Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 971198 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ankhises

• Ziyaretçi
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2770 : 30 Temmuz 2020, 01:00:04 »
Altay tankını üretsek bile artık bu tank dan ekmek yiyemeyiz. Zamanlama olarak kaybettik gibi. Avrupanın yeni nesil tankları çıkacak ve bunların Altay dan bazı üstün yanları olur diye düşünüyorum.

Mesela 140mm top, zırh, atış kontrol sistemi, kamuflaj v.s.

Dolayısı ilede alıcılar bu yeni teknolojili araçları tercih ederler biz de bakarız. Hatta korkum, Katar bile Altay almayabilir! Adam haklı ne diyecen. Geçti borun pazarı der çıkar işin içinden.
Fiyat etiketi doğruysa kimse almazdı zaten , eski kurla 15 milyon dolardı şimdi dolar euro almış başını gitmiş. Yarın sakallı yeni kura göre ihale bedeli tekrar gözden geçirilsin diyecek buda tankı birim fiyat en az 20 milyon dolarlara taşıyacak. Bizim tank satma potansiyelimiz ülke sayisi belli. Katar bmcye ortak diye birkaç tane göstermelik alır ama başkasına sanmıyorum satabilecegimizi.... Birde ulkeler bu tur yuksek paralar verdikleri seylerde garanti isterler. Bizim tankın motoru bile.muamma... Adamlara bunu anlatamazsın yarın birgün senden aldığı tankın motoru ambargo yese kendi ordusu yarim kalacak.
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2020, 01:02:21 Gönderen: Tong Yabgu »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2771 : 30 Temmuz 2020, 08:39:54 »
Yabgu hocam
+1

Haklısın fiyat uçuk.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2772 : 30 Temmuz 2020, 12:13:25 »
Artık bu ağır tank sevdasından vazgeçmek lazım gibi geliyor bana. Atgm ler o kadar gelişti ki , tankın belli ve zayıf yerinden vuracak şekilde tasarlanıyorlar.
Tankın hertarafını tonlarca aktif ve pasif zırhlarla dolduruyorsunuz. Ama tepesi zayıf. Atgm de tepesinden giriyor. Her tankın arkası en zayıf noktasıdır. Yarın tepesini güçlendirseniz, yeni bir atgm çıkar tankı arkasından vurur. Akkor gibi aktif koruma sistemleri de satürasyon saldırılarına ve güçlü sabot mermilerine karşı zayıf.
Belli şartlarda Harp meydanındaki tankın faydası bir gerçek. Ama bence götürüsü getirisinden fazla.
İstenilen ağırlıkta ve özellikte tankı yapmakta zorlanıyorsak ki motorundan ve şanzımanından  ötürü öyle görünüyor. Yerli imkanlarla üretilebilecek yeni bir tasarım şart artık. Yada çok miktarda Akkor korumalı orta tanklara yönelmemiz lazım.
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2020, 12:13:57 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2773 : 30 Temmuz 2020, 12:25:05 »
Artık bu ağır tank sevdasından vazgeçmek lazım gibi geliyor bana. Atgm ler o kadar gelişti ki , tankın belli ve zayıf yerinden vuracak şekilde tasarlanıyorlar.
Tankın hertarafını tonlarca aktif ve pasif zırhlarla dolduruyorsunuz. Ama tepesi zayıf. Atgm de tepesinden giriyor. Her tankın arkası en zayıf noktasıdır. Yarın tepesini güçlendirseniz, yeni bir atgm çıkar tankı arkasından vurur. Akkor gibi aktif koruma sistemleri de satürasyon saldırılarına ve güçlü sabot mermilerine karşı zayıf.
Belli şartlarda Harp meydanındaki tankın faydası bir gerçek. Ama bence götürüsü getirisinden fazla.
İstenilen ağırlıkta ve özellikte tankı yapmakta zorlanıyorsak ki motorundan ve şanzımanından  ötürü öyle görünüyor. Yerli imkanlarla üretilebilecek yeni bir tasarım şart artık. Yada çok miktarda Akkor korumalı orta tanklara yönelmemiz lazım.

