Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 983721 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3300 : 28 Aralık 2021, 14:17:36 »
Altay Tankı Projesinde, T129 Atak'ta uygulanan (ve konjonktürün de yol vermesiyle başarılı olan) iş modeli uygulandı.

T-129'dan daha öncesi var. Fırtına obüsü mesela!

Rafele jetlerinde bile bir sürü abd malı parça var bu dünyada herkes herkese muhtaç abd f35 deki bir çok parçayı cinde ürettiriyor desem inanırmısınız?
Belkide her şerde vardır bir hayır. e-altay

Küresel pazar böyle. Ancak bu ülkelerin hiç biri ellerini kollarını bağlayacak kritik parçaları riske atacak şekilde ürettirmiyorlar. A üreticide sorun çıkarsa sırada B ve C hazırda bekliyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3301 : 29 Aralık 2021, 19:35:25 »
Selamlar,
Şöyle bir bilgi verildi, Motor ile ilgili yapılan ilk dizayn ve kendi tankları için üretim esnasında MTU menşeili parçalar kullanılmış ancak şuan motorun kritik tüm parçalarını ve bu parçalara ait dizayn mülki haklarını G.Kore üretip-almış...

Benim gözlemlediğim,
Transmisyonda ise durum biraz gelişme açısından vahim,
Şöyleki; Transmisyon Mülkiyet hakları G.Kore'de olacak şekilde Alman bir firmanın desteği ile üretilmiş ancak, dayanıklılık açısından üretim testlerinde sorun gözükmez iken, mobil beka testlerinde 500 saate kadar düşen dayanıklılık sorunları ile karşılaşılmış ve bu nedenle Transmisyon ilgili Alman firmadan tedarik edilmiş.

Transmisyon geliştirme projesi böylece durdurulmuş. Ta ki 2019 yılına kadar, bu tarih önemli.. G.Kore'de bu tarihte bir çok üst düzey siyasetçiye fili ve siyasi suikast düzenlendi bunların içerisinde belediye başkanları ve askeri bürokratlarda vardı..

Değişen kadrolarla bakıldığında, Transmisyondan da kötü kokular gelince, Sorunun nerede olduğu araştırılmış ve ilginç olacak şekilde kritik yapısallarda sorun olmadığı, daha doğru tabir ile bağlantı elemanlarından kaynaklı bir kaymanın aktarımda deformasyona neden olduğu görülmüş..

Bu gün bu sorun aşılmış durumda.. Edineceğimiz bilgi ve dizayn birikimi de cabası...Yani G.Kore'nin tedarik edeceği Güç grubu bizi Batu Güç grubuna kadar çok rahat ilerletecek durumda.. Tek sorun G.Kore'nin ABD'den yediği bu konuda ciddi bir presi aşıp aşamayacağında...

G.Kore enteresan bir Memlekettir... Türk Ananelerine benzer gelenekleri vardır, büyüğünü sayarlar, hangi aile evine gitseniz sıcak davranırlar ve Türkiye'den geldiğinizi söylerseniz, bunu anlamıştık çünkü siz bizim gibisiniz hoş geldiniz Ülkenize demişliklerini gördü bu gözler..

Aslında yaptığım bir araştırmada, Göktür 1 devleti zamanında, Batı Asya Türk boylarının özellikle Batı Çin olarak bilinen TABGAK bölgesinde yaşayan Mogosların , Kavim göçleri sonucunda Dogu Asya kıyılarına ulaştıkları bilinmekte.. Buna ilişkin o zamanlar G.Kore ve hatta Japon halklarının Prens kayıtlarında Mogoslara rastlandığı da bilinmekte..

Bu günlerde ABD'nin çok ciddi presine rağmen, "Şubatta gelelim" demelerinin sebebi bazı ortak geçmişleri ve tabiki bunun bir uzantısı olam Kore şavaşını unutmayacak kadar da hafızalarının güçlü olmasıdır..
Diğer taraftan, Ekonomileri, bürokrasileri ve asıl gençlikleri üzerindeki ezici ABD etkisini de bir tarafa atmadan, Hayırlısı demek en dogrusu sanırım..
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2021, 19:46:34 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3302 : 29 Aralık 2021, 19:54:42 »
Güç grubunda kendi göbeğini kendin keseceksin. En temizi bu olur. Seri Hibrit sistem de (benim açımdan) olası çözümler içinde en olabilir/mantıklı olanıdır.

