Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 986256 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #4150 : 27 Mart 2024, 23:00:51 »
Hocam yine aynı şeyi söyleyeceğim ; işine gelmiyorsa çıkarsın NATO'dan sonra olacakları görürsünüz... Bakın şu andaki hükümet de sizin kafanızdan işinizi de kolaylarlar ...

Ben bunun çok kötü sonuçları olacağını düşünüyorum ...

Dört beş defa farklı konu başlıklarında yazdım ama yeri geldi bir daha yazayım...

NATOdan biz çıkar çıkmaz:

1. Kıbrıs Rum Yönetimi
2. İsrail
3. Hatta belki Ermenistan

NATOya alınır...

Yunanistan şimdi azgın sanıyorsanız birde o zaman görün..

Ege ve Akdenizde denize girebilmek için bizden izin almanız lazım derler..

Rus ayisininda nefesini ensemize hissetmeye başlarız....o ilişkilerimiz iyi sandığımız Rusya bir anda Kars Ardahandan baslar boğazlara kadar toprak istemeye başlar...

ABD ile Rusya anlaşırsa paylaşımda işte o zaman dedikleri gibi yedi düvel ile 20 sene savaşırız...

İçerde kalıp işimize geldiği gibi kullanmak çok daha mantıklı...
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #4151 : 28 Mart 2024, 01:38:24 »
Denizci16ya katılıyorum. Dronelarin vuramadığı sistem yok tek gözümüze batan tanklar mi?
Panzerfausttan beri tanklar piyade tarafından vuruluyor. Yeni bir şey degil tankın vurulması önemli olan tankın faydası nizamı harpte bir cepheyi yararken kusatirken tankın faydasını ve önemini görürsünüz tank piyadenin yakın mesafede yürüyen kalesidir. Yakin mesafede 125 mm topu ve diğer silahlarıyla düşmana cehennemi yaşatır. Tanka da savas gemisi denmesi de boşa bir şey degil. Dronelar filan da bu işi yapamaz.
Dediğim gibi panzerfausttan beri tanklar piyade tarafından vuruluyor ve artık günümüzde aktif koruma sistemleri sayesinde atgmnin bile bir onleml var.
Burada yapılması gereken tanki günümüz muharebe koşullarına diyazn etmek ki ediliyor 360 derece görüntü alabilen ag merkezli sayesinde keşif destek araçlarından görüntü alıp verebilen daha ağır zırhlı modern savas gemileri yapılıyor.

Günümüzde nizami harp yapılmıyor. Sorun orada ve ne yazık ki siz de orada takılıp kalmışsınız.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4152 : 28 Mart 2024, 02:03:47 »
İşte asimetrik yapılıyor olsa Rusya ukranayı kiev'i almaya kalkmazdı..

Malesef eline yüzüne bulaştırdı üstelik Ukrayna o zaman adam akıllı batı desteği de almıyordu ,adam akıllı drone da kullanmıyordu

Malesef cepheyi ve savunma hatlarını yaramadığı için kiev'i düşüremedi..

Çünkü direniş beklemiyordu

O kadar beceriksizlik ve hazırlıksızlık söz konusu idi ki benzinsizlikten bazı araçları gıcır gıcır bırakıp gittiler...

Peki tekrar sorayım

Hava hakimiyetini alamayan Rus hava kuvvetlerine ne diyeceğiz

Ruslar o zaman su35,su30 ,su27 ve su34 ile mig29 ları lavetsin mı

Yada

Yüzlerceye yakın düşen saldırı helikopteri den sonra dünyada saldırı helikopteri üretimi dursun mu?

Yada

Yüzlerce hava savunma sistemi safdışı bırakılırken tor M1,panstir,tunguska,buk M1,s400 ve diğerleri ne yapalım tüm dünya hava savunma sistemleri üretmeyi bıraksın mı?

Yada vurulan savaş gemisi sonrası savaş gemisi üretmeyi durduralım mı?

Yada üç beş drone ile yada seyir füzesi ile onca gemi ve kritik deniz üsleri vuruldu  o zaman gemi ve hava savunma sistemleri tuka Ka mı?

Yani Tank gariban diye mi gereksiz varsayılıyor yada tukaka ilan ediliyor ,hemen harp sahasında yeri yok ilan ediliyor,niye bu yargısız bir infaz bende bunu anlamış değilim.

Bu yazdağımın bir benzeri arka sayfada ...

Tank konusundaki son iki iletime tüm forumdaki arkadaşlardan cevap bekliyorum.

Tank neye ve kime göre elverişsiz yada kullanım konsepti kalmadı.

