Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 971134 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tabya

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #1950 : 13 Kasım 2019, 22:40:49 »
Kamu özel sektör işbirliği ''İş Yükü Paylaşımı Modeli' 'Amerikan askeri fabrikalarında uygulanan güzel bir model. Bizde uygulanıyor olsa idi Altay sürecinde yaşanan saçmalıkları yaşamazdık.

"Kamu özel işbirliği ile savunmada milli sinerji oluşur"
Askeri Fabrikalar Eski Genel Müdürü Murat Akkaya, “Savunma sanayinde küresel rekabet gücümüzü geliştirmenin gerekliliği olarak 'İş Yükü Paylaşımı – Birlikte Üretim Modeli' olmak zorunda” dedi.

KAYSERİ - Askeri Fabrikalar Eski Genel Müdürü Murat Akkaya, yapımı için BMC ile anlaşılan Altay Tankı’nı da örnek göstererek, kamu özel sektör işbirlikleri ile Türkiye’nin savunma sanayinde milli sinerji oluşturulabileceğini söyledi.

Askeri fabrikalarda uygulanabilecek işbirliği modeline yönelik Dünya'ya konuşan Akkaya, “Savunma sanayinde küresel rekabet gücümüzü geliştirmenin gerekliliği olarak 'İş Yükü Paylaşımı – Birlikte Üretim Modeli' olmak zorunda” dedi.

Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü (AFGM) 15 Temmuz Darbe Girişimi'nden sonra kuruldu ve 27 askeri fabrika buraya bağlandı. Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde ise Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ. (ASFAT) kuruldu. Murat Akkaya, kamu özel işbirliğinin tesis edilmesi amacıyla kurulan ASFAT'ın kuruluşunda rol aldı. Akkaya, ASFAT'ın koordinesinde yapılacak kamu özel işbirlikleri ile Türkiye'nin savunma sanayinde önemli atılımlar yapabileceğini, ayrıca yurtiçinde de rekabet gücünün artması adına yapılacak işbirliklerinde farklı şehirlere ve askeri fabrikalara da görev verilmesi gerektiğini kaydetti.

Akkaya, “Savunma sanayinde küresel rekabet gücümüzü geliştirmek için İş Yükü Paylaşımı Birlikte Üretim Modeli'ni kullanmak zorundayız. Yurtdışında Kamu Özel Sektör İşbirliği Modeli'nin başarıyla uygulandığı örnekler var. Bunlardan İş Yükü Paylaşımı Modeli ülkemizde askeri fabrikalarda proje bazlı olarak uygulanabilir. Özel sektörün dinamizmi askeri fabrikalarımızın yetenekleri ile buluşturularak milli sinerji yaratılabilir. Kamu ve özel sektörün bu birlikte üretim modeli ile devletin fabrika altyapısı ve nitelikli iş gücü kullanılarak zamandan ve ürün maliyetlerinden tasarruf sağlanır. Özel sektörün projelerdeki riskleri minimize edilir. Küresel bazda rekabet ve kritik teknolojiye ulaşmada devlet desteği avantaj sağlar. Son zamanlarda yaşanan askeri fabrikalar satılıyor mu, özelleştiriliyor mu algısının da önüne geçilmiş olur” dedi.

“Askeri fabrikalardaki altyapı iyi değerlendirilmeli”

Türkiye'nin ilk yerli ana muharebe tankı olması beklenen Altay Tankı'nın seri üretimi için Sakarya Arifiye'de Tank Palet Fabrikası olarak bilinen 1'inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü 25 yıllığına BMC'ye kiralanmıştı.

BMC tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamayı hatırlatarak Altay Tankı hakkında da konuşan Murat Akkaya, “Geçtiğimiz günlerde BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak’ın Milli Muhabere Tankımız Altay’ın ancak 24 ay sonra TSK tarafından kullanılabileceğini dile getirmesi ile anladık ki, savunma sanayine yönelik yapılacak üretimler tek başına özel sektörün altından kalkabileceği işler değil. Türkiye’deki tüm askeri fabrikaları birbiri ile entegre bir çalışma sistemine dahil edebiliriz. Askeri fabrikalarımızda çok güçlü ekiplerimiz var. Bugün Kayseri'de Ana Tamir, Hava İkmal, Sakarya'da Tank Palet Fabrikası olarak bilinen askeri fabrikalarımız ülkenin gelişiminde bir temel teşkil ediyor ve bir okul, bir kültür olarak tarihi bir birikim sunuyorlar.

