Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 988046 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #4270 : 17 Nisan 2024, 18:56:04 »

Üstad bizim sorunumuz hemen hemen her projede mükemmeli istemek, biraz büyük biraz dayanıksız olsa olmaz mı, Rus kalitesini zaten rahatlıkla elde ederiz

Çin o fiyatlara uçak satıyor ama jf17 demedim zaten. Tusaş 15 milyon USD fiyata 1500 bg turboprop motorlu hürkuş satıyor, bir tank bir uçaktan daha ileri bir teknoloji mi?

Demek istediğim şu ki, bir kara aracına o para verilmemeli çünkü teknoloji kısmını kıyaslarsak çok daha üstün aletleri üretiyoruz.

Tank konusuna gelecek olursak şu anda enaz 5 firmamız Altay'ı yapabilecek kapasitede, motor konusunda ise birkaç firma 1500 bg gücünde motoru üretebilir seviyede belki ilk motor hantal olur, belki düşük torklu olur ama sonuçta ortaya birşeyler çıkardı. Bazı şeyleri Dünyada bir kaç ülke yapıyor diye bu kadar gözünüzde büyütmeye gerek yok, ona kalırsa 5. Nesil uçak üretiyoruz

Bize para kazanma amaçlı değil, idealist girişimciler gerekli, bana sorarsanız BMC, Koç grubundan daha fazla yerlilik oranına sahip bir firma yani ben olaya ideolojik gözlükle bakmıyorum ama ısrarla bu yöne çekiliyor, dediğim gibi; seri üretim ihalesinin verilmemesinin sebebi yüksek fiyat çekilmesi ayrıca sanki Koç grubuna bu ihale verilseydi Almanya'dan motorlar gelirdi bakış açısı yanlış bir düşünce.

Aslında bence Projeyi sabote eden Alman muhipleri derneğidir,  yaşınız gereği yukarıda örneğini verdiğim MAN konusunu hatırlarsınız sanırım, yani her zaman ambargo yediğimiz halde halen Almana bel bağlamak gaflet ve dalalettir.

Son olarak yeni denizaltılarımızın bu kadar geçikmesinin sebebinin, sözde kuvvetin isterleri mevzusu olmasını benim külahıma anlatsınlar.

Sayın Ocak-Archange99 size birşey sorayım...Sabahtan beri en düşük teklifi veren şirket BMC idi deyip duruyorsunuz...

O ihale şartnamesinde;

"İhaleyi kazanan firmanın ; her türlü altyapı , seri üretim tesisi kurma vb maliyetlerin devlet imkanlarıyla destekleneceği , ilk seri tankın üretilmesi için belirlenen 18 aylık süre  geçse dahi firmaya  istenildiği kadar süre verileceği , firma işi bok edip beceremese de ihalenin o firmadan alınamayacağı-cezai yaptırımın olmadığı ,kazanan firmanın isterse kendini başka şirkete satabileceği ,aynı imtiyazların satıldığı firmaya da sağlanacağı" bilgisi var mıydı?

Extra motor teklifini sadece BMC vermiş... Yahu bir ihalede üretim için şart koşulmuş bir süre olur süre...O sürenin yetersiz olduğunu gören firma cezai yaptırım-ihalenin kendisinden alınması maddeleri olduğunu bildiğinden o işe girer yada gitmez...Diğer firmaların motor geliştirme süresinin böyle sınırsız olduğunu bilseler motor geliştirme teklifi de vermeyeceklerini nereden biliyorsunuz?

Eğer Otokar ,FNSS bu maddeleri görüp uyduruktan düşük bir fiyat verip ihaleyi alamadılarsa gerçekten gerizekalı bu firmalar...Boşuna Dünya'nın en iyi üniversitelerini bitiren CEO'ları var...

İhaleyi ısmarlama yandaşa vermiş diyemiyorsunuz , minareyi çalan kılıfı hazırlamış... Bir de "Türkiye'de hukuk varmış hele de iktidara karşı işleyen hukuk varmış gibi dava etseydi diyorsunuz" Kimi kime şikayet ediyorsunuz acaba...

