Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 983266 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #690 : 19 Mart 2015, 16:46:03 »
Bir tasarımcı olarak biliyorum ki; yapılacak bir tasarımda, tasarımın kendisinden beklenen fonksiyonların sağlanmasını gerektirecek mekanik, elektronik, güç sistemleri vs ön tasarım aşamasından sonra netleştirilir. Yani bir araba tasarlanırken en başta temel boyutları, ağırlığı, hızı vs gibi özellikleri göz önüne alınarak motor gücü belirlenir. Sonrasında hangi motorun kullanılacağına karar verilir.

Bizim tank artık hareketli atış testlerini bitirmek üzere. Prototiplerde Alman motoru kullanılıyor. Seri üretim başlamak üzere ve tankın motoru daha yeni tasarlanacak! Bu, bırakın tasarımcıları biraz mantığı olan herkesi rahatsız eder. Büyük zaman kaybı. İki ayağımızı bir pabuca sokmak. Halen hurda tanklarla devam ediyoruz. Son topraklarımızı tek ettiğimiz operasyonda bile arızalandıkları için düşman bölgesinde terk edip bıraktığımız tankları kullanıyoruz!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #691 : 19 Mart 2015, 22:07:39 »
Düşman topraklarında bırakmamış kötü olmuş.
 gene som örneğinde olacağı gibi belli bir süre için ilk parti tanklar alman motorlarını kullanabilir bunda çok tuaf bir durum yok zannedersem
ama bu arada önemli bir konu var ki tümosandan çıkacak olan motorların verimi , güç yoğunlarını , ağırlıkları , titreşimleri vs ithal moturu karşılayabilecek mi? Bence tartışılması veya endişe duyulması gereken konu bu,

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #692 : 19 Mart 2015, 22:43:07 »
Sevgili Sky, tanking motoru, namlusu yabanci menseli olmasinin hic onemi yok. Onemli olan entegre bir sistem yaratmak, sonra peyderpey gerekli aksamlari yavas yavas millilestirirsin. Israil'in ilk Merkava'si A dan Z ye milli urun oldugunu mu
zannediyorsun yoksa?

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #693 : 19 Mart 2015, 22:56:24 »
Yahu Merkava hala %100 yerli değil. Motoru, transmisyonu, namlusu... Mesele de bu değil zaten. Merkava 1'i tankçı subaylar tasarladı. Savaşa savaşa ihtiyaçlarının ne olduğunu öğrendiler. Tasarımını ona göre yaptılar. Abd'den sonra en güncel tank savaşı doktrinine sahipler.

Ambargo yeme ihtimalleri bizden daha az. Ambargo yese eli yüzü düzgün motor yapma ihtimali bizden fazla. Metalürji biliyor çünkü. Kendi zırh çeliğini üretebiliyor bu sayede. Bizde ne doktrin, ne metalurji bilgisi var. Sıkıntı orada.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #694 : 19 Mart 2015, 23:13:25 »
Sevgili Sky, tanking motoru, namlusu yabanci menseli olmasinin hic onemi yok. Onemli olan entegre bir sistem yaratmak, sonra peyderpey gerekli aksamlari yavas yavas millilestirirsin. Israil'in ilk Merkava'si A dan Z ye milli urun oldugunu mu
zannediyorsun yoksa?

İsrail'in  motor konusunda sorun yaşayacağını mı sanıyorsun yoksa! İsrail'in askeri projelerine engel olabilen var mı? Neden Azerbaycan'a Fırtına obüslerini satamadık!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Real Stryker

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #695 : 19 Mart 2015, 23:40:05 »
Azerbaycana fırtına satışını yapamadık mı ? alternatif motor bulunduğu söylenmişti.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #696 : 20 Mart 2015, 10:28:09 »
Motor konusu onemli degildir demiyorum zaten ama sizlerin de dedigi gibi motor sanayi altyapimiz yok ki oyle motoru once yapalim ondan sonra tanki, obusu yapalim.
Bizdeki imkanlarin en iyi sekilde yabanci motor kullanarak daha 10 sene evvel hayal bile edemedigimiz araclari yapmak. Zaten birkere bu askeri sanayiini belirli duzeye soktun mu gerisi gelir, motor da gelistirilir.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #697 : 17 Nisan 2015, 16:51:03 »
PV-2 testlerinden bir görüntü.Bu arada bu canavarı fuarda görmek isteyenler acele edip isimleri Sky'a bildirsinler demiştik.Ne oldu konu sky liste gitti mi ?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #698 : 17 Nisan 2015, 17:06:04 »
Gitti. Cevap bekliyorum. Her ihtimale karşılık sen de B planını uygulamaya başlayabilirsin.  ;)

Çevrimdışı acabuco

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #699 : 17 Nisan 2015, 19:22:22 »
Arkadaslar 2016 nin sonlarina dogru seri uretime hazir hale gelmesi bekleniyormus tanki deniliyor, lakin ilk teslimat kac adet olacak ve 2017 yilinda mi teslim edilecek ? Bilgi paylasildi mi ? Sozlesmeler ne durumda