Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 984834 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2220 : 04 Şubat 2020, 22:04:08 »
Fatih Portakal bugün ana haberde "tank var motor yok" ... diye dalga geçti... Chp tank ihalesinin iptali başvurusu için ilk tankın üretilmesi gerek tarih olan Mayıs ayını bekliyor...
Ben hala ssm'nin mtu motoru konusunda neden bu kadar iyimser olduğunu merak ediyorum? Acaba bazı sözler mi verildi?
Yoksa seri üretim için mtu motorunun geleceği konusunda bu kadar gözü kapalı iyimser düşünmeleri çok mantıklı değil...

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2221 : 04 Şubat 2020, 22:27:48 »
Fatih Portakal bugün ana haberde "tank var motor yok" ... diye dalga geçti... Chp tank ihalesinin iptali başvurusu için ilk tankın üretilmesi gerek tarih olan Mayıs ayını bekliyor...
Ben hala ssm'nin mtu motoru konusunda neden bu kadar iyimser olduğunu merak ediyorum? Acaba bazı sözler mi verildi?
Yoksa seri üretim için mtu motorunun geleceği konusunda bu kadar gözü kapalı iyimser düşünmeleri çok mantıklı değil...
ne farkeder... Her yıl üzerimize oyunlar oynanıyor diyenler bu tankı yaparken bu ihtimalleri düşünmedi mi? Bu tank projesi 2000lerin ortasında başladı şuan 2020deyiz, o yıllarda milli tankı düşünenler milli motoru düşünmedi mi? Mtunun motoruyla mi gerdeğe girmeyi planladilar.  Mtu motor vermiyoruz diyince milli motora döndüler yahu en baştan şu motoru kendin yapmis olsan şuan elinde zaten bir motorun olacaktı.  Burda bas bas bağırıyoruz her işimiz yarım yamalak diye buda en güzel örnek işte... Motor sorunu çözülse tankı yapacak fabrika bile yok ortada lafa gelince harikayız tüy kondurmazlar,  asker tank yok diye ağlıyor derdimiz kanal İstanbul olmus 10 yıldır tank yapcaz. Neyse 500 lira dogalgaz faturası geldi sinirliyim zaten bu tank dahada kafamı bozuyor.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #2222 : 05 Şubat 2020, 10:43:59 »
İnşallah bmc bu motoru 2 3 seneye kalmadan yapar yoksa seçimlerde bir değişim ve ihale iptal olur

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2223 : 05 Şubat 2020, 12:40:43 »
Hocam anti tank füzeleri henüz top mermisinin yerini alıp envanterde depolanacak o miktarlarda taşınacak ve muhafaza edilebilecek kadar ucuz ve seri üretilebilir değil.

Onun dışında anti tank füzelerinin heat kabiliyetleri sabotlar kadar deliş sağlayamıyor. Ayrıca modern tanklar reaktif zırh, boşluklu zırh , farklı nitelikteki maddelerin karışımlarıyla oluşturulan reaktif zırhlarla ve bunların beraber olarak farklı stillerle kullanıldığında bu füzelere mukavemet gösterebilir.

Netteki eski nesil tanklara karşı şov yapan atgm'lerin ağırlık olarak yarattığı sahte yanılsamaya aldanmayalım.

Anladığım kadarıyla 2 tane karşı argümanınız var: a) ATGM'ler pahallı ve kolay üretilemiyor. b) Sabotlar kadar delici değiller.

a) Şu anki ATGM konseptinin sonucu olarak üretim adetleri kısıtlı. Bu nedenle şu anki şartlarda haklısınız. Ancak ana saldırı silahı olarak ATGM seçildiğinde, hacimli üretimin gereği olarak maliyetleri düşecektir.

b) Bu görüşünüze İsrail katılmıyor. En son yayınladıkları raporda Kornet'in delemeyeceği pasif zırh bulunmadığını yazmışlar. Eski tanklara karşı çoğunlukla eski ATGM'ler "show yaptı", hatırlatırım. Kaldı ki ATGM sabot gibi sadece yataydan (2 boyutlu) saldırmaz, 3 boyutlu saldırı zarfına sahiptir. Tepeden ve geriden de saldırabilir. Ruslar ayrıca decoy'lu ATGM sistemleri de geliştirdi. Bileşik savunma varsa, bileşik saldırı niye olmasın?

Tanklardaki toplar bu saatten sonra 6x6 araçlara konulup, çevik ateş destek unsurları olabilirler bence. O vasıtalarla da gerekirse sabot kullanabiliriz.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2224 : 05 Şubat 2020, 13:48:56 »
Hocam anti tank füzeleri henüz top mermisinin yerini alıp envanterde depolanacak o miktarlarda taşınacak ve muhafaza edilebilecek kadar ucuz ve seri üretilebilir değil.

