Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 970899 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2820 : 08 Ağustos 2020, 01:02:05 »
Fakat en kötü gecikmiş Altay bile, leo dan, m1 den iyidir.

Yerli yerli yerli başka çaremiz kurtuluşumuz yok ki!

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2821 : 08 Ağustos 2020, 02:15:08 »
Ben hiç yapılmamasından yanayım. Elin Koreli’si bizim 5-6 katımız kişi başı geliri olan ülke, Dünyanın en iyi tanklarından birini 8-8.5 milyon dolara üretecek; Biz Altay’ı 15.5 milyona yapacağız. Kimbilir Akkor’du vesaireydi daha neler eklenecek maliyete. Bu kadar da fark olmaz ki! Birilerini zengin edeceğiz diye devlet malı bu kadar peşkeş çekilmezki! Hem de tankların savaş alanındaki vaziyeti ortadayken. En Son Fırat’ın doğusunda yarım kalan harekatta Hiç tank kullanılmadı. Suriye’nin tank kaybına bakın İdlib de. Biz hala tank diye tutturmuşuz. Yazık değil mi o tankların içindeki gençlere? Çok lazımsa eldekileri yenileyin. Daha olmadı 250 tane K2 alın tanesi 8.5 milyondan.
Nasıl olsa ordunun alacağı ve envanterine katacağı son tank olacak bunlar. Boşuna yapmaya çalışıp parayı çöpe atmayalım derim. Tanklara harcayacağımız parayı Fırtına 2 obüslerine ve bu obüslerde kullanılabilecek hassas güdümlü 60-100km menzilli HVP hyper-velocity-projectile mermilerine harcayalım derim. Bora füzesini terminal safhada hipersonik ve 500+ km de hareketli hedefleri vurur hale getirelim derim. Bir an önce Hürjet ve MMU yu yapalım, bunlara motor hazırlayalım derim.
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2020, 02:36:48 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 255
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2822 : 08 Ağustos 2020, 04:50:41 »
Ben hiç yapılmamasından yanayım. Elin Koreli’si bizim 5-6 katımız kişi başı geliri olan ülke, Dünyanın en iyi tanklarından birini 8-8.5 milyon dolara üretecek; Biz Altay’ı 15.5 milyona yapacağız. Kimbilir Akkor’du vesaireydi daha neler eklenecek maliyete. Bu kadar da fark olmaz ki! Birilerini zengin edeceğiz diye devlet malı bu kadar peşkeş çekilmezki! Hem de tankların savaş alanındaki vaziyeti ortadayken. En Son Fırat’ın doğusunda yarım kalan harekatta Hiç tank kullanılmadı. Suriye’nin tank kaybına bakın İdlib de. Biz hala tank diye tutturmuşuz. Yazık değil mi o tankların içindeki gençlere? Çok lazımsa eldekileri yenileyin. Daha olmadı 250 tane K2 alın tanesi 8.5 milyondan.
Nasıl olsa ordunun alacağı ve envanterine katacağı son tank olacak bunlar. Boşuna yapmaya çalışıp parayı çöpe atmayalım derim. Tanklara harcayacağımız parayı Fırtına 2 obüslerine ve bu obüslerde kullanılabilecek hassas güdümlü 60-100km menzilli HVP hyper-velocity-projectile mermilerine harcayalım derim. Bora füzesini terminal safhada hipersonik ve 500+ km de hareketli hedefleri vurur hale getirelim derim. Bir an önce Hürjet ve MMU yu yapalım, bunlara motor hazırlayalım derim.

Peşkeş kanıtlanmadı, o yüzden o konuda fikir yürütmeyeceğim. Diğer konularda hak veririm. Tanklar gerekli olsa bile mevcut tasarımları ile ne kadar gereklidir? Bence mevcut tanklar gerekli değiller.

