Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 983353 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #650 : 12 Şubat 2015, 22:04:32 »
Arkadaşlar sakin olun. Abartmayın. :)

Ben ALTAY projesinin bu satten sonra iptal edileceğini sanmıyorum. Hem yatırılan tonla para, harcanan emek ve kat edilen mesafede elde edilen başarılara ek olarak meydanlarda kendi taknımızı yaptık diye böğıranların özellikle seçim öncesi böyle vahim bir hata yapacaklarına ihtimal vermiyorum.

Kiremit zırh?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #651 : 13 Şubat 2015, 16:11:41 »
m1abrams ve leopar2 lerin proje ve prototip aşamaları 1970 - 1980 dönemlerini kapsar
nerdeyse 10 yıl yani üstelik hem ABD hemde Almanya tank yapımında rüştünü ıspatlamış ülkeler
Biz ise daha yerli bir motoru ve Şanzımanı dahi olmayan bir ülkeyiz
Tank Yapmaya Kalktık ve yaptık çok şükür
daha doğrusu uğraşıyoruz
para harcıyoruz emek harcıyoruz

İnsaf Biraz yahu Biraz sabır hemen tukaka.....

Çevrimdışı dedeman

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #652 : 13 Şubat 2015, 17:40:03 »
İptal çizgisinin çoktan aşıldığınıdüşünüyor, iptal beklentisi içinde olanlara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #653 : 13 Şubat 2015, 20:09:36 »
Sayın uyvar bu nasıl bir güvensizliktir böyle, anlaşılan savunma sanayi yini takip etmek size pek birsey katmamis. Halbuki yapılan çalışmaları gördükçe daha da güvenmeniz gerekiyor . siz M1 in Altay'dan daha mantıklı olacağını düşünüyorsunuz. Pes diyorum.
80 lerde tasarlanmış bir tankin Altay dan daha iyi bir çözüm olabileceğini düşünmek bana saçma geliyor kusura bakmayın . Siz heralde Irak taki M1 leri görmediniz.

Irak'da veya Ukrayna'da ya da başka bir yerde, M1 yerine ALTAY veya başka bir tank olsa sonuç pek farklı olmayacaktı. Tanksavar silahların gelişimi, zırh teknolojilerinin önünde. Ortaya çıktıklarından beri hergeçen gün sürekli ağırlıkları artan tanklar, günümüzün özellikle kentlere yayılan savaş alanlarındaki yüksek hareketli çatışmalarda kolay avlanabilen hantal hedefler haline geldiler. ;)

<a href="http://youtu.be/S3iA5KCa16s" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/S3iA5KCa16s</a>

Not: UYVAR kullanıcı adlı üyemiz, konu hakkında görüşlerini belirtmiş, diğer üyelerimizden sert tepki görmüştür. Ancak; görüşlerini belirtirken hiçbir şekilde forum kurallarını ihlal etmemiş olduğu için yasağı kaldırılmıştır. Diğer yönetici arkadaşların dikkatine.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #654 : 15 Şubat 2015, 23:45:58 »
Kore seri üretim ilk K2 tanklarıyla bir dizi atış testi yapmış,güzel video hazırlamışlar.

<a href="http://youtu.be/YzNvkaSGNzI" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/YzNvkaSGNzI</a>
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2015, 19:03:07 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #655 : 19 Şubat 2015, 13:14:12 »

Ben aynı şekilde düşünmüyorum.

Bu tür araçlar zaten terminatörize özellikler üzerine tasarlanmamış olup yüksek zırh koruması ile yüksek ateş gücü vermek üzerine şekillenir. Ukrayna, Suriye ve bir başka yerdeki kayıplar sadece tankın kendisi ile alakalı olmayıp tamamen silahlı kuvvetlerin plansızlıkları, düzensizlikleri, verimsizlikleri yüzündendir. Ama bu demek değildirki tanklarda suçsuzdur. Misalen M1 ırak savaşında bazı noktalarda çağın gerekliliklerini yerine getiremiyor olduğu göz önünde bulunmuş olup bazı noktalardaki zafiyetleri tespit edilmiş ve add-on önlemler alınmıştır. O tank ırak savaşında M1 olduğu için değil US ARMY mensubu olduğu için düşük kayıp vermiştir. Irak ordusu elinde o tankların ne hale geldiği malumunuzdur istisnai tanklar olsalar dahi.

Altay'da belli bir düzen üzerine oturtulacak ve  başta öz yetenekleri güncel tehditlerle baş edebilecek kabiliyette olup bu kabiliyetleri TSK verimli şekilde kullanacaktır. Tankı isterseniz 100 ton yapın yokedilemez diye bir durum söz konusu değil. Önemli olan asimetrik, simetrik tehditlere karşı yüksek sistem güvenliği, güncel korunma kabiliyetleri ile şans yakalamaktır tabiri caizse bok yoluna gitmemektir. ABD ellerinde bile bok yoluna gitmiş M1'ler biliyoruz. Bu tank kayıpları bazı noktalarda öz yetenekler ile alakalı aslen ise genel bir silahlı kuvvetler zafiyeti ile ilintilidir. Savaş bir sistemler bütünüdür.
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2015, 13:16:38 Gönderen: Destinyy »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #656 : 19 Şubat 2015, 19:09:31 »
Kore seri üretim ilk K2 tanklarıyla bir dizi atış testi yapmış,güzel video hazırlamışlar.

http://youtu.be/YzNvkaSGNzI

Ben hiç beğenmedim videoyu. Bunların videoda yaptıklarını bizim hurda M48'ler bile yapar. Hareket halinde atış yapamıyor mu tank? Üzerindeki 12,7 mm silah bırakın uzaktan kumandayı, kullanıcısı için hiçbir korumaya sahip değil. Çirkin ve hantal.

Destinyy, herhangi bir savaşta bir tankın içerisinde olmayı hiç istemem. :D
Üzerine istediğin kadar sökülebilir zırh tak, farketmez. Hantal ve açık hedefler. İster Abrams olsun, ister T-64 hepsinin sonu aynı. Canlı örneklerini görüyoruz ve daha çok göreceğiz de. :)

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #657 : 19 Şubat 2015, 23:26:21 »
Demek istediğim anlaşılmamış mevzu add-on zırh tak hallet kadar saçma değil tabiki. Add-on demek tankım yetersiz kalıyor demektir. Biz yetersiz bir tank tasarlamıyoruz. Bizim tankımız tam formuna kavuştuğunda tüm güncel tehditlerle bas edebilecektir şansa sahip olabilecektir. Bunlar tamamen kişisel yetenekler. Olması gereken ise silahlı kuvvetlerin bu sistemin arkasına, yanına, sağına, soluna başka sistemler takviyesi ile en verimli şekilde kullanmak. Bir silah ancak bu şekilde elinizde süper bir araca dönüşür yoksa 100ton zırh korumasıda olsa onu kotarmaz. Savaş sistemler bütünüdür.

Çevrimdışı Muhozde

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #658 : 20 Şubat 2015, 00:18:40 »
Arkadaşlar, sözde bu sene seri üretime geçecek, daha kesin son prototipi görücüye çıkmadı..... Harbiden kafaları karışıtırıyor...

İnşaAllah Korelilerin aynısının tıpkısı ile çıkıp gelmezler....

Güvenimiz daima TAM'dır evelAllah, ama ister istemez insanın kafasını neler geliyor neler..

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #659 : 20 Şubat 2015, 08:01:40 »
2016 sonu 2017 başı seri üretim.
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------