Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 985570 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı picasso

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #420 : 09 Ocak 2013, 00:24:26 »
simdi uzerindeki kaplama konusunda su linkteki ucuncu resime bakarsak anlasilir http://topwar.ru/6615-tank-nevidimka-eto-uzhe-realnost.html
neyin gorunumunu alacak tam olarak bilmiyoruz hepimiz ayri ayri yerden bilgi topluyoruz onun icin net bilgiye sahip degiliz.turkcesini yanlis soylemisim plastik degil plaka olacakti.plakalarin boyutu 14cm ama zirh degil!zirh konusunda tam bilgiye sahip degiliz dusunceme gore ucuncu nesil tanklarindan baya zayiftir.
afganistandaki talibana,lubnandaki hizballaha veya sehir ici savasa karsi savasamazsin bu tankla,normal tankla savasmak daha mantikli ve daha vermilidir.
tanklara karsi savasmak icin uretildiyse demekki guclu orduyla savasacaksin,guclu ordunun tanktan ziyade hava kuvvetleri ve tanksavarlari da vardir.sadece tankalara ve zirhli araclara karsi savasacaksa once dusmanin hava kuvvetlerini yok edeceksin sonra gonderebilrsin ama normal tanklari da gonderirsen bu sis yapar veya helikopterle isi cozmek daha mantikli.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #421 : 09 Ocak 2013, 00:36:23 »
Doğru söylüyorsun. 3. resim gerçekse o zaman ortam rengine göre de değişebiliyor demektir.

Ama neden heryerde kullanılmasın? Tankın görünmez olması onu vurmayı zorlaştırıyor. Zaten bunun altında ayrı bir zırh da var. Düşmanın sizi farketmesinden önce siz onu farkeederseniz siz kazanırsınız.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı picasso

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #422 : 09 Ocak 2013, 00:48:17 »
afganistandaki taliban elinde kizilotesi kameraylami tanki farkedecek?elindeki durbunle bakarsin veya dagin basindaysan ordan bakarsin 2km`den rahat farkedersin.genelde tanklari 50m,300m arasi uzakliktan atesler piyade askerleri elindeki tanksavar cesidine gore.,tanki normal gozle bile gorursun bu mesafeden cok rahat.sehir ici savaslara hizli ve zirhi cok kalin olmasi lazim tankin,bu savaslara karsi merkava etkilidir diye dusunuyorum ama onu da avlarsin,sadece 1 defa ates etmiyorki 3-4 adam farkli yerlerden pes pese ates edince sallanir her tank hele bu tankin zirhi kalin da degil 1 RPG-7 ile isi cozersin.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #423 : 09 Ocak 2013, 00:55:06 »
İyi de 3. resimde görüldüğü gibi normal gözle de görünmeyecek şekilde sistem. Araç zaten uzak mesafeden kendi kızılötesi kameralarıyla düşmanı onların farketmesinden önce görebilir. İlk ateşle düşmanı alt edebilir. Düşmanın sayısı fazla ise sis havanlarını fırlatarak fosforlu duman arasında kaybolarak yeniden gizlenebilir.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı picasso

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #424 : 09 Ocak 2013, 00:59:38 »
o da dogru,su tank tam olarak hazir olsun da gorelim ne oldugunu gercekten merak ediyorum.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #425 : 09 Ocak 2013, 01:13:54 »
Bu görünmezlik konusunda epey çalışma yapılıyor. Aslında bizim de bu konu üzerine ciddi bir şekilde eğilmemiz lazım.

Çevrimdışı akrep

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #426 : 09 Ocak 2013, 04:41:09 »
İyi de 3. resimde görüldüğü gibi normal gözle de görünmeyecek şekilde sistem. Araç zaten uzak mesafeden kendi kızılötesi kameralarıyla düşmanı onların farketmesinden önce görebilir. İlk ateşle düşmanı alt edebilir. Düşmanın sayısı fazla ise sis havanlarını fırlatarak fosforlu duman arasında kaybolarak yeniden gizlenebilir.

normal gözle görülmezlik degil Skywolf pasa ... adamlar termal kameraya baska cisim görüntüsü veriyor misal bir otomobil görüntüsünde yansitiyor... yada baska farkli  cisim yansitiyor... yada yazi da yazabilir :))

bu sistem simdilik termal kameralara görünmezlik yada yaniltisi görüntü vermek icin...

zirh konusu tanklarda cok önemli :) zaten tanki tank yapanda o mesele... yani bu konu enine boyuna ele alinmali...  genelde zirhi  iki olusum deliyor.... 1. hiz 2. yüksek derece.......
yan bir tank savar hizli bir sekilde tanka yaklasmasi ve zirha yaklasirken yada zirhla temasta iken patlama sonucu yüksek hizla erimis bakir baslik birkac bin derece ile zirhi delerek iceri girmesi ....

kicacasi tankin zirhi hiz ve yüksek sicakligi emici olmasi lazim... buradada kompozit ve hybrid zirhlar devreye giriyor...
misal keramik kompozit in özelligi yüksek sicakliga dayanikligi
http://a-m.de/deutsch/lexikon/schmelzpunkte.htm
ve isiya en dayanikli olan keramik karisimlari

Tantalcarbid (TaC) erime derecesi 3997°C bir elmas kadari sert. genelde füze ve jet motorlarinda ve matkap basliklarda kullaniliyor. bu Hafniumcarbid karisimi ile daha yüksek dereceye cikiyor erimesi (4215°C)

bunlara karsi en güclü celik 1500°C eriyor.