Onun dışında anti tank füzelerinin heat kabiliyetleri sabotlar kadar deliş sağlayamıyor. Ayrıca modern tanklar reaktif zırh, boşluklu zırh , farklı nitelikteki maddelerin karışımlarıyla oluşturulan reaktif zırhlarla ve bunların beraber olarak farklı stillerle kullanıldığında bu füzelere mukavemet gösterebilir.

Netteki eski nesil tanklara karşı şov yapan atgm'lerin ağırlık olarak yarattığı sahte yanılsamaya aldanmayalım.

Anladığım kadarıyla 2 tane karşı argümanınız var: a) ATGM'ler pahallı ve kolay üretilemiyor. b) Sabotlar kadar delici değiller.

a) Şu anki ATGM konseptinin sonucu olarak üretim adetleri kısıtlı. Bu nedenle şu anki şartlarda haklısınız. Ancak ana saldırı silahı olarak ATGM seçildiğinde, hacimli üretimin gereği olarak maliyetleri düşecektir.

b) Bu görüşünüze İsrail katılmıyor. En son yayınladıkları raporda Kornet'in delemeyeceği pasif zırh bulunmadığını yazmışlar. Eski tanklara karşı çoğunlukla eski ATGM'ler "show yaptı", hatırlatırım. Kaldı ki ATGM sabot gibi sadece yataydan (2 boyutlu) saldırmaz, 3 boyutlu saldırı zarfına sahiptir. Tepeden ve geriden de saldırabilir. Ruslar ayrıca decoy'lu ATGM sistemleri de geliştirdi. Bileşik savunma varsa, bileşik saldırı niye olmasın?

Tanklardaki toplar bu saatten sonra 6x6 araçlara konulup, çevik ateş destek unsurları olabilirler bence. O vasıtalarla da gerekirse sabot kullanabiliriz.

A-) Sistemlerin içerikleri belli hocam. Füzenin alt sistemlerinin katma değeri top mermisinden fazla hangi ölçekte olursa olsun iki tip mühimmat aynı ölçekte üretildiğinde top mermisi daha ucuz oluyor. Birde şöyle birşey var internette top menzilleri 2-4 km olarak veriliyor ve füze menzili tabiki daha cazip geliyor çünkü özellikle nlos füzelerin menzilleri'de fazla. Ama hakikat öyle değil.  Tank topları daha uzak menzillere ateş edebiliyor. Ancak delme kabiliyeti azalıyor. O verilen menziil topun delme kabiliyetinin en yüksek olduğu değerde en uzak mesafeye kadar delebildiği km. Mesela L55 topu ve dm53 sabot mermisiyle 3. ve 2. nesil tankları daha uzaktan delmekte mümkün eğer gerekli tertibata sahipsen.

B-) İsrail böyle kesin bir kanıya varamaz. Çünkü dünyadaki tüm tankların zırh kalınlığı, karışımı ve içeriğini bilmiyorlar. Ayrıca merkava her ne kadar çok zırhlı bir tank olarak bilinse de zırh içeriği ve kalınlıkları o kadar iyi değil. Çeşitli zırh incelemelerini okursanız veya izlerseniz bunu görürsünüz. Nitekim  2006 lübnan savaşında ciddi bir şok yaşadılar bunun meyvesi olarak şu an trophy var. Bu zırh mühendisliği çok değişik bir şey.  Mesela o top attack olayını da şöyle bir noktaya kadar kompanse edebiliyorlar. Son nesil tankların son versiyonlarda tankların tavan zırhı kalınlaştırıldı bir boşluk bırakıldı ve üstüne reaktif zırh eklendi. Böylece gelen füze tandem başlıklı olsa bile öncül delici reaktifte kalıyor ardıl delici de boşluk zırhta etkisi azalıp alttaki kalınlaştırılmış zırhı aşamıyor. Kaldı ki sis havanı var, kaldı ki aktif koruma sistemi var. Bu kalınlaştırılmış tavan zırhı olayı altay'da da var yanlış hatırlamıyorsam.

Diğer yandan başka bir konu tank namlusundan atılan atgm'ler uzun yıllardır kullanılıyor ancak top mermisinin yerini alamıyor. Keza top mermileri'de en az füzeler kadar çeşitli amaç ve başlıklara sahip silahlar. Bunları sağlayan füze tiplerinin benzer maliyet etkinliğini sağlaması çok zor.

Şu anlık günümüz toplarının en büyük rakibi gelecekte görebileceğimiz railgun topları olacak ancak onlar için daha var.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2225 : 05 Şubat 2020, 18:10:51 »
İnşallah bmc bu motoru 2 3 seneye kalmadan yapar yoksa seçimlerde bir değişim ve ihale iptal olur

SSM ilk açıklamalarında "Sorun yok, hele ki 1.paket üretim için hiçbir aksaklık yaşanmaz" dedi. Sonra "Tedarik süreci devam ediyor,bu işler biraz zaman alıyor" dedi.
Daha sonra sorun olmadığı söylenen MTU motoru nasıl olduysa beklemeye geçti "Başka güç paketi kaynaklarını araştırıyor arkadaşlar" dedi.
Şimdi de chp ihalenin iptal edilmesi gerektiğini savununca " ihale iptal edilmeyecek milli olarak geliştirilen güç paketi beklenecek" dediler... Bunlar iş çetrefilli hale geldikçe saçmaladı iyice...

