Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 971801 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3410 : 08 Mayıs 2022, 12:36:50 »
Türkiye'de çay niye İstanbul'da yetiştirilmiyor da Doğu Karadeniz 'de yetiştiriliyor?
benim mantığım  bu.
bu arada,  ben zaten imkansız kelimesini kullanmadım,  zor başka,  imkansız başka.
zorlarsan özel bir sera gibi bir yerde İstanbul'da da çay üretebilirsin;  ama işte,  aması var  yani.

sanayide %1  oranında bir şans rüzgarı  olasılığı her zaman vardır.
« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2022, 12:42:44 Gönderen: korsan »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3411 : 08 Mayıs 2022, 13:30:56 »
@korsan ve @serkan1976; Nasrettin Hoca gibi olacak ama ikiniz de haklısınız!

Başlamadan bir şey olmaz, bu doğru. Ancak; başlanmış girişimin tamamlanması için de sosyo-kültürel altyapının dolu dolu olması gerekiyor.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3412 : 08 Mayıs 2022, 13:40:18 »
@korsan ve @serkan1976; Nasrettin Hoca gibi olacak ama ikiniz de haklısınız!

Başlamadan bir şey olmaz, bu doğru. Ancak; başlanmış girişimin tamamlanması için de sosyo-kültürel altyapının dolu dolu olması gerekiyor.

Ama Merzifonlu hocam bu söyledikleriniz bilmem ne toplumu için doğru olabilir ama Türkiye gerçekten büyük bir millet... Göbeğini kaşıyan , sosyal meselelere duyarsız , tek kitap okumamış büyük bir kitle olabilir ama gerçekten çok nitelikli gençlerimiz var...

Şu son yıllardaki büyük gelişim benim ülkeme olan inancımı artırıyor...

Ordu yok dediler, kurulur dedi.
Para yok dediler, bulunur dedi.
Düşman çok dediler, yenilir dedi.
Ve dediklerini yaptı.
O, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tü!

Biz Atatürk'ün çocuklarıyız , o imkansızlıklarla bu devleti yarattıysa biz bu şartlarımızla herşeyi yaparız...
Hem dikkat edin "Göbeğini kaşıyan , sosyal meselelere duyarsız , tek kitap okumamış dediğim bu büyük kitle" savunma sanayimizdeki gelişmeleri çok seviyor - destekliyor...

Yani toplumun savunma sanayindeki gelişmelere olan desteği inanılmaz düzeyde , bunu kullanmalıyız...

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3413 : 09 Mayıs 2022, 11:13:09 »
En basit bir ürünün sifırdan yapılıp ürünün seri üretime geçmesi minumum 5 sene sürüyor tank motoru gibi zor bir iş içinde biraz sabır gerekiyor başladık ve bitirecegiz yeterki siyasi irade devam desin gerisi gelir.
« Son Düzenleme: 09 Mayıs 2022, 11:14:23 Gönderen: malaga »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3414 : 09 Mayıs 2022, 13:00:02 »
En basit bir ürünün sifırdan yapılıp ürünün seri üretime geçmesi minumum 5 sene sürüyor tank motoru gibi zor bir iş içinde biraz sabır gerekiyor başladık ve bitirecegiz yeterki siyasi irade devam desin gerisi gelir.

Ben de onu diyorum ya ... mmu'da da uçağın özellikleri belli olduğu 2016 yılında motor ihalesi açsaydık şimdiye prototip bir motorumuz olmuştu...

Çevrimdışı safsata00

• DefenceTurk
  • *
  • 10
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3415 : 09 Mayıs 2022, 13:09:50 »

Ben de onu diyorum ya ... mmu'da da uçağın özellikleri belli olduğu 2016 yılında motor ihalesi açsaydık şimdiye prototip bir motorumuz olmuştu...

2016 da motor sorunun varmıydıki?Herhangi bir motorda alım sorunu yaşıyormuydunki?Yada bu tip sorunlarda B-C planı lazımsa,yürüyen yüzlerce projenin hepsine birden B-C planları uygulayıp ihale açacak imkanın varmıydıki?

Bazı işleri olduğu zamanın şartlarına göre değerlendirmek gözden kaçırılmamalı.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3416 : 09 Mayıs 2022, 16:59:05 »

2016 da motor sorunun varmıydıki?Herhangi bir motorda alım sorunu yaşıyormuydunki?Yada bu tip sorunlarda B-C planı lazımsa,yürüyen yüzlerce projenin hepsine birden B-C planları uygulayıp ihale açacak imkanın varmıydıki?

Bazı işleri olduğu zamanın şartlarına göre değerlendirmek gözden kaçırılmamalı.

Hiçbir şey anlamadım söylediklerinizden.Biz ne yapalım şimdi? Motor üretmeye çalışmayalım mı?

Batı, bize motor verir diye ilişkilerimizin düzelmesini mi bekleyelim?

Ben bir öneri getirdim beğenmediniz,  bir de sizin önerinizi  dinleyelim motor ihtiyacımız konusunda...

Tabi size göre böyle bir ihtiyacımız var mı yok mu onu da tam anlayamadım söylediklerinizden...

« Son Düzenleme: 09 Mayıs 2022, 17:02:37 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #3417 : 09 Mayıs 2022, 18:03:06 »
Yürüyen yüzlerce proje için olmasa bile kritik öneme sahip büyük projeler için B-C planları olmalı!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3418 : 09 Mayıs 2022, 18:33:19 »
Yürüyen yüzlerce proje için olmasa bile kritik öneme sahip büyük projeler için B-C planları olmalı!

Yani şu yaşanan onca rezaletten sonra insanlara "motor-güç sistemleri ihtiyaçlarının giderilmesine ihtiyacımız var" diye haaaaala izahat yapıyoruz ya olacak şey değil...

Bekleyen projelerimize bakın hepsinde motor ana problem ...

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #3419 : 09 Mayıs 2022, 22:28:16 »
Altay tank projesinde mesele motor değil mesele tank ihalesi yolu ile devletin ve kamu kaynaklarının soyulmasıdır yoksa diğer projelerde de motor sıkıntı çıkardı ama Altay tankı kadar değil