Velev ki Altay 17 sene sonunda üretilmiş olsa yutkunup "Neyse tankımız oldu " diyeceğim ama hala ısrarla projenin rezilliğini görüp işleri meşrulaştırmaya çalışıyorsunuz yahu... Bari bunu yapmayın...

Koç benim babamın oğlu değil , İhale Koç'a da verilsin de demiyoruz...Bir işi de doğru ihale edin diyoruz, şeffaf olun diyoruz, Hukuka saygılı olun diyoruz...
koç gurubunun ihaleye kadar en ufak bir fabrika kurma çalışması olmadı. prototipleri bile sakarya arifiyedeki devletin askeriyenin tesisinde geliştirdiler. yani ihale gerçekleştiğinde koç gurubu ihaleyi alsaydı askeriyenin tüm imkanlarından faydalanacaklardı. bu ihaleye en hazır firma fnss di onların bantlarıda doluydu yeniden düzenleme işi yapmaları yada tesislerini büyütmeleri gerekecekti. ayrıca ilk ihalede her iki firma verdikleri fiyatlarda ikinci teklif revizyonuna gitmediler. ssb tekliflerinizi güncelleyin deyip koç gurubuna öncelik verdiğinde bile verdikleri 19.5 m $ ı değiştirmedi. halbuki top mkek yapımı zırh roketsan yapımı ,elektronikler aselsan yapımı palet devlet üretimi süspansiyonlar (hydro-pnomatik) yerli üretim idi ve sadece motor ve şanzuman alman ve avusturya dan ithaldi. mtu motor 1 milyon euro şanzuman ise 650-700 euro civarıydı. ama fiyat nedense 19.5 milyon $ oldu. aynı işi aynı firmalarla yapacak olan bmc 13 milyon dolar olarak teklif veriyordu . ne hikmetse devleti soymayı adet edinmiş koç gurubu burnundan kıl aldırmazken. ihaleyi alan bmc ye tonla saldırılar başladı. neden acaba? bmc fnss otokar almanlara mecburdu ama sadece bmc kendi motorumuzu geliştireceğiz dedi. fnss bu işe girişecek güçte bir firma değil. bu işi yapabilecek maddi güç sadece koçlarda vardı onlarda biz bu işe girişmeyiz dediler. sonra çıktılar ford markası altında ford eqotorq motorunu geliştirdiler. ne hikmetse isterlerse yapabiliyorlarmış ve ne hikmetse kendi ismi altında değil ford markası altında geliştirdiler. isteseler koç markası altındada geliştirebilirlerdi.
yani demem o ki bu ülkedeki en gayri milli en gayri yerli firma koç gurubudur. tek dertleri sadece ülkeyi sömürmektir. rmk tershanelerinde milgemlerle ilgili yaşattıkları sıkıntılar o kadar çok muş ki yetkili askeri personel rapor tutmaktan yorulup konuyu direkt üst makamlara bildirmiş. ona rağmen ihalede yinede devam etmelerine izin verilmiş ama artık mızrak çuvala sığmadığında ihale ellerinden alınmış. tersaneleri eksiklerle dolu en ufak ilgi alaka yok yaptıkları işe dair. ama para almaya gelince en önde devletin boğazına yapışıyorlar.

