Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 983217 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #320 : 16 Haziran 2012, 23:48:52 »
Fotoğraftaki gibi ise benim fikrim bu geçenlerde bir tankı incelemiştim ondan dolayı yazıyorum altay tankının namlusunu biraz sola koyup sağ tarafada 1 namlu koysak ve bu tam otomatik doldur boşalt sistemi ile donatılsa ve ayrıca gemilerde kullanılan gps sistemi ile donatılıp bilgisayr ile donatılırsa tek seferde vurma oranı %98 vurulma oranı ise %1 cıvarında olucağına inanmaktayım.

Çift namlulu bir tank mı olsun istiyorsunuz yani? O zaman dengeyi sağlamak zor olur ve buna bağlı olarak datek seferde vurma oranı düşer. Otomatik doldurucuyu TSK istemiyor. Belki çatışma sırasında arızalanabilme olasılığı nedeniyle. Ateş kontrol bilgisayarı zaten var.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #321 : 17 Haziran 2012, 12:28:31 »
Bir makinada her zaman arızalanma riski vardır o bahane bence zira çift namlulu bir tankın ateş gücü tekliye göre 2 kat daha fazla ikincisi hep aynı namludan atış olmayacak biri atış yaptıktan sonra diyeri otomatik olarak atanacak şayet çok özel durum mevcut olduğu zaman pilot tarafından manuel olarak atış sistemi birbirleriyle kilitlenecek.

Jiroskoptan almış olduğu parametre blgileri ve gps bilgilerinden oluşan bilgiler neticesinde bilgisayar namluları hangi şartlarda olursa olsun otomatik olarak hedefe kilitlenecek ve atış yapabilecek kabiliyette olacak yani kısaca SİBERNETİK bir yapıya sahip olacak (kısmen)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #322 : 17 Haziran 2012, 13:27:37 »
Bir makinada her zaman arızalanma riski vardır o bahane bence zira çift namlulu bir tankın ateş gücü tekliye göre 2 kat daha fazla ikincisi hep aynı namludan atış olmayacak biri atış yaptıktan sonra diğeri otomatik olarak atanacak şayet çok özel durum mevcut olduğu zaman pilot tarafından manuel olarak atış sistemi birbirleriyle kilitlenecek.

Jiroskoptan almış olduğu parametre blgileri ve gps bilgilerinden oluşan bilgiler neticesinde bilgisayar namluları hangi şartlarda olursa olsun otomatik olarak hedefe kilitlenecek ve atış yapabilecek kabiliyette olacak yani kısaca SİBERNETİK bir yapıya sahip olacak (kısmen)

Sadece arızalanma riski değil, otomatik doldurucu sisteminin yerini alacağı insandan çok daha ağır olması vb bir çok faktör sıralanabilir.

Hep aynı namludan atış yapmasıyla dengenin hiç alakası yok. Namlu eksenin kulenin dönüş eksenine mümkün olduğunca yakın olması gerekir. Ki ateş edildiğinde oluşan tepki kuvveti kulenin dönüşünü sağlayan dişli sistemine bir zarar vermesin. Kaldı ki sizin belirttiğiniz sistemde hareket halinde atış yapabilmek kulenin koparak yerinden bile çıkmasına neden olabilir. Dayanımı artırmak için yapılacak malzeme takviyesi de zaten son derece ağır olan tankın kütlesini daha da artırarak çok daha fazla hantallaşmasına neden olacaktır. O nedenle bu tip ütopik fikirler bugüne kadar yapılan başarılı tank tasarımlarında yer edinememiştir. Herşey düşünülerek ve hesaplanarak yapılıyor. Yoksa bilmeden, hoş görünsün diye değil...

Ayrıca tanklarla pilotlar arasında bir bağlantı kuramadım?

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #323 : 17 Haziran 2012, 13:48:49 »
önce honda civic'i bi yapalım.sonra mercedes e 200'e geceriz. ;D

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #324 : 17 Haziran 2012, 13:59:14 »
önce honda civic'i bi yapalım.sonra mercedes e 200'e geceriz. ;D

Altay'ın mevcut modern tanklardan eksik bir özelliği yok ki zaten.

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #325 : 18 Haziran 2012, 20:11:29 »
SKYWOLF iYİSİN HOŞSUNDA O KADAR ŞEY VARKEN bir "pilot "kelimesine takıldın ya bir şey demiyorum kusura bakma ama artık ağaçlarla ilgilenmeyi bırakıpta birde ormana baksan ne demek istediğimi gayet iyi anladın...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #326 : 18 Haziran 2012, 22:11:08 »
SKYWOLF iYİSİN HOŞSUNDA O KADAR ŞEY VARKEN bir "pilot "kelimesine takıldın ya bir şey demiyorum kusura bakma ama artık ağaçlarla ilgilenmeyi bırakıpta birde ormana baksan ne demek istediğimi gayet iyi anladın...

