Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 983699 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Milli Tank ALTAY'ı Beğendiniz mi?
« Yanıtla #400 : 07 Ocak 2013, 01:20:29 »
Olabilir. Ama onda kompozit bir yapı var gibi.

Kompozit malzemelerde genelde iki farklı fiziksel özelliğe sahip malzeme bulunur. Bu sayı ikiden fazla da olabilir tabi. MAlzemelerden biri yükü taşıyan malzeme , diğeri de o malzemeyi bir arada tutan matristir. Beton kompozit malzemeye basit bir örnektir. Yükü çelik çubuklar taşırken, çimento ve kum karışımı o çelik çubukları bir arada tutar. Karbonfiber ile yapılmış bir tekne de benzer şekildedir. Gövde yükü taşıyan karbonfiber lifleri ve onları bir arada tutan plastik bir matristen oluşur.

Mesela Zırh delici mermilere karşı kullanılan seramik zırhlar da buna bir örnek teşkil eder.

Resimde alüminyum üzerine 1" seramik plaka konulmuştur. Bildiğiniz gibi alüminyum yumuşak bir malzemedir. Yumuşak malzemeye sivri uçlu bir mermi isabet ettiğinde kolaylıkla delebilir. Bilgisayar simülasyonunda mermi 46mm, gerçek malzemelerle yapılan deneyde ise 39 mm ilerlemiştir.

İkinci resimde seramik kalınlığı 2"e çıkarılmış. Görüldüğü üzere mermi simülasyonda 6mm gerçekte 8mm ilerlemiş. Seramik malzemeler oldukça serttirler. Yumuşak olan Alimünyumun üzerine konulan bu sert malzeme çarpan merminin enerjisini içerisindeki boşluklar arasında çatlaklar şeklinde yayılarak sönümler.

Benzer bir durum Apache helikopterinin zırhında da mevcut.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı akrep

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #401 : 07 Ocak 2013, 02:08:03 »
Hybrid Zırhlama Seramik ve Kompozit olusur

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #402 : 07 Ocak 2013, 16:35:37 »

Pek birşey anlamadım :D

Şunu inceleyelim bakalım bir fikir ortaya çıkarabilecek miyiz?

http://nextbigfuture.com/2011/01/aluminum-encapsulated-ceramic-tiles-for.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #403 : 07 Ocak 2013, 17:06:43 »
Konuyu ana konu ile birleştirdim. Bugüne kadar 27 kişi oy kullanmış. Sadece 2 kişi (%7,4) ALTAY'ı hiç beğenmemiş. 7 kişi (%25.9) tankı mükemmel bulmuş. 18 kişi de (%66.7) daha gerçekçi bir yaklaşımla tankı beğendiklerini ancak henüz üstenilen seviyede olmadığını belitmişler.  Kısacası genel olarak ALTAY  hakkındaki görüşler olumlu. Anketimiz artık ana konuyla birlikte devam edecek. Oldukça büyümüş olan konu içeriği daha da zenginleşerek daha fazla beyin fırtınası yapabileceğimiz hale geliyor. Devam edebiliriz arkadaşlar. :)

Çevrimdışı picasso

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #404 : 07 Ocak 2013, 18:48:55 »

Pek birşey anlamadım :D

Şunu inceleyelim bakalım bir fikir ortaya çıkarabilecek miyiz?

http://nextbigfuture.com/2011/01/aluminum-encapsulated-ceramic-tiles-for.html

Ilk defa goruyorum boyle zirhi,21-yuzyilda gelistirilmis zirhmis okudugum kadariyla.boyle zirh hicbir tankta kullanilmiyor simdilik.
su resimde merkava tankinin zirhi var.dun bu zirhtan bahsetmistim,bu zirhin tam nelerden olustugunu ve nasil zirh oldugunu tam bilmiyoruz diger forumlarda defalarca tartistik ama kesin cozum bulamadik.kompozit zirhin uzerine giydirilmis zirh ama reaktif zirh degil.basarili oldumu bence degil cunku hizballah ile savastiginda nasil tank oldugunu az cok bilgiye sahip olduk col ve sehir ici savasa tasarlanmis tank olmasina ragmen basarisiz oldu bence havadan destek almsaydi piyade askeri,tanki ve topcusuyla tam felaket olurdu israil ordusuna.altaki resimde gosteriliyor nasil zirh oldugunu
http://gspo.ru/lofiversion/index.php/t1168.html
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2013, 18:49:51 Gönderen: picasso »

