Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 986323 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #4140 : 27 Mart 2024, 13:09:23 »
1930'larda silahların seviyesi ile 2. Dünya Savaşından sonra nereye geldi. 5-6 sene içerisinde atom bombası, seyir ve balistik füzeleri, jet uçakları, katyuşalar, bombardıman uçaklar vs uzar gider.

Aradan 80 sene geçtikten sonra bu sefer batı ile doğu arasında en çetin kıyma makinesi gibi savaş başladı. Silahlar 1 senede eski etkisiz hale gelmekte, her ay yeni taktikler geliştiriyor. Eski Wagner başkanı ölen Prigojin hapisteki adamların karşısına çıkıp şunları söylemişti; "Gideceğiniz savaş  Çeçen Savaşına benzemez(o savaş turistlik mekandı kıyaslanırsa), Stalingrad muhaberesinden 2.5 kat cephane fazla harcıyoruz". Ukrayna savaşı karşısında Vietnam, Afganistan, İran-Irak savaşları Antalya turudur.

Şu anda cepheye asker, tank, zırhlı araç artık aklınızda karada kıpırdayan ne varsa yaklaşamaz hale geldi. Havada arılar gibi uçan yüzlerce dron var farklı frekanslarda çalışan, bazıları tel güdümlüdür. En baba batı-doüu üretimi jummer, elektronik harp bile etkisiz hale geldi. Makineli tüfek atışı gib bol sayıda ÇNRA atışı yapılıyor, 1 günde sadece Rus tarafı 10000 top atışı yapıyor, havan topunun sayısı kat kat büyük. 5 metre yürürsen en iyi ihtimalle ayağın kopar mayından, normalde cesedini binlerce parçaya kül gibi havaya saçar. İnsanı öldürmek için en son teknoloji kullanılmakta, 2 sene önce savaş tamamen farklıydı.

Tank yığın 50-60 tonluk metaldir, burda şu tank iyi, bu tank kötü tartışması yapmak yersiz. Tankın içindeki mürettebatı Ruslar köfte derler. Tankı vurmak insan vurmaktan çok kolay hale geldi, bir kaç km uzaktan lamba ışığı gibi ben burdayım der. 7-8 seçeneğin var elinde ne ile vuralım tankı, Kornet-DM(8-10km menzili), Lancet(70-80km menzilli), tepede gözetleyen dron var telsiz ile obüslere haber yollarsın 20-30km uzaktan güdümlü Krasnopol topu ile tankın tepesine biner veya helikoptere haber verirsin lakabı "Leopard killer" olan Ka-52 gibi, FPV kamikaze dronlar,mayınlar, güdümsüz RPG-7/26/27 serisi tanksavarlar. Ne ile vurayım abimi gibi...

Karşıda Ukrayna ordusu da yaklaşık aynı yöntemle Rus tanklarını vuruyor. Neredeyse her hafta savaşta taktik değişiyor. Zavallı tankın atış yapabileceği menzil 3-4km, ama hedefi bile görecek vakti yok, daha doğrusu vakit vermiyorlar, yaklaştırmazlar o atış yapabilecek mesafeye. Namluyla düz atış yapabilecek devir mi kaldı...

Artık makineli tüfeği olan askerin karşısına bıçakla yürümeye benzer tankla cephede savaşmak.

+1 milyon

Geçen bir videoya rast geldim. Sokak röportajında vatandaşlara soruyorlar; "ülkemizin ilk cumhurbaşkanı kim?" diye. Çok kişi bilemedi! Hatta RTE diyen çok kişi vardı.

İşin özü marmara müthiş şekilde açıklamış bu ileti ve sonrasındakilerle tankların günümüzdeki durumunu. Anlamak isteyene tabi.

Günümüzde, savaşı en az kayıpla en kısa sürede sonlandırmak için şartlar neyi gerektiriyorsa o sistemler kullanılıyor. Bu da genellikle havadan yapılan saldırılarla gerçekleştiriliyor. Çeşitli füzeler, roketler, Uçaklar, özellikle insansız uçaklar vs ile... Bunlar düşman hedeflerini belki saniyeler içerisinde imha ediyorlar.

