Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 983170 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3740 : 24 Mart 2023, 20:16:37 »
altayın en önemli getirisi akkor olacaktır. bu koruma belirli hızlarda seyreden tüm araçlarımız için koruyucu vazifesini görecektir. helikopterler tanklar zırhlı personel taşıyıcılar küçük askeri botlar hatta devriye botları .baya bir araca koruma kalkanı kuracaktır. dronlara karşı bile etkili olabilir

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3741 : 24 Mart 2023, 20:23:26 »
altayın en önemli getirisi akkor olacaktır. bu koruma belirli hızlarda seyreden tüm araçlarımız için koruyucu vazifesini görecektir. helikopterler tanklar zırhlı personel taşıyıcılar küçük askeri botlar hatta devriye botları .baya bir araca koruma kalkanı kuracaktır. dronlara karşı bile etkili olabilir

Batu Güç Paketi, Aktif/Pasif Zırh Teknolojisi ve AKKOR. En önemlileri bunlar. Güç paketi ve AKKOR, "önem" söz konusu ise başa baş yarışır bence; Selçuk Bey.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3742 : 24 Mart 2023, 20:45:58 »

Batu Güç Paketi, Aktif/Pasif Zırh Teknolojisi ve AKKOR. En önemlileri bunlar. Güç paketi ve AKKOR, "önem" söz konusu ise başa baş yarışır bence; Selçuk Bey.
kardeş zamanla güç paketlerinin alternatifleri çıkmaya başladı ama akkor un alternatifi yok

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3743 : 24 Mart 2023, 20:58:18 »

kardeş zamanla güç paketlerinin alternatifleri çıkmaya başladı ama akkor un alternatifi yok

Dizel motorların alternatifi zırhlı araçlar için çıkmadı. Transmisyon'un alternatifi hibrit sistemler ile mümkün ama tankta hibrit sistemi kullanacak kadar o teknolojiye güvenemedi bizimkiler. Ayrıca transmisyon teknolojisine özellikle helikopterlerde de ihtiyaç vardır.

Gökbey gibi sivil bir araç için dahi Almanlar transmisyonu vermediler. Kağıt üstünde sattılar ama gerçekte işi uzattılar da uzattılar. Her bahse varım, Batu güç paketindeki transmisyon teknolojisi kazanımları olmasaydı, Gökbeyde kullanılan yerli transmisyonu Alp Havacılık üretemezdi. Kanıtım yok ama o şekilde bir izlenime kapıldım.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3744 : 24 Mart 2023, 21:16:39 »
Altay projesinin ilk başladığı 2007-2008 yıllarında kritik hiç bir sistemi biz üretmiyorduk. Her şeyi ithaldi. Tank gecikti ama bu sürede eksik ne varsa ambargolardan dolayı kendimiz üretmek mecburiyetinde kaldık ve bugün gelinen noktada Altay'ı istediğimiz ülkeye satabileceğiz. Yok Almanya izin vermedi, yok şu parçası yok satamıyoruz vs. durumu tamamen geride kaldı.

İşte ambargoların bize kattığı bu. Bizim maalesef kötü bir huyumuz var. Bize verdiklerinde ya bu sorun olabilir biz bunu üretelim demiyoruz. İlla olacak ki bize vermeyecekler, yaptırım yiyeceğiz sonra aklımız başına geliyor.

MMU konusunda motor çalışmalarının şimdiden başlaması işte bu yüzden güzel bir haber. Biz, ya Amerika'dan motor alırız sonra bakarız yerli motor işine deseydik MMU da Altay gibi ne oldu ne olacak uçak eskidi diye yazıp duracaktık. Şimdiden TF-35000'in geliştirilmeye başlaması sayesinde MMU Altay olmayacak.

Yani Altay gecikti ama bu gecikme esnasında tankı güncelledik. 10 yıl önce hiç konuşulmayan şeyleri de tanka entegre etmeyi başardık.

Artık Altay işi tamamdır diyebiliriz. Motoru belli, ne olacağı belli.

Altay bize bir derstir. Artık projeler başlarken kervan yolda düzülür mantığının geçerli olmadığı, projelerin yaptırımlarla gecikebileceğini gördük. O nedenle bu andan itibaren tüm kritik sistemlerin geliştirilmesi aşamasında her şeyi baştan ayağa hesaplanıp yola öyle çıkılması gerektiğini biliyoruz. Yoksa proje çöp olmasa da gecikiyor.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3745 : 26 Mart 2023, 02:09:37 »
Altay hakkında 23 Nisan’da yayınlanacak bir belgesel olacakmış.TRT tarafından.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3746 : 26 Mart 2023, 02:32:55 »
Altay hakkında 23 Nisan’da yayınlanacak bir belgesel olacakmış. TRT tarafından.

Yapımcısı Kadir Doğan.

Bu arada, Batu motoru hazırmış. Ama yerli transmisyon konusunda daha zamana ihtiyaç varmış. Eğer yerli transmisyon seri üretime yetişirse, bence bizim kullanacağımız Altayları sadece onunla üretirler. Kore güç grubunu da ihracat için üretilen Altaylarda kullanırlar. Çünkü seri üretimin 4 te 1 kadarı ihraç edilecekmiş. Müşterisi bile hazırmış.