G. Kore'ye gelince, onları Allah kurtarsın. Çünkü ABD'ye gereğinden fazla bağlandılar. Muhakkak faturasını öderler bu hatanın. Şimdilik sefasını sürseler de...

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3303 : 29 Aralık 2021, 19:56:42 »
Güney Kore, Doosan Infracore ürünü 1.500bg kapasiteli çift turbo şarjlı DV27K isimli dizel motor --------
Güney Kore , ST Dynamics ürünü EST15K isimli 6 ileri ve 3 geri vitese sahip tam otomatik transmisyon---------

G.Kore motorunda teknik sorun yok ama transmisyon problemliydi , G.Kore bu problemi de çözmüş....

BATU ve yerli transmisyon gelene kadar G.Kore güç ve aktarım organı kullanılacak ALTAY için (Antlaşma olursa)

G.Kore , Alman güç paketi zorunluluğundan kurtuldu ama siyasi olarak ABD baskı yapabilir...
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2021, 19:57:25 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3304 : 01 Ocak 2022, 21:37:07 »

Çevrimdışı Musti19

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3305 : 11 Ocak 2022, 15:39:04 »
BMC Karasu daki fabrikadan vazgeçmiş diyorlar. Artık Altay için 7 sene daha bekleriz gibime geliyor. Hadi geçmiş olsun.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3306 : 11 Ocak 2022, 15:44:41 »
BMC Karasu daki fabrikadan vazgeçmiş diyorlar. Artık Altay için 7 sene daha bekleriz gibime geliyor. Hadi geçmiş olsun.

O durum geçen yıldan beri biliniyordu. Yeni resmiyete döküldü. Sersemin teki benimle iddialaşmıştı başka bir forumda, "yatırım devam ediyor" diye. Ona kapak oldu bu haber.

G. Kore güç paketi gelmezse, 7 sene olmasa da bir 4-5 sene bekleriz. Gelirse 2 yıl bekleriz. Kaçan göçen bir şey yok.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3307 : 11 Ocak 2022, 15:59:15 »
Ahhhh motor ahhhh....

Rezil olduk tüm aleme...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #3308 : 11 Ocak 2022, 17:00:51 »

O durum geçen yıldan beri biliniyordu. Yeni resmiyete döküldü. Sersemin teki benimle iddialaşmıştı başka bir forumda, "yatırım devam ediyor" diye. Ona kapak oldu bu haber.

Hangi forumda? Her forumda var sanırım biri. http://www.defenceturk.com/index.php?topic=1804.1580

Şu tankın üretimi için bir fabrika yatırımına gerek yok zaten. Mevcut tesisler vs iş görür. Tankın üretimi içi gerekli tesis, malzeme, işgücü, proje vs her şey var. Motor hariç...

Fenerbahçe'nin durumuna benziyor Altay'ın durumu. Her sene şampiyonluk söylemleriyle başlıyorlar, sonra havlu atıyorlar. Falanca hoca gelecekmiş ama filanca hoca da olabilirmiş. Dünyanın en iyi forveti gelecekmiş ama emekli oluvermiş. Transfer savaşları ile rakiplerin elinden alınan futbolcular aslında futbolcu bile değilmiş. Oyun sistemi öyle değil, böyle olmalıymış. Hep hikaye.

Savunma sanayi müdavimleri de her yıl seri üretimin başlamasını bekliyor. Her yıl bir şeyler vaat ediliyor. Falanca motor vermiyor, filancanın motoru tasarıma uygun değil, yok yerli motor yapacağız ( ah nerede!), o da olmazsa başka bir yerin motoru oluyormuş, ama transmisyonun da sorun varmış, aman boş verin elektrikli motor kullanalım vs. Ortada halen somut bir şey yok! Bu saatten sonra olsa da o kadar coşkuyla karşılanacağını sanmıyorum artık.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3309 : 11 Ocak 2022, 19:54:31 »
Fenerbahçe'nin durumuna benziyor Altay'ın durumu.

;D Aman Fenerbahçe deme Hocam! Aman!  ;D

www.defencehub.live

Ama mesajı bulamadım nedense, belki silinmiştir.