Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 983535 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #460 : 16 Nisan 2013, 01:05:07 »
t-72 ler zaten yeterli zırh koruması sağlasa idi ne era nede ad-on tarzı korumaya ihiyaç duyulurdu. benim kanaatimce bir tankın zırh performansı hakkında kabaca fikir almak istiyorsak, önce ek zırh takmış mı ona bakmalı, ağırlık dezavatajı doğuracağı halde neden ek zırha ihtiyaç duymuş . sorgulanmalı. çünkü zırhı yeterli görülüyorsa ek zırh takmaya gerek duyulmamalı hem paradan hem ağırlıktan tasaruf sağlanmış olunur . eğer gerek duyulmuş ise kullanan zırhına güvenmiyor demektir. şahsi fikrim budur.

Tasarım zamanındaki şartlar ve ihtiyaç göz önüne alınıyor. T-72 mekanik açıdan mükemmel bir araç olarak düşünülebilir. Özellikle tasarlandığı yıllar düşünüldüğünde... :)
Günümüzde haliyle artık tam olarak yeterlilik gösteremiyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #461 : 16 Nisan 2013, 01:15:53 »
Altay zorlu testlerden geçiyor

Türkiye'nin ilk ana muharebe tankı Altay, zorlu testlerden geçiriliyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle tanıtılan milli tank Altay, arazide test ediliyor. Kış testleri Sarıkamış'ta yapılan Altay'ın sıcak hava koşullarına dayanıklılığı ise 55 derecede ölçülüyor. Şu ana kadar 4 bin kilometre boyunca testten geçirilen Altay'ın 2015'te seri üretime hazırlanması planlanıyor.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, AA muhabirine TSK'nın ihtiyaçlarına uygun şekilde dünyanın en gelişmiş tankını üretmek istediklerini anlattı.

Altay'ın tasarımından üretimine kadar tamamen milli imkanlarla yapıldığına işaret eden Görgüç, gelecek dönemde iki prototip daha yapacaklarını söyledi.

İlk prototiplerin test aşamasında olduğunu belirten Görgüç, "Sadece kış testi değil, arazi, mukavemet testleri de sürüyor. 4 bin kilometreyi geçti testler, arazide yapıyoruz testlerimizi. Yine testlerin bir kısmında da soğuk iklimi değerlendirmek için Sarıkamış'ta çalıştık. Bütün önümüzdeki proje boyunca bu testler sürecek" diye konuştu.

Görgüç, 2014'te testlerin daha zorlu koşullar altında yapılacağını vurgulayarak, "Daha uzun kış testi yapacağız. Şu anda Otokar'da klima odamız var. Orada da artı 55 derecede motor testleri sürüyor. Altay Projesi, zamanında ve hedeflere uygun şekilde sürüyor. 2013 ve 2014'te 2 prototip daha imal edeceğiz, onların testlerini de yapacağız. Bu şekilde 3-4 farklı düzeydeki tankın tüm testleri sürecek" şeklinde konuştu.

SERİ ÜRETİMİN ALTYAPISI HAZIRLANIYOR

Görgüç, tankın seri üretimi için fizibilite çalışması yaptıklarını kaydederek, farklı prototipleri test ettiklerini, projeyi 2016'da tamamlayacaklarını dile getirdi.

"İlk atışta vuruş testini bir tankta, mukavemet testini diğerinde yapıyoruz" diyen Görgüç, "Ürün geliştirme sürecindeyiz, en zor koşullarda testlerimizi sürdürüyoruz. Ufak tefek aksaklıklar olabilir ama önemli olan bunu geliştirmektir. Hedefimiz, TSK'nın 21. yüzyıl ihtiyaçlarına uygun, dünyanın en gelişmiş tankını üretebilmektir" ifadesini kullandı.

Görgüç, sözlerini şöyle tamamladı:

"İmzaladığımız sözleşmeye göre birçok faaliyeti paralel yürütüyoruz. Türkiye'de bir ana muharebe tankının imal edilmesi için sanayi altyapısının oluşturulması da öngörülüyor. Projemizin ana amaçlarından biri de bu tür seri üretime yönelik altyapının oluşturulmasıdır. Bu çerçevede yaptığımız kontratta 2013 ve 2014'te seri üretim gereksinimlerinin raporunu hazırlayacağız.

