Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 970900 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2830 : 08 Ağustos 2020, 15:53:03 »
Yahu halen Rheinmetall 130 mm ve armata 152 mm bu tankı delecektir diyorsun ya pes doğrusu.
Endüstri 4,0  konuşuluyor, yapay zeka konuşuluyor artık. Ne ala tanka  karşı tank mı kalacak? Boş işlere harcanan boşa zaman, emek ve para...
Geçmişten kopup geleceğe bakın artık. Savaş taktikleri sabit kalmıyor, teknoloj ile paralel olarak gelişiyor.

Hocam sakin, bakın ben bir şey diyorsam onu boşuna demem. Zaten askeri tarihçiyim, senelerce silahların gelişimini incelemiş , sayısızca kafada irdelemiş, teoriler üretmiş bir insanım.

Endüstri 4.0 ve yapay zekanın tank- tanka mücadele ile alakası yok. Endüstri 4.0 üretimde otomasyonu ve bir üretimi daha ihtiyaç hasıl olmadan tespit edip üretmeyi temel alan bir üretim sistemidir. Yapay zeka'da yine buna engel değildir.

Çünkü ister savaşan insan piyadeler olsun, ister humanoid robotlar olsun cephede bunlar topluca savaşırken arlarında yol alıp tabiri caizse "bom bom ateş edip birden fazlasını yok edecek bir alete ihtiyaç vardır. Tabi bu düşmanda da olacağından bunları da vuracak bir kabiliyette olan bir araç lazım.

İnsanoğlu muharebelerde her zaman piyadenin önünde mobil olarak gidip, düşman hatlarını yaracak, bir kaç atımda birden fazlasını yok edecek ve dost unsurlara siper olacak bir ihtiyaç hissetmiştir.

Bu ilk çağlarda at arabası olmuştur, daha sonra ağır süvari, bir ara vagon sistemi kullanılmıştır , daha sonra da ordu hatlarının önünde konumlanan hafif ve hızlı sürat topçusu olmuştur. E tabi bir süre sonra bu toplar tanklara yüklenmiş daha sonra tank dönemi ortaya çıkmıştır.

Savaş uçakları ilk ortaya çıktığında tanklar için tam bir ölüm makinesiydi. WW2'de Alman tanklarını vuran 4. sherman efsanesinden çok müttefik hava kuvvetleri idi. Yani bizi çok etkileyen operasyonel kabiliyeti terör örgütünden hallice, hava savunma ağı olmayan, kurmay komutası olmayan, stratejik saldırı kabiliyetinden yoksun suriye ordusuna ait tankları vurarak yarattığımız etkinin binlerce katı yaratıldı. Ancak yine de tanklar bırakılıp uçaklara yatırım yapılmadı.

Keza iki konvansiyonel ordunun yaşadığı hiçbir savaşta tank tanka muharebede terkedilmedi. Keza şu an baktığımızda, Dünyanın 3 numaralı süper gücü yeni bir tank konsepti geliştiriyor, Batı ekolünün ana üreticisi diğer üreticilerle mgcs gibi bir konsepte gidiyor , hatta ingiltereyi bile yanına alıyorlar.

Zaten hocam tank tarihini biraz araştırırsanız her zaman yeni namlunun muhtemel yeni bir düşman tankını delebilmek için geliştirildiğini görürsünüz.

-------

Bu konularda güzel bir laf var. Silah tarihinde "efsaneler asla ölmez sadece şekil değiştirir." Tanka olan ihtiyaç her zaman olacak. Günümüzde bir konsept değişimi oluyor. artan zırh ihtiyacı ve yüksek beygirli motor yapmanın zorluğu tankların kule tertibatını tekrardan şekillendiriyor.

Bu değişim devam edecek, bir sonraki adres, tank topları onlarda kalibre olarak mantıksızlaşmaya başlıyor ve yakında da bunun yerine elektro manyetik top mermileri koyacağız. Ondan sonrada zırhlar mantıksızlaşacak kadar fazlaşacak belki onların yerine elektromanyetik kalkanlar olacak. Tankların zaten insansız olma ihtimali yüksek ama buna da daha zaman var. Çünkü boş havada akan bir araçla karada ilerleyen bir aracı insansızlaşmak daha doğrusu otonomlaştırmak kolay değil. İnsansız hava araçları ta ikinci dünya savaşında vardı ama dişe dokunur hale daha yeni geliyorlar mesela. Bunun gibi mesela.