Bu altyapıyı iyi değerlendirebilirsek Türkiye'de çok önemli başarılara imza atabiliriz. Özel sektör ile riskleri paylaşmak en doğrusu. Biz sadece bilgi birikimi ve tecrübenin devlette kalacağı şekilde bir kamu özel sektör işbirliği yapısını önemsiyoruz. Eğer bu işbirliği yapısı sağlıklı bir şekilde tesis edilirse Türkiye savunma sanayinde önemli başarı hikayeleri yazabilir ve küresel rekabette güçlü hale gelir” ifadelerini kullandı.

https://www.dunya.com/ekonomi/kamu-ozel-isbirligi-ile-savunmada-milli-sinerji-olusur-haberi-456828
« Son Düzenleme: 13 Kasım 2019, 22:43:06 Gönderen: tabya »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #1951 : 14 Kasım 2019, 12:07:39 »
Kamu özel sektör işbirliği ''İş Yükü Paylaşımı Modeli' 'Amerikan askeri fabrikalarında uygulanan güzel bir model. Bizde uygulanıyor olsa idi Altay sürecinde yaşanan saçmalıkları yaşamazdık.

"Kamu özel işbirliği ile savunmada milli sinerji oluşur"
Askeri Fabrikalar Eski Genel Müdürü Murat Akkaya, “Savunma sanayinde küresel rekabet gücümüzü geliştirmenin gerekliliği olarak 'İş Yükü Paylaşımı – Birlikte Üretim Modeli' olmak zorunda” dedi.

KAYSERİ - Askeri Fabrikalar Eski Genel Müdürü Murat Akkaya, yapımı için BMC ile anlaşılan Altay Tankı’nı da örnek göstererek, kamu özel sektör işbirlikleri ile Türkiye’nin savunma sanayinde milli sinerji oluşturulabileceğini söyledi.

Askeri fabrikalarda uygulanabilecek işbirliği modeline yönelik Dünya'ya konuşan Akkaya, “Savunma sanayinde küresel rekabet gücümüzü geliştirmenin gerekliliği olarak 'İş Yükü Paylaşımı – Birlikte Üretim Modeli' olmak zorunda” dedi.

Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü (AFGM) 15 Temmuz Darbe Girişimi'nden sonra kuruldu ve 27 askeri fabrika buraya bağlandı. Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde ise Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ. (ASFAT) kuruldu. Murat Akkaya, kamu özel işbirliğinin tesis edilmesi amacıyla kurulan ASFAT'ın kuruluşunda rol aldı. Akkaya, ASFAT'ın koordinesinde yapılacak kamu özel işbirlikleri ile Türkiye'nin savunma sanayinde önemli atılımlar yapabileceğini, ayrıca yurtiçinde de rekabet gücünün artması adına yapılacak işbirliklerinde farklı şehirlere ve askeri fabrikalara da görev verilmesi gerektiğini kaydetti.

Akkaya, “Savunma sanayinde küresel rekabet gücümüzü geliştirmek için İş Yükü Paylaşımı Birlikte Üretim Modeli'ni kullanmak zorundayız. Yurtdışında Kamu Özel Sektör İşbirliği Modeli'nin başarıyla uygulandığı örnekler var. Bunlardan İş Yükü Paylaşımı Modeli ülkemizde askeri fabrikalarda proje bazlı olarak uygulanabilir. Özel sektörün dinamizmi askeri fabrikalarımızın yetenekleri ile buluşturularak milli sinerji yaratılabilir. Kamu ve özel sektörün bu birlikte üretim modeli ile devletin fabrika altyapısı ve nitelikli iş gücü kullanılarak zamandan ve ürün maliyetlerinden tasarruf sağlanır. Özel sektörün projelerdeki riskleri minimize edilir. Küresel bazda rekabet ve kritik teknolojiye ulaşmada devlet desteği avantaj sağlar. Son zamanlarda yaşanan askeri fabrikalar satılıyor mu, özelleştiriliyor mu algısının da önüne geçilmiş olur” dedi.