Tanklar da her ne kadar gelişmiş olsalar da hedefe ulaşmaları saatler, hatta günler alabiliyor. Bu sürede fark edilmeleri ve imha edilmeleri çok kolay oluyor. O nedenle ateş hattına doğrudan giremiyorlar.

Bu nedenle hava yoluyla (füze, roket, top mermisi, bomba vs) ile güvenli mesafeden yapılan saldırılardan sonra, bir tank için ciddi tehdit oluşturmayacak hedeflere karşı piyadeyi korumak için kullanıyorlar. Körfez savaşında da böyleydi, günümüzde de...

Bu harekat tarzında, eskiden tankların yaptıkları işlerin çoğunu diğer sistemler yaptığı için tank sayısının da artık fazla olmasına gerek yok. Savaşı kazandıran sistemler diğer sistemler ve artık mantığını kullanan ordular o sistemler üzerinde daha fazla yoğunlaşıyorlar.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4141 : 27 Mart 2024, 13:48:22 »
Arkadaşlar Rusların yada Ukraynalıların Isr kabiliyeti zayıf ...

Hatırlayın Abd'liler drone'ların kullanılmadığı zamanlarda bile 200 km'den Tank hareketlerini algılayabiliyordu karşısına A/10,apache,a130 gunsheep vesaire vesaire götürüyordu gerektiğinde Abrahams ile M2 bradley bile çıkardı.

Bu drone fabrikaları ,üreten yerler ,drone'ların cephane ikmal yolları bilinse kestirilse cepheye varmadan yok edilse drone tehdidi diye birşey kalmıyacak bunu dünya yapabilcek sadece ABD ordusu var 1991 den beri.

Hatırlayın Saddam'ın ordusu körfez savaşlarında Tankları ve uçakları kuma gömmek zorunda kalmıştı ,kullanamıyacağından.

Siz hala işin drone boyutundasınız ,mesele bir düşmanım işediği tuvaleti,işeyenin çişinin üre miktarını bile bilmekte.

Yani elint,sigint,sar,isar,eo, kızılötesi imkanların oldukça gelişmiş olmak zorunda yoksa adam senin şehrine gelip militanla bile eylem yapar bırakın drone'u

Yani sizin mantığınıza göre

Su35,su27,mig29,s400,panstir,tor M1,buk M3 gibi silahlarda tıpkı tank gibi sahadan çekilmeli kullanımdan vazgeçilmeli,nede olsa bir işe yaramıyorlar..

Eee çekilmediklerine göre Tanklar mı birtek gözünüze kestirdiğiniz düşman...

Hala Ukrayna mig29'u hala su24 ile uçabiliyorsa Rus hava kuvvetleri kapısına kilit atsın..

Yani Tank'a kadar birçok sistem işini yapmadı.

Drone ile vurulan gemi seyir füzesi ile vurulan gemilere girmedik bile...

O zaman herkez drone ordusu kursun gerek yok hava savunma sistemleri,uçak, gemi, denizaltı ,top,füze,roket,tank,zma,zpt gereksiz aletler.

Harbi doğru kestirip yorumlamazsak yanlış analizler ortaya çıkarırız..

Adam üc beş seyir füzesiyle kritik Rus hedeflerini vuruyor kimse Rus hava sistemlerini sorgulamıyor

Yada hala Ukrayna savaş uçağı uçurabiliyor kimse Rus hava kuvvetlerini sorgulamıyor...

Yada manpadslerle delik deşik edilen Rus saldırı helikopterlerini kimse konuşmuyor

Yani Tank'a kadar dengesiz olan birçok unsur söz konusu bu ise forumda vur abalıya gibisinden Tankın başına patlıyor..

Ben açık konuşayım Tankı gidemiyeceği yere yada yaramıyacağı cepheyi bir piyade yada komando vasfımla gitmem yada cepheyi Yarmam imkansız bu durumda iken Tank neye göre eski veya yetersiz deyip iki üç cümle söyleyip işi bitirdiğinizi sanıyorsunuz anlamıyorum...