-------------------------

Toparlarsak bu ihtiyaç her zaman olacak, ama şekil değiştirebilir. Önemli olan bir şekilde bu değişime ayak uydurmak. Mesela en basitinden tanklara takılabilecek acar kara radarı gibi bir radar ve rcws yerine takılabilecek bir sungur lançeri bile siha problemine ciddi bir çözüm olarak öne çıkabilir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2831 : 08 Ağustos 2020, 16:10:25 »
Tanka karşı tank kullanma devri toprak oldu. Daha önce de defalarca dile getirdim. Bir hedefi ele geçrmek için artık hava gücü kullanılıyor. İnsanlı veya insanzı uçaklarla, denizden ve karadar atılan füzelerle yüzlerce kilometre ötedeki hedefler imha ediliyor. Kimse o hedefleri ele geçirmek için tank göndermiyor. Neden? O mesafeyi aşacak kadar ömürleri yok da ondan.

İsterse 200 mm namlusu olsun, istediğin kadar zırhı ve koruma sistemi olsun, artık savaş alanının kaplumbağası olan bu paletli tabutlar basit bir el bombası ile bile paletleri parçalanarak savaş dışı kalabiliyorlar.

Almanlar tabi ki geliştirirler. Geliştiriyor, yapıyor ve satıyorlar. Kullandıklarını bile satıyorlar. Alacak ve asla bir tank savaşında kullanayacak bir yığın ikinci dünya savaşı kafasında aptal ülke varken, para kazanmanın kolay yolu. İcraata geldi mi  hiçbiri o amaçla kullanılmıyor.

Sen daha çok beklersin, filanca ülkenin filanca namlulu tankları ile falanca ülkenin falanca namlulu tankları belki binlerce kilometre uzaklıktan yola çıkacaklar,  bir ovada karşı karşıya gelecekler, birbirleriyle savaşacaklar. Bir tarihçi olarak sadece tank tarihini değil, tüm savaş ve askeri teknoloji tarihini iyi öğren bence. Kimin hava üstünlüğü güçlü ise o kazanır.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2832 : 08 Ağustos 2020, 16:44:26 »
Tanka karşı tank kullanma devri toprak oldu. Daha önce de defalarca dile getirdim. Bir hedefi ele geçrmek için artık hava gücü kullanılıyor. İnsanlı veya insanzı uçaklarla, denizden ve karadar atılan füzelerle yüzlerce kilometre ötedeki hedefler imha ediliyor. Kimse o hedefleri ele geçirmek için tank göndermiyor. Neden? O mesafeyi aşacak kadar ömürleri yok da ondan.

İsterse 200 mm namlusu olsun, istediğin kadar zırhı ve koruma sistemi olsun, artık savaş alanının kaplumbağası olan bu paletli tabutlar basit bir el bombası ile bile paletleri parçalanarak savaş dışı kalabiliyorlar.

Almanlar tabi ki geliştirirler. Geliştiriyor, yapıyor ve satıyorlar. Kullandıklarını bile satıyorlar. Alacak ve asla bir tank savaşında kullanayacak bir yığın ikinci dünya savaşı kafasında aptal ülke varken, para kazanmanın kolay yolu. İcraata geldi mi  hiçbiri o amaçla kullanılmıyor.

Sen daha çok beklersin, filanca ülkenin filanca namlulu tankları ile falanca ülkenin falanca namlulu tankları belki binlerce kilometre uzaklıktan yola çıkacaklar,  bir ovada karşı karşıya gelecekler, birbirleriyle savaşacaklar. Bir tarihçi olarak sadece tank tarihini değil, tüm savaş ve askeri teknoloji tarihini iyi öğren bence. Kimin hava üstünlüğü güçlü ise o kazanır.

Hocam burada bu kadar arkadaş var. Ben hiçbir zaman tank ile savaşı kazanırız, hava kuvvetleri önemsizdir demedim. Benim demek istediğim her zaman orduların tank gibi veya aynı görevi görecek bir savaş aracına ihtiyaçları olduğu ve bunun ilelebet şekil değiştirerek süreceğidir.

Akıllı bir mürettebat tarafından yönetilen modern bir tanka el bombası atacak ve tutturacak kadar yaklaşmak pekte kolay değildir. Diğer yandan 20-30 milyon euroluk hava araçları'da  bir kaç bin dolarlık manpadslerle gayet kolayca vurulabiliyor.

-----

Bence hava kuvvetleri bir hedefi vurmanın en kolay ve mantıklı yoludur. Olmazsa olmazdır. Ama mevzu bir yeri tamamiyle ele geçirmek ve en önemlisi elde tutmak ise kesinlikle kara kuvvetlerine ihtiyacınız vardır. Ayrıca hava kuvvetleri dünyanın en pahalı ve maliyetli kuvvet tipidir.

