Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 983338 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #500 : 28 Kasım 2013, 19:01:43 »
katılmamak elde değil skywolf otokar aldı başını gidiyor tulpar,cobra2,arma,ural,kamyonet vs. çok gelişiyorlar ancak tek eskiklikleri hükümetle tam olarak kanka olamamaları yani hükümetle biraz daha yaklaşsalar hem devletimiz hem ordumuz hem de otokar için daha iyi olacaktır düşüncesindeyim
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #501 : 28 Kasım 2013, 19:24:50 »
katılmamak elde değil skywolf otokar aldı başını gidiyor tulpar,cobra2,arma,ural,kamyonet vs. çok gelişiyorlar ancak tek eskiklikleri hükümetle tam olarak kanka olamamaları yani hükümetle biraz daha yaklaşsalar hem devletimiz hem ordumuz hem de otokar için daha iyi olacaktır düşüncesindeyim

Ordumuz ve devletimiz için yapılan hiçbir işte hükümet ile yakınlaşmak gerekmiyor. Ülkeyi yönetenler, yapılacak işlerde işi kendilerine yakın olanlara değil, işi en iyi şekilde yapabilecek olanlara vermek zorunda. Bu durum muz cumhuriyetleri ve diktatörlük dışındaki yönetim anlayışına sahip bütün gelişmiş demokratik ülkelerde böyle olur.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı acabuco

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #502 : 28 Kasım 2013, 21:16:23 »
Tankımızın daha önünde çok yol var, 2017 yılında hazır hale gelineceğini de söylemek gerekli.

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #503 : 29 Kasım 2013, 16:38:48 »
Anlıyorum skywolf ancak sizinde bildiğiniz üzerine bir ülkenin savunma sanayisi o ülkenin gelişmesiyle doğru orantılı birşeydir bu yüzden de mühendisler savunma sanayi firmalarından kaçınabiliyor çünki savunma sanayi ülke siyasetiyle hükümetiyle yakından ilişkisi olan bir sektör ben mecburlar demiyorum ancak yakın olsalar daha iyi olmazmı

Çevrimdışı Xaero

• DefenceTurk
  • *
  • 3
« Yanıtla #504 : 29 Kasım 2013, 18:36:57 »
Hükümet demeyelim de, devlet diyelim.

Dış ülkelerde de bu durum böyledir. Üniversiteler, devlet, ordu, sanayi ve bilim kuruluşları (Nasa gibi) işbirliği yaparak projeleri devam ettirirler. Bu unsurlardan herhangi birisinin işin içinde olmaması gibi bir olasılık yoktur zaten. Bizim ülkemizde ise bu kuruluşlardan herhangi birisinin yaptığı projeden bir diğerinin haberi yoktur.

Devlet ile savunma sanayinin yakınlaşmaması lazım, birlikte çalışması lazım.

Çok basit bir örnek vermek istiyorum. Füze ve uçak gibi parçalarda kullanılan AÖB (Ataletsel ölçüm birimi) füze veya uçağın en stratejik parçalarından biridir ve kolay kolay yurtdışından tedarik edilemez. Dolayısıyla bu ürünün yurtiçinde üretilmesi gerekir. Fakat en iddialı projede bile seri üretim olarak 100-200 civarı uçaktan veya füzeden daha fazlasını Türkiye üretemez çünkü böyle bir istek olmaz. Bu da demek oluyorki AÖB'yi bir firma geliştirecek fakat 5-10 yıl içinde sadece kabaca 400-500 adet satacak (ki bununda garantisi yok). Hiç bir firma böyle bir işin içine girmez.

Bu tür işler ancak devlet desteğiyle üniversite ve sanayi işbirliği çerçevesinde yapılmalıdır. Aksi takdirde çok önemli projelerde stratejik ürünlerin yurt dışından tedarik edilememesinden dolayı yarı yolda kalırız.

Çevrimdışı sephiroturk

• DefenceTurk
  • *
  • -3
« Yanıtla #505 : 01 Aralık 2013, 14:56:07 »
Hükümet daha ne destek verecek ? Ihaleyi öncekilermi yapti
Güney Kore destegini Otokar mi ülkemize getirdi...
Açik konusalim , bizim anadolu tabiri ile Koç "adam" olsun yeter , kimse ne yakinlasma ne kankalik bekliyor ,isine geldiginde ihaleleri toplayacak,  isine gelmedigine hükümet karsiti odaklarin bas destekçisi ve finansörü olacak.
Bence bu projede en büyük emek otokarin degil hükümetindir.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #506 : 01 Aralık 2013, 15:05:57 »
hükümet karsiti odaklarin bas destekçisi ve finansörü olacak.

Bu iddia'nın belgelerini iletebilirseniz sevinirim...