Tankları siper silahı (uzaktan ateş desteği sağlasın diye) olarak kullandık. Madem öyle olacaktı, 6x6 veya 8x8 lere M48'lerden çıkma topları otomatik dolduruculu şekilde monte et, öyle kullan. Al sana siper tankının kralı.

Açık araziye tank çıkaramıyoruz, çünkü tepesine füze yağıyor. Şehre sokamıyoruz, çünkü şehrin dar sokaklarına girince tankı oradan sağ çıkartmak dert. Kala kala sipere koyup ateş destek vasıtası olarak kullanmak kalıyor. Düzenli ordular muhtemelen ona da izin vermezler de neyse...

Durum sizce de çok saçma değil mi? Bence öyle.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2823 : 08 Ağustos 2020, 09:55:15 »
Hocam tank motoru kavramı sadece "günümüzde  tankların etkinliği azaldı,tanka gerek yok"  tartışmasına takılıp kaldı.
Nerdeyse herkes motora bile gerek yok kıvamına geldi.
Orada ben tank motoru kavramıyla "bu iş zor , birşeyler üretmeden kaçıverelim" bu zorluktan aşamasına geldiğimizi görüyorum.

Gerçeklerden kaçıyoruz.1500hp motor yapamıyoruz , "Aman zaten 60 tonluk tanklara gerek yok"diyoruz , stovl uçak bulamıyoruz"Aman biz de İha kaldırıveririz" diyoruz...

Herşeyde bu kolaylığa kaçmak temel stratejimiz oldu. Ben bundan şikayetçiyim...
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2020, 09:56:35 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2824 : 08 Ağustos 2020, 10:11:31 »
1500 bg motor ve güç grubu üretiminden vazgeçmeyelim arka planda üretimi çalışmaları devam etsin. Elde edilen teknolojik birikimi başka yerde kullanırız. Ama doktrinde değişmesi lazım bence. Ağır araçlardan ziyade çevik otonom asker zayiatı az olacak şekilde bir düzene geçsek olmaz mı. Hatta kara birliklerine insansız hava araçlar
ı da ilave edilsin.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 255
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2825 : 08 Ağustos 2020, 13:28:32 »
Hocam tank motoru kavramı sadece "günümüzde  tankların etkinliği azaldı,tanka gerek yok"  tartışmasına takılıp kaldı.
Nerdeyse herkes motora bile gerek yok kıvamına geldi.
Orada ben tank motoru kavramıyla "bu iş zor , birşeyler üretmeden kaçıverelim" bu zorluktan aşamasına geldiğimizi görüyorum.

Gerçeklerden kaçıyoruz.1500hp motor yapamıyoruz , "Aman zaten 60 tonluk tanklara gerek yok"diyoruz , stovl uçak bulamıyoruz"Aman biz de İha kaldırıveririz" diyoruz...

Herşeyde bu kolaylığa kaçmak temel stratejimiz oldu. Ben bundan şikayetçiyim...

50 Defa yazdım, bu sonuncu olsun. 3-5 Yıl içinde kara araçları için milli güç paketi sorunumuz kalmayacak. Kimsenin kaçtığı yok. 60 Yıl önce başlanması gereken işlere, Alaman'dan ambargo yiyince başladığımız için zaman sıkışması yaşıyoruz.

STOVL uçaklara gelince, zaten pratikte 1 tane var. F-35 B. Adam vermiyor, ileride verse de çok sıkı şartlar ister muhtemelen.  Ve çok çok 5-10 tane falan verir.