Yoksa kurmaylar bizden daha iyi biliyordur tası tarağı satıp sadece hava kuvvetlerine önem vermeyi.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2833 : 08 Ağustos 2020, 17:10:15 »
Geçen gün ABD deniz çıkarma birliklerinin tank bölümlerini iptal edip kara kuvvetlerine geçirdiklerini okudum.
Konu güzel ilerliyor. Burada konu biraz saptı.
Tankın tanka karşı savaş ihtimali azaldı ama tank sadece tank ve zırhlı araç imha edilmesi için kullanılmaz ki.
Hava gücü imha edilmiş bir düşmanı karada da imha etmek ve bölge hakimiyetini sağlamak için de tanklar ateş gücü sağlar.
Ya da hava gücü yokedildiği düşünülen bir bölgede aniden çıkan bir zırhlı için tankın topu anında ateş desteği sağlar. Havada bu düşman zırhlı aracı için her an uçak bulunduramayız ki.

Ben bu durumda ABD'nin hamlesini çoooook merak ediyorum. Adamlar aktif koruma sistemi bile geliştirmek istemiyor trophy kullanıyor.
Toyota Coralla gibi sürekli Abraams'ı güncelleyip duruyorlar.
Bence tank konsepti için radikal bir anlayış çıkaracak bu coniler.Onun için topa felan para harcamamak gerek.

Bize gelirsek bizim klasik tasarım bile olsa tank açığımız çok.Ben olsam elimde hazır halde Leopard2'den iyi Altay var. Buna 1500hp motor bulur beklemeye geçerdim.
Altay block2 güncellemesini ise ; ABD'nin ortaya atacağına inandığım radikal tank konseptine göre dizayn ederim.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2834 : 08 Ağustos 2020, 18:36:52 »
Geçen gün ABD deniz çıkarma birliklerinin tank bölümlerini iptal edip kara kuvvetlerine geçirdiklerini okudum.
Konu güzel ilerliyor. Burada konu biraz saptı.
Tankın tanka karşı savaş ihtimali azaldı ama tank sadece tank ve zırhlı araç imha edilmesi için kullanılmaz ki.
Hava gücü imha edilmiş bir düşmanı karada da imha etmek ve bölge hakimiyetini sağlamak için de tanklar ateş gücü sağlar.
Ya da hava gücü yokedildiği düşünülen bir bölgede aniden çıkan bir zırhlı için tankın topu anında ateş desteği sağlar. Havada bu düşman zırhlı aracı için her an uçak bulunduramayız ki.

Ben bu durumda ABD'nin hamlesini çoooook merak ediyorum. Adamlar aktif koruma sistemi bile geliştirmek istemiyor trophy kullanıyor.
Toyota Coralla gibi sürekli Abraams'ı güncelleyip duruyorlar.
Bence tank konsepti için radikal bir anlayış çıkaracak bu coniler.Onun için topa felan para harcamamak gerek.

Bize gelirsek bizim klasik tasarım bile olsa tank açığımız çok.Ben olsam elimde hazır halde Leopard2'den iyi Altay var. Buna 1500hp motor bulur beklemeye geçerdim.
Altay block2 güncellemesini ise ; ABD'nin ortaya atacağına inandığım radikal tank konseptine göre dizayn ederim.

Adamlar daha yeni amfibiler için hafif tank geliştirdi.

Amfibik muharebede tankın esprisi şudur. Bu kuvvetlerin esprisi ana çıkarma ve kargo gemileri için iskele başı kazanmak olduğundan , amfibik harekaat alanı da tank tanka muharebeye mahal verecek manevra alanına sahip olmadığından, bu tip muharebelerde tank toplarının sabit mevzilere mobil ateş gücü sağlama niteliği önem kazanıyor. Bu nokta da da kuvvetler bu işi daha az maliyetle ve kolay yapacak, ömttza ve hafif tanklara yöneliyor.  Mesela çin bu iş için yeni bir tank yaptı. Type 15 tankı ;

Error 404 (Not Found)!!1

Mesela şöyle bir tankta var. Vt-4/Mbt-3000 diye de geçiyor. Altay ile nerdeyse birlikte tanıtıldı.Şimdiden 2 ülkeye ihraç edildi. Bence ismi fakir adamın modern tankı. Çünkü Rus/çin 125mm top kullanıyor. Deliş gücü L/55'in bir altı. 1300 hp ekonomik motor var ve modern sistemler + 1300 hp'nin taşıyabileceği en son radde zırh ile makul bir fiyata sunuyor bunu. Zaten kendine rakip leo 2a4 ve m1 leri belirlemiş. Gayette etkin. Daha da satar bence.