“Askeri fabrikalardaki altyapı iyi değerlendirilmeli”

Türkiye'nin ilk yerli ana muharebe tankı olması beklenen Altay Tankı'nın seri üretimi için Sakarya Arifiye'de Tank Palet Fabrikası olarak bilinen 1'inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü 25 yıllığına BMC'ye kiralanmıştı.

BMC tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamayı hatırlatarak Altay Tankı hakkında da konuşan Murat Akkaya, “Geçtiğimiz günlerde BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak’ın Milli Muhabere Tankımız Altay’ın ancak 24 ay sonra TSK tarafından kullanılabileceğini dile getirmesi ile anladık ki, savunma sanayine yönelik yapılacak üretimler tek başına özel sektörün altından kalkabileceği işler değil. Türkiye’deki tüm askeri fabrikaları birbiri ile entegre bir çalışma sistemine dahil edebiliriz. Askeri fabrikalarımızda çok güçlü ekiplerimiz var. Bugün Kayseri'de Ana Tamir, Hava İkmal, Sakarya'da Tank Palet Fabrikası olarak bilinen askeri fabrikalarımız ülkenin gelişiminde bir temel teşkil ediyor ve bir okul, bir kültür olarak tarihi bir birikim sunuyorlar.

Bu altyapıyı iyi değerlendirebilirsek Türkiye'de çok önemli başarılara imza atabiliriz. Özel sektör ile riskleri paylaşmak en doğrusu. Biz sadece bilgi birikimi ve tecrübenin devlette kalacağı şekilde bir kamu özel sektör işbirliği yapısını önemsiyoruz. Eğer bu işbirliği yapısı sağlıklı bir şekilde tesis edilirse Türkiye savunma sanayinde önemli başarı hikayeleri yazabilir ve küresel rekabette güçlü hale gelir” ifadelerini kullandı.

https://www.dunya.com/ekonomi/kamu-ozel-isbirligi-ile-savunmada-milli-sinerji-olusur-haberi-456828

Demek istemişki “biz bu işte çuvalladık. İhaleyi yanlış kişiye verdik ama onları da suçlamamak için kamuyla yapılmalıydı diyoruz”

Bu işi alan firma sonuçta taşıt üreten bir firma değil mi? Evet, yani bu tarz bir işi yapıp yapamayacağını biliyor sonuçta konfeksiyoncu değil. Ama herşey hazır gelip monte edilip satılacaktı olmadı.

Tek başına özel sektörün altından kalkamayacağı bir iş mi? Evet tek bir firma tüm tankın her parçasını yapamaz ama zaten durum da öyle değil. Tasarım ve nihai proje Kore ve Otokar. Motoru MTU, topu reihnmettal, zırh roketsan, elektronik aksam ve atış kontrol ünitesi vs aselsan, aktarma RENK... vs vs
Eee arkadaş bir karoseri döküp de bu yazılanları monte edemiyorsan ortalıkta gezinme. Direkt cezaya girmesi gereken bir ihale ve bu ihale öyle 24 derslikli ilkokul yapım işi değil. Geciktirildiğinde cephede insanların öldüğü bir proje.

Özel sektör gayet normal şekilde korvet yapabiliyor? Zırhlı araç yapabiliyor? Tüfek üretiyor, radar vs bile yapabiliyor ama tank parçalarını birleştiremiyor. İnandırıcı değil!

Sayın muyesseroğlu geçenlerde yazmıştı iş takvimi daha devam ediyor bitmedi, yapamayacağını nereden çıkardınız diyordu. Adamlar halen 24 ay diyor ve eski genel müdür pek iç açıcı konuşmuyor. Şimdi şu üstteki yazılanları okuyup da hesap sorunca ideolojik mi oluyoruz anlamıyorum.

Geçen arkadaşın iddiası gibi sırf birileri para kazansın diye mehmetçik cepheye tanksız mı gönderiliyor?! Neyse ki “analar skorsky  doğurmaz” denilen yıllarda değiliz dimi.  evet!

