY tankı ihalesine gireceğiz.
BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Altay tankının seri üretimi konusunda, "Prototip bitince seri üretim için Savunma Sanayii Müsteşarlığı ihale açacak. Biz de bu işte iddiası olan bir grup olarak bazı partnerlerle beraber bu ihaleye gireceğiz" dedi.
http://haber.star.com.tr/ekonomi/ethem-sancak-altay-tanki-ihalesine-girecegiz/haber-1060952

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
« Yanıtla #784 : 10 Ekim 2015, 11:25:12 »
Altay tankının üretimi bence ordu donatıma verilmeli, T155 leri üreten tankı da üretir, askeri disiplin ile daha kaliteli ürün ortaya çıkar.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #785 : 10 Ekim 2015, 11:30:57 »
Altay tankının üretimi bence ordu donatıma verilmeli, T155 leri üreten tankı da üretir, askeri disiplin ile daha kaliteli ürün ortaya çıkar.

+1

Çok mantıklı.

Bance tankın üretimi her biri kendi alanında uzman yerli firmalara paylaştırılmalı. Askeri fabrikada ana montajını yapmalı! Tek firmaya vermek riskli. Mesela BMC ekonomik olarak zor durumda kaldığında Kirpi üretimi durmuştu. Ama üretim firmalar arasında paylaştırıldığında, bir firmanın katkısı tıkanma noktasına geldiğinde, onun genele göre daha az olan iş yükü başka bir firmaya kaydırılarak üretime devam edilebilir.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
« Yanıtla #786 : 10 Ekim 2015, 11:42:05 »
zaten öyle olacak, bir nevi toplama tank gibi olacak, roketsan zırhları muhtemelen kendi üretecek, aselsan kendi sistemlerini üretecek, motor malum şu aşamada dışardan alınacak.
özel kobilerdende parça desteği mutlaka alınacak. Geriye ana gövdenin yapımı kalıyor. Bunu da ordu donatım yapabilir.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #787 : 10 Ekim 2015, 14:27:11 »
Mpt gibi paylaştırmak 1/2 hatta 3 firmaya verilebilir. Sadece altay dada degil. Diger pekcok ürün seri üretim aşamasında degişik firmalara verilerek. Yaygınlaştırmak gerek.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #788 : 10 Ekim 2015, 14:32:25 »
Hem böylelikle harcanan para da görev alan firmalara paylaştırılmış olur. Belki tek ürüne bağlı kalarak sipariş bekleyen firmalar, bu şekilde elde edecekleri gelir ile kendilerini daha fazla geliştirerek yabancı rakiplerine karşı daha fazla güçlenirler.

Çevrimdışı azarax

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #789 : 11 Ekim 2015, 01:03:30 »
bence devlet yapamaz. yapsa da geliştiremez. teknolojiyi takip edemez. bunların yanında maliyetini daha da yükseltir. askeriye disiplinlidir ama tutucudur. değişimleri takip edemeyip uygulamada zayıf kalır.  bir eşyanın isminin değişmesi bile yıllar sürer tsk.da. tabi bu ordumuza bir eleştiri değil 'ordu' olmanın doğal sonucu. benim gönlümden geçen bu tankın prototipini de üreten koç-otokar seri üretimini de yapsın.