Amaç üzüm yemek değilde bağcıyı dövmek olunca tavırda farklı oluyor.
KISA SÖZÜN ÖZÜ
BİZ NANKÖR BİR MİLLETİZ.
Bu sözüme katılan olur olmaz o onların meselesi fakat yaşadığım gördüğüm izlediğim her şey yukarki sözümü her harfini desteklemektedir.
Bütün dünya cumhurbaşkanının yaptıklarını öve öve bitiremiyor gel görki bizim millete ağzıyla kuş tutsa yaranamazdı yaranamadıda.
Dünyadaki ekonomik kriz olsun türkiyede yapılan yerli yabancı ekonomik saldırılar ayan beyan açık olduğu halde bizim millet bunları hiç görmüyor.
Kötülediğimiz SAKALLI diye alay ettiğimiz ETHEM SANCAK bu tank işine girmek istemedi adam sağlık sektöründe ilaç pazarlamasında çalışıyor ve sayılı zenginlerinden olduğu halde bu işe cumhurbaşkanı istedi diye girdi körolasıcalar koçun yaptıklarını görmezler etheme metheme saldırırlar.
koç bu ülkeye hizmet için değil tatlı para kazanmak için çalışır bu geçmişten bugüne hep böyle oldu.
1967 den beri otomobil yapıyor peki yerlimi hayır italyanın veya başka ülkenin malını yapıyor yani montaj ee ama koç vatansever felan fıstık geçin bunları komik oluyorsunuz.Bunu görmeyenle YERLİ MALLI TOGG ile alay ediyorlar dengesizler...
Kusura bakmayın fakat bu kadar yapılan şeyler varken ve yapmak için gecesini gündüzüne katan birine hala insafsızca saldırmak benim şahsi düşüncem vatan severlik değildir.
 Eleştirme başka bir şey nankörlük başka bir şey
Birde utanmaz arlanmazlar iha üreten adama israile jet yakıtı satıyor iftirası atıyorlar....

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4271 : 17 Nisan 2024, 19:02:16 »
Dünyanın hiç bir ülkesinde özel söktör devlet desteksiz askeri proje argesi yapmaz. Sonuç olarak tank motoru işine girmek hiç bir firma istemez çünkü adet çok az ve yurt dışına satma imkanı mtu gibi bir firma varken imkansız çünkü müşteri yok tank üreten ülke sayısıda çok az ve batılılar için nerdeyse tek seçenek mtu bu yüzden koç ve fns haklı olarak motor işine girmediler motor işi için 10 binli sayılar bile çok az biz bu motoru üretsek en fazla taş catlasa 5000 adet ya üretiriz yada üretmeyiz bu arada bu motor için kurulan tesisiler bu 5000 motordan elde edilen kar ile % 10 bile karşılamaz ve elinizde atıl bir fabrika kalır işin bu yönünü gören firmalar bu işe girmediler. Bmc ben motoru yaparım diyerek büyük bir riske girdi ama tosyalı holding in tank işinden para kazanmak gibi bir beklentisi olmadığı için büyük bir ihtimal ile bu motor işini yapacak bu türkiye için büyük bir kazanım oldu ama bmc bu işten kar değil bence zarar etti ben olsam bir yatırımcı olarak bu işe girmezdim bu işte devlet yok peşkeş çekti yok kayırdı diye bir durum yok aslında bmc bu işin asıl mağduru. Bu işten tek kar ededen otokar oldu geliştirme için 500 milyon dolar devletten para aldı buda az bir para değil.

Lütfen güzzelleme yapmayın biz motoru yaptığımız anda o öve öve bitiremediğiniz mtu  aynı kanadalı wescam firması gibi batacaktır bunlar onu bildiği için motor işine kim girerse girsin ambargo koyacaklardı koç bunu gördüğü için elindeki otomobil lisansımı elimden alır korkusu ile motor işine girmedi.
Ben bu cahil aklımla bunu görüyorumda siz bunları nasıl göremiyorsunuz hayret ediyorum....

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4272 : 17 Nisan 2024, 19:19:35 »
Aydındurmuş bey yine büyük oyunu görmüş onun lafının üstüne laf söylenmez ama ben de şöyle düşünüyorum...:

Bu tankın prototipini üreten mühendis, bürokrat, siyasetçi, bizim gibi savunma sanayi meraklıları işin buraya geleceğini bilmiyor muydu?

Ekonomik kriz  çıktı , Almanya son anda su koyuverdi , Batı Suriye nedeniyle ambargo koydu... Yahu bir ülkenin tank-savaş uçağı, denizaltı yapması zor dediklerinde siz zorluğun ne olduğunu zannediyordunuz?

Zorluk sadece para mıydı siyasi-stratejik nedenlerle engelleme olmayacak mıydı..?