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1952 : 14 Kasım 2019, 12:53:34 »
BMC yetkilileri konuştukça insanın tiksinesi geliyor artık... Açıkcası diyolarki " Bize süper teşvik verin , bize devletin imkanlarını verin , bize arsa verin , vergilerden muaf tutun bizde dünyanın en pahalı tankını size kitleyelim.".. Ben bu kadar her türlü desteği aldıgı halde ağzı gözü oynayan başka bir firma görmedim. Birde BMC iktidara yakın bir şirket , tank ihalesini Koç veya FNSS alsaymış onlar hapı yutacaklarmış demekki bu kadar desteği alamazlardı.... Ama bizi öpen yaranır , Merkava 4 tankı 5 milyon dolar , Altay tankı 14 milyon dolar.. Brazzers açık hava festivali.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1953 : 14 Kasım 2019, 15:05:48 »
BMC yetkilileri konuştukça insanın tiksinesi geliyor artık... Açıkcası diyolarki " Bize süper teşvik verin , bize devletin imkanlarını verin , bize arsa verin , vergilerden muaf tutun bizde dünyanın en pahalı tankını size kitleyelim.".. Ben bu kadar her türlü desteği aldıgı halde ağzı gözü oynayan başka bir firma görmedim. Birde BMC iktidara yakın bir şirket , tank ihalesini Koç veya FNSS alsaymış onlar hapı yutacaklarmış demekki bu kadar desteği alamazlardı.... Ama bizi öpen yaranır , Merkava 4 tankı 5 milyon dolar , Altay tankı 14 milyon dolar.. Brazzers açık hava festivali.
Sn DonnieBrasco, 3.5 milyar Euro 250 tank . Tank başı bu günkü parite ile 15.5 milyon dolar ediyor. Daha bunun üzerine eklenecek extralar da olabilir! (Akkor, Era vs gibi)

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1954 : 14 Kasım 2019, 15:21:37 »
Sn DonnieBrasco, 3.5 milyar Euro 250 tank . Tank başı bu günkü parite ile 15.5 milyon dolar ediyor. Daha bunun üzerine eklenecek extralar da olabilir! (Akkor, Era vs gibi)
Ben nedenlerini çok iyi biliyorum buraya yazmaktanda çekinmem lakin bizim açlıktan nefesi koktugu halde bir yerleri savunan saçma bir kitlemiz var. Evinde yiyecek ekmeği yok , cocugunun ayagında ayakkabısı yok lakin avukatlıktan geri kalmayan boş saçma güruh yüzünden eleştiri bile yapamıyoruz. Sadece şunu diyorum "kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez".. 3,5 milyar euroluk ihale var ortada illaki parmaklarını yalayanlar olacaktır...En baştaaaaan en sona kadar...
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2019, 15:22:20 Gönderen: DonnieBrasco »

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1955 : 14 Kasım 2019, 18:03:36 »
2. Dunya savasinda İsveçli bir isadami varmis. Ulu orta yerlerde Nazizmi savunur, Hitler'e övgüler dizermis. Birgün Gestapo bu adama yanasmis. "Acaba Herr Gustav, Nsdap'in metalurji ihtiyacini karsilayabilir mi?" diye sormuslar. Cevap olumluymus. Kucuk bir is vermisler, sonuç müthiş. Tamam demisler adamimizi bulduk. Bu sefer daha buyuk bir is vermisler. Doğu cephesindeki askerler tanksizliktan kiriliyor sonucta. Tamam demis Herr Gustav. Gestapo ve Nsdap, gelecek urunleri bekliyormus.

Fakat bir sorun varmis. Teslim tarihi surekli erteleniyormus. Bugun, yarin ,gelecek ay, 3 ay, 5 ay... Ve Kursk muharabesi kaybedilmis. Kizilordu artik, dur-durak bilmeden ilerliyormus. El netice: savas kaybedilmis, Ruslar İsveç'e dokunmamislar bile. Herr Gustav ve İsveç savas sonunda İsrail'in en büyük muttefiklerinden olmuslar.