Onun yerine İHA düşünmek kolaycılığa mı kaçmak oluyor? Biraz insaf yahu.
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2020, 13:34:04 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2826 : 08 Ağustos 2020, 13:46:13 »
Kolaycılık değil de hocam bize tır lazım , tır bulamayınca ;  " Aman tırı boşver , bizim pikapımız var nasılsa pikap da yük taşıyor" diyoruz.
İkisinin yaptığı iş aynı değil ki.
Bu benzetme sizin sanırsam bahsettiğiniz 1000hp'ye kadar yapılması düşünülen yerli güç paketi için de geçerli.
1000hp ile yapacaklarınız sınırlı.
1500 hp ve üstü güç paketini geliştirmeyi sadece tank için düşünmeyin , o Alaman deniz araçlarına "şimdilik " ambargo koymuyor ya ona da koyarsa ambargo , o zaman ne yapacağız?
1500hp üstü güç paketi geliştirmek deniz platformlarında da kullanılır imkan sağlar bize.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2827 : 08 Ağustos 2020, 14:49:24 »
Arkadaşlar, sabredemedim yazmak istedim . Ama geçtiğimiz günlerde önemli bir gelişme oldu ve Rheinmetall 130 mm L/51 topu tak diye Ruslara gösterdi.

Error 404 (Not Found)!!1

Ben bunu zaten size daha önce mgcs projesinde defalarca anlatmıştım. Ama kötü bir gelişme yaşandı. Biz bu yeni topu Challenger 2 üzerinde gördük. Challenger 2 Ömür Uzatma Projesinde muhtemelen kullanılacak. Muhtemelen Challenger 3'te de. Dua edelimde mtu temelli motor eklemesinler. Eğer bu da olursa İngiltere ve doğal olarak İtalya'da tank konusunda yani kısaca tüm batı ekolü Almanya'nın eline bakar.

Kısaca bekleyeceğiz ve göreceğiz. İnsansız bir kule ile Leopard tankı birim başına düşen zırh korumasından hiçbirşey kaybetmeden  bir 10 ton daha hafif olabilirdi. Ancak şimdi bir de motoru 1500 hp değil 1600 hp olacak. Yani bu ekstra zırh demektir. Ki hali hazırda Leopard 2a6 dünyanın en iyi zırh kombinasyonuna sahip tankıdır.

---------------------------------------------------

Şimdi bir de diğer tarafa bakalım diğer tarafta da bu var ;

Error 404 (Not Found)!!1

Şu an maliyeti düşünülünce dünyanın en iyi tankı. Tahminim şu an üstünde 1350 hp civarı bir motor var. 1500-2000 hp motoru yüklenince zırh gücü artacaktır ve 152 mm'lik yeni topu ile de Mgcs'yi delmeye çalışacak .

Kısaca gelecekteki tank dengesini  Mgcs'nin insansız 130 mm kule ve +100 hplik motoru ile kazanacağı ağırlık avantajının zırhına olacak etkisi ve bunu 152 mm apfsds'in delip delemeyeceği ve rheinmetall 130mm apfsds'in 2000 HP motorlu armata'nın kazanacağı ağırlık avantajı ile geliştireceği armata zırhına olacak etkisine göre şekillenecek. Tabi birde eğer Ruslar modernizel T-72'ler ve t-90'larındaki alt sistemleri kullanarak bunları armata'ya çevirebilirlerse çok büyük bir avantaj sağlarlar.

-------

Tabi birde tartışma olacak ileride daha düşük beygirli motor daha düşük zırhlı modüler insansız kule zırhı vs daha yüksek maliyetli yüksek beygirli motor + daha yüksek zırhlı insansız kule tartışması olacak.

Örn :

1300-1500 hp motor + Daha az zırhlı kule + düşük maliyet vs. 1600-2000 hp + Daha çok zırhlı kule + yüksek maliyet.

--------------------------

Peki Türkiye Ne Yapmalı ?

Türkiye herşeyden önce çok hızlı bir şekilde Leopard 2a4'lere era modernizesinden geçirmemiz lazım. Bu her durum için ortak çözüm.

Daha sonra tank ekolümüze karar vermemiz lazım. Normalde her türlü batı ekolünü seçmemiz lazım. Ancak böyle bir durumda bizim abd gibi 2000 modern batı tarzı amt yapmamız lazımdır ki bu bizim için hiç hesaplı olmaz.