Mesele buydu zaten...Bir ülkeye silah satarsan o ülkeyi de tahakkümüne alırsın...Neden Almanya-ABD'nin motor vermemesine kafayı taktınız...? Türkiye'nin üretip sattığı her SAVUNMA sistemi o ülkeyi BATI tahakkümünden kurtaracaktır o halde Almanya-ABD kendi mezarını bize motor vererek niye kazsın?

Almanya sana gelip "O harika komşi tank yapıyormuşsun çok sevindim , ben sana istediğin kadar motor veririm , istediğin ihaleye benim motorumla katıl" demesini mi bekliyordunuz? Aynı mantıkla ABD F-404 motoruyla Hürjet ile ihaleye girdiğinde yaşamadın mı?

Sen adamın tank piyasasına göz koyuyorsun ve adamlar motor vermeyince çemkirmeye utanmıyor musun?

Tank işinin / Savaş uçağı işinin PÜF noktasının motor olduğunu ve bunu üretecek kapasitemizin milyar dolar yatırsak da 10 yıldan önce gerçekleşemeyeceğini kulağımızın üstüne yatarak bizler izlemedik mi?

Tank yapıyorum demenin Tank motoru yapmak  demek olduğunu ; Savaş uçağı yapıyorum demenin 30000 ibf'lik motor yapmak olduğunu bilmiyor muyduk?

Almanya'ya-ABD'ye-Avrupa'ya gebe kalınacağını bilmiyorlar mıydı? Ama bu işin siyasi rantını yemek daha tatlı geldi hem bu işin zor olacağını - bu kadar kolay olamaz  diyenlere "Hain,ABD uşağı vb" damgası yapıştırarak extra rant sağlamak da cabası...

Herkes her şeyin ne olduğunu biliyordu ve oldu da...

17 senedir ALTAY projesinde apaçık bir başarısızlık var ve bir taraf maalesef bunun bir başarısızlık olduğunu bile kabul etmek istemiyor yansıtma mekanizmasıyla kendisi dışındaki herkesi-her ülkeyi suçluyor...

Suçlu Almanya, Suçlu motor yapmaya yanaşmayan KOÇ, suçlu çok para isteyen FNSS , suçlu şu ,suçlu bu bir tek kendileri masum...

Hastalığı kabul etmezsen tedavide olamazsın...

KOÇ'lara sallayan dinci sermaye de paralarını paralel cennetler vaat eden  FETÖ'ye , Jet Fadıl'a , Cemaatlere yatırmayıp KOÇ ailesi gibi para kazanma güdüsüyle büyüyüp işini düzgün yapsaydı yahu...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4273 : 17 Nisan 2024, 20:14:30 »
Kusura bakmayın ama benim silahlarımı Güneydoğu'da terörle mücadelede kullanamazsın diyen bir ülkenin motorunu kullanmaya çalışırsan olacağı budur. Biz tankın ilk duyurulduğunda Almanlara bel bağlamayıp kendi motorumuzu o zamanlar geliştirecektik şimdi motor sorunu kalmazdı.

Arjun'la alay ediyorduk Altay projesi Arjun'dan daha beter hale geldi. Tankın teknolojisi eskiyecek seri üretime girene kadar. İşin yoksa tekrar güncelle.

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4274 : 17 Nisan 2024, 20:17:57 »
Aydındurmuş bey yine büyük oyunu görmüş onun lafının üstüne laf söylenmez ama ben de şöyle düşünüyorum...:

Bu tankın prototipini üreten mühendis, bürokrat, siyasetçi, bizim gibi savunma sanayi meraklıları işin buraya geleceğini bilmiyor muydu?

Ekonomik kriz  çıktı , Almanya son anda su koyuverdi , Batı Suriye nedeniyle ambargo koydu... Yahu bir ülkenin tank-savaş uçağı, denizaltı yapması zor dediklerinde siz zorluğun ne olduğunu zannediyordunuz?

Zorluk sadece para mıydı siyasi-stratejik nedenlerle engelleme olmayacak mıydı..?