benim düsüncem bu keramik karisimi kompozit hyrid bir zirh yapmak lazim :) sormayin nasil yapilacagini onuda mühendisler düsünsün...
o keramilerne isi emilebilir ... hiz konusundada kompozit zirh ... bu da cok cesitleri var karisim olarak metalden karbona keragine kadari :) say say bitmez...  bence merkavadada böye bazi olusumlar var... füzenin carpmasi halinde dis görünümde hasar olusuyor... ama iceridekilerini biraz koruyabiliyor...

zaten zirhin maksati o tanki kullanan kisilere zarar gelmemesidir... 

umarim cok karistirarak yazmamisimdir :)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #427 : 09 Ocak 2013, 05:10:02 »
normal gözle görülmezlik degil Skywolf pasa ... adamlar termal kameraya baska cisim görüntüsü veriyor misal bir otomobil görüntüsünde yansitiyor... yada baska farkli  cisim yansitiyor... yada yazi da yazabilir :))

bu sistem simdilik termal kameralara görünmezlik yada yaniltisi görüntü vermek icin...

Ben de senin gibi düşünüyordum ama....

http://topwar.ru/6615-tank-nevidimka-eto-uzhe-realnost.html  Bu likteki 4. fotoğraf sadece termal kameralar için olmadığını gösteriyor. Aracın burun kısmı görünüyor sadece. (Not: Önceki iletilerde 3. resim olarak geçmiş ancak herhalde o sırada baktığımda resimlerden biri açılmamış olmalı ki bahsettiğim resim 4. olan)

Bu sefer pek karmaşık olmamış. Normalde zaten bahsettiğin HEAT tipi mermilere karşı seramik zırhlar geliştirildi. Seramiğin erime noktası çok yüksek olduğu için bu tip mermiler normalde 1700 cantigrad derecelerde eriyen çeliği yüksek başınçla eriterek çekirdeklerini aracın içerisine fırlatıyorlar. İçerisi ana baba günü ondan sonra.  :o

Bu nedenle çelik üzerine seramik parçalar dizerek koruma sağlanan düzenekler var. Ancak seramik çok kırılgan olduğu için zırh delici kinetik enerji mermilere karşı fazla bir dayanım sağlamıyor. Bu mermiler yüksek hızla zırh yüksek hızla çarprak kırılmasına neden oluyorlar.  Tabi bunu titanyum veya uranyum çekirdekli mermiler daya kolay başarabiliyorlar.  Normal çelik çekirdeklerin bu konuda bir zaafı var. Çok sert olan seramik aynı zamanda çok aşındırıcı olduğu için çelik seramik içerisinde ilerlerken aşınarak hasar görüyor. Titanyum ve uranyumda bu çok zor.

Diğer önemli bir sorun da seramiği şekillendirmek. :) Çok yüksek erime noktaları nedeniyle öyle çelik gibi eritilerek bir kalıba dökülmesi mümkün değil.  ::)  Maliyeti çok yüksek.

Zırh konusunda farklı çözümler olabilir. Mesela seramik bir katmanın altına kevlar gibi ısıya ve darbeye dayanıklı bir kompozit, onun altında da tabi ki çelik. Bol bol deney yapmak gerek.

Çevrimdışı akrep

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #428 : 09 Ocak 2013, 13:36:12 »
Skywolf pasa

iki resime bakinca  sade orda göstermek istedikleri termal iz... ikinci termal kamera ile bakildiginda adamlar tankin yüzeyindeki plaketlernen yazi yazmis...  normal cekilen resme bakildiginda farkina varacaksin tankin denendigi alan bir pist (yol) bilmem ne... ilk resimde tankin biraz kücük görünmesinin nedeni zoom lanmamis normal obtektifle cekilmis resim... o denendigi yolun sicakligi ile biraz puslu görünüyor. nedeni ise isinin görüsü biraz bozuyor... göstermk istedikleri sicak havada bile üzerindeki isiyi degistire bilmeleri ve yazi yazmalari..... ama iki resmi iyi bakarsan
arkadaki agaclarida birlestirerek tam olarak görünüyor  tankin ön ve arka kismi ayni uzunlukta...

o birinci resimde serapsi görünümden dolayi biraz insani yaniltiyor....

evet haklisin keramik cok zor bir olay... kisacasi tank zirhini bir kac kattan ibaret yapmak lazim.. oda denemelerde görünebilir...  misal komposit...  celik ... keramik ve yine celik zirh kat kat... :) biri olmasa öbürü korumasi icin :))))  kisin üsümemem icin kat kat giyindigim gibi... :)

Çevrimdışı picasso

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #429 : 09 Ocak 2013, 14:31:39 »
arkadasalar skywolf`un son verdigi renkli resime bakin!bu ne demek?bu durbunle bakarak cekilmis resim demek.durbunle normal gozun farki yok ama tank tamamen gorunmez olacak diye bisey yok sonucta tank olmasa da baska bisey olarak gozukuyor ama net ne oldugu bilemezsin,haa hareket ederse o zaman yandi tankci gerizekali degildir,ormanda olursa etrafinda butun hareket eden insan,hayvan,zirhli arac hepsine bakarsin.net ne oldugunu bilemezsin ama ates edersin cunku dost sinyali vermiyor onun icin savastaysan kesin ates edersin.