O zaman bizim batı ekolü ama doğu tarzı bir tanka ihtiyacımız var. Çünkü bir çok cephede çok sayıda tank tutması gereken, sıcak bir coğrafyada yaşayan bir ülkeyiz. Keza Türki devletlerinde böyle bir tanka ihtiyacı var.

-----------------------

Toparlarsak, bizim öyle bir şasi üretmemiz lazımki şu an 1300 hp airete motoru + Challenger 2 şanzımanına uygun, 120 mm insansız kule taşıyan 65-70 km/s yapabilecek kadar personel bölgesi odaklı zırhlandırmaya sahip bir tank olmalı.

Ancaaaakkkkkk

Çok önemli bir konu var. Biz şimdi böyle bir tank yapsak bile Rheinmetall 130mm ve Armata'nın 152mm 'liği bu tankı delecektir. O zaman ne yapacağız tank topumuzu geliştireceğiz ve daha fazla zırh için tank motorunu genişleteceğiz.

Normalde 6 portör tekerli daha kısa bir tank daha mantıklı daha az yüzey daha az zırh gereği ve daha fazla hız demek. Ama biz bu ihtiyaç hasıl olup 1500 hp motor+yeni topu bulduğumuzda yeni bir tank üretemeyiz. Varolan altayları modernize etmemiz lazım. O yüzden buna müsait bir şasi ve altyapıya sahip olması lazım.

Tabi görünen odur ki İngiltere ve Almanya bu alanda işbirliğini sürdürürse bizim tek şansımız, türbin temelli elektrik motorları ve elektromanyetik tank toplarına yönelmektir. Yoksa belki bu nesli kurtarırız ancak Altay gelecek nesilde mantıklı bir tank olmaz.

Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2828 : 08 Ağustos 2020, 15:08:53 »
Yahu halen Rheinmetall 130 mm ve armata 152 mm bu tankı delecektir diyorsun ya pes doğrusu.
Endüstri 4,0  konuşuluyor, yapay zeka konuşuluyor artık. Ne ala tanka  karşı tank mı kalacak? Boş işlere harcanan boşa zaman, emek ve para...
Geçmişten kopup geleceğe bakın artık. Savaş taktikleri sabit kalmıyor, teknoloj ile paralel olarak gelişiyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 255
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2829 : 08 Ağustos 2020, 15:38:05 »
Kolaycılık değil de hocam bize tır lazım , tır bulamayınca ;  " Aman tırı boşver , bizim pikapımız var nasılsa pikap da yük taşıyor" diyoruz.
İkisinin yaptığı iş aynı değil ki.
Bu benzetme sizin sanırsam bahsettiğiniz 1000hp'ye kadar yapılması düşünülen yerli güç paketi için de geçerli.
1000hp ile yapacaklarınız sınırlı.
1500 hp ve üstü güç paketini geliştirmeyi sadece tank için düşünmeyin , o Alaman deniz araçlarına "şimdilik " ambargo koymuyor ya ona da koyarsa ambargo , o zaman ne yapacağız?
1500hp üstü güç paketi geliştirmek deniz platformlarında da kullanılır imkan sağlar bize.

Yok, 1500 HP dahil kara platformlarında güç paketi sorunu çözülecek. Deniz motoru yapmak daha kolay. Ve aslında seçenek de çok orada.

130 mm Top muhabbetine ise sadece gülüyorum. Ben diyorum, "artık tanka her yönden yani 3D saldırı geliyor", adam hala xy düzleminde kalıp topla tank delme derdinde!

ATGM-122 mm güdümlü sakarya-155 mm güdümlü topçu mermisini vs havadan yağdırmayı geçtim, tanklara havadan sabot, hem de güdümlü sabot yağdırmak bile artık çok kolay. Anlamıyor işte. O yüzden bu konuda tek kelime etmeyeceğim bundan sonra.
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2020, 15:40:58 Gönderen: merzifonlu »