Mesele buydu zaten...Bir ülkeye silah satarsan o ülkeyi de tahakkümüne alırsın...Neden Almanya-ABD'nin motor vermemesine kafayı taktınız...? Türkiye'nin üretip sattığı her SAVUNMA sistemi o ülkeyi BATI tahakkümünden kurtaracaktır o halde Almanya-ABD kendi mezarını bize motor vererek niye kazsın?

Almanya sana gelip "O harika komşi tank yapıyormuşsun çok sevindim , ben sana istediğin kadar motor veririm , istediğin ihaleye benim motorumla katıl" demesini mi bekliyordunuz? Aynı mantıkla ABD F-404 motoruyla Hürjet ile ihaleye girdiğinde yaşamadın mı?

Sen adamın tank piyasasına göz koyuyorsun ve adamlar motor vermeyince çemkirmeye utanmıyor musun?

Tank işinin / Savaş uçağı işinin PÜF noktasının motor olduğunu ve bunu üretecek kapasitemizin milyar dolar yatırsak da 10 yıldan önce gerçekleşemeyeceğini kulağımızın üstüne yatarak bizler izlemedik mi?

Tank yapıyorum demenin Tank motoru yapmak  demek olduğunu ; Savaş uçağı yapıyorum demenin 30000 ibf'lik motor yapmak olduğunu bilmiyor muyduk?

Almanya'ya-ABD'ye-Avrupa'ya gebe kalınacağını bilmiyorlar mıydı? Ama bu işin siyasi rantını yemek daha tatlı geldi hem bu işin zor olacağını - bu kadar kolay olamaz  diyenlere "Hain,ABD uşağı vb" damgası yapıştırarak extra rant sağlamak da cabası...

Herkes her şeyin ne olduğunu biliyordu ve oldu da...

17 senedir ALTAY projesinde apaçık bir başarısızlık var ve bir taraf maalesef bunun bir başarısızlık olduğunu bile kabul etmek istemiyor yansıtma mekanizmasıyla kendisi dışındaki herkesi-her ülkeyi suçluyor...

Suçlu Almanya, Suçlu motor yapmaya yanaşmayan KOÇ, suçlu çok para isteyen FNSS , suçlu şu ,suçlu bu bir tek kendileri masum...

Hastalığı kabul etmezsen tedavide olamazsın...

KOÇ'lara sallayan dinci sermaye de paralarını paralel cennetler vaat eden  FETÖ'ye , Jet Fadıl'a , Cemaatlere yatırmayıp KOÇ ailesi gibi para kazanma güdüsüyle büyüyüp işini düzgün yapsaydı yahu...

+1

Çok doğru bir teşhis teşekkür ederim ve şunu eklerim
Dindar kesimle dindar desinler diye hareket edenler ile dinde aşırıya gidenlerle karıştırmayalım.
Bir dindar var bir sahtekar birde münafık var.Bunların hepsini aynı kefeye koyarsak yanılırız.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4275 : 17 Nisan 2024, 22:22:10 »
Kusura bakmayın ama benim silahlarımı Güneydoğu'da terörle mücadelede kullanamazsın diyen bir ülkenin motorunu kullanmaya çalışırsan olacağı budur. Biz tankın ilk duyurulduğunda Almanlara bel bağlamayıp kendi motorumuzu o zamanlar geliştirecektik şimdi motor sorunu kalmazdı.

Arjun'la alay ediyorduk Altay projesi Arjun'dan daha beter hale geldi. Tankın teknolojisi eskiyecek seri üretime girene kadar. İşin yoksa tekrar güncelle.

Kesinlikle katılıyorum...  Motor ve geliştirme projeleri aynı anda başlamalıydı... KAAN'da biraz ders aldık ama onda bile geciktiğimizi düşünüyorum ama hiç yoktan iyidir...