Okuman varsa tekrar oluyuver yazdıklarımı. O kadar şey yazmışım konu hakkında. Laf ebeliği yapacağına mantığını kullan. Araştır, bilgi sahibi ol, ondan sonra fikir yürüt...

Çevrimdışı Thunder1925

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #327 : 12 Temmuz 2012, 11:16:07 »
Arkadaşlar,uzun vadeli Altay projesi yanında,M-48 tanklarının tamamen tasiyesi amacıyla neden Türkiye,M-1 tanklarıyla hiç ilgilenmedi?Envanterinde,M-60 T Saabra,M 60-A1,M-60 A3 ve de M-1 bulunduran bir Türk ordusu çok daha verimli ve yırtıcı olmaz mıydı?Türkiye de her projenin yıllar sonrasına sarktığı v de çoğu projenin cek cak mış muş mırıltıları arasında ktaybolduğu udüşünüldüğünde(Som?Umtas?Omtas?Anka?t-129 Atak)düşünülürse 2020 yılından evvel de Altay projesinden verim alınacağını tahmin etmediğime göre,Türkiye 500 adet M1 tankını bünyesinde bulundurabilirdi.M1 tankları kendisini Irak çöllerinde kanıtlamış efsanevi bir tank olarak Suriye çöllerinde belki de kayıpsız olarak destanlar yaratabilecek bir kapasiteye haiz bir tanktır.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #328 : 12 Temmuz 2012, 11:38:25 »
Arkadaşlar,uzun vadeli Altay projesi yanında,M-48 tanklarının tamamen tasiyesi amacıyla neden Türkiye,M-1 tanklarıyla hiç ilgilenmedi?Envanterinde,M-60 T Saabra,M 60-A1,M-60 A3 ve de M-1 bulunduran bir Türk ordusu çok daha verimli ve yırtıcı olmaz mıydı?Türkiye de her projenin yıllar sonrasına sarktığı v de çoğu projenin cek cak mış muş mırıltıları arasında ktaybolduğu udüşünüldüğünde(Som?Umtas?Omtas?Anka?t-129 Atak)düşünülürse 2020 yılından evvel de Altay projesinden verim alınacağını tahmin etmediğime göre,Türkiye 500 adet M1 tankını bünyesinde bulundurabilirdi.M1 tankları kendisini Irak çöllerinde kanıtlamış efsanevi bir tank olarak Suriye çöllerinde belki de kayıpsız olarak destanlar yaratabilecek bir kapasiteye haiz bir tanktır.

Abrams tankıyla ilgilendik. Tank ihalesin o da katıldı. Ama sahip olduğu türbin motoru mesela Leopard2 tankının motorunun 2 katı kadar yakıt harcağığı için Dizel motorlu olmasını istedik. ABDliler de bize dizel motorlu bir ABRAMSı testler için gönderdiler. İhaleye katılan bütün tanklar gibi abrams da testlere katıldı ve motoru yandığı için şansını kaybetti. ABD tankları Suriye çöllerinde iş yapabilir. Ama bizi bu hiç ilgilendirmez. Pek efsane olduğunu söyleyemem... >> http://www.defenceturk.com/index.php?topic=452.0

ALTAY her yerde başarılı bir tank olacak...

Çevrimdışı Thunder1925

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #329 : 12 Temmuz 2012, 12:44:07 »
M1 tankları,Irak çöllerinde ve Irak coğrafyasında kendisini fazlasıyla kanıtlamıştır.Binlerce Irak tankı M1 ler tarafından vurulurken,Rus tankları rezil olduklarıyla kalmıştır.Ancak savaş zayiatı olarak sunulan fotoların bir bölümü hasardan ziyade çukura,dereye girmiş tank fotoğraflarıdır.Eminim ki bir kısmı da dost ataşine maruz kalmış ya da kendi kendine yanmıştır.Ancak tabii ki M1 tankının da kayıp verdiği ve de vereceği durumlar olmuştur.Ancak benim kanaatime göre m 60 Saabra,M60 A1 ve M60 A3 yanına Altay tankları gelene kadar 500 adet hazır M1 tankı müthiş bir ateş gücü oluşturacaktı.Tabii ki kısa dönem ya da uzun dönem amatör askerler ile değil uzman ve profesyonel tank takım personelleri ile.Ordunun M1 tankının masrafından ziyade kışlalardaki yemek ihaleleri,inşaat ihaleleri,lojman nasrafları ve  orduevi masraflarında da aynı tasarrfu zihniyetini göstermesini beklemekteyiz...