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2226 : 21 Mart 2020, 05:43:05 »
Corona virüs yüzünden bu tank yine ertelenir benden demesi... Adam tanka harcayacagi tüm parayı arsada dahil devletten aldığı halde bir şükredip başlamadı tanka la. Varlığını videolardan bildiğimiz güzelim tanktan soğuttular milleti... Bugün "Fatih İstanbulu fethetmek için yaptırdığı topları ustasına yani işin ehline döktürmüş, yanındaki yalakasina değil..." diye çok güzel bir laf duydum. Umarım tüm kendini Osmanlı torunu olduğunu iddia edenler bu güzel laftan feyz alıp torunu olduğunu iddia ettikleri gibi yaşarlar...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2227 : 21 Mart 2020, 10:19:05 »
Corona virüs yüzünden bu tank yine ertelenir benden demesi... Adam tanka harcayacagi tüm parayı arsada dahil devletten aldığı halde bir şükredip başlamadı tanka la. Varlığını videolardan bildiğimiz güzelim tanktan soğuttular milleti... Bugün "Fatih İstanbulu fethetmek için yaptırdığı topları ustasına yani işin ehline döktürmüş, yanındaki yalakasina değil..." diye çok güzel bir laf duydum. Umarım tüm kendini Osmanlı torunu olduğunu iddia edenler bu güzel laftan feyz alıp torunu olduğunu iddia ettikleri gibi yaşarlar...

Alman Leopard'ın ihracat piyasasında en büyük rakibi olacak tankı yapıp o tanka Alman motoru koymayı planlıyorsun. İç üretim için düşünsek yine Almanlar Leopard tankını doğuda kullanamazsın diyebilen bir ülkenin motoru bu. Açıkcası 120 mm L/55 topunun lisans altı üretimini verdiklerinde bir acaba deyip umutlanmıştım. Ancak Almanya bu tankın hem iç üretimini hemde ihracatını en son isteyecek ülkelerden birisidir. Zaten bu motoru bize yüksek sayılarda verebilecek olsa şimdiye kadar verirdi. Bu saatten sonrada verecek olsa da bizim aleyhimize olacak bir durum dışında vermez. Oda bizim işimize gelmez.

Farkındamıyız bilmiyorum ama biz bu tankı 5-6 senede sıfırdan ürettik ve 4 senedir üretemiyoruz. Hadi 1-2 sene olsa neyse de 4 sene ve 5. senede üretmeye dair planlar var. Arkadaşlar eğer biz bu olayın en başında buna malik olsaydık bu tank şu an üretimde olurdu.  Evet şu anki altay'a başka bir motor koyamayız , koysak bile tankın şu anki ağırlığı ile sabradan hallice challenger 2 gibi bir tankımız olur.

E ne yapabilirz veya ne yapabilirdik ?

1- İlk olarak bizim için mobilite mi önemli koruma mı ? Yoksa her ikisi de mi ?

2- Eğer Mobilite önemli ise bu iveco'dan veya İngilizlerden alacağımız motoru Altay şasisine uyarlayıp benzer alt sistemleri sadece zırh mekaniğini biraz değiştirmemiz lazım. Yani nedir zırhı biraz daha hafifletmemiz lazım. gerek yan zırhlardan kısılabilir, gerekse de era'dan kısıp bu rolü daha çok akkor/pulat'a yükleyip tankı hafifleterek mobiliteyi sağlamamız lazım.

3- Eğer zırh önemli ise yine aynı şekilde motoru entegre edip zırh korumasını aynı seviyede kılarsak tankın mobilitesi Sabra-Challenger 2 seviyesinde olacaktır. Buda stop gap bir tank için yeterlidir. İhracat'ı biraz ertelememiz lazım bu opsiyonda.

4- Eğer ikisi de önemli ise yapabileceğimiz tek şey var. Armata ekolü benim 3.5'ncu nesil olarak gördüğüm tank ekolüne geçmek. Kuleyi ince profilli 120 mm L/55 bir insansız kule ile kuşatıp (örnekteki gibi) ;

3 personelide gövdeye yerleştirip zırh ağırlığını bu bölgeye verip kuleyide sınırlı bir şekilde zırhlandırmak, çözüm olacaktır. Bunun içinde zaman lazım.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2228 : 02 Nisan 2020, 17:11:58 »
Arifiye'deki tank palet fabrikasının motor bölümündeki bir işçide corona virüs tespit edilmiş. Motor bölümü kapatılmış. Bu salgın askeri birliklerin yedek parça ihtiyacına da darbe vuracağa benziyor. Altay da kim bilir ne zaman üretime başlar?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2229 : 03 Nisan 2020, 00:54:31 »
Musti19 +1