Simdi ben bu darb-i meseli( tamamen gercektir) bu baslik altinda neden yazdim? O da okuyana dert olsun!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1956 : 14 Kasım 2019, 21:26:19 »
Sanırım bana söz hakkı doğmuş, nereden düzelteyim bilemedim.

Adamın verdiği mülakattan biz bu işte çuvalladık ihaleyi yanlış kişiye verdik çıkarımı yapmanız müthiş başarı.. Adam verimliliğin artışı olarak BMC ile yapılan çalışmayı örnek göstermiş..

Korvet yapan özel sektör firması kim?

Eski genel müdür BMC'nin genel müdürü değil askeri fabrikaların genel müdürü..

BMC'ye olduğundan daha yüksek meblaya ihale verildi gibi bir paylaşım var. Otokar kusura bakmayın en düşük teklifi veren firma değil.

2500 - 3000 adet üretilen Merkava tankları ile 250 adet Altay tankının maliyetini karşılaştırmak?

Başarısız olduğunu düşündüğünüz bir proje de peşkeş çekildi, mehmetçik sevilmiyor vs deniyorsa.. Başarılı olan pekçok proje için de hükümetin elini ayağını öpmek gerek.
Ertuğrul Müyesseroğlu
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen
ertugrulmuyesseroglu.com

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1957 : 14 Kasım 2019, 21:39:36 »

Adamın verdiği mülakattan biz bu işte çuvalladık ihaleyi yanlış kişiye verdik çıkarımı yapmanız müthiş başarı.. Adam verimliliğin artışı olarak BMC ile yapılan çalışmayı örnek göstermiş..

BMC'ye olduğundan daha yüksek meblaya ihale verildi gibi bir paylaşım var. Otokar kusura bakmayın en düşük teklifi veren firma değil.

2500 - 3000 adet üretilen Merkava tankları ile 250 adet Altay tankının maliyetini karşılaştırmak?

Başarısız olduğunu düşündüğünüz bir proje de peşkeş çekildi, mehmetçik sevilmiyor vs deniyorsa.. Başarılı olan pekçok proje için de hükümetin elini ayağını öpmek gerek.
Hükümetin elini ayagını öpmek ? bu ne kadar saçma sapan bir ifade ya. Bir insan olarak baska bir insanın ayagını öpmek senin fıtratında normal olabilir ama benim değil. Hangi görüş olursa olsun. Hükümetler ülkeye - topluma hizmet etmek için gelir. Yani kısacası HİZMET ETMEK ONLARIN GÖREVİDİR.Önceki hükümetlerin bunu yapmaması onların kabahatidir.Hükümetler ülkeye hizmet için seçilir TANRI olmak yada SULTAN olmak için değil.. Kimse babasının bagından üzüm bagıslamıyor. Kimse kendi cebinden birşeyler çıkarmıyor. El öpmekmiş ayak öpmekmiş. Biz bu zıllak fetöşün elini ayagını öpenlerden yeteri kadar çektik Allah aşkına siz bir sakin olun kimsenin elini ayagını öpmeyin. İhale takviminde 18 ay olark belirtilmiş. İlk tank 18 ay sonra çıkacak denilmiş. Sen bu firmaya devlet olarak SÜPER TEŞVİK vermişsin. Yetmemiş komik bir fiyata tank paleti vermişsin. Vergilerden muaf tutmuşsun. Sonra biri çıkacak belki 30 ay sonra tankı görebiliriz dicek. Dalga mı geçiyorsunuz ya.? 1 Altay tankı 15 milyon dolar yahu dünyada bu fiyata tank mı var ? Zaten zırhlı araçlarda devlete tekel olmuşsun çekirdek gibi satmışsın. Biz bu forumda bunu sorgulamayacaksak neyi sorgulayacaz. ? Yukarda verilen teşvikler - muafları göz önüne aldıgımızda bu tank neden hala ortalıkta yok diye sormuycak mıyız ?
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2019, 21:44:44 Gönderen: DonnieBrasco »

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1958 : 14 Kasım 2019, 22:38:05 »

