Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 985387 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3750 : 26 Mart 2023, 06:10:28 »
Önemli olan ders almaktı.Daha tehlikeli durumlar olmadan.Alınmıştır mutlaka.Suriye operasyonları, Libya ,Karabağ operasyonları çok şey öğretti.Fırat kalkanında ki becerimiz ile bahar kalkanı harekatının arasında çok fark var.

Özel sektörün bu alana girince bu alanda kazanacağı para da çok bence.Yurtdışı satış olanakları var.Yurt içi TSK kesinlikle MKE ve girişken şirketin ortasını bulup alması lazım ki ben bir noktadan sonra TSK özel sektörden almak isteyecektir MKE böyle giderse. Çünkü tabancaya azıcık meraklı kişiler bile bilir ki basit 9mm mermide Amerikan mermisi ile MKE arasında kalite farkını.Bu sabot tarzı yüksek malzeme ve üretim mühendisliği olan mühimmatta nasıldır. Alman sabot mühimmatlarının L44 topu ile 1000mm delme kapasitesinin olduğu yerde MKE’nin 500mm delebildiği hakkında rivayetler.Var öncelikle Sabot mühimmatı ya Yunanistan’a kullanacağız ya Suriye’de rejime.Rejim’e her türlü atsan deler de ellerinde Leopard 2A6 olan bir ülkeye 500mm delen mühimmat ile çıkmak kaybetme sebebi olacak kadar kritik.Tamam kimse MKE’den Alman sabotu gibi 1000mm beklemiyor, bekleyemezde.Adamların malzeme özellikle de Çelik hakkında ne kadar iyi oldukları her alanda ortada.Ama en azından 750-800 kapasitesinde olmak lazım.Bu kadar iyi Altay yapıyorken.Sarsılmaz ve SYS’nin en iyi adaylar olduğunu düşünüyorum özel sektörden.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı ISO-CAN

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3751 : 26 Mart 2023, 18:24:25 »
MKE yi yerden yere vuran arkadaş birgün eline alsın 14 lüsünü çıksın bir zahmet yabana. Önce sarsılmaz 9mm koysun bı şarjör sıksın. Sonra MKE sıksın. Sarsılmaz in nasıl ikide bir diktiğini görünce gelsin tekrar konuşsun MKE ye. Yani diğerleride çok iyi değil.
« Son Düzenleme: 27 Mart 2023, 20:15:11 Gönderen: ISO-CAN »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3752 : 26 Mart 2023, 18:31:52 »
Bir yazım veya ifade hatası mı var ?

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3753 : 26 Mart 2023, 21:04:24 »
Selamlar,
ISO-CAN, baştaki ifadeni düzeltmeni öneririm, zira insanlar kendi fikirlerini paylaşırken bilgiyi ve/veya veriyi konunun merkezine koyuyorlar. Konudan bağımsız veya bağlı, kişiye yönelik yaklaşımlar hoş durmuyor.
Ayrıca MKE'nin Tank saboot mermisiyle, 14 lünün nasıl bir ortak denklemi olabilir. Afrin harekatında da MKE, Fırtına mermilerini yeterli oranda teslim edemediği için, G.Kore'den Acil tedarik yapılmıştı ancak o MKE artık değişime gitti ve AŞ olarak şimdi Deniz Topu, Seyyar çekili Top, Yakın Hava SS vs. üretmeye başladı.

Saboot bulamazsan veya üretemezsen Altay'ın Motoru yok gibi düşünebiliriz. MKE Saboot üretimide 500mm bulmuş ancak yetmez, karşıda Leo'da 1000mm Alman Saboot varken bizim enaz 750-800 üretmemizin elzem olduğu da açık. Sarsılmaz vs gelirsek; Devlet kurumu / Özel sektör her zaman Özel sektör yeterli kaynak aktarıldığında 1 adım öndedir. Bu merminin önemine binaende Bunu belirtmek yanlış olmaz.

ANKA'nın 12 yıl uzayıp, Baykarın 2 yılda TB-2'yi TSK teslim etmesinden hemen sonra ANKA test uçuşlarına başlamıştı...
Belki rekabet için hem MKE hem de Özel firmaya verilebilir, burada önemli olan bu mermiye olan ihtiyacın giderilmesi.
« Son Düzenleme: 26 Mart 2023, 21:10:28 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3754 : 26 Mart 2023, 23:11:46 »
MKE ye bok atan arkadaş birgün eline alsın 14 lüsünü çıksın bir zahmet yabana. Önce sarsılmaz 9mm koysun bı şarjör sıksın. Sonra MKE sıksın. Sarsılmaz in nasıl ikide bir diktiğini görünce gelsin tekrar konuşsun MKE ye.

Sn İSO-CAN o zaman  siz bir de Amerikan yapımı mermi ile deneyin aynı olayı ne kadar fark ettiğini anlayacaksınız?Yurt dışında poligona giden ya da polis olarak görevini yapan varsa sorun isterseniz.Cümle alem biliyor MKE’nin mermi kalitesini.Benim eleştirim Türk firmaları ile değil yabancı üretimler ile MKE’yi kıyaslamaktı.
« Son Düzenleme: 26 Mart 2023, 23:13:21 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı ISO-CAN

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3755 : 27 Mart 2023, 20:32:57 »
Sayın Turan ben sabotla 9mm karşılaştırmadım. MKE kötü devlet kuruluşu falan olabilir ama özel sektör de ondan pek iyi falan değil. MKE özelleştirilmiş olsa bile bunlar ar-ge ile olacak işler. Kırıkkale'de yaşayan herkes bilir ki orası memur ve emekli şehridir. Ama köyden biraz hallice sehir.6 sene yaşamış biri olarak söylüyorum. Çok arkadaşım var MKE de.Yıllar boyu memur kafası ile yönetilen,üstelik müdürüde hain çıkan bir kurumdan çokta bişey beklememek lazım. Sizde söylediniz yapısı değişti diye.Birşeyler yapılmaya yeni yeni başlandı. Elbet o seviyelerede gelecektir. Şans vermek gerek. Hemen yerlere vurmak değil.
« Son Düzenleme: 28 Mart 2023, 07:48:25 Gönderen: ISO-CAN »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3756 : 04 Nisan 2023, 17:30:47 »
Alıntı
SavunmaSanayiST.com @SavunmaSanayiST

"ALTAY için yerlileştirdiğimiz parçalardan, halihazırda bu parçaları Almanya'dan tedarik eden Güney Kore de yararlanacak."

- SSB İsmail Demir
https://mobile.twitter.com/BRAHMSNNETC1/status/1643212113916182531?cxt=HHwWhoC-ycSt7s0tAAAA

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3757 : 05 Nisan 2023, 23:47:23 »
Ayhan Tarakçı nın açıklamaları umarım en kısa sürede gerçekleşir.

https://www.youtube.com/watch?v=wzEnyRM_OrU

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3758 : 16 Nisan 2023, 18:17:01 »
Yusuf Akbaba :Akkor hazır. Altay seri üretiminde tankın üzerinde olacak. Kornet, Konkurs, Milan TOW-2 ve Javelin gibi bir çok ATGM'ye karşı denendi. TSK tarafından test edilen yabancı menşeli diğer APS'lere göre ileri seviyede başarı gösterdi.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com