Çevrimdışı the demons

• DefenceTurk
  • *
  • -2
« Yanıtla #405 : 07 Ocak 2013, 19:16:33 »
öncelikle selamlar herkese...tankı hiç beğenmedim diye oy veren 2 kişiden biri benim....
açıkcası leo2 ng den sonra beklentim yüksekti.. ancak daha kule gerçek değil tankın ağırlığı 66 ton ve 1500 hp motor gücü var nasıl 90km hız yapacak merak ettim.Süspansiyon sistem xk2 gibi olur zannediyordum ama gösteride bunu da göremedim.Tankta daha stamp yok zırh yok buna rağmen çok yüksek.. ha diyeceksiniz illaki ileride değişecek ama şimdilik ileriki Altayı kimse bilmiyor ben bize tanıtımı yapılan araca göre yaptım.saygılarımla..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #406 : 07 Ocak 2013, 19:28:26 »
Ilk defa goruyorum boyle zirhi,21-yuzyilda gelistirilmis zirhmis okudugum kadariyla.boyle zirh hicbir tankta kullanilmiyor simdilik.

http://gspo.ru/lofiversion/index.php/t1168.html

Buyrun benzeri...

Merkavanın zırhı. Daha önce görmüştün...
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2013, 16:26:24 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı levo

• DefenceTurk
  • *
  • 4
« Yanıtla #407 : 07 Ocak 2013, 21:30:48 »
Ûlkemizde zirh konusunda bir cok calisma var. Gecmiste okudugum bir haberi sizinle paylasmak istedim.

http://www.nurolteknoloji.com/tr/sektorler/savunma-sanayi.html

http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/783428-celikten-dayanikli-yerli-zirh

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #408 : 08 Ocak 2013, 02:15:50 »
Artık aşağıdaki gruba Altay da eklenebilir. :)
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2013, 16:27:22 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #409 : 08 Ocak 2013, 04:27:57 »
öncelikle selamlar herkese...tankı hiç beğenmedim diye oy veren 2 kişiden biri benim....
açıkcası leo2 ng den sonra beklentim yüksekti.. ancak daha kule gerçek değil tankın ağırlığı 66 ton ve 1500 hp motor gücü var nasıl 90km hız yapacak merak ettim.Süspansiyon sistem xk2 gibi olur zannediyordum ama gösteride bunu da göremedim.Tankta daha stamp yok zırh yok buna rağmen çok yüksek.. ha diyeceksiniz illaki ileride değişecek ama şimdilik ileriki Altayı kimse bilmiyor ben bize tanıtımı yapılan araca göre yaptım.saygılarımla..

Tankın zırhı var tabi ki. Kuledeki zırh sisteminin sergilenenden pek farklı olacağını sanmıyorum. Üzerinde stabilize silah sistemi de bulunuyor. Lazer ikaz sistemi de. Büyük komutan periskobu ve nişangah uzak mesafeden hedef tespiti ve isabetli atış sağlaması açısından çok iyi. 55 kalibre namlu da buna son derece uygun. Yardımcı  güç initesi de kulenin arka sağ kısmında görünüyor. Tank en azından referans alındığı K 2 tanından daha iyi görünüyor.

Ancak her zaman dediğim gibi tankın gövdesinin ön kısmı son derece berbat bir görünüme sahip. Kür burun yapısı ve devasa ön çamurluklarla demode tanklara benzeyen araçta diğer bütün güzel özellikleri düşünüldüğünde adeta "bir çuval incir mahvedilmiş" olmuş. Ön kısım bu kadar kaba bir görünüm yerine, hareket sistemlerinde hiç bir değişikliğe gidilmeden daha güzel bir hale getirilebilir. Kocaman çamurluklar yerine daha küçük ve lastik çamurluklar kullanılabilir. Leclerc tankında olduğu gibi.

« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2013, 16:28:41 Gönderen: SKYWOLF »