-----------------------------

Diğer yandan daha önce altay yerine K2 alalım vb. laflar duydum. Arkadaşlar K2 Altay'ın direk eş değeri bir tank değil. Altay K2'den özellikle zırh konusunda çok daha ileri de bir tank. K2, type-10 gibi tanklar karşılarına çıkacak tankların kesinlikle rus ekolü 125 mm olacağını düşündüğünden ve bu tankların deliş gücü belli olduğundan daha makul zırhlı tanklar.

Altay'ın şu anda dünyadaki doğrudan eşdeğeri, Leopard 2a7 ve belkide m1a2 v3 sep felandır oda du zırhlı ve du mermiler kullanan versiyonudur. Amerika'nın tank konusundaki sessizliğinin nedeni ise bariz. Amerika Tank Yapmayı Bilmiyor.

M1 abrams'ı Almanlara tasarlattılar (mbt-70), ekledikleri zırhı ingilizlerden aldılar (cobham), top ve mühimmat Alman (120mm l/44-Dm serisi üzerinden geliştirme), Mobilite desen 1500 hp dizel motor geliştiremeyip türbin motoru geliştirdiler. Bir ara gururlarını kırıp Alman mtu turbodizel koyalım dediler onda bile verim alamadılar.

Ha bence aktif koruma sistemini de yaparlardı ama zaten trophy'i İsraille ortak geliştirmişlerdir.  M1A3'ü ne zaman görürüz ? Çin kendi armata'sını yaptığında. Amerika bence şu an Rusya ile tank tanka gelebilecek bir çatışma öngörmüyor. Daha çok O çinle uğraşırken Avrupanın Rusya ile mücadele edeceği ön görülüyor.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2835 : 08 Ağustos 2020, 19:04:56 »
" ABD tank yapmayı bilmiyor."

Battlestar hocam 2-3 sene içinde ABD öyle bir tank(devrim yaratacak bir konsept) yapacak ki bu sözünüzü size hatırlatacağım😎😎😎

Tank yapamayacak neyi var bu conilerin anlamadım ki.

Sanki Malezya'dan bahsediyorsunuz. ABD'nin tank yapmamasının tek nedeni ; karşısında yeni bir tank yapmaya değer düşman tankı olmamasıdır.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #2836 : 08 Ağustos 2020, 19:11:24 »

Battlestar hocam 2-3 sene içinde ABD öyle bir tank(devrim yaratacak bir konsept) yapacak ki bu sözünüzü size hatırlatacağım😎😎😎

Sanki Malezya'dan bahsediyorsunuz. ABD'nin tank yapmamasının tek nedeni ; karşısında yeni bir tank yapmaya değer düşman tankı olmamasıdır.

Ruslarin t95 black eagle'i vardi. 1995'te envantere sokmayi planladiklari. 1991'de sovyetler dagildi. 😆

O tank bugun, armata oldu. 30 yil sonra. Gün dogmadan neler dogar.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2837 : 08 Ağustos 2020, 19:29:59 »

Tank yapar tabi neden yapmasın. Alır mtu 1600 hp'yi adını değiştirir, alır rheinmetall 130mm l/51 topunu alır ismini değiştirir. Al sana m1a3 Terminatör.

Amerikanın iyi tank yapamamasının nedeni, Mtu 1500 hp eşdeğeri ve üstü dayanıklı turbodizel yapacak ve rheinmetall 120 mm 55 kalibre eşdeğeri dayanımda, isabette top yapabilecek, malzeme işleme, test ve karışım bilgisine sahip olmamalarıdır.

Evet adamlar teknoloji ağacının büyük kısmını araştırmış ama onlarda da bir kısım eksik işte. Parayla alamazlar mı ? Alamazlar. Çünkü bu Almanların ticari bir sırrıdır. Bunu Amerikalılara verirlerse şirketin gelirleri yarı yarıya düşer.

Elektrik motorları, railgunlar tanklarda kullanılmaya başlandığında Amerikan tanklarından bahsetmeye başlayabiliriz.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2838 : 09 Ağustos 2020, 02:20:18 »
Bence, tankın devri bitmedi, sadece günün koşullarına göre yeniden şekillenme döneminde. Tabi soğuk savaş yok, öncelik güvenlik değil ekonomi de olduğu için bu değişim biraz uzun sürecek gibi. Ben bu uzun süren boşluğun size tankların gereksiz olduğu hissini uyandırdığını düşünüyorum.