Error 404 (Not Found)!!1
« Son Düzenleme: 26 Mart 2023, 02:36:27 Gönderen: Merzifonlu »

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3747 : 26 Mart 2023, 03:13:59 »
Bu tankın alıcısı çok çıkacağını düşünmüyorum.Öncelikle Rus teknolojisinin sahada nasıl çuvalladığını gören Türk Cumhuriyetleri var.Katar, Afrika’da çok fazla ülke var.Arjantin ve Güney Amerika’dan da alıcısı olacağını düşünüyorum.Mesela Arjantin genel olarak savunma sanayisinde ve siyasi diplomatik ilişkilerde bir müttefik arıyor.Ama gerek jeopolitik konumları gerek Falkland savaşı ve İngilizlerin dünyada ki baskısı bunu engelliyor.Kimse İngiltere gibi bir ülkeyi Arjantin için karşısına almıyor.Haaa biz almalımıyız o ayrı bir tartışma konusu.Ama ben genel olarak Altay ve Altay’ın sürükleyeceği güç ile ZMA’larda ciddi bir satış yapacağımızı görüyorum.Hem de platformun bir güvencesi var.Bu platformu TSK gibi dünyada son derece saygın ve çok aktif bir ordu alacak.Az önce Hürjet’i konuştuk.Kendi mühendisinin yaptığı ürün başarısız oldu diye almayıp bunu değiştirin diyen kararlarına ve planlarına son derece uyan çok profesyonel bir ordunun kullandığı bir ürün olacak.Ben ürün ortaya çıksın özellikle sahada kendini kanıtlarsa çıktığı zaman bu 100 adetlik üretim hem TSK hemde yurt dışı ihtiyaçları karşılamıyor BMC bu üretimi artırması lazım diyeceğimizi düşünüyorum.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3748 : 26 Mart 2023, 03:53:12 »
Altay hakkında 23 Nisan’da yayınlanacak bir belgesel olacakmış. TRT tarafından.

Yapımcısı Kadir Doğan.

Bu arada, Batu motoru hazırmış. Ama yerli transmisyon konusunda daha zamana ihtiyaç varmış. Eğer yerli transmisyon seri üretime yetişirse, bence bizim kullanacağımız Altayları sadece onunla üretirler. Kore güç grubunu da ihracat için üretilen Altaylarda kullanırlar. Çünkü seri üretimin 4 te 1 kadarı ihraç edilecekmiş. Müşterisi bile hazırmış.

Error 404 (Not Found)!!1

Programda 2 şeye çok değinildi bir yarı iletken ve sensör üretimi ve sanayimizin üretim kapasitesi.Hadi birincisi çok çok zor öğrencisi olduğum bir bölüm nasıl karmaşık bir ağ olduğunu ,ne tür yatırımlar gerektiğini, çok doğru kararlar alınması gerektiğini proje yönetiminde nasıl bir profesyonellik gerektiğini , yetişen eleman ve para gerektiğini tahmin edebiliyorum. Ama 2si bu kadar zor olmamalı.Özellikle güdümsüz mühimmatta.Basit bir topçu mühimmatını savaş zamanı yetiştirememek gerçekten rezillik abidesi.Türkiye’de bir özel teşebbüsün bu işe girişmesi lazım MKE ile olacak iş değil klasik kamu iştiraki.Rusya’da da aynısı oluyor.Kamu ÜRETEMEZ ,ürün GELİŞTİREMEZ  hele bu kadar yolsuzluğun ve sistem kurma ,yönetme problemi olan ülkede.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3749 : 26 Mart 2023, 04:04:52 »
Ama 2si bu kadar zor olmamalı.Özellikle güdümsüz mühimmatta.Basit bir topçu mühimmatını savaş zamanı yetiştirememek gerçekten rezillik abidesi.Türkiye’de bir özel teşebbüsün bu işe girişmesi lazım MKE ile olacak iş değil klasik kamu iştiraki.Rusya’da da aynısı oluyor.Kamu ÜRETEMEZ ,ürün GELİŞTİREMEZ  hele bu kadar yolsuzluğun ve sistem kurma ,yönetme problemi olan ülkede.

Rusya ile bizimkisi farklı nedenlerle. Bizde kurumların şöyle bir huyu var(dı): Askeriyeden bir talep gelmezse, üretebilecekleri ürünleri bile üretmezler(di).

Bizim tankçılar, Yunan'a karşı bol bol sabot depolamışlar ama piyadeye karşı kullanılacak tank mühimmatını, her nedense MKEK'den talep etmemişler! Eski MKEK de anti personel tank topu mühimmatını üretebileceği halde, "Talep gelmedi Kuvvetten." demiş ve bunları üretip bir depoya koymamış. Teröristlere sabot attık yokluktan!

Eski MKEK, ar-ge'sini yapabileceği ve üretebileceği herhangi bir ürün için, askerden talep gelmediği sürece, hiç bir şey yapmamış. On yıllarca, tipik memur zihniyeti ile eli böğründe, öylece beklemiş de beklemiş. İhracatı hiç akıllarına getirmemiş hazretler...

Yeni MKEK öyle değil. Statüsü değişti. 7330 Sayılı Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi Hakkında Kanun ile "A.Ş." oldu ve artık onlar da yurt içi ihtiyacın yanı sıra, aynı zamanda ihracatı düşünerek üretim planlaması yapıyorlar.

Dediğiniz çok doğru. İnisiyatif alabilen özel sektörün her kalibreden mühimmat üretimine girmesi şart.
« Son Düzenleme: 26 Mart 2023, 06:35:40 Gönderen: Merzifonlu »