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #507 : 01 Aralık 2013, 15:17:35 »
Birde Güney Kore'nin Türkiye'ye desteği bu hükümet ile mi başladı bu konuda da bilgi verebilirseniz sevinirim Sn.SephiroTurk.Ben biraz araştırdım da aşağıdaki yazıyı buldum.T-155 projesiyle ilgili,eğer yanlış bilmiyorsam Güney Kore bu projede bize destek olmuştu,hani yanlış biliyo olma ihtimalime karşı, Güney Kore'nin K-9 Howitzer'inin resmine baktımda biraz bizim T-155'e benziyo.Bu konularda da bizi aydınlatabilirseniz sevinirim.

Hükümet ne zaman iktidara gelmişti hatırlamıyorum, gördüğüm kadarıyla siyasi konularda bilgilisiniz.Bizide aydınlatırsanız sevinirim.Yıl 2001 miydi?

Saygılarımla

qte

155mm M-44T ve M-52T kundağı motorlu obüs modernnizasyon programlarından alınan dersler ışığında, Türk Kara Kuvvetleri Topçu Birlikleri'nin taktik ve teknik kulanım konseptleri ve geleceğin muharebe sahası ateş destek ihtiyaçları dikkate alınarak 1995 yılında T-155 Fırtına Modern Obüs Geliştirme Programına başlanmıştır. Program kapsamında tasarım ve prototip üretim çalışmalarına Kara Kuvvetleri Teknik ve Proje Yönetim Daire Başkanlığı silah ve Mühimmat Şube Müdürlüğü Proje Yönetiminde 1995 yılında başlanan ve azami menzili 30 km olan 155mm/39 kalibre namluya sahip ilk prototip 1997 yılında üretilmiş, ancak daha uzun menzil ihtiyacı neticesinde yeni obüsün 155/52 kalibre silah sistemine sahip olması kararlaştırılmıştır. Kara Kuvvetleri ihtiyacına yönelik olarak 40 km menzilli, 155mm/52 kalibre silah sistemine sahip ikinci prototip obüsün üretimine 2000 yılı içerisinde başlanmıştır. Obüsün gövdeve kule tasarımları ve analizleri modern tasarım programları kullanılarak tamamen bilgisayar ortaminda yapılmıştır. Prototip obüsün gövde, kule ve süspansiyon sistemlerinin üretimi Eylül 2000`de yurtdışından tedarik edilen komponentlerin entegrasyonu ise Aralık 2000`de tamamlanmıştır. Prototip üretim çalışmaları sırasında Türkiye yeni obüste Almanya üretimi PzH 2000 obüsünün alt sistemlerini kullanmayı planlamış, ancak Alman Federal Güvenlik Konseyi`nin PzH 2000 obüsünün alt sistemlerinin satışına yönelik ihracat lisansını onaylamaması üzerine, söz konusu sistemler Güney Kore'li Samsung Techwin[2][3] şirketinden tedarik edilmiştir. Prototip obüs, Tek Top-tek Batarya Konsepti`ne uygun olarak at ve gözle(shoot and scoot) prensibine göre tasarlanmıştır.Temmuz 2001 de bazi altsistemlerin (otomatik yükleyici, komple 155mm/52 kalibre silah sistemi) tedarikine yönelik olarak Güney Kore ile Türkiye arasında bir kontrat imzalanmıştır. Halihazırda güç paketi dışında kalan tüm alt sistemler Türkiye'de üretilmektedir

unqte

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/T-155_F%C4%B1rt%C4%B1na

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #508 : 01 Aralık 2013, 18:19:19 »
sayın sephiroturk biz devlet yakınlaşşın demedik devletin desteğini bende görüyorum tam tersine şirketlerin devletle birlikte çalışması gerektiğini söyledik

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #509 : 01 Aralık 2013, 21:39:38 »
Hükümet daha ne destek verecek ? Ihaleyi öncekilermi yapti
Güney Kore destegini Otokar mi ülkemize getirdi...
Açik konusalim , bizim anadolu tabiri ile Koç "adam" olsun yeter , kimse ne yakinlasma ne kankalik bekliyor ,isine geldiginde ihaleleri toplayacak,  isine gelmedigine hükümet karsiti odaklarin bas destekçisi ve finansörü olacak.
Bence bu projede en büyük emek otokarin degil hükümetindir.

Güney Kore o desteği bedava vermedi. Kore tankı bu hükümetten "önceki ihalelere"  katılmadıysa bu önceki hükümetlerin sorunu değil ki! Güney Kore bu hükümetten öncekilerde de bize destek verdi. Tabi ücreti karşığında. Yani bu x partinin veya y şahsının başarısı falan değil. Bu projede en fazla emek tabiki parayı veren hükümetin olacak. Çünkü ihaleyi açan kendisi. İşi bu!

Hiç bir kuruluş, hiçbir hükümetle yakınlaşmak zorunda değil. Kısacası hiç bir hükümet, kendisine yalakalık yapan kuruluşları kayırmak zorunda değil. İhaleyi açar, işi en iyi yapabilecek olana verir. Yok ben bunun siyasi görüşünü beğenmedim, vay bu beni yıkmak için uydurduğum hayali çıbanbaşı vs deme hakkı yok!
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2013, 21:40:18 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com