Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 971015 defa)

metin62 (+ 1 Gizli) ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2780 : 30 Temmuz 2020, 20:16:45 »
Madem Altay tankinin gelecegi olmadigina Tanklarin da zamaninin gecmis olduguna dusunuyorsunuz,o zaman niye  ukrayna ,Rus.... tanklarinin pesinde kosup duralim sonra alinani da elden gecirelim. Madem ille bir miktar modernimsi bizi idare edecek tanka ihtiyacimiz var o zaman eldeki tanklardan iyi durumda olan Leoparlari yerli kitler ile modernlestir ,M60A3 lerin bir kismina da ne yapabilirsek yapalim.Ama el alemden satin alinacak para ile tekerlikli uzerinde 105 mm topu olan yerli urunlere niye  yonelmiyoruz .Bu araclar hem daha suratli ve oynak tanka karsi ,havadan da tasinabilir, amfibi kuvvetler de kullanabilir. En olsam oturup yeni konsept doktrinler uzerine kafa yorarim.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2781 : 30 Temmuz 2020, 20:20:30 »
Doğru söylüyorsunuz hocamda Altay yok ortada 2-3 senede olmayacak yazın bunu. Yapacak başka çare kalmadı şuan bir savaş çıksa adamlar en modern tanklar ile gelirken bizim elimizde sabralar leolar olacak. Bu Lamborghini ile Honda'nın kapışması gibi bir şey. Çoktan bu sorunların çözülmesi lazımdı maalesef.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2782 : 30 Temmuz 2020, 20:37:30 »
Madem Altay tankinin gelecegi olmadigina Tanklarin da zamaninin gecmis olduguna dusunuyorsunuz,o zaman niye  ukrayna ,Rus.... tanklarinin pesinde kosup duralim sonra alinani da elden gecirelim. Madem ille bir miktar modernimsi bizi idare edecek tanka ihtiyacimiz var o zaman eldeki tanklardan iyi durumda olan Leoparlari yerli kitler ile modernlestir ,M60A3 lerin bir kismina da ne yapabilirsek yapalim.Ama el alemden satin alinacak para ile tekerlikli uzerinde 105 mm topu olan yerli urunlere niye  yonelmiyoruz .Bu araclar hem daha suratli ve oynak tanka karsi ,havadan da tasinabilir, amfibi kuvvetler de kullanabilir. En olsam oturup yeni konsept doktrinler uzerine kafa yorarim.

Tanklar ise yariyor yaramiyor tartismasina girmiyorum, karsimdaki herkeste bolca var ise ve herkes bunlari denize atip suni mercan kayaligina cevirmiyorsa bir sebebi olmali..

Benim icin en temel sorun elde dogru durust tank olmamasi ve bunun en kisa surede cozulmesi. Yani ilk isterim tank ve sure, hersey ondan sonra ikinci-ucuncu planda

Eger eldekiler elden gecirip karsimizdaki tehditlere karsi basarili olacaksak tamam.

Varolus mucadelesi bu, herseyden kisar parayi bulurum..Sahsi kanatim Turkiyenin GSMH'sinin yuzde 5 ile 7 sini savunmaya harcamasi gerektigidir..3 5 koprumuz az olsun

Karar verici ben olsam
1) Elden gecirilmesi mumkun olan her tanki elden gecirim
2) Acil olarak en az 250 tane hazir alirim
3) Eldeki aracari nasil daha verimli hale getirmeye bakarim, ustune birden fazla silah koyarak, ornek Ruslarin Terminatoru..
4) Altay ihalesini iptal edip elime 3 senede hazir mal koyabilene veririm. Tek bir firma yapamiyorsa bunu konsorsiyuma veririm. 3 senede veremezlersede bir daha bende ihale falan alamazlar
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2020, 20:54:22 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2783 : 30 Temmuz 2020, 20:39:42 »
Doğru söylüyorsunuz hocamda Altay yok ortada 2-3 senede olmayacak yazın bunu. Yapacak başka çare kalmadı şuan bir savaş çıksa adamlar en modern tanklar ile gelirken bizim elimizde sabralar leolar olacak. Bu Lamborghini ile Honda'nın kapışması gibi bir şey. Çoktan bu sorunların çözülmesi lazımdı maalesef.

Şu an bir savaş çıksa kimse bize karşı tankla saldırmaz. Saldırsa bile biz de tankla karşı koymayız. Unutun artık tanka karşı tank savaşını. Yok artık öyle bir şey. Tarih oldu. 21. yüzyılda yaşıyoruz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2784 : 30 Temmuz 2020, 21:12:38 »