Drone ise problem;

Rcws sistemleri güncellenecek
Lazerli sistemler eklenecek

Antitank ise problem;

Aktif koruma sistemleri güncellenecek

Savaşlar artık görerek atış için zor ise

Topun kalibresi değisecek menzili uzatılacak

Vesaire vesaire

Tank gereksiz yada demodedir gibi durum sözkonusu olamaz ...

Söz konusu senin elindeki Tank simetrik veya asimetrik  koşullara karşı yetersiz diye bir durum söz konusu olabilir ...

Yani tank demode oldu diye ABD M1 A2 Abrahams ları jilet yapmıyor.

Yada Ruslar yüzlerce T90 M gibi tankı üretmekten vazgeçmiyor.

Nedendir anlamıyorun Tank için vur abalıya gibisinden davranılıyor..

Ruslar ilerlemeye başladı Tb2 Ler fayda etmiyor galiba üretimini durduralım mı?

« Son Düzenleme: 28 Mart 2024, 02:18:20 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4153 : 28 Mart 2024, 02:27:35 »
Arkadaşlar konumuz Altay fakat foruma bir önerim var.

Drone'lar ilgili gelişmeler yada drone komutanlığı gibi bir konu başlığı açalım orada drone'lar ilgili görüş fikir ve önerimizi aynı şekil tez ve antitezlerimizi paylaşalım

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #4154 : 28 Mart 2024, 02:33:18 »
Arkadaşlar konumuz Altay fakat foruma bir önerim var.

Drone'lar ilgili gelişmeler yada drone komutanlığı gibi bir konu başlığı açalım orada drone'lar ilgili görüş fikir ve önerimizi aynı şekil tez ve antitezlerimizi paylaşalım

Bu başlıkta senden başka drondan bahseden var mı ki? Bütün iletileri okumaya zamanım yok. Görebildiğim kadarıyla bir drondur tutturmuş gidiyorsun.  ;D ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4155 : 28 Mart 2024, 02:57:34 »
Nedendir anlamıyorum Tank için vur abalıya gibisinden davranılıyor..

Çünkü, mevcut tank mimarisi üzerinden yapılacak iyileştirmeler, yeterli fayda/maliyet oranı üretmiyor. Yani attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmiyor. Günümüzde "zırh" demek, hem yoğun ve hem de isabetli ateş gücü demektir. Buraya yapılan harcamalar, yeterli fayda/maliyet oranına ulaşıyor.

Gemilerden örnek vermek uygun olacak. Eskiden görkemli topları ve kalın kalın zırhları olan Yamato tarzında dev zırhlılar vardı. Mobilize ateş gücü sağlayan uçaklar ve sinsice saldıran denizaltılar yüzünden, batırıldılar durmadan... :'( Ender durumlar hariç, II Dünya Savaşında kimse dev zırhlının karşısına dev zırhlı çıkartmadı. Tanıdık geliyor bir yerlerden, değil mi? ;)
-------------------------------------------------------------------------------------------------

Sonra ne mi oldu? Zırhını kalınlaştırmayı ve/veya toplarını daha görkemli yapmayı, akıllı adamın yapacağı bir iş olarak görmediler. Onun yerine:

a) Savaş sürerken, daha ucuz ama daha çok sayıda gemiler ile uçak gemilerine ağırlık verdiler.
b) Savaştan sonraysa, güdümlü füzelerdeki gelişmeleri görünce, o ucuz gemilerdeki topları da söktüler ve yerlerini MİDLAS tarzı füze lançerleri aldı.
--------------------------------------------------------------------------------

Gemiler deniz yüzeyinden yok mu oldu? Hayır. Gemilerin kullanım konseptleri ve mimarileri değişti. Benzer şekilde, tanklar kara yüzeyinden silinecek mi? Hayır. Bambaşka bir konsept içinde kullanılan, bambaşka mimarili tanklar ortaya çıkacak. Günümüz tanklarına benzemeyecekler.
----------------------------------------------------------------------------------

Benim öngörüm, bu yeni tankların büyük bir döner taret, yani büyük kalibreli top taşımayacakları yönünde.
« Son Düzenleme: 28 Mart 2024, 04:39:23 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4156 : 28 Mart 2024, 05:13:03 »
İşte onu diyorum güdümlü mermi taşıdıkları zaman farklı birşey oluyorlar

Maliyet fayda kıstasını aşıyorlar yada f/p olayının dışına çıkıyorlar...

Daha top konusunda 130 mm barutlu top performansını bilmiyoruz

Daha yüksek kalitede büyük kalibre cta denilen mühimmatlar üretilmiş değil.

Daha elektromanyetik fırlatıcılı toplar geliştirilirken henüz tank konseptine yansıyan bir durum söz konusu değil..