Hükümetin elini ayagını öpmek ? bu ne kadar saçma sapan bir ifade ya. Bir insan olarak baska bir insanın ayagını öpmek senin fıtratında normal olabilir ama benim değil. Hangi görüş olursa olsun. Hükümetler ülkeye - topluma hizmet etmek için gelir. Yani kısacası HİZMET ETMEK ONLARIN GÖREVİDİR.Önceki hükümetlerin bunu yapmaması onların kabahatidir.Hükümetler ülkeye hizmet için seçilir TANRI olmak yada SULTAN olmak için değil.. Kimse babasının bagından üzüm bagıslamıyor. Kimse kendi cebinden birşeyler çıkarmıyor. El öpmekmiş ayak öpmekmiş. Biz bu zıllak fetöşün elini ayagını öpenlerden yeteri kadar çektik Allah aşkına siz bir sakin olun kimsenin elini ayagını öpmeyin. İhale takviminde 18 ay olark belirtilmiş. İlk tank 18 ay sonra çıkacak denilmiş. Sen bu firmaya devlet olarak SÜPER TEŞVİK vermişsin. Yetmemiş komik bir fiyata tank paleti vermişsin. Vergilerden muaf tutmuşsun. Sonra biri çıkacak belki 30 ay sonra tankı görebiliriz dicek. Dalga mı geçiyorsunuz ya.? 1 Altay tankı 15 milyon dolar yahu dünyada bu fiyata tank mı var ? Zaten zırhlı araçlarda devlete tekel olmuşsun çekirdek gibi satmışsın. Biz bu forumda bunu sorgulamayacaksak neyi sorgulayacaz. ? Yukarda verilen teşvikler - muafları göz önüne aldıgımızda bu tank neden hala ortalıkta yok diye sormuycak mıyız ?

Bu bir deyimdir fakat benim fıtratıma da uygundur yeri gelir anne babamın elini ayağını öperim. Yeri gelir bir devlet büyüğümüzün öperim yeri gelir bu ülke için bir gazinin ya da şehit babasının da elini ayağını öperim..

Tabiki de hükümetlerin görevi çalışmaktır. Ama bu hükümet kadar savunma sanayi için risk ve insiyatif alma cesareti gösterebilen bana göre olmadı. Oturup satmıyorlar sattıklarını da zaten kullandırtmıyorlar diyerek bugüne de gelinebilirdi. Kimse de bunu sorgulamazdı. Ya da sorgulayanların sesi duyulmazdı.

Biri.. o biri kim? Birileri ileri geri sürekli birşey diyor..

Tankın fiyatını Otokar'da yüksek verdi. Tankı pahalı yapan sadece BMC'değil aynı zamanda alt yükleniciler.

Bize en yakın proje K2 Black Panther tankı bu tank geliştirilmeye 1995'de başlandı. Geliştirilme bedeli 300 milyon $ Bizimkinin ihale bedeli 500 milyon$ Ali Koç'un açıklamasına göre 1 milyar $ Kore tankının birim maliyeti ise 8 milyon$ olarak belirlenmiş. 2014'de seri üretim sözleşmesi yapıldı 2016'da teslimatlar başladı. Şimdi 3 katı maliyetle prototipini ürettiğimiz tankı Kore tankından ucuza maledilmesini mi bekliyoruz?

Bu arada ayak öptüren siyasiler de gördü bu ülke..
Ertuğrul Müyesseroğlu
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1959 : 14 Kasım 2019, 22:57:23 »
Donnie, muyesseroglu'na boşuna laf anlatmaya çalışma adam BMC'ye toz kondurmuyor hassas bu konuda. BMC kusur işlemişse bile o kusur BMC'nin kusuru değildir Otokar'ın kusurudur. Başka bir başlıkda yazmıştım Allahtan Otokar var diye, Tank hani diyoruz Otokar şunu yaptı, fabrika hani diyoruz Otokar bunu dedi, arkadaş Altay'ın seri üretimi Otokar'a mı verildi, BMC'nin kusurlarına Otokar ile cevap veriliyor. Otokar'ın Altay ile alakası BİTTİ unutun Otokar'ı.
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2019, 23:08:27 Gönderen: Barbatos »