Savaşta en önemli şey silah değil düşmanın tüm sinir ağına sızabilmek her adımı her hareketi görebilmek en önemli olan

ABD ile Ukrayna savaşsaydı o ukraynanın fvp drone'ları çöp olurdu,dalga geçerdiniz Ukraynalılar oyuncaklarla savaşıyor diye...Çünkü cepheye varmadan üretim yerinde yok edilirdi birçoğu
« Son Düzenleme: 27 Mart 2024, 20:36:15 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4142 : 27 Mart 2024, 13:53:45 »
Onlar bize arada bir Patriot yolluyor ya bin rica ile olay çıkarsa bizde bir sıhhiye bolugu gönderelim olsun bitsin :)

Ben olsam, sadece İspanya saldırıya uğrarsa ruslara karşılık veririm. ;) Sadece İspanyollar Patriotlarını çekmedi zira. Ne kadar müttefiklik ettilerse, o kadarını alırlar. Hakkaniyetli olmak lazım bu dünyada, dimi ama?!

Ama müdahale edeceğim dediğiniz silahların veya teknolojilerinin tamamını yardım etmem dediğiniz Nato ülkelerinden elde ettiniz...

Nato ne getirdi ne götürdü terazide iyi tartmak var...Nato üyesi olmayan Müslüman ülkelerin hali meydanda...

Bence her türlü kârdayız...Artık yerli üretim yapıyoruz bunlara ihtiyacımız kalmadı demek nasıl söyleyeyim biraz ......... !

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4143 : 27 Mart 2024, 15:00:16 »
Bazı şeyleri Nato'ya değil de, Atatürk ve Cumhuriyeti kuran kadrolara borçluyuz. Nato/Gladio/Fetö ilişkisi ortada. Yine Süleyman Demirel'in ağır sanayiyi getirmek istediğinde yardımın Nato'dan değil de Ruslar'dan geldiği de biliniyor. Nato ülkeleri bize karşılıklı üstünlükler teorisine tarım ile gelişmeyi layık görmüşlerdi. Süleyman Demirel ile birlikte bedel ödedik mi ciddi ciddi tartışmak gerekir. Hele Nato'nun son proje ortaklıklarının da, Kıbrıs, PKK açılımı, Ermeni açılımı, K. Irak, vs vs politikaları ile beraber gelip, hangi noktada ambargo yediğimizi de unutmayalım. Yoksa sana BTR-60'ı, Ural kamyonu bile rezervlerle verenler birden Leopard-2 A4 vermişse, kafalarına saksı düştüğünden değildir elbet. Ayrıca 2-3 gündür Avrupa'daki PKK hareketliliğine bakıldığında gelecek nelere gebe, baya tartışılır.... 
« Son Düzenleme: 27 Mart 2024, 15:50:53 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #4144 : 27 Mart 2024, 16:37:41 »
Bazı şeyleri Nato'ya değil de, Atatürk ve Cumhuriyeti kuran kadrolara borçluyuz. Nato/Gladio/Fetö ilişkisi ortada. Yine Süleyman Demirel'in ağır sanayiyi getirmek istediğinde yardımın Nato'dan değil de Ruslar'dan geldiği de biliniyor. Nato ülkeleri bize karşılıklı üstünlükler teorisine tarım ile gelişmeyi layık görmüşlerdi. Süleyman Demirel ile birlikte bedel ödedik mi ciddi ciddi tartışmak gerekir. Hele Nato'nun son proje ortaklıklarının da, Kıbrıs, PKK açılımı, Ermeni açılımı, K. Irak, vs vs politikaları ile beraber gelip, hangi noktada ambargo yediğimizi de unutmayalım. Yoksa sana BTR-60'ı, Ural kamyonu bile rezervlerle verenler birden Leopard-2 A4 vermişse, kafalarına saksı düştüğünden değildir elbet. Ayrıca 2-3 gündür Avrupa'daki PKK hareketliliğine bakıldığında gelecek nelere gebe, baya tartışılır.... 

+1

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4145 : 27 Mart 2024, 16:54:27 »

Çık o zaman Nato'dan gir istediğin birliğe...Zorla mı tutuyorlar seni.