+1
Yine başladık.  ;D 8)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2774 : 30 Temmuz 2020, 12:29:38 »
haklisin. Çoktandır dedim yine diyorum bana göre tank devri bitiyor bitmek zorunda... Tanktan sonra ne yapılmalı tartışılmalı...  70 tonluk hantal metal yığını ve saldırı menzili 6-7 km... Çok saçma... Çekirdek gibi atgm var karşıda hızlı manevra şart bu yüzdende palet yerine taktik tekerlekli ve klasik tankın vuruş gücüne sahip , y3ri geldiğinde alçak irtifa hava savunma yapacak , yeri geldiğinde keşif yapacak daha çok amaclı araçlar lazım. Har zaman savaş halinde değilsin,  baris zamanı 70 tonluk o tanklar yatacak boş yere masraf ne gerek var.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2775 : 30 Temmuz 2020, 15:30:36 »
Gelecek biraz şöyle...
Error 404 (Not Found)!!1
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2776 : 30 Temmuz 2020, 17:15:31 »
Belki kimse akıllıca bulmayacak ama  Altay olmadı diyelim bize tank vermediler en iyi çözüm hafif ruskiler ile aramız iyiken T-90MS almak. Hem ucuz hem ekonomiktir. Önceden de T-90MS alınması ile ilgili görüşümü yazdım herhalde. Ama benim aklımdaki çözüm bu T-90MS zaten iyi bir tank kendi sistemlerimizide ekleriz.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2777 : 30 Temmuz 2020, 17:20:12 »
Biz çocukken de 2020'lerde uzay yolculukları yapılıyordu Amerikan filmlerinde... Bunlar hep Cem Yılmaz tabiriyle Hollywood Effect...

Rahat olun bu tanklar 2050'yi görür... Sanki fütürist tank tasarlasak içini,motorunu yapabilecek mişiz gibi " bu tankların devri geçti" diyoruz.

Ben hep diyorum ABD sahaya sürmeden radikal bir tank yapılamaz.
Anca top 140 olur , kule insansız olur vs.
 ABD istese bizim devrim dediğimiz insansız tankı 10 sene önce sahaya sürerdi.
Onun için biz klasik tank tasarımımızı hele bir hayata geçirelim de fütürist tasarım sonraya kalsın...

Altay'a bu kadar yatırım ve en önemlisi 10 küsür yıl verdikten sonra tekrardan bulabileceğimiz 1200hp motor üzerinden tank tasarlamak çok kelle götürür.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2778 : 30 Temmuz 2020, 18:01:38 »
Belki kimse akıllıca bulmayacak ama  Altay olmadı diyelim bize tank vermediler en iyi çözüm hafif ruskiler ile aramız iyiken T-90MS almak. Hem ucuz hem ekonomiktir. Önceden de T-90MS alınması ile ilgili görüşümü yazdım herhalde. Ama benim aklımdaki çözüm bu T-90MS zaten iyi bir tank kendi sistemlerimizide ekleriz.

+1
Bunu baska bir konu basligi altinda yazmistim...Koskoca Turkiyenin cagdas savas ortamindaki tehditlere cevap verebilecek 170 kusur tanki var (modernize Sabralardan bahsediyorum)

80 kusur Leopar 2A4 modernize edilecek yapar 250 tane...saka gibi

Savasa girelim girmeyelim caydiriciligimizi buyuk olcude zedeleyen bir sey bu. Masa basinda da kaybettiriyor.

Sun Tzu'nun bir lafi var galiba savasa girmek zorunda kaldiysan zaten kaybettin demektir diye..

Biz de hazir ol cenge istiyorsan sulh-u salah demisiz

Altay olsun tamam ama, acil alim 250-500 arasi hazir alima gitmemiz lazim bence..

250 hazir alim +250 ortak uretim bile zorlanir icabinda..

Elektronigini, aktik-pasif savunma sistemlerini icabinda sen eklersin uzerine, o konuda deneyimimiz var..

Bakim-Onarim-egitim masraf zaman diyeceksiniz ama bunlarin hepsini bolca heba ettik simdiye kadar, onun icin biraz da buna gitsin bari elimizde gozle gorulur elle tutulur birsey olur..

Koreden mi alirsin, Japonyadan mi alirsin, Ukraynadan mi , Rusya dan mi Cinden mi Ingiltereden mi Italyadan mi artik orasi uzmanlarinin isi..
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2020, 18:22:13 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2779 : 30 Temmuz 2020, 20:02:26 »
Hazır alım tank , fiyat açısından en olumlusu olur. Hiç bir modern tank bizim Altay kadar pahalı olamaz.
Ukrayna yapabilip teslim edebilse Oplot-84 tankları 4.5 milyon dolar. 1 x Altay = 4 x Oplot-84
Bunları almayı düşünmüş bizimkiler bir ara!
Bunun gibi bir çok örnek vardır. (T-90MS fiyatında 2016 fiyatlarıyla 4.5 milyon dolar civarı)
Ama çözüm yerli bir çözüm olmalı.
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2020, 20:13:40 Gönderen: Yasar »