2014'te bunun bir değerlendirilmesi yapılacak. Bu rapor çerçevesinde seri imalata yönelik yatırımlar olgunlaşacak. Böylelikle seri üretim başlayacak. Tabii bu da ayrı bir sözleşme gerektiriyor. Türkiye'de mevcut altyapıya takviyeler yaparak, böyle bir tankın imalatı söz konusu. Bu prototipleri Türkiye'de ürettik zaten.

Seri üretim tabii Türkiye'de yapılabilir."

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #462 : 16 Nisan 2013, 01:50:26 »
Kaynak?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #464 : 16 Nisan 2013, 12:45:08 »
Ancak yine görüntülerden edindiğim kanıya göre Suriye ordusu elinde tanklar olmasa savaş çoktan biterdi. El kaideciler çok kalabalık, ordu askerleri ise sayıca az gözüküyor. Tank gerçekten önemli bir güç çarpanı.

Aslında baba Esad zamanında İsrail tehdidine karşı bu tanklar temin edilmişti. dilek ola t-54\55 leride sayarsak 5000 civarı tank.. Suriye yönetimine bağlı askerler az değil. Lakin hatırı sayılır bir güç israil sınırında konuşlanmış. Yönetimin kontrol altıda tutduğu batı bölgelerinde de belli bir askeri kuvvet bulunduruluyor. Ben direnişcilerin el kaide cercevesinde algılanmasını yanlış buluyorum. Evet Yemen ve Mısırdan gelen radikal gruplar var videolardan belli .. Esas mücadele veren suriyenin kendi arap halkı. Ülkenin batı bölgelerinde refah içinde yaşayan mutlu azınlık (nusayri, dürzi, hristiyan vs) kesime karşı baş kaldırış bu. Ortadoğuda ki Arap baharıda vesilesi..

Malesef Esad gitse bile ABD tekelinde bir hükümet kurulacak.

DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı slayerss

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #465 : 21 Nisan 2013, 22:50:00 »
tankların şehir savaşındaki sıkıntılarına iyi bir örnek
AK47 VS Syrian Tank!
burdan SARP (Stabilized Advanced Remote Platform) ın yada muadilinin önemi ortaya çıkıyor

Çevrimdışı cetin17

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #466 : 22 Nisan 2013, 01:06:36 »
Arapların bu halini gördükçe Atatürk'e olan sevgim daha bir çoğalıyor.
« Son Düzenleme: 22 Nisan 2013, 01:16:35 Gönderen: cetin17 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #467 : 22 Nisan 2013, 09:19:10 »
Bugün Vatan gazetesinin internet sayfasında Suudi'lerin Anka ve Altay'la ilgilendiği yazıyordu.Vatan gazetesinin haberleri ne kadar güvenilir bilmiyorum,onun için paylaşma gereği duymadım.Gazetenin haberine göre 2 milyar dolarlık bir anlaşmadan söz ediliyor.Bu Suudi genelkurmay başkanının geçen hafta Türkiye'ye yaptığı ziyarette görüşülmüş,umarım doğrudur.

Kaynak isteyenler haberi buradan okuyabilir.

http://haber.gazetevatan.com/Haber/532031/1/Gundem
« Son Düzenleme: 22 Nisan 2013, 13:46:36 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #468 : 22 Nisan 2013, 12:40:56 »
Almanlar Leo'lara satış izni verirse bu anlaşma yatar. Belki de o izni alabilmek için bu haber ya da ''ön anlaşma'' yapıldı.

çok büyük pazarlama hataları yapıyoruz. kendin kullanmadan kime satacaksın ürettiğin malı?
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #469 : 22 Nisan 2013, 13:05:21 »
Daha öncede hiç kullanmadığımız birçok ürünümüzü sattık o açıdan bakmak hata olabilir.Ama araplar genel olarak iyi bir ABD müşterisidir.Eğer ABD bazı alımlar için Türkiyeyi birşeylerin karşılığında araplara adres olarak gösterdiyse pekala olabilir bu satışlar.Ama kendi çabamızla bir satış peşindeysek zorlanacağımız garanti diyebilirim.