Reis-Bahçeli , 1-2 Petrol zengini  Arap şeyhi , 2-3 de ay isimlerini değiştirip kendi ismini veren oligark akıl hastası Türki lider bulur kendi birliğinizi kurarsınız.
Elinizi kaldırıp Dünya 5'ten büyüktür deyip çak çak yapar kendinizi de tatmin edersiniz...

Ordunun %90'ı Nato silah ve teknolojisi ben de bunu söylüyorum sadece...Sen işi nerelere götürdün.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4146 : 27 Mart 2024, 17:29:35 »

Ama müdahale edeceğim dediğiniz silahların veya teknolojilerinin tamamını yardım etmem dediğiniz Nato ülkelerinden elde ettiniz...

Nato ne getirdi ne götürdü terazide iyi tartmak var...Nato üyesi olmayan Müslüman ülkelerin hali meydanda...

Bence her türlü kârdayız...Artık yerli üretim yapıyoruz bunlara ihtiyacımız kalmadı demek nasıl söyleyeyim biraz ......... !
[/quote]

Demişsin

Dediğine, benim cevabıma ve sonrasında senin yaptığın yoruma bakarsak, mantık zincirinde biraz sıkıntı var gibi Sayın Serkan kusura bakma.

Benim cevabım, aldığımız teknolojinin ne kadarı Nato'dan, hangi şartlarda alındı, Rusya'dan alındığında neler oldu, 1980 öncesinde Süleyman Demirel'in SSCB ile ağır sanayi hamlesi öncesi bize nasıl tarım toplumu rolü biçildiği vs vs . Yoksa sağcı tandanslı Süleyman DEMİREL teknolojiyi batıdan alabilseydi, herhalde SSCB'ye kellyi koltuğa alıp gitmezdi.

Bi silkelen , titre ve kendine gel. Binlerce yıllık insanlık tarihinde neler geldi geçti. Ne ideolojiler, ne devletler, ne ittifaklar. Hatta  ittifak ayağına, kendi başımıza sardığımız 400 yıldan uzun süreli kapütülasyonlar. Yine ne alaka deme iyi düşün.   Türk Devleti, Milleti daim olsun. 

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4147 : 27 Mart 2024, 17:45:37 »
Hocam yine aynı şeyi söyleyeceğim ; işine gelmiyorsa çıkarsın NATO'dan sonra olacakları görürsünüz... Bakın şu andaki hükümet de sizin kafanızdan işinizi de kolaylarlar ...

Ben bunun çok kötü sonuçları olacağını düşünüyorum ...

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4148 : 27 Mart 2024, 18:12:54 »
Sevgili Serkan, senin Nato bağın, katolik evliliği mantığından ötede anladığım. Ama biz de "karı boşaması kolay olan" bekar değiliz. Kaldı ki, ifadelerinin aksine mesele senin benim meselem değildir.

Nato'ya bağlılık düşüncem sevgimden çok  korkumdandır, itiraf edeyim.  İsmet İNÖNÜ'nün iki lafı zaten meşurdur bu konuda, yeterince özettir. 

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4149 : 27 Mart 2024, 20:00:17 »
Denizci16ya katılıyorum. Dronelarin vuramadığı sistem yok tek gözümüze batan tanklar mi?
Panzerfausttan beri tanklar piyade tarafından vuruluyor. Yeni bir şey degil tankın vurulması önemli olan tankın faydası nizamı harpte bir cepheyi yararken kusatirken tankın faydasını ve önemini görürsünüz tank piyadenin yakın mesafede yürüyen kalesidir. Yakin mesafede 125 mm topu ve diğer silahlarıyla düşmana cehennemi yaşatır. Tanka da savas gemisi denmesi de boşa bir şey degil. Dronelar filan da bu işi yapamaz.
Dediğim gibi panzerfausttan beri tanklar piyade tarafından vuruluyor ve artık günümüzde aktif koruma sistemleri sayesinde atgmnin bile bir onleml var.
Burada yapılması gereken tanki günümüz muharebe koşullarına diyazn etmek ki ediliyor 360 derece görüntü alabilen ag merkezli sayesinde keşif destek araçlarından görüntü alıp verebilen daha ağır zırhlı modern savas gemileri yapılıyor.