Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 980641 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #260 : 16 Ağustos 2011, 22:56:53 »
leopard 2a6 kullandigi l55 namlusu ile 4 km dan net vurus yapmasi tankin  resmi ozelliyi.

Çevrimdışı ~~İsmaiL~~

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #261 : 17 Ağustos 2011, 00:38:18 »
leopard 2a6 kullandigi l55 namlusu ile 4 km dan net vuRus yapmasi tankin  resmi ozelliyi.

Katılıyorum hatta diğer forumlarda okumuştum 4 bin metreden 1200 veya 1500mm lik çelik zırhı delebilmiş.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #262 : 17 Ağustos 2011, 13:34:06 »
bu tanklardan  yunan  gavurunda  var  ,  desenize  bu tanklar    düz  arazilerde  rakip  tanımaz  .  altay  gelseydi iyi  olacakdı  denge  sağlanırdı.

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #263 : 17 Ağustos 2011, 22:16:12 »
yani altay devrinin dunya standartinda bir tanki olmasi icin en az leopar 2a5 kadar olmali.4 yil sonrasi icin belki dahada fazlasi olmali.140 mm lik top olsa dahada iyi olur.net vurus menzili 5-6 km olur heralde.ve bir yerden okudugum kadariyla amerikalilar yeni tank namlusu uzerinde calisiyorlarmis.120 mm(105 mm ?) lik namlunun 8-10 km net vurus mesafesi olacagi yaziyordu.yani bu mesafeden 150 mm lik kalinliga kadarki  celiyi dele bilmesi hesap ediliyordu.

Çevrimdışı KEMAL61

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #264 : 23 Ağustos 2011, 18:59:08 »
Altay'da ilk prototipin aralık 2011'de üretime başlanacağı yazılıyor (savunma ve havacılık dergisi)
son durum ne bilgisi olan varmı? Üretim çalışmaları başladımı acaba?

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #265 : 23 Ağustos 2011, 19:02:41 »
Altay'da ilk prototipin aralık 2011'de üretime başlanacağı yazılıyor (savunma ve havacılık dergisi)
son durum ne bilgisi olan varmı? Üretim çalışmaları başladımı acaba?
cevap soruda  verilmiş.  o tarihte  başlandığını  duyururlar  sonrasında  1  yıl  hiç bir  haber beklemeyin

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #266 : 27 Ağustos 2011, 13:08:07 »

Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı Türk menşeili ilk tank motorunu yapmak için harekete geçti.
27.08.2011 - 09:10

Başbakan Erdoğan’ın, mayıs ayında görücüye çıkan Türk muharebe tankı Altay’la ilgili olarak “Bunun motorunu neden biz yapmıyoruz” demesinden sonra yerli motor için ilk adımın atıldığı öğrenildi.
SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN ÖZEL EKİP

Uzun süredir üzerinde çalışılan ve tank başta olmak üzere askeri kara ve deniz araçlarının motorlarının tasarlanıp geliştirilmesi ve üretiminde ihale sürecine girildi. İhalenin önümüzdeki ay sonu gerçekleşmesi bekleniyor. Türk malı tank motorunu üretebilmek için Milli Savunma Bakanlığı’ndan özel bir ekip görevlendirildi. Ekip, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ve OTAM (Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Sanayi ve Ticaret AŞ) Genel Koordinatörü Prof. Dr. Ali Göktan üniversitede incelemelerde bulundu.
ÇALIŞAMALARLA İTÜ İLGİLENİYOR

http://www.ensonhaber.com/ilk-turk-tanki-sir-gibi-saklaniyor-2011-08-27.html
Çalışmanın detaylarıyla ilgili bilgi veren İTÜ’ye bağlı OTAM Genel Koordinatörü Prof. Dr. Ali Göktan, “Tank motoru, diğerlerinden büyük ve hedefleri olan bir motordur. Bu motoru üretmenin özel yöntemleri var. Laboratuvarlarımızda motorun geliştirilmesi üzerine çalıştık. İlk motor prototiplerinin üretilmesiyle İTÜ ilgileniyor. Savunma Sanayii’ne yönelik araç ve motor geliştirmek için Türk mühendisler olarak üniversitemizde 30 yıldır hayal kurarız. Motor bir aracın beynidir. Yerli bir tank (Altay) geliştirilirken, motorunun da yerli olması gerekir” dedi.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ise konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Üniversitemiz son 3 yıldır ülke ekonomisine katma değer sağlayan her biri marka olan çok önemli projelere imza atmaktadır. Tank motoru bu projelerden bir tanesi. Milli tank motoru projesinde en güçlü aday olan TÜMOSAN, senelerdir sürdürdüğü başarılı işbirliğinin verdiği güvenle, İTÜ-OTAM ile birlikte projeyi hayata geçirmek üzere hazırlanmaktadır. Konu ile ilgili uluslararası tanınmış, deneyimli Ar-Ge kuruluşlarının da katkı sağlayacağı projenin, milli tank motorumuzun başarıyla geliştirilmesini sağlarken, milli motor ailesine ilk adım olma niteliğiyle sanayimiz için çok önemli bir gelişme olacağına inanıyoruz.”
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı hopeful73

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • TÜRK KENDİNİDE MAZLUMUDA KORUR.
« Yanıtla #267 : 27 Ağustos 2011, 15:41:54 »
Bu beni çok sevindiren ve ilgilendiren bir haber işte. Tümosan ı görmüş biri olarak, üniversitelerimizin ve enstitülerimizin de desteği ile çok güzel işler çıkacağına eminim.

''Kervan yolda dizilir'' sözü ne de güzel yakışıyor bu projeye değilmi?

Milli tank projesi neleri beraberinde getiriyor (vatanımıza kazandırıyor)?.. mesela; milli tank ana silahı, milli zırh, milli motor.... çok sayıdaki Aselsanın ürünlerinden bahsetmiyorum bile.. yani bir ana proje, beraberinde birçok alt projeyi de yürütüyor. Özgüven aşılayıcı, gurur verici.

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #268 : 30 Ağustos 2011, 00:23:01 »
Gözlerim yaşardı diyebilirim. Gerçekten görüntü bulanıklaştı :). Motoru üretirsek zaten bu sade tankla da kalmaz.

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
« Yanıtla #269 : 22 Eylül 2011, 13:22:14 »
Altay çalışmam...

« Son Düzenleme: 22 Eylül 2011, 14:43:29 Gönderen: tr(b) »