Şu an bir savaş çıksa kimse bize karşı tankla saldırmaz. Saldırsa bile biz de tankla karşı koymayız. Unutun artık tanka karşı tank savaşını. Yok artık öyle bir şey. Tarih oldu. 21. yüzyılda yaşıyoruz.
Çok doğru.
İlle tank olacaksa kuvvetin elinde; hazır Leopard 2a4 leri modernize ederek açık kapanabilir. Adet yetmiyorsa m60’lar modernize edilebilir.
İleri dönük olarak ise ; artık “atgm avı“ olacak alet yapmaktan ziyade hafif , hareket ve tahrip kabiliyeti yüksek seçeneklere odaklanmamız gerekir. 70-100km menzilli hassas güdümlü uzun namlulu 155mm hipersonik topçu silahları (hypervelocity projecile) daha etkin olacaktır.
Norveç’in “Nammo” , BAE Systems ‘in HVP mermileri ramjet destekli mermiler olarak 100km ötedeki hedefleri hassas vurabilmektedir.

https://www.armytimes.com/news/your-army/2020/02/19/the-army-will-need-new-units-to-man-new-weapons-systems/
https://www.baesystems.com/en/product/hyper-velocity-projectile-hvp

https://nationalinterest.org/blog/buzz/mach-73-bullets-us-navy-tested-hypervelocity-cannon-round-41022

https://www.thedrive.com/the-war-zone/21531/yes-this-is-a-ramjet-powered-artillery-shell-and-it-could-be-a-game-changer
https://taskandpurpose.com/military-tech/army-extended-range-cannon-artillery-ramjet-rounds
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2020, 21:15:25 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #2785 : 30 Temmuz 2020, 21:24:49 »

Tanklar ise yariyor yaramiyor tartismasina girmiyorum, karsimdaki herkeste bolca var ise ve herkes bunlari denize atip suni mercan kayaligina cevirmiyorsa bir sebebi olmali..

Benim icin en temel sorun elde dogru durust tank olmamasi ve bunun en kisa surede cozulmesi. Yani ilk isterim tank ve sure, hersey ondan sonra ikinci-ucuncu planda

Eger eldekiler elden gecirip karsimizdaki tehditlere karsi basarili olacaksak tamam.

Varolus mucadelesi bu, herseyden kisar parayi bulurum..Sahsi kanatim Turkiyenin GSMH'sinin yuzde 5 ile 7 sini savunmaya harcamasi gerektigidir..3 5 koprumuz az olsun

Karar verici ben olsam
1) Elden gecirilmesi mumkun olan her tanki elden gecirim
2) Acil olarak en az 250 tane hazir alirim
3) Eldeki aracari nasil daha verimli hale getirmeye bakarim, ustune birden fazla silah koyarak, ornek Ruslarin Terminatoru..
4) Altay ihalesini iptal edip elime 3 senede hazir mal koyabilene veririm. Tek bir firma yapamiyorsa bunu konsorsiyuma veririm. 3 senede veremezlersede bir daha bende ihale falan alamazlar

Bize karsi tank kullanacak tek ulke Yunanistan. 10 yil once almis o tanklari. Parasini odemis almis, ne yapsin kullanir tabi.

Biz diyoruz ki 10 yil once bi projeyi tamamlayip seri uretime gececektin. 1000 tank hocam. Bugun seri uretime gecsen son tank envantere 2030'da girer! Fiyati da mechul.

Bir kez daha tanklarin devri kapandi. Tank 2000 projesi basariya ulasamadi, o dosya kapandi.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2786 : 30 Temmuz 2020, 22:57:19 »
Ben olsam oñce bu Altay projesini rezil edenlerin tespiti için komisyon kurar hapis cezası veririm.

Altay projesini iptal edelim diyen arkadaşlar , eski ihaleyi bok edenleri falakaya yatırmadan bu iş olmaz...🤬🤬🤬🤬

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2787 : 30 Temmuz 2020, 23:01:32 »
Ben olsam oñce bu Altay projesini rezil edenlerin tespiti için komisyon kurar hapis cezası veririm.

Altay projesini iptal edelim diyen arkadaşlar , eski ihaleyi bok edenleri falakaya yatırmadan bu iş olmaz...🤬🤬🤬🤬

Bedel odemeleri konusunda sanirim herkes hemfikir..

Yasa disi bir islem varsa hukuken, yoksa bile bu kadar bulastirdiklari icin profesyonel olarak bedel odemeleri lazim
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2020, 23:09:00 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2788 : 31 Temmuz 2020, 00:11:19 »

Mesela kimi ? Siyasete giriyor diye hata yapanları değilde hataları konuşup duruyoruz. Bu ülkede tanrı kategorisinde eleştirilemez insanlar var. Hatayı onlar yapınca malum şamarı kendimize vuruyoruz. Bedel mı ödeteceksin? Dur dostum döner dolaşır yine bize monte olur o bedel burası Türkiye... Tek hatali biziz cunki duzgun biz tankimiz olsun istedik ne haddimize ise :D
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2020, 00:13:45 Gönderen: Tong Yabgu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2789 : 31 Temmuz 2020, 11:08:24 »
Kimi mi?

MTU 883 motorun prototip olarak seçilmesiyle birlikt aynı anda yerli güç grubu çalışmasını başlatmayan kimse ilk önce onu.

Tayyip Erdoğan 'a Altay prototipi gösterildiğinde , Erdoğan' ın " Bunun motoru Türk mü?" diye sormuştu.
Sorduğu kişi ne cevap verdi hatırlayan var mı?