Belki elektromanyetik top ile saatte 10 mach yada 3400 m/sn hızda çıkan mermilerden bahsedicez
Dikey atışta 10 km den belki 1500 mm rha delebilcek

Yada

Yatay atıslarda 100 km obüs gibi kullanılcak ,lazer yada ıır güdüm eklenilcek

Barut olmadığı için daha fazla sayıda mühimmat ateşliyecek.

Zırh olarak

Belki köpük gibi sistemler kullanılcak yada jel gibi sistemler olacak daha hafif zırhlarla karşılaşacağız

Aktif koruma sistemleri için ise

Lazer eklenecek yada yönlendirebilir emp

Yada atış kontrol sistemi

Radar+eo olacak 10 km direk atış yapabilcek

Vesaire vesaire

Tankın nereye evrilceğini bilmiyoruz o yüzden Tank bitti ,eskidi, gereksiz fazla pahalı,yerini alacak bir sürü unsur var gibi tartışmalar çok insafsızca olduğunu düşünüyorum

Mesela ;

En son Fransa ile Almanya insanız kuleli 130 mm L51 toplu Tankda anlaştılar...Üretime geçecekler prototip ortaya çıkacak

« Son Düzenleme: 28 Mart 2024, 05:14:37 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4157 : 28 Mart 2024, 05:28:48 »
Mesela Altay Tankının zırhına dahil bir bilgi vereyim

Altayda kullanılan bor karbür'ün sertlik derecesi 9 yada 9,4 mohs'dur

Titanyum 7 mohs ki bor karbür bunun üstündedir yani lecrec'in titanyum zırhından daha sert malzemede zırhımız var demektir.

En yüksek yada sert malzeme sanayide kullanılan elmastır onunda derecesi 10 yada 10.4 mohs dur tabi bu normal elmasta olabilir

Çelik ise galiba 4.0 mohs yani bizim bor karbür 2-2.5 kat daha sert

Bunu ne kadar kaliteli bir zırh kullandığımıza dahil söylüyorum.
« Son Düzenleme: 28 Mart 2024, 05:57:23 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4158 : 28 Mart 2024, 07:23:28 »
Tanksız bir kara kuvvetleri komutanlığı düşünemiyorum. Tankı kurtaracak günümüz savaşlarında bence lazer teknolojisinin gelişmesi olacaktır diye düşünüyorum hava hedeflerine ve tanksavarlara karşı en iyi çözüm olacaktır diye düşünüyorum belki anatop için bile lazer topu düşünülebilir ama o çok sonraki bir çözüm olur diye düşünüyorum. Şu hali ile bile vazgeçilmezler ruslar harıl harıl tank üretmeye devam ediyorlar. İngilizler hava savunma için yeni bir lazer sistemi geliştirdiklerini ve oldukça başarılı olduğunu söylüyorlar bir anda denklemi bu gelişme değiştirebilir.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4159 : 28 Mart 2024, 12:21:53 »
Alıntı yapılan: Denizci16 linktopic=1804.msg162547#msg162547 date=1711591983
İşte onu diyorum güdümlü mermi taşıdıkları zaman farklı birşey oluyorlar

Maliyet fayda kıstasını aşıyorlar yada f/p olayının dışına çıkıyorlar...

Daha top konusunda 130 mm barutlu top performansını bilmiyoruz

Klasik tank olmuyorlar, evet doğrudur. Ama hala "tank" oluyorlar. Tıpkı 460 mm kalibreli Type 94 donanma topu olan Yamato zırhlısı yerine, Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyerlerinin hala gemi olması gibi.
------------------------------------------------------------------------------------------

Asıl büyük kalibreli top taşımak f/p işini bozuyor. Eskiden topla görerek ateş etmek f/p açısından mantıklı idi. ATGM ve Lançet tarzı silahlar varken, f/p açısından mantıklı değil. Top namlusundan TANOK tarzında güdümlü füze salmak ise, durumu ancak bir yere kadar kurtarıyor. Çünkü, 1- topun namlusu füze çapına bir sınır koyuyor ve 2- top namlusundan aynı anda çoklu füze atılamıyor.

155 mm'lik Howitzerler gibi büyük kalibreli topçu sistemleri, cephe gerilerinden kullanılacaklarsa, o da şimdilik, f/p açısından etkinler. Ancak, MLRS'lerden fırlatılan GLSD tarzı güdümlü silahlar yaygınlaştıkça, 155 mm howitzerler de tarihin tozlu sayfalarındaki yerlerini alacaklar, hem de hızla! Büyük kalibreli topu unutun, o artık cıss!  :D
--------------------------------------------------------------------------------------------

130 mm'lik tank topu, namlusundan aynı anda 3-5 adet güdümlü ve 30 km menzilli mermi kusmayacaksa, safra olmaktan öteye geçemez.  ;)
« Son Düzenleme: 28 Mart 2024, 12:50:33 Gönderen: Merzifonlu »