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4276 : 17 Nisan 2024, 22:38:22 »

Arjun gerçekten çok sıkıntılı ama Hindistan'a ambargo yok sonuçta. Hindistan tankında 47 Litre 12 Silindir 1500-BG MTU MB 873 Ka-501  Leopard 2 motoru kullanmak yerine, Leopard-1'in 830 BG orjinal gücü olan 37 Litre 10 Silindir  MTU 838 motorunu upgrade ederek 1500 BG güç elde edeceğim diye garip bir iddiaya girdi. O kadar kolay olsaydı MTU kendisi bu motordan 1500 BG güç ederdi. Sonuçta Hindistan sıkıntısı yokken kendisi kaşındı. Yaklaşık 1/4 daha küçük hacimle daha eski teknoloji bir motordan kendisine 1500 Bg çıkarmak, hadi olmadı, neden 873 motoruna göre tekrar bir çalışma yapmadılar...Ruhlarına işlemiş adamların...

Çevrimdışı kdg

• DefenceTurk
  • *
  • 11
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4277 : 18 Nisan 2024, 05:12:15 »
Türkiyenin tank işinde bir alavere dalavere döndü. Türkiye için bunlar normal şeyler ama Alman ahlakına göre bunun bir parçası olmama kararı aldılar. Tank motorunu vermemelerinin tek nedeni etik meselelerdir. Birilerinin Alman desteği ile bir şeylerden nasipleneceklerini gördüler projeden çekildiler alet olmamak için. Otokar a ihale verilseydi tanklar üretilirdi. Bizim miğdemiz bir şeyleri kaldırıyor ama Alman miğdesi kaldırmıyor adamların kanunları kuralları ticari etik ahlakları uluslararası anlaşmaları (International Anti-Bribery Act ) var. Bizim kayırma deyip gülüp geçtiğimiz şeyler Almanya'da ömür boyu hapis yatıracak şeyler. Motoru bu yüzden vermediler. Ama o öyle değil bu böyle değil niye öyle düşünüyorsun diye izahat getirilebilir ama alman sana sormuyorki gördüğü şeyi tanıyacak kadar aklı var bizim gibi okumuyor olayı

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-53553686

Aynen bak bakalım alman dış işleri bakanı 2020 de ambargo için ne söylemiş. Almanın kendisi suriye demiş sen ise yok ben biliyorum ahlak diyorsun. Batılılar kafanızdaki batılı imajını görse şok olur gerçekten.
« Son Düzenleme: 18 Nisan 2024, 05:13:52 Gönderen: kdg »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4278 : 18 Nisan 2024, 08:13:20 »
Aynı mantıkla madem iş pazarsa bu adamlar bize lm2500 yada MTU codag vermemesi lazım biz adamların pazarından alıyoruz

Milgemin

Pakistan ve Ukrayna ya ihracatı

Tezlerinizi birdaha gözden geçirin

T129 lthec ile Pakistan'a veremezken

Bir Afrika ülkesine verebildik

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4279 : 18 Nisan 2024, 09:04:43 »
Dengeyi sarsmıyacak projelerde tabiki veriyorlar o da binbir nazla bu firmaların hayatta kalması için ürün satmak zorunda ancak kendi çıkarlarını tehdit gördükleri her işte ürünü göndermiyorlar. Gökbeyin transmisyonu nu bile göndermediler biz yapınca yarı fiyatına verelim dediler. Yakında bir çok konuda çin karşısındaki mağlu biyeti görünce bize yaltaklanmaya başlıyacaklar. Abd 120mm top mermisinde bizden başka çareleri kalmadığını görünce bir çok konuda f16 esnemek zorunda kaldı yok ahlakmış şuymuş buymuş hepsi boş adam çıkarına ters düşdünmü hemen sana her konuda ambargo uygulayabiliyor. Yani türkiyenin bir çok konuda geri kalmasının sebebide koç grubu batı markalarının distribütörlüğünü yapmaktan ve onların ve kendi çıkarların burda korumaktan başka bir şey yapmadı türkiyede hiç bir konuda elini taşın altına koymaz iken mevcut gelişen firmalarında önünü kesti. Şimdi bir samsung bir hyundai bir kia bir hanwa bir rotem çıkmasına izin vermedi bana yazdırmayın daha fazla .