Yoksa teknolojik olarak, silah, zırh, tahrik, elektronik sistem bileşenlerinde yeni gelişmelere gebe zamanımız.

Elektrikli tahrik, manyetik zırh, aktif koruma, kamuflaj, insansız otonomi, yeni atış kontrol teknikleri, elektro manyetik silah, lazer silah sistemi v.s v.s büyük, devasa, devrim niteliğinde teknolojiler çalışılıyor şu an. Bunlar olgunlaştıkça tanklarda şekil değiştirip yoluna devam edecek gibi.

Belki de geliştirilecek yeni nesil tanklar basit kullanım ve kolay tedarik imkanları sayesinde, eskiden sadece düzenli ordularda kullanılan tanklar artık vekalet savaşlarında vekil güçlerce yada milislercede kullanılır hale gelecek ve daha da yaygınlaşacaklar.

Bir düşünün, eskiden aklınıza gelirmiydi jandarma ve poliste bu kadar zırhlı araç, hava aracı olabileceği. Şu an polis ve jandarmada sikorski heli, atak heli ve bir sürü zırhlı araç var. Belki Altay üretilse, Altay tank da verilecek polis ve jandarmaya.

Abd en son planda avrupadan tankları çekemedi. Bırakın çekmeyi, belarus, ukrayna, romanya v.s için sayısını artırdı. Tasarruf için sadece, tankları avrupada  depoladı, personeli abd de tuttu. Kriz olursa ab ülkeleri ilk etapda kendi personeli bu araçları kullanabilecek, yada abd den personel gelecek.
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2020, 02:28:43 Gönderen: Alpars »

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2839 : 09 Ağustos 2020, 10:49:48 »
Bence, tankın devri bitmedi, sadece günün koşullarına göre yeniden şekillenme döneminde. Tabi soğuk savaş yok, öncelik güvenlik değil ekonomi de olduğu için bu değişim biraz uzun sürecek gibi. Ben bu uzun süren boşluğun size tankların gereksiz olduğu hissini uyandırdığını düşünüyorum.

Yoksa teknolojik olarak, silah, zırh, tahrik, elektronik sistem bileşenlerinde yeni gelişmelere gebe zamanımız.

Elektrikli tahrik, manyetik zırh, aktif koruma, kamuflaj, insansız otonomi, yeni atış kontrol teknikleri, elektro manyetik silah, lazer silah sistemi v.s v.s büyük, devasa, devrim niteliğinde teknolojiler çalışılıyor şu an. Bunlar olgunlaştıkça tanklarda şekil değiştirip yoluna devam edecek gibi.

Belki de geliştirilecek yeni nesil tanklar basit kullanım ve kolay tedarik imkanları sayesinde, eskiden sadece düzenli ordularda kullanılan tanklar artık vekalet savaşlarında vekil güçlerce yada milislercede kullanılır hale gelecek ve daha da yaygınlaşacaklar.

Bir düşünün, eskiden aklınıza gelirmiydi jandarma ve poliste bu kadar zırhlı araç, hava aracı olabileceği. Şu an polis ve jandarmada sikorski heli, atak heli ve bir sürü zırhlı araç var. Belki Altay üretilse, Altay tank da verilecek polis ve jandarmaya.

Abd en son planda avrupadan tankları çekemedi. Bırakın çekmeyi, belarus, ukrayna, romanya v.s için sayısını artırdı. Tasarruf için sadece, tankları avrupada  depoladı, personeli abd de tuttu. Kriz olursa ab ülkeleri ilk etapda kendi personeli bu araçları kullanabilecek, yada abd den personel gelecek.
Tank lüks villada yaşayan metres gibi... Lazım olduğunda aksilikler yaşatabilir. 
Polis ve jandarmadaki o zırhlı araçlar,  helikopterler falan kısmına hiç girme hepimiz bunun amacinin TSKnin tek ağır zırhlı güç olmasını engellemek olduğunu biliyoruz. TSKya bir gözdağı gibi düşünüyorum aksini iddia edenlerle tartışabilirim. Ben tankların devrinin bittiğini düşünenlerdenim. Ha seninde dediğin gibi bu direk tankları çöpe atalım anlamına gelmiyor. Artık tanklar sadece 4-5 km menzile atış sağlayan hantal demir yığınları olmaktan çıkmalı. Daha farklı donanımlarla farklı görevlerde icraa etmeli.
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2020, 10:51:29